Badanie Płatności w Polsce 2018 - 9 na 10 firm nie otrzymuje pieniędzy na czas

Według badania „Płatności w Polsce 2018”, przeprowadzonego przez Coface, wynika że ponad połowa przedsiębiorstw doświadcza zaległości płatniczych sięgających mniej niż 60 dni. Natomiast 25 proc. ankietowanych firm zgłosiła przekroczenie terminu płatności od 60 do 150 dni. Wyniki badania wskazują, że 9 na 10 firm z nad Wisły nie otrzymuje pieniędzy za towar lub usługę na czas.

Przedsiębiorcy dalej mają problem z fakturami nieopłaconymi na czas.

Faktury w Polsce są płacone z dwumiesięcznym opóźnieniem

Według badania „Płatności w Polsce 2018” przeprowadzonego przez Coface, Polscy przedsiębiorcy z nad Wisły odnotowują opóźnienia w płatnościach faktur. Okazuje się, że aż 9 na 10 firm nie otrzymuje pieniędzy na czas. Szacuje się, że faktury w Polsce są płacone z dwumiesięcznym opóźnieniem. Niestety w porównaniu do badań sprzed roku, współczynnik nieterminowych płatności rośnie. Odnotowano wzrost w zaległościach, których termin został przekroczony o 3 miesiące (28 proc. względem 24 proc. w roku ubiegłym). Badanie o doświadczeniach płatniczych w Polsce zostało przeprowadzone drugi raz. Ankietę zrealizowano w grudniu 2017 roku. Warto podkreślić, że sam rok 2017 był sprzyjający dla przedsiębiorców. W tym czasie odnotowano wysoki wzrost PKB, sięgający 4,6 proc.

Odroczony termin płatności coraz popularniejszy

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności, zyskuje na popularności. W polskim biznesie dominują kredyty kupieckie z terminem zapłaty do 30 dni. Warto odnotować, że najdłuższy czas na uregulowanie wierzytelności występuje w branżach:

 • transportowej,
 • metalurgicznej,
 • budowalnej,

Opóźnienia w spłacie w ramach odroczonego terminu płatności wynoszą średnio 62,5 dnia. Najczęściej na czas nie płaci się w branży budowlanej i transportowej – zaległości sięgają odpowiednio 155,6 dni i 145,9 dni.

Respondenci pozytywnie oceniają swoje perspektywy rozwoju

Według Coface, wzrost PKB w roku 2018 nieco przyhamuje i wyniesie 3,8 proc. Co ciekawe, większość badanych podchodzi z entuzjazmem do rozwoju swojego przedsiębiorstwa. Ponad połowa ankietowanych (51,5 proc.), twierdzi, że ich firmy odnotują wzrost rentowności na przestrzeni 6 następnych miesięcy. Natomiast 32 proc. respondentów uważa, że najbliższe pół roku przyniesie wzrost sprzedaży oferowanych towarów i usług. 38 proc. – tyle firm zamierza zainwestować w rozwój swojej działalności. Natomiast ponad połowa ankietowanych dalszy rozwój upatruje na rynku krajowym. Pozostali planują ekspansję zagraniczną.

"Odroczony termin płatności jest wygodnym rozwiązaniem zarówno dla sprzedającego jak i kupującego. Dzięki rozwiązaniu, odbiorca towaru ma czas na zebranie środków w celu późniejszego sfinansowania zamówienia. Natomiast sprzedawca udzielając tzw. kredytu towarowego pozyskuje nowych partnerów biznesowych" - komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.
Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ## ########    ## #### ##   ## 
##   ## ##       ## ## ##   ## 
##   ## ##       ## ## ##   ## 
##   ## ######     ## ## ##   ## 
##   ## ##    ##  ## ##  ##  ## 
##   ## ##    ##  ## ##  ## ##  
 ####### ######## ###### ####  ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

łukasz 2018-06-12 19:01:41 #1973
U mnie w firmie transportowej notorycznie były opóźnienia w płatnościach. Faktoring od idea trochę pomógł. Powinno się zmienić prawo w tym zakresie, obecnie nie ma prawie żadnych konsekwencji za opóźnienia.
Odpowiedz