Innovation Hub – KNF zaczyna aktywnie wspierać polski sektor fintechowy
Najnowsze przedsięwzięcie Komisji Nadzoru Finansowego – Innovation Hub – może stanowić furtkę do szybkiego rozwoju rozmaitych instytucji finansowych. Program stanowi szansę zarówno dla nowych, jak i istniejących firm, które chcą wprowadzić na rynek innowacyjne rozwiązania technologiczne. Sprawdź, kto może dołączyć do Innovation Hub oraz w jaki sposób Twoja firma będzie mogła skorzystać z udziału w projekcie KNF.
Czym jest program Innovation Hub?
Najnowsza inicjatywa Komisji Nadzoru Finansowego – Innovation Hub, została skierowana do podmiotów, które działają lub chcą rozpocząć działalność w ramach polskiego sektora FinTech. Propozycja dotyczy wszystkich instytucji, lokalnych przedsiębiorstw oraz start-upów, które pragną zaimplementować różnego rodzaju innowacje technologiczne w szeroko pojętej branży finansowej. Utworzenie owego przedsięwzięcia było szczególnie ważne z uwagi na fakt, że rodzimy rynek fintechowy został ostatnio wyceniony aż na 860 mln euro, co czyni go obecnie największym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wprowadzenie Innovation Hub zostało zapowiedziane przez Marka Chrzanowskiego (przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego) już podczas ostatniego kongresu Impact fintech’17, który odbył się w Katowicach w dniach 6-7 grudnia 2017 roku. Ostatecznie, oficjalne zapisy dotyczące nowego programu przyjęto 5 stycznia 2018 roku.
Innovation Hub ma stanowić jedno z rozwiązań usuwających różnego rodzaju bariery i przeszkody, które wciąż blokują rozwój całego sektora fintechowego. Przykładem ograniczenia, które dotychczas wstrzymywało rozrost rynku, może być niepewność regulacyjna, dotycząca określonych przepisów prawnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, możliwe będzie uzyskanie stosownych wyjaśnień oraz instrukcji ze strony KNF.
Warto również wspomnieć o tym, że 1 marca bieżącego roku weszła w życie tzw. Konstytucja Biznesu, która także znacząco ułatwi funkcjonowanie małym i średnim przedsiębiorstwom. Ów zapis stanowi pakiet pięciu ustaw, które mają znacząco poprawić organizację działania pojedynczych instytucji finansowych oraz zwiększyć ogólny poziom udogodnień dla nowych firm.
Innovation Hub – kto może skorzystać z usług programu?
Z usług programu Innovation Hub mogą skorzystać dwa rodzaje podmiotów sektora FinTech:
- Instytucje, które dopiero planują rozpoczęcie własnej działalności w ramach ogólnie pojętego rynku finansowego (objętego nadzorem KNF). Aby wziąć udział w programie, dana firma musi zaprezentować innowacyjne rozwiązanie, produkt lub usługę, które w przyszłości będą mogły znacząco wpłynąć na rozwój rynku.
- Podmioty, które prowadzą działalność finansową od pewnego czasu, jednak planują wdrożyć określony produkt, usługę bądź nowatorskie rozwiązanie, oparte na nowoczesnych technologiach informatycznych.
Jak widać, aby wziąć udział w programie należy stworzyć produkt, który w określony sposób zrewolucjonizuje rozwiązania dostępne na rynku finansowym. Przykładem innowacyjnej usługi, która znacząco ułatwiła uzyskanie szybkiej pożyczki przez internet jest Kontomatik.
Dzięki owemu rozwiązaniu, pożyczkodawcy mogli zrezygnować z wymogu wykonywania tzw. przelewu weryfikacyjnego przez wnioskodawców. Usługa działa zaledwie od kilku lat, jednak zdążyła zdobyć całe grono zwolenników, zarówno wśród klientów instytucji finansowych, jak i przedsiębiorców. Kontomatik jest niezwykle szybki i bezpieczny. System integruje się bowiem z naszym kontem bankowym i pobiera niezbędne informacje, potrzebne do zaciągnięcia zobowiązania. Cała operacja jest jednak zabezpieczona odpowiednimi protokołami, dzięki czemu klient może mieć pewność, że jego dane są bezpieczne.
Korzyści wynikające z programu Innovation Hub
Najnowsza inicjatywa KNF przewiduje szereg korzyści, które pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie zarówno małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw finansowych. Zalety uczestnictwa w programie dotyczą przede wszystkim:
- Możliwości wsparcia ze strony KNF w procesie identyfikacji określonych przepisów prawnych, stanowisk nadzorczych oraz rozmaitych regulacji, które mają zastosowanie do konkretnego podmiotu, produktu, usługi finansowej lub danego modelu biznesowego.
- Możliwość uzyskania informacji dotyczących zasad działania nadzoru.
- Możliwość uzyskania informacji na temat trybu zezwolenia na prowadzenie danego typu działalności finansowej.
- Możliwość uzyskania informacji dotyczących różnego rodzaju dokumentów oraz szczegółowych wytycznych, niezbędnych do uruchomienia lub prowadzenia określonej działalności finansowej.
Warto wiedzieć, że wzory poszczególnych dokumentów oraz różnego rodzaju informacje i wytyczne, dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej, znajdują się na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.
Innovation Hub – kryteria uczestnictwa
Instytucje finansowe, które chcą dołączyć do programu Innovation Hub, powinny spełnić określone kryteria uczestnictwa. Oprócz potrzeby stworzenia innowacyjnego rozwiązania finansowego (o czym była mowa w poprzednim akapicie), firmy muszą również zostać zweryfikowane pod względem oceny regulacji oraz przepisów prawnych, które odnoszą się do proponowanego rozwiązania. Ponadto, KNF ocenia, czy istnieje realna potrzeba wsparcia dla danego projektu. Ze szczegółowymi regulacjami można się zapoznać w poniższej tabeli.
Kryteria uczestnistwa w Innovation Hub
Źródło: https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/fin_tech/Innovation_Hub
Jeżeli dana instytucja spełnia wszystkie określone wyżej kryteria, zgłoszenie się do uczestnictwa w programie wymaga jedynie wypełnienia stosownego formularza kontaktowego, dostępnego na stronie internetowej KNF. Instytucja udzieli podmiotowi odpowiedzi za pomocą poczty elektronicznej, telefonicznie lub bezpośrednio (zapraszając interesanta na spotkanie w siedzibie KNF). Sposób kontaktu z przedsiębiorcą będzie zawsze uzależniony od złożoności oraz charakteru zapytania.
Innovation Hub a sandbox program – krok w stronę stworzenia piaskownicy regulacyjnej
Najnowsza inicjatywa KNF stanowi krok milowy w stronę utworzenia tzw. piaskownicy regulacyjnej (z ang. – sandbox program lub regulatory sandbox). Stanowi ona swego rodzaju specjalnie wydzielone środowisko prawne, w którym podmioty finansowe będą miały możliwość testowania rozmaitych rozwiązań technologicznych.
Zaletą owego rozwiązania jest fakt, iż firmy będą mogły sprawdzać różnego rodzaju innowacje finansowe, zanim spełnią wszystkie niezbędne wymogi licencyjne. Piaskownica regulacyjna jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych systemów, pozwalających na odpowiednią regulację rynku fintechowego. Sandbox program został już wprowadzony w Wielkiej Brytanii, Singapurze oraz Hong Kongu.
Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych, chęć utworzenia polskiej piaskownicy regulacyjnej oficjalnie potwierdził prezes KNF, Marek Chrzanowski:
„Chcielibyśmy, aby polska scena fintechowa dynamicznie rozwijała się. Program Innovation Hub i utworzenie zespołu ds. innowacji jest takim naturalnym krokiem w tworzeniu oczekiwanej przez rynek piaskownicy regulacyjnej. Polska jest regionalnym liderem, jeśli chodzi o fintech i chciałbym, aby ta pozycja była nie tylko podtrzymana, ale się umacniała”.
Dodaj komentarz
Komentarze