Firma wiarygodna finansowo - jak pożyczkodawcy zdobywają certyfikaty?

Według corocznego badania, realizowanego przez firmę Kantar TNS, rośnie zaufanie Polaków do firm pożyczkowych. Obecnie ufa im 17 procent mieszkańców naszego kraju. Instytucje sektora pozabankowego chcą być postrzegane jako firmy wiarygodne finansowo i powoli udaje im się pokonać podejrzliwość i sceptycyzm do oferowanych przez nie produktów. Certyfikaty to jeden ze sposobów na przełamywanie tej nieufności. Są swego rodzaju nagrodą, przyznawaną instytucjom za spełnianie określonych kryteriów. W jaki sposób można je dostać?

Certyfikaty są poświadczeniem wiarygodności firmy

Wyróżnienia dla firm pożyczkowych

Rynek pozabankowy rośnie w siłę, a wskaźnik zaufania Polaków do szybkich pożyczek ma coraz większą wartość. Mimo to firmy pożyczkowe nie mogą zaprzestać dążenia do profesjonalnej obsługi i maksymalnego zaspokajania potrzeb klientów. Muszą cały czas pamiętać o poszanowaniu praw konsumenta. Działając uczciwie, mogą liczyć na wyróżnienia i certyfikaty, przyznawane im przez upoważnione do tego podmioty.

Klienci w prosty sposób dowiedzą się, który pożyczkodawca otrzymał swego rodzaju pochwałę prowadzonej przez siebie działalności. Pożyczając w nowoczesnym stylu, wypełniają wniosek na stronie instytucji pozabankowej. Tam też sprawdzą informacje na temat solidności firmy. O jakie certyfikaty wobec tego mogą starać się firmy pożyczkowe?

 

BIG InfoMonitor - Firma Wiarygodna Finansowo

BIG InfoMonitor, rejestr dłużników informujący o nierzetelnych klientach, przyznaje Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo. Pokazuje, który przedsiębiorca jest godnym zaufania partnerem i z którym z nich warto jest współpracować. Certyfikat potwierdza wiarygodność finansową nie tylko w Rejestrze BIG, ale również w bazach Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich. Taki certyfikat posiada m.in. pożyczkodawca Optima.

Certyfikaty upewniają nas w słuszności podjętych decyzji

Do programu można przystąpić samodzielnie. Należy przestrzegać punktów Deklaracji Uczestnika Programu i spełniać kryteria, które określa BIG.

Warunki otrzymania certyfikatu Firmy Wiarygodnej Finansowo:

 • Prowadzenie działalności przez minimum 6 miesięcy.
 • Brak odnotowanych zaległości finansowych.
 • Logowanie się w serwisie, uzupełnienie wniosku i dokonanie opłaty.

W ten sposób można otrzymać certyfikat i już na starcie prezentować się jako wiarygodna, solidna oraz wypłacalna instytucja.

KRD BIG S.A. - Certyfikat Rzetelnej Firmy

Jeśli chcemy wyjść z długów, powinniśmy korzystać z usług rzetelnych pożyczkodawców. O ich uczciwości świadczy bez wątpienia Certyfikat Rzetelnej Firmy. Rzetelna Firma to program dla instytucji, które chcą pokazać, że nie tylko znają, ale i kierują się istotnymi dla klientów wartościami, tak jak robi to np. Pożyczka Plus.

Certyfikat Rzetelności jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych certyfikatów. Firma, która chce go otrzymać, musi zobowiązać się do przestrzegania 5 przykazań.

5 przykazań Certyfikatu Rzetelności:

 1. Wyznaczenie innego celu poza zyskiem.
 2. Traktowanie klientów z szacunkiem.
 3. Dbałość o zatrudnionych pracowników.
 4. Angażowanie się społecznie.
 5. Troska o środowisko.

Ponadto, konieczne jest wyrażenie zgody na stałą weryfikację rzetelności płatniczej w Krajowym Rejestrze Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Należy również prowadzić działalność przez co najmniej 6 miesięcy, udostępniać wymagane dane i posługiwać się wizytówką Rzetelnej Firmy. W przypadku naruszenia Kodeksu Etycznego albo Regulaminu Programu, można zostać z niego wykluczonym. Certyfikat nie jest przyznawany na zawsze, dlatego musimy stale pokazywać się jako wiarygodna i rzetelna instytucja.

Laur Konsumenta - wyróżnienie od klientów

Laur Konsumenta, w odróżnieniu od pozostałych wyróżnień, przydzielają sami konsumenci. Co roku wyłaniane są najbardziej popularne produkty i marki, tak jak w 2017 roku srebrny Laur Konsumenta otrzymała firma Filarum.

W jaki sposób wyłaniani są zwycięzcy? W ogólnopolskiej sondzie zadaje się pytania o najbardziej popularne w swojej grupie produkty i usługi. Te, które otrzymają najwięcej głosów, cieszą się największym zaufaniem na rynku. W plebiscycie może wziąć udział każdy, nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ ankiety przeprowadzane są zarówno bezpośrednio, telefonicznie, jak i internetowo. W każdej kategorii pytania są zadawane co najmniej 800 osobom. Niestety, za możliwość pochwalenia się wyróżnieniem, trzeba zapłacić.

Gwiazda Jakości Obsługi

Porównując oferty pożyczek, powinniśmy sprawdzić nie tylko ranking pożyczek ratalnych, ale również informację, czy pożyczkodawca posiada kolejny z certyfikatów, a mianowicie Gwiazdę Jakości Obsługi. Takie wyróżnienie w 2017 roku otrzymała firma Wonga. Kiedy można się o nie starać?

Gwiazdy Jakości Obsługi przyznawane są, jak sama nazwa wskazuje, dla najbardziej przyjaznych wobec klientów instytucji. Monitorowanie poziomu ich zadowolenia i satysfakcji odbywa się podczas rzetelnego, nieodpłatnego badania. Na początku konsumenci oceniają firmy działające w różnych branżach, korzystając ze specjalnej platformy i aplikacji mobilnej, a następnie eksperci przeprowadzają dodatkową ankietę. Gwiazda Jakości Obsługi jest bardzo cenioną i prestiżową nagrodą. Według badań, mając do wyboru dwie oferty, 80 procent Polaków zdecyduje się na firmę wyróżnioną takim odznaczeniem[1].

KPF - Certyfikat Etyczny

Wartym uwagi certyfikatem jest również Certyfikat Etyczny, przyznawany członkom Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, przestrzegających Zasad Dobrych Praktyk, takim jak Ferratum ratalne. Zasady Dobrych Praktyk to zbiór norm postępowania, które opierają się na ogólnie przyjętych i obowiązujących na terenie RP prawidłach moralnych.

Firmy zrzeszone w KPF mogą starać się o takie wyróżnienie. Aby je otrzymać, muszą przejść pozytywną weryfikację przez Komisję Etyki działającą przy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Jeśli stosują się w swojej działalności do Zasad Dobrych Praktyk, uzyskają Certyfikat Etyczny. Będzie on świadczył o tym, że instytucja respektuje prawa konsumenta i działa zgodnie z przyjętymi normami.

Pożyczkobiorcy, pamiętajcie o odpowiedzialności

Odpowiedzialne pożyczanie jest głównym zadaniem pożyczkobiorców, którzy chcą utrzymać swoje finanse w dobrej kondycji. Na szczęście nie są w tym pozostawieni sami sobie. Certyfikaty przyznawane przez wiarygodne podmioty są tylko jednym ze sposobów dbania o bezpieczeństwo konsumentów korzystających z usług sektora pozabankowego. Pożyczkobiorców chroni również ustawa antylichwiarska, której znowelizowane przepisy stoją na straży wysokości możliwych do poniesienia kosztów. KNF z kolei blokuje nielegalne strony internetowe instytucji finansowych, ograniczając działalność nieuprawnionych firm.

Pożyczaj odpowiedzialnie, a nie będziesz mieć problemów finansowych

Klienci instytucji pozabankowych mogą też samodzielnie troszczyć się o swoje dobro.

Pożyczkobiorcy powinni stale zachowywać czujność, czyli:

 • dokładnie sprawdzać pożyczkodawców, z usług których mają zamiar skorzystać;
 • weryfikować warunki pożyczki i pytać o wątpliwe kwestie;
 • świadomie korzystać ze swoich praw i pamiętać o obowiązkach, które będą na nich ciążyć wraz z podpisaniem umowy.

Dzięki takim prostym działaniom, klienci stają się odpowiedzialnymi pożyczkobiorcami.

Czy warto starać się o certyfikaty?

Rośnie liczba podmiotów, zajmujących się udzielaniem przedsiębiorcom wyróżnień, których rolą jest poświadczenie jakości ich usług. Instytucje pozabankowe powinny się o nie starać. Tym bardziej, że jest to jeden z głównych czynników, branych pod uwagę przez klientów weryfikujących pożyczkodawców. Certyfikaty są nagrodą i wyrażeniem pozytywnej opinii na temat firmy przez specjalistów czy konsumentów, w zależności od tego, na jakich zasadach są przyznawane. Warto zabiegać o ich uznanie i zdobywać prestiżowe nagrody, które wskazują, że firma na pierwszym miejscu stawia dobro klienta.


[1] Gwiazdy Jakości Obsługi, http://gwiazdy.jakoscobslugi.pl/

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
600 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
600 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ## ########   ###  ######## 
  ##   ## ## ##   ##  ## ##   ##  
  ##   ####  ##   ## ##  ##   ##  
  ##    ##  ######## ##   ##  ##  
  ##    ##  ##  ##  #########  ##  
  ##    ##  ##  ## ##   ##  ##  
  ##    ##  ##   ## ##   ##  ##  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze