”FinTech w Polsce” – badanie sektora finansowego

Innowacje technologiczne są jednym z głównych czynników wpływających na stan dzisiejszej gospodarki, w tym na dynamicznie rozwijający się dzięki nim sektor finansowy. Fundacja FinTech Polska wraz z firmą doradczą Obserwatorium.biz Sp. z o.o. oraz przy wsparciu Centrum Prawa Nowych Technologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, postanowiły przeprowadzić rzetelne badania fintechowego sektora rynku. Wyniki swoich badań zawarły w Raporcie „FinTech w Polsce – bariery i szanse rozwoju”, który jasno wskazuje, co jeszcze trzeba zrobić, aby Polska mogła być wiodącym, europejskim centrum innowacji finansowej.

”FinTech w Polsce” – badanie sektora finansowego
Badanie "FinTech w Polsce - bariery i szanse rozwoju" przyniosło wiele interesujących wniosków

FinTech w Polsce

Jak wygląda rynek FinTech w Polsce? Działa na nim już kilkadziesiąt podmiotów, które znajdują się głównie w sektorze związanym z płatnościami elektronicznymi oraz platformami finansowymi. Starają się podjąć owocną współpracę z bankami, ale tradycyjne instytucje finansowe nie zawsze są na nią gotowe. Chociaż usiłują czerpać z innowacji, to muszą być skuteczniejsze w swoich dążeniach. Mają ku temu potencjał, a co ważniejsze – cieszą się zaufaniem klientów, którzy chętnie korzystają z ich usług. Możliwość wprowadzenia płatności mobilnych lub typu BLIK tylko wzmacnia poziom ich konkurencyjności. Co ważne, konsumenci są otwarci na wszelkie zmiany i chętnie korzystają z nowinek technologicznych. Lubią wygodne i szybkie rozwiązania, a zwrot w stronę technologii sprawia, że pojawia się ich coraz więcej.

Czy Polska ma szansę stać się regionalnym centrum innowacji finansowych?

Według badań Polska ma duże szanse zostać regionalnym centrum innowacji finansowych. Mocne strony, które posiada, to przede wszystkim konkurencyjność i innowacyjność FinTechów, a także wysoko oceniane zasoby ludzkie. Ponadto plusem dla Polski jest wielkość rynku i dostęp do rynków pozostałych krajów. Kłopot wciąż sprawiają kwestie regulacji, finansowania i udziału rządu we wspieraniu prezentowanego sektora.

Jakie są szanse na rozwój?

Przeprowadzony raport mówi nie tylko o kluczowych barierach i szansach na dalszy rozwój, ale również proponuje możliwe scenariusze. Przyjęcie odpowiedniej drogi pozwoli Polsce objąć stanowisko regionalnego centrum innowacji finansowej, które będzie mieć znaczenie na światowym rynku. Pierwszy scenariusz nie jest zbyt optymistyczny, zakłada bowiem  pozostanie na aktualnym poziomie. Rozwój będzie odbywał się w sposób zrównoważony, rząd nie będzie pracować nad nowymi regulacjami i nie poprowadzi proaktywnych działań, które mogłyby wymóc większe tempo postępu technologicznego. Nie dojdzie do aktywnej współpracy FinTechów z tradycyjnymi instytucjami bankowymi, a zagraniczne start-upy nie będą lokować się w Polsce. Scenariusz proaktywny mówi o zupełnie odwrotnej sytuacji. Pokazuje rolę państwa w budowie polskiego centrum innowacji finansowej. Rząd wprowadzi nowe regulacje i swoim działaniem zachęci do nowych inwestycji. Banki będą aktywnie współpracować z projektami start-upowymi, a dodatkowo wprowadzone zostaną programy edukacyjne, mające na celu wzmacniać potencjał intelektualny.

Najważniejszym wyzwaniem dzisiejszej rzeczywistości jest zatem wykreowanie odpowiedniego mikroklimatu gospodarczego. Bez niego rozwój innowacji finansowych praktycznie nie będzie możliwy. Należy jednocześnie otworzyć się na zmiany i starać się działać bezpiecznie, a postęp pójdzie w pożądanym kierunku.

”Głębsze poznanie stanu rozwoju sektora FinTech w Polsce pozwala podjąć stosowne kroki, aby obrać właściwy kierunek dalszych zmian. Innowacje technologiczne są potrzebne, napędzają rynek i umożliwiają wprowadzanie rozwiązań, które przynoszą wiele korzyści dla klientów sektora finansowego. Dlatego nie tylko start-upy powinny z nich korzystać, ale również banki, ponieważ dzięki obopólnej współpracy nowe udogodnienia będą wprowadzane znacznie szybciej. Dzisiaj najwięcej korzyści ze zmian czerpie rynek pożyczkowy, który bez problemu dostosował się do usprawnień i dzięki nim może proponować konsumentom znacznie lepsze oferty” – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.

Dodaj komentarz

##   ##  ###  ##   ## ##   ## ###### 
 ##  ##  ## ##  ## ## ## ##   ## ##  ## 
 ## ##  ##  ## ## ## ## ##   ## ##    
  ###  ##   ## ## ## ## ##   ## ###### 
 ## ##  ######### ## ## ## ##   ##    ## 
 ##  ## ##   ## ## ## ## ##   ## ##  ## 
##   ## ##   ## ### ###  #######  ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze