1 edycja FinTech Brunch by fintek.pl już za nami!

Pierwsza edycja FinTech Brunch by fintek.pl odbyła się 11 kwietnia w Warszawie. Na spotkaniu pojawiło się wielu gości, których zainteresowała formuła wydarzenia opierająca się na luźnym networkingu, podczas którego uczestnicy mogą wymienić się swym doświadczeniem, wiedzą i poglądami odnośnie sektora fintech. Wśród prelegentów znalazły się takie firmy jak Nethone, Currency One czy Przelewy24. Rozmawiano między innymi o potencjale machine learning, Polsce paperless, płatnościach online i wiedzy Polaków na temat finansów.

1 edycja FinTech Brunch by fintek.pl już za nami!
FinTech Brunch by fintek.pl – sprawdź, jak było

Konferencję otworzyło wystąpienie Łukasza Piechowiaka, organizatora wydarzenia oraz redaktora naczelnego fintek.pl. Wygłosił on krótką prelekcję na temat firm, które uważają się za fintechy, a tak naprawdę nimi nie są. Szukano również odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza ten trend oraz czy korzystanie z innowacji finansowych czyni daną firmę fintechem.

 

Prelekcje  - wszystko o sektorze fintech

Cykl tematycznych prelekcji rozpoczęła prezentacja wygłoszona przez Huberta Rachwalskiego, COO Nethone – polskiej firmy korzystającej z machine learning m.in. do wykrywania fraudów płatniczych. Przedstawiciel Nethone opowiedział zebranym gościom o potencjale machine learning, który jest przydatny również podczas gromadzenia danych o klientach oraz sposobie korzystania z komputerów czy telefonów komórkowych. Narzędzia Nethone są w stanie wykryć wszelkie zmiany w sposobie „poruszania się” po urządzeniu mobilnym, mogąc w ten chronić swych klientów przed różnego rodzaju nadużyciami. Mieliśmy też przyjemność przeprowadzenia wywiadu z Olgierdem Borówką z Nethone.

 

Kolejna prelekcja wygłoszona przez prezesa European Fintech Forum, Macieja Krzysztoszka, dotyczyła rozwoju sektora cashless i paperless w Polsce. EFF to organizacja zrzeszająca podmioty z branży FinTech. Zdaniem prowadzącego, w celu zwiększenia przejrzystości w obrocie gospodarczym, należy całkowicie znieść gotówkę oraz wprowadzić pełny elektroniczny obieg dokumentów na rynku finansowym. Takie rozwiązanie wprowadzono między innymi w Walencji w  2015 roku. Zgodnie z danymi, w ciągu pół roku od wprowadzenia paperless, zaoszczędzono około 100 mln euro.

 

Kolejna prezentacja była poświęcona sytuacji internetowych kantorów w Polsce. Zdaniem Macieja Przygórzewskiego z Currency One, polski sektor kantorów online różni się od rynków zagranicznych, w dużej mierze przez ogromne marże nakładane w Polsce przez banki. W Polsce dużą popularnością cieszą się również kredyty walutowe, co sprawia, że wiele osób korzysta właśnie z takich rozwiązań jak kantory online, głównie ze względu na łatwość dostępu i szybkość w porównaniu do tradycyjnych kantorów.  Dla osób rozliczających faktury w obcej walucie kantory internetowe to również świetne rozwiązanie.  

 

Podczas Fintech Brunch poruszono również temat  świadomości finansowej Polaków. Zdaniem Agnieszki Szczepanik, przedstawicielki Kapitalni.org - projektu jednego z największych pożyczkodawców w Polsce, Wongi, mający na celu poprawę świadomości finansowej konsumentów – świadomość Polaków na temat finansów jest niewielka, a pieniądze wciąż stanowią temat tabu w polskich rodzinach.

 

Ostatnim prelegentem był Jacek Kinecki z firmy Przelewy24 z prezentacją na temat płatności online. Jak wynika z danych, w Polsce najbardziej popularnym rozwiązaniem przy płatnościach w Internecie jest „pay by link” polegający na klikaniu w link, który przekierowuje nas do bankowości internetowej. Prelegent wspomniał również o zdobywających coraz większą popularność, zakupach spożywczych online. W Polsce natomiast to rozwiązanie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem. Jednym z powodów jest fakt, iż Polacy nie są przychylni takim rozwiązaniom jak internetowy portfel, w którym mogą przechowywać gotówkę, a kolejno wydać ją w internetowym sklepie spożywczym.

Warsztaty o bankowości mobilnej – płatna czy nie?

Zwieńczeniem konferencji były warsztaty poprowadzone przez organizatora. Dyskusję poświęcono bankowości internetowej oraz kwestii tego, czy w przyszłości banki wprowadzą za korzystanie z niej, opłaty. Zdania na ten temat były podzielone, jednak większość uczestników zgodnie przyznała, że banki, w celu zwiększenia przychodów, wprowadziłyby opłaty za inne usługi, czyniąc ten proces bardziej „subtelnym”.

„FinTech Brunch był bardzo ciekawym doświadczeniem, głównie ze względu na fakt, iż skupił on przedstawicieli sektora finansowego reprezentujących różne jego dziedziny. Mogliśmy wysłuchać prezentacji o kantorach online, poznać sytuację płatności internetowych w Polsce, przechodząc do idei cashless i paperless, kończąc na wnioskach dotyczących świadomości finansowej Polaków. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia edycja, a kolejne poruszą jeszcze więcej ciekawych kwestii dotyczących sektora fintech.” – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni

Dodaj komentarz

 #######   ###  ##   ## ##   ## ##  ## 
##   ##  ## ##  ## ## ## ##   ## ##  ## 
##   ## ##  ## ## ## ## ##   ## ## ##  
##   ## ##   ## ## ## ## ##   ## #####  
## ## ## ######### ## ## ## ##   ## ## ##  
##  ## ##   ## ## ## ## ##   ## ##  ## 
 ##### ## ##   ## ### ###  ####### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze