Kongres Sektora Pożyczkowego – relacja z VII edycji
22 maja 2018 roku był ważnym dniem dla całego sektora finansów. To właśnie wtedy w warszawskim hotelu Marriott odbyła się VII edycja najważniejszego i największego cyklicznego wydarzenia, skupiającego się na pozabankowym sektorze pożyczkowym. Uczestnicy Kongresu Sektora Pożyczkowego, jak co roku mogli przysłuchać się prelekcjom specjalistów i z uwagą śledzić rozwój dyskusji, poświęconych najważniejszym tematom dla rynku finansów.
Kto wziął udział Kongresie Sektora Pożyczkowego?
Kongres Sektora Pożyczkowego zgromadził najważniejsze nazwiska branży finansowej. Udział w wydarzeniu wzięły przede wszystkim kadry zarządzające zarówno instytucjami pożyczkowymi, jak i pośrednictwem finansowym. Nie zabrakło przedstawicieli doradztwa prawnego oraz strategicznego, a także dostawców produktów i usług związanych z rynkiem kredytów konsumenckich.
Zainteresowanie Kongresem z roku na rok na rośnie, ponieważ porusza on problemy i zagadnienia odnoszące się do stanu i rozwoju sektora pozabankowego w Polsce. Poruszanie tematyki praktyk biznesowych, regulacji prawnych i innowacji technologicznych, ma służyć usprawnianiu jego funkcjonowania i pozwalać na kontynuowanie postępu.
Jakie tematy poruszył Kongres Sektora Pożyczkowego?
Uczestnicy Kongresu Sektora Pożyczkowego mieli możliwość zaczerpnięcia wiedzy dotyczącej finansów, dzięki wystąpieniom specjalistów z tej dziedziny. Jakie tematy poruszali eksperci?
- dr Jarosław Janecki, Główny Ekonomista w Societe Generale Corporate & Investment Banking Polska: „Wzrost gospodarczy i inflacja - elementy ryzyka w średnim okresie”,
- Mateusz Mucha, Dyrektor Departamentu Emisji Obligacji, Dom Maklerski Navigator S.A: „Aktywność firm pożyczkowych na rynku kapitałowym w Polsce”,
- dr Mirosław A. Bieszki, doradca KPF: „Rynek pożyczek niebankowych w roku 2018”,
- Sławomir Grzelczak, Wiceprezes Zarządu, BIK S.A.: „Klienci sektora consumer finance w Polsce”,
- Piotr Badura, Dyrektor Generalny, CRIF Services Sp. z o.o.: „Charakterystyka sektora pożyczkowego z perspektywy rozwiązania branżowego Credit-Check.pl”,
- Mirosława Szakun, Doradca Prawny, KPF: „Przegląd regulacji prawnych mających wpływ na sektor pożyczkowy”,
- Karolina Gałęzowska, Associate, PwC Legal: „RODO – dobre praktyki dla sektora pożyczkowego”,
- Marcin Szczupak, Kierownik Działu Raportów Medialnych, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów Sp. z o.o.: „Portret firmy pożyczkowej z perspektywy mediów - prezentacja wyników badania”,
- Małgorzata Cieloch, Rzecznik RP, UOKiK , Agnieszka Wachnicka, Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego, Biuro Rzecznika Finansowego: „Instytucja pożyczkowa – perspektywa interesariuszy”.
Odbyły się również dwie dyskusje. Tematem pierwszej z nich była: „Aktywność firm pożyczkowych na rynku kapitałowym w Polsce”. Głos w niej zabrali m.in. Agnieszka Kłos, Prezes Zarządu, Provident Polska oraz Tymon Zastrzeżyński, Co-founder i CEO, Loando. Druga dyskusja z kolei omawiała zmiany regulacyjne w zakresie PSD2. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in. Małgorzata Chruśniak, Of Counsel, EY Law oraz Tomasz Kwiecień, Prezes Zarządu, Vippo S.A.
Podczas Kongresu mieliśmy okazję porozmawiać z Andrzejem Roterem, Prezesem Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Poznaliśmy jego zdanie na temat kierunku, w jakim zmierza branża pożyczek. Co zdaniem prezesa KPF jest najważniejsze w rozwoju sektora pozabankowego? Andrzej Roter powiedział: „Z jednej strony jest to potrzeba budowania zaufania w relacji do inwestorów. Z drugiej strony z całą pewnością trzeba dbać o wysoki standard praktyk biznesowych w udzielaniu pożyczek, bo to jest gwarancja rzetelności, zaufania i wizerunku, jaki sektor pożyczkowy będzie tworzył wokół siebie.”
”Rozwój sektora pozabankowego to bardzo ważny temat, tym bardziej, że zmiany są bardzo dynamiczne. Zainteresowanie usługami pożyczkowymi, czyli pożyczkami online rośnie, dlatego cały czas koncentrować się na wspieraniu tego rozwoju i szukaniu rozwiązań, które będą mu sprzyjać. Podczas Kongresu można wymieniać się doświadczeniami i zastanowić, jak budować wizerunek, sprzyjający stawianiu kolejnych kroków” – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.
Dodaj komentarz
Komentarze