Agnieszka Wachnicka, Biuro Rzecznika Finansowego – wywiad

W marcu 2017 r. odbyła się I edycja Kongresu Sektora FinTech. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć również Agnieszki Wachnickiej, z którą rozmawialiśmy o świadomości finansowej Polaków oraz rywalizacji pomiędzy sektorem fintech a bankami. W wywiadzie poruszona została też kwestia korzystania z cyfrowych usług bankowych przez osoby starsze.

Sektor fintech a banki – kto dominuje?

Agnieszka Wachnicka spytana o to, czy usługi z sektora fintech wypierają standardowe usługi bankowe odpowiada, że jeszcze nie. Jak twierdzi, banki w niektórych obszarach dominują teraz i będą dominować w przyszłości. Przykładami obszarów, gdzie zachodzi takie zjawisko są m.in. kredyty hipoteczne, rachunki bankowe. Są jednak obszary, w których fintech konkuruje z usługami bankowymi. Mowa tu między innymi o pożyczkach konsumenckich. Usługi oferowane przez firmy pożyczkowe są prostsze i przede wszystkim szybsze, dlatego zyskują coraz większą popularność. „Natomiast na dzisiaj nie powiedziałabym, że jest to wypieranie banków.” – dodaje Wachnicka.

Cyfrowe usługi banków również dla osób starszych

Osób powyżej 40, 50 roku życia, które korzystają z bankowości elektronicznej, jest naprawdę wiele. Zdaniem Agnieszki Wachnickiej, takie osoby nie korzystają raczej z usług firm fintechowych. Osoby, które są starsze wiekowo częściej jednak decydują się pójść do placówki, żeby tam wnioskować o pożyczkę. „Oczywiście pewnych transakcji również dokonują za pośrednictwem kanałów elektronicznych.” – opowiada nasza rozmówczyni.

Świadomość finansowa Polaków

„Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że jest bardzo niska.” – komentuje Agnieszka Wachnicka, spytana o świadomość finansową Polaków. W rozmowie podkreśla, że Polacy mają skłonność do nieczytania zawieranych umów. „Mają w zwyczaju również ufać osobom, które postrzegają jako doradców albo które mają plakietkę ‘doradca’. Czyli jeżeli przychodzą do banku to właściwie to, co mówi osoba siedząca w banku jest niemalże święte i w związku z tym nie należy już czytać umowy, bo przecież wszystko zostało już powiedziane.” – dodaje Wachnicka. Oczywiście nie jest to dobre rozwiązanie. Zawsze należy pamiętać o dokładnym czytaniu umowy przed jej zawarciem.

Darmowe pożyczki
Netcredit
2000 zł / 30 dni
Extraportfel
2000 zł / 45 dni
MoneyMan
1500 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ######  ##  ## ##  ## #### ######## 
##  ##  ## ## ###  ## ## ##   ## 
##     ####  #### ## ## ##   ## 
##  ####  ##  ## ## ## ## ######## 
##  ##   ##  ## #### ## ##  ##  
##  ##   ##  ##  ### ## ##  ## 
 ######   ##  ##  ## #### ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

2.0