Blockchain, BitCoin i Crowdfunding - największe innowacje branży FinTech

Dynamiczna rozbudowa sektora FinTech pozwoliła na powstanie wielu nowoczesnych technologii, używanych obecnie nie tylko w branży finansowej. Dzięki zoptymalizowaniu i zmodernizowaniu różnego rodzaju procesów informatycznych, opracowane zostały takie rozwiązania, jak np. Blockchain, BitCoin, czy Crowdfunding. Sprawdź, na czym polegają wspomniane systemy oraz w jaki sposób wpływają na ogólny rozwój branży pożyczkowej.

Coraz bardziej kompleksowe usługi finansowe zawdzięczamy rozwojowi branży FinTech.

Co to jest FinTech i w jaki sposób zrewolucjonizował rynek finansowy?

Ogólnie rzecz biorąc, sektor FinTech (z ang. – financial technology, czyli „technologie finansowe”) jest związany z rozwojem różnego rodzaju nowoczesnych technologii, ułatwiających poszczególnym instytucjom funkcjonowanie na rynku finansowym. Pojęcie FinTech wiąże się zarówno z nowo powstającymy starupami, jak również z rozwiązaniami obecnymi na rynku już od dłuższego czasu.

Podwaliny FinTechów stanowiły np. pierwsze, dość prymitywne prototypy bankomatów. FinTech wpłynął również na powszechną komputeryzację giełd papierów wartościowych. Najwięcej wynalazków jednak, związanych z całym sektorem, powstało po globalnym upowszechnieniu sieci Internet.

Dzięki implementacji najnowszych rozwiązań technologicznych, powstała cała masa instytucji, które obecnie umożliwiają błyskawiczny przepływ środków oraz informacji pomiędzy odrębnymi przedsiębiorstwami oraz osobami fizycznymi.

Sektor FinTech wpłynął również na rozwój rynku pożyczek przez internet, kóry jest jego częścią. Wraz z ewolucją najbardziej nowoczesnych technologii, instytucje finansowe stopniowo wdrażają systemy, które nie tylko skracają czas przepływu informacji, ale także znacznie ułatwiają klientom przeprowadzanie różnego rodzaju operacji z użyciem pieniądza.

BitCoin – definicja, koszt, zastosowanie oraz kopanie kryptowaluty

Jedną z największych i jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych FIntechowych innowacji było wdrożenie do powszechnego użytku tzw. kryptowalut. Najpopularniejszą z nich pozostaje BitCoin – jego kurs rósł z miesiąca na miesiąc w błyskawicznym tempie. W szczytowym momencie cena za jeden BitCoin dochodziła do 76 000 zł[1]. Zarówno BitCoiny, jak i inne kryptowaluty można w łatwy sposób zakupić w kantorach internetowych.

BitCoin stał się globalną walutą internetową, służącą do niezwykle szybkich oraz bezpiecznych płatności online. Transakcje z wykorzystaniem kryptowaluty nie podlegają żadnym limitom finansowym i odbywają się bez pośrednictwa banków. Aby korzystać z BitCoinów wystarczy jedynie założyć tzw. portfel (z ang. – BitCoin wallet), w którym na bieżąco możemy gromadzić wirtualne środki. Możliwość wykorzystania wirtualnej waluty oferuje obecnie coraz więcej instytucji, związanych nie tylko z sektorem finansowym.

System, na którym bazuje BitCoin, jest całkowicie zdecentralizowany – opiera się wyłącznie na mocy obliczeniowej, dostarczanej przez miliony komputerów z całego świata. Ich użytkownicy dobrowolnie poświęcają swoje zasoby sprzętowe w celu obsługi całego przedsięwzięcia. W zamian za udostępnienie owych zasobów, system nagradza ich właśnie za pomocą kryptowaluty. Należy jednak mieć świadomość, że do tzw. kopania BitCoinów potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa, toteż samodzielne generowanie wirtualnych pieniędzy jest obecnie niezwykle utrudnione. O wiele prostsze jest kupienie internetowej waluty.

Technologia Blockchain – łatwe przechowywanie i gromadzenie danych

Kolejnym rewolucyjnym wynalazkiem, który zawdzięczamy FinTechowi, jest technologia Blockchain, na której opiera się większość nowoczesnych usług finansowych. Najprościej rzecz ujmując, służy ona do wygodnego przetwarzania, gromadzenia oraz przechowywania danych (w postaci cyfrowej), wykorzystywanych podczas transakcji internetowych.

Blockchain, czyli łańcuch bloków pozwala na gromadzenie i przetwarzanie zebranych danych

Owe dane są zapisywane za pomocą tzw. łańcuchów bloków, w których zawarte są informacje na temat użytkowników systemu. Owe łańcuchy tworzą swego rodzaju zdecentralizowaną, międzynarodową i wspólną księgę rachunkową, do której mają dostęp wszystkie podmioty, które używają technologii Blockchain. Osoby, które korzystają z łańcuchów bloków, są jednocześnie administratorami całego systemu.

Blockchain jest również bezpośrednio związany z globalnym rynkiem kryptowalut. Pierwotnie, technologia została zastosowana do przeprowadzania transakcji z użyciem wspomnianego wcześniej BitCoina. Całość systemu opiera się natomiast na tzw. sieci P2P (z ang. – peer to peer), umożliwiającej bezpośrednią interakcję pomiędzy wszystkimi użytkownikami.

W związku z powyższym, transakcje finansowe z użyciem technologii Blockchain są niezwykle bezpieczne. Wynika to z faktu, że każdy użytkownik systemu ma stały dostęp do informacji, które są przechowywane w łańcuchach bloków – może je weryfikować nawet w czasie rzeczywistym. Ponadto, po każdej transakcji, Blockchain przeprowadza autoryzację danych i sprawdza ich zgodność z informacjami, które przechowują inni użytkownicy sieci P2P.

Crowdfunding udziałowy, dotacyjny oraz oparty na nagrodach

Jednym z największych ewenementów, który jest bezpośrednio związany ze stałym rozrostem branży FinTech, jest powstanie tzw. crowdfundingu. Ogólnie rzecz biorąc, zjawisko to polega na społecznym finansowaniu rozmaitych przedsięwzięć, idei i startupów. Jest to rodzaj globalnej zbiórki pieniędzy, która ma pomóc pomysłodawcy np. w stworzeniu innowacyjnego wynalazku, serwisu, filmu, gry komputerowej, czy też płyty muzycznej. W internecie istnieje obecnie cała masa serwisów crowdfundingowych - najpopularniejszym z nich wciąż pozostaje Kickstarter.

Wraz z rozwojem owego zjawiska, zostało wyróżnionych kilka rodzajów crowdfundingu. Należą do nich przede wszystkim:

 • Crowdfunding dotacyjny – ten rodzaj wsparcia nie zakłada żadnego świadczenia wzajemnego. Dotacje są wyłącznie jednostronne.
 • Crowdfunding udziałowy – w tym przypadku, osoba wspierająca dany projekt staje się jednocześnie inwestorem, który w zamian za wsparcie przedsięwzięcia, otrzymuje jednostki udziałowe spółki beneficjenta.
 • Crowdfunding oparty na nagrodach – najbardziej popularny rodzaj crowdfundingu. Polega on na tym, że osoby, które wesprą finansowo dane przedsięwzięcie, otrzymują od pomysłodawcy różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje (niekoniecznie muszą mieć one tę samą wartość, co wysokość wsparcia).

Inne wynalazki branży FinTech – Big Data i chmura internetowa

Niezwykle dynamiczny rozwój technologi finansowych zaowocował powstaniem również kilku innych technologii, do których należą m. in. Big Data i chmura internetowa. Bez wspomnianych rozwiązań, wszelkie operacje finansowe, włączając w to zaciąganie szybkich pożyczek online, zajmowałyby dużo więcej czasu, niż obecnie.

Analiza danych Big Data pozwala przetworzyć ogromną ilość różnego rodzaju danych w czasie rzeczywistym. Technologia służy także do optymalizowania skomplikowanych procesów informatycznych, umożliwiających błyskawiczny przepływ informacji między użytkownikami danego systemu.

Tzw. chmura internetowa z kolei, umożliwiła bezpieczne przechowywanie informacji w internecie. Wykorzystanie chmury ogranicza konieczność gromadzenia danych na osobistym dysku twardym komputera. Dzięki technologii chmury obliczeniowej, wszelkie pliki możemy magazynować na różnego rodzaju wirtualnych platformach, które są obsługiwane przez serwery, zarządzane przez zewnętrzne instytucje. Przykładem firmy, która wykorzystuje chmurę, jest polski Chomikuj.pl, który jednak nie jest fintechem.

Chmura pozwala na bezpieczne przechowywanie danych na zewnętrznych serwerach

Technologia chmury stworzyła również podwaliny do powstania wspomnianego pieniądza elektronicznego, który – tak jak zostało powiedziane – zdołał już zrewolucjonizować cały rynek finansowy. Bez chmury niemożliwe byłoby również opracowanie nowoczesnych aplikacji mobilnych, z których korzystają nie tylko banki, ale także firmy pożyczkowe oraz instytucje, które opierają się na szybkiej realizacji usług.

Fintech w Polsce – nowoczesne metody weryfikacji klienta

Z FinTechowych innowacji korzysta również wiele polskich instytucji finansowych. Przykładem mogą być firmy, które udzielają szybkich pożyczek pozabankowych. W celu optymalizacji procesu zaciągania należności, wielu pożyczkodawców zdecydowało się na zaimplementowanie takich rozwiązań, jak Instantor, KontoConnect, GroszConnect, czy też rodzimy Kontomatik.

Wspomniane systemy pozwalają na błyskawiczne sprawdzenie danych klienta, bez konieczności wysyłania tzw. przelewu weryfikacyjnego z konta pożyczkobiorcy. Umożliwiają one szybką analizę wszelkich niezbędnych informacji o wnioskodawcy – przede wszystkim zweryfikowanie jego tożsamości oraz historii kredytowej.


[1] Kurs Bitcoin, https://e-kursy-walut.pl/kurs-bitcoin/

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
600 zł / 30 dni
AXI Card
6000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ###### #### ##   ## ##   ## ######## 
##  ## ## ##   ## ##   ##  ##  
##    ## ##   ## ##   ##  ##  
 ######  ## ######### ##   ##  ##  
   ## ## ##   ## ##   ##  ##  
##  ## ## ##   ## ##   ##  ##  
 ###### #### ##   ## #######   ##  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze