Jak sprawdzić status w Biurze Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje ma temat rynku kredytowego. Zbiera dane odnoszące się zarówno do zadłużeń, jak i do terminowego spłacania zobowiązań, na które się zdecydowaliśmy. Do tego cennego źródła mają dostęp nie tylko instytucje finansowe, które chcą poznać historię kredytową potencjalnych klientów. Również indywidualni klienci mogą sprawdzić swój status w BIK. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić status w Biurze Informacji Kredytowej
logo Biura Informacji Kredytowej

Jak sprawdzić dane w BIK – od czego zacząć?

Uzyskaliśmy już odpowiedź na pytanie, kto może korzystać z zasobów w BIK. Dowiedzmy się teraz w jaki sposób można to zrobić? Sprawdzenie statusu w Biurze Informacji Kredytowej jest bardzo proste. Wystarczy zrealizować kilka kolejnych kroków, które doprowadzą nas do utworzenia Profilu Kredytowego Plus. Cały proces nie zajmie nam dłużej niż kilka minut.

Pierwszym etapem jest rejestracja w serwisie BIK-u. Wchodzimy na stronę internetową instytucji i wpisujemy podstawowe dane – imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, numer telefonu oraz numer konta bankowego. Wszystkie te informacje są konieczne w celu założenia konta i potwierdzenia swojej tożsamości, a następnie wyboru odpowiedniego produktu BIK.

BIK – potwierdzenie tożsamości konieczne do rejestracji

Biorąc chwilówki przez internet jesteśmy zobowiązani do potwierdzenia swojej tożsamości. Niezależnie od tego, jakiego pożyczkodawcę wybraliśmy, każdy z nich będzie prosić o wykonanie przelewu weryfikacyjnego bądź potwierdzenie danych w inny sposób. Taki sam wymóg jest nam stawiany w trakcie rejestrowania się w serwisie Biura Informacji Kredytowej. Jak możemy zaświadczyć, że jesteśmy osobą, za którą się podajemy? Dostępne są trzy metody potwierdzania tożsamości:

 • Skan dowodu osobistego – to najszybszy i najprostszy sposób, zajmujący 15 minut. Kiedy dołączymy skan dokumentu do wypełnionego formularza, pozostaje nam zrobić przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Przelew musi być wykonany z naszego rachunku bankowego. Jeśli dane będą się zgadzać, otrzymamy SMS-em kod, który wpisujemy w Panelu Użytkownika.
 • Podpis elektroniczny – nie każdy go posiada, dlatego też nie wszyscy będą mogli skorzystać z tej metody. Jeśli go mamy, podpisujemy dokument za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Kiedy to zrobimy i odeślemy wniosek drogą elektroniczną, również otrzymujemy SMS-a z kodem. Dalej postępujemy tak, jak w przypadku skanu dowodu tożsamości.
 • List polecony – metoda, która zajmuje najwięcej czasu. Doręczenie listu przez Pocztę Polską może zająć nawet 14 dni. W tym wypadku kiedy wypełnimy formularz, na adres w nim podany otrzymamy list wraz z kodem. Jeśli go wpiszemy w Panelu Użytkownika i będzie on poprawny, otrzymujemy jeszcze jeden kod, tym razem SMS-em. Ten kod również wpisujemy w odpowiednie okienko, uzyskując dostęp do produktów, które oferuje BIK.

Darmowy i płatny raport BIK - z której opcji skorzystasz?

Kiedy założymy konto na stronie Biura Informacji Kredytowej, jesteśmy zobligowani do wyboru formy raportu BIK. Pierwszy z nich to raport bezpłatny, tzw. Raport na próbę. Nie zawiera scoringu ani historii spłat kredytów. Drugim z kolei jest płatny raport BIK, który obejmuje te informacje, a na dodatek pozwala na ich wydruk. Dowiemy się, kiedy dokładnie podpisaliśmy umowy na pożyczki na raty i jaki jest aktualny ich stan. Poznamy też swoją ocenę punktową, która wskazuje, jak widzą nas instytucje finansowe. Im więcej punktów mamy, tym większe są nasze szanse na pozytywną odpowiedź w sprawie aplikacji o przyznanie dodatkowych środków pieniężnych.

Każdy z raportów można samodzielnie przeanalizować. Jest to duże ułatwienie dla podejmowania decyzji w kwestii zaciągania pożyczek, które odpowiadają możliwościom naszego budżetu. Dane są zaprezentowane w formie czytelnych tabel. Jeśli nie spłaciliśmy jakiegoś kredytu, od razu zauważymy czerwone oznaczenia. W przypadku opóźnień w raporcie pojawia się kolor żółty, a kiedy wszystko jest w porządku, nasze zobowiązania zaznaczone są kolorem zielonym.

Raport w pakiecie – bądź na bieżąco ze swoją historią kredytową

Jeśli staramy się brać pożyczki pozabankowe odpowiadające naszym możliwościom finansowym, powinniśmy korzystać rankingów chwilówek. Często szukamy dobrych ofert pożyczek, ale to nie wystarczy, aby podjąć rozsądną decyzję. Aby wiedzieć więcej, warto zdecydować się na tzw. Raport w pakiecie, również oferowany przez BIK. Możemy go wybrać, zakładając swój Profil Kredytowy Plus. Raport w pakiecie to bardzo rozsądna opcja, szczególnie kiedy właśnie planujemy się zapożyczyć bądź jesteśmy w trakcie spłacania zobowiązań. Będziemy na bieżąco śledzić informacje, jakie zostały na nasz temat przesłane. Otrzymamy 12 pełnych raportów, a także uzyskamy dostęp do usługi Alertów BIK. Alerty skutecznie uchronią nas przed próbami wyłudzenia kredytów na nasze nazwisko. Warto z nich skorzystać, aby nie być zmuszonym do spłaty zobowiązań, których nie zaciągnęliśmy.

Czego dowiesz się z raportu BIK?

Raport BIK przede wszystkim pozwala nam poznać naszą historię kredytową. Znajdują się tam wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań, bez względu na ich wysokość. Nie ma określonej kwoty, za jaką jesteśmy wpisani do BIK. Każdy kredyt i każda pożyczka, nawet ta bez BIK powinny się tam znaleźć, jeśli tylko instytucja finansowa zgodnie z wyznaczonymi terminami przesłała konieczne dane. Dzięki Raportom BIK poznamy szczegółowe informacje na temat naszych zobowiązań. Dowiemy się, kiedy je otrzymaliśmy, jaka jest ich wysokość i na jaki rodzaj kredytu się zdecydowaliśmy. Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje dane zarówno na temat spłaconych, jak i nieuregulowanych zobowiązań. Jeśli wobec nas zostały podjęte działania windykacyjne bądź komornicze, także się o tym dowiemy. Wszystkie te informacje może też poznać instytucja, w której staramy się uzyskać pomoc finansową.

Jak sprawdzić status w BIK to jedna z 7 kluczowych kwestii, które powinniśmy wiedzieć na temat Biura Informacji Kredytowej. Takie dane okazują się bardzo pomocne, dla każdej ze stron (i dla pożyczkodawcy i dla pożyczkobiorcy), dlatego warto orientować się kiedy i w jaki sposób można dokładnie przyjrzeć się swojej historii kredytowej.

Historia kredytowa ma znaczenie przy braniu pożyczek

Bez pozytywnej historii kredytowej nie mamy szansy na otrzymanie pożyczki bądź kredytu. Dlatego kierujmy się wyżej wskazanymi krokami, a bez trudu uzyskamy dostęp do informacji pokazujących naszych wiarygodnością finansową bądź wręcz przeciwnie – jej brak. Co istotne, nie można usunąć danych z BIK. Z tej racji mądrze podchodźmy do kwestii pożyczania i zarządzania swoim budżetem. Jak widzisz historia kredytowa ma ogromne, jak nie kluczowe znaczenie podczas brania pożyczek. Wiedząc, w jaki sposób sprawdzić status w Biurze Informacji Kredytowej, będziemy stale trzymać rękę na pulsie.

Dodaj komentarz

 ###### ##   ## ######## ######## ##  ## 
##  ## ##   ## ##   ## ##    ##  ## 
##    ##   ## ##   ## ##    ## ##  
 ###### ##   ## ##   ## ######  #####  
   ## ##   ## ##   ## ##    ## ##  
##  ## ##   ## ##   ## ##    ##  ## 
 ######  ####### ######## ######## ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola