Jak czytać raport BIK i jakie są koszty zestawienia?

Wielu pożyczkobiorców nie ma pojęcia, jak wygląda ich historia kredytowa. Jest to kluczowy czynnik, który biorą pod uwagę banki oraz część instytucji pożyczkowych. Warto wiedzieć, że naszą zdolność możemy w łatwy sposób sprawdzić po zalogowaniu się na stronę Biura Informacji Kredytowej. Raporty, dotyczące zaciągniętych kredytów i pożyczek są dostępne dla każdej zainteresowanej osoby.

Raport BIK zawiera najważniejsze informacje, dotyczące wiarygodności finansowej klientów.

Raport BIK – jakiego rodzaju zestawienia możemy pobrać?

Zdolność kredytowa klienta, określana przez Biuro Informacji Kredytowej, jest jednym z najważniejszych czynników, które biorą pod uwagę banki i niektóre firmy pożyczkowe spoza sektora bankowego. Przed zaciągnięciem zobowiązania, wnioskodawca ma możliwość samodzielnego zweryfikowania swojej wiarygodności w oczach różnego rodzaju instytucji finansowych.

Na swojej stronie internetowej, BIK umożliwia zamówienie cyklicznych raportów, dzięki którym klient może w prosty sposób sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda jego historia kredytowa i kiedy może się ubiegać o kolejny kredyt, pożyczkę lub innego rodzaju zobowiązanie finansowe.

Obecnie istnieją 3 rodzaje raportów, oferowanych przez BIK:

 • jednorazowy,
 • raport comiesięczny w ramach abonamentu,
 • pierwszy, darmowy raport na próbę (nie zawiera on wszystkich danych, dotyczących historii kredytowej klienta).

Dlaczego warto pobrać raport BIK

Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

Należy wiedzieć, że w ramach pakietu raportów otrzymujemy również możliwość zastrzeżenia swojego dokumentu tożsamości. Ponadto, uzyskujemy dostęp do tzw. Alertów BIK (w ramach pierwszego raportu próbnego, usługa jest aktywowana na 60 dni).

Dzięki Alertom BIK, pożyczkobiorca otrzyma SMS-owe i e-mailowe powiadomienie w każdej sytuacji, w której ktoś będzie próbował wyłudzić jakiekolwiek zobowiązanie finansowe na jego dane osobowe. Ponadto, Alerty stanowią również formę przypomnienia o zaległej należności – jeżeli do rejestru BIK wpłynie informacja o opóźnieniu w spłacie należności, klient zostanie o tym natychmiast poinformowany.

Jak zamówić raport BIK?

W celu pobrania wybranego zestawienia, należy wykonać cztery proste kroki, związane z rejestracją na stronie internetowej BIK:

W pierwszej kolejności rejestrujemy osobiste adres e-mail oraz potwierdzamy regulamin serwisu.
Kolejnym krokiem jest podanie prawidłowych danych osobowych (będzie nam potrzebny m. in. dowód osobisty, adres zameldowania oraz korespondencyjny, numer PESEL, a także konto w banku).
Potwierdzamy tożsamość na jeden z trzech dostępnych sposobów – za pomocą przelewu weryfikacyjnego, podpisu elektronicznego lub kodu przesłanego listem poleconym. Konieczność weryfikacji tożsamości wynika m. in. z faktu, iż dane znajdujące się w BIK są chronione tajemnicą bankową.
Po zalogowaniu się i opłaceniu usługi, pobieramy wybrany raport ze strony internetowej BIK.

Jak pobrać raport BIK

Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik


Warto mieć świadomość, że najszybszym i najmniej skomplikowanych sposobem potwierdzenia tożsamości jest przelew weryfikacyjny (na konto wskazane przez przedsiębiorstwo) na kwotę 1 zł. Trzeba jednak pamiętać, że opłata nie jest zwracana przez BIK.

Jest to dużo szybsze rozwiązanie, niż weryfikacja za pomocą listu poleconego (zgodnie z deklaracją na stronie BIK, sprawdzenie danych klienta za pomocą przelewu zajmuje nie więcej, niż 15 minut). Uzyskanie podpisu cyfrowego może się natomiast okazać dość skomplikowane dla klientów, którzy rzadko korzystają z komputera.

Jak czytać raport BIK?

Tzw. Profil Kredytowy Plus jest rozszerzoną wersją darmowego raportu BIK. Zawiera dużo więcej danych na temat historii kredytowej klienta. Można w nim znaleźć przede wszystkim trzy rodzaje informacji:

Na temat aktualnych zobowiązań finansowych, których jesteśmy płatnikiem, współkredytobiorcą lub poręczycielem.
Na temat zamkniętych zobowiązań finansowych, które wciąż są widoczne dla banków i firm pożyczkowych i wpływają na ocenę punktową BIK.
Na temat spłaconych zobowiązań, które nie są widoczne dla instytucji finansowych, ale są przetwarzane przez BIK w celach statystycznych.

Czytanie raportu BIK nie jest trudne

Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik


Historię swoich kredytów/pożyczek można prześledzić w bardzo szczegółowy sposób. W udostępnionej w raporcie tabeli można się zapoznać z wszystkimi danymi, dotyczącymi zaciągniętych zobowiązań finansowych – określimy m. in. postęp w spłacie należności, czy też termin zwrotu każdej z rat. Dane figurujące w tabelach są bardzo czytelne i oznaczone odpowiednimi kolorami (zielony – wszystkie należności zostały spłacone w terminie; żółty – odnotowano opóźnienia w spłacie; czerwony – kredyt lub  pożyczka nie zostały spłacone). Co w sytuacji gdy ktoś zaciągnął pożyczkę bez sprawdzenia w  BIK? Wówczas jego dane również znajdą sie w rejestrze. Prawie wszystkie instytucje finansowe, które udzielają kreytów współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. 

Jak wygląda raport BIK?

 

 Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik


W kolejnej sekcji mamy możliwość zapoznania się z własną oceną punktową – tzw. scoringiem. W niezwykle czytelny sposób określa on naszą zdolność kredytową oraz szanse na otrzymanie kolejnego zobowiązania w banku lub instytucji pożyczkowej. Na scoring wpływa m. in. spłacalność należności, aktywność kredytowa klienta, a także częstotliwość wnioskowania o kredyt lub pożyczkę.

 Scoring BIK jest wyliczany na podstawie historii kredytowej klienta

Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik


W celu dotarcia do szczegółowych informacji z raportu, dotyczących konkretnych kredytów i zaciągniętych pożyczek online, wystarczy rozwinąć w tabeli odpowiedni zakres danych. Raport można również w każdym momencie zapisać w formie pliku PDF i wydrukować. Warto pamiętać, że zestawienia możemy zamawiać z dowolną częstotliwością – nie będzie to miało wpływu na naszą zdolność kredytową, ani na ocenę punktową.

Biuro Informacji Kredytowej - raport BIK

Bezpłatny raport BIK

Źródło: https://www.bik.pl/klienci-indywidualni/raport-bik

Ile kosztuje raport BIK?


Wykupienie tzw. Profilu Kredytowego Plus jest płatne. Cena pojedynczego raportu wynosi jedynie 36 zł, jednak opcja ta jest pozbawiona udogodnień, które są dostępne w ramach abonamentu. Roczne zestawienie kosztuje 79 zł za 12 miesięcy. Tak jak zostało wspomniane, istnieje również możliwość zamówienia darmowego raportu na próbę.

W ramach pakietu, klient otrzymuje również możliwość zastrzeżenia swoich dokumentów tożsamości. Ponadto, na jego koncie zostaje także aktywowana wspomniana usługa Alert BIK, działająca do czasu wygaśnięcia abonamentu.

CENNIK PRODUKTÓW I USŁUG DLA KONSUMENTÓW W PORTALU BIK:

  Cennik BIK

Źródło: https://www.bik.pl/_file/regulamin/Cennik_BIK_od_2017-01-02.pdf


Co więcej, jeżeli pożyczkobiorca zdecyduje się na wykupienie abonamentu, będzie on mógł trzykrotnie skorzystać z tzw. usługi BIK Pass (jednorazowo w przypadku darmowego raportu). Umożliwia ona szybkie przedstawienie swojej zdolności i wiarygodności kredytowej, np. za pomocą SMS-a lub e-maila. BIK Pass zawiera podsumowanie wszystkich zobowiązań finansowych klienta, informacje dotyczące terminowości spłat, a także aktualny scoring BIK.

Wszelkie usługi oferowane przez BIK można wykupić dodatkowo, nawet jeśli nie posiadamy specjalnego pakietu. Informacje o cenach można znaleźć w regulaminie, udostępnionym na głównej stronie Biura. Dodatkowo, należy też pamiętać, że założenie konta na stronie BIK jest całkowicie bezpłatne.

Darmowy raport BIK – co zawiera zestawienie?

W darmowym raporcie BIK nie znajdziemy tyle danych, co kiedyś. Bezpłatne zestawienie nazywane jest również Informacją Ustawową. Zgodnie z artykułem 33. Ustawy o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku, możliwość skorzystania z raportu przysługuje każdej zainteresowanej osobie raz na pół roku[1].

Raport BIK za darmo przede wszystkim nie zawiera historii spłat należności klienta. Nie ma w nim również informacji na temat oceny punktowej, mającej kluczowe znaczenie w przypadku, w którym staramy się o kredyt lub pożyczkę od firmy spoza sektora bankowego.


[1] Ustawa o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku, http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19971330883.

Darmowe pożyczki
LendOn
1500 zł / 30 dni
Extraportfel
2000 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Miloan
2500 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Polożyczka
1000 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
2000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
2000 zł / 30 dni
Filarum
4000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Lime kredyt
3250 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Łatwy Kredyt
1500 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Credilo
1600 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni
Soho Credit
1000 zł / 30 dni
freezl
1000 zł / 35 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Szybka Moneta
1000 zł / 30 dni
Minipożyczka
2000 zł / 30 dni
Finansoweposilki.pl
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ## ##   ## ##  ## ##   ## 
##   ## ## ## ##   ## ## ## ###  ### 
##   ##  ####  ##   ##  ####  #### #### 
##   ##  ##  ##   ##  ##  ## ### ## 
##   ##  ##   ##  ##   ##  ##   ## 
##   ##  ##   ## ##   ##  ##   ## 
########   ##    ###    ##  ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola