Maciej Przygórzewski, Currency One – wywiad

Pierwsza edycja FinTech Brunch odbyła się 11 kwietnia w restauracji Wilcza 50 w Warszawie. Wśród zaproszonych prelegentów pojawił się również Maciej Przygórzewski, z którym mieliśmy okazję porozmawiać. O tym, jak obecnie przedstawia się sytuacja frankowiczów oraz jakie wyzwania stoją przed branżą fintech opowiada nam Maciej Przygórzewski z Currency One.

Frankowicze w Polsce

W Polsce na chwilę obecną, jak twierdzi nasz rozmówca, kredytów frankowych nie jest już tak dużo. W szczytowym momencie było ich ok. ¾ miliona, a dzisiaj ta skala zmalała do ponad pół miliona. „Ta liczba uległa już dość dużej redukcji” – komentuje Przygórzewski. Spytany o sytuację frankowiczów w Polsce wyodrębnia w tej sprawie dwa aspekty. Wraz z kursem franka, wartość tych kredytów gwałtownie wzrosła. „80% tych kredytów było branych, kiedy kurs franka wynosił 2-3zł w okresie między 2005 a 2008 rokiem. Obecnie frank kosztuje 4zł, w związku z czym jak łatwo policzyć w tych kredytach często będzie więcej do spłacenia, niż było wcześniej.” – opowiada. Drugi poruszany aspekt to stopy procentowe w Szwajcarii, które są o 2,5% niższe niż w Polsce. W związku z tym płacimy więcej kapitału w tych kredytach oraz mniej odsetek. Co ciekawe, jak mówi Maciej Przygórzewski, raty tych kredytów frankowych nie są wcale tak dużo wyższe od rat złotowych, jak mogłoby się wydawać.

Pomoc frankowiczom – jakie mają możliwości?

Istnieją rozwiązania, które mogą pomóc frankowiczom w wyjściu z długów. Nasz rozmówca dzieli je na dwie kategorie. Po pierwsze dążenie do anulowania takiego kredytu, do zmiany waluty na złotówki. Banki jednak słabo negocjują, a jeżeli chodzi o drogę prawną to nie jest ona zbyt skuteczna. Jeżeli chodzi o drugi aspekt są to możliwości amortyzacyjne. Jak tłumaczy Maciej Przygórzewski, jest to dążenie do tego, aby pogodzić się z tym kredytem, ale jednocześnie nie płacić aż tak dużo. “Tak naprawdę metodą jest zakup waluty we własnym zakresie. Bank sprzedając nam walutę obcą policzy nam tzw. spread, czyli różnicę między kursem kupna, a sprzedaży, w związku z czym przepłacimy około 5% względem kupowania ich w najtańszych stacjonarnych czy internetowych.” - dodaje Przygórzewski.

Rola branży FinTech

Według rozmówcy obecnie firmy mają duże pole do popisu i będą dążyć do tego, aby umożliwić kredytobiorcom indywidualne ubezpieczanie się od zmian kursu walut. Tego typu usługi są jednak drogie i oferowane jedynie dla przedsiębiorców. Druga kwestia to możliwość zmiany mieszkań obłożonych takich kredytem. Na chwilę obecną jednak taka procedura jest ciężka i niewiele banków idzie w tę stronę. „Gdyby pojawił się jakiś podmiot oferujący taką usługę na logicznych warunkach to sądzę, że na polskim rynku jest na to miejsce, tym bardziej, że w Polsce tych kredytów jest jeszcze ponad pół miliona.” – twierdzi Przygórzewski.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ###### #### ######## ######## ######## 
##  ## ## ##   ## ##      ## 
##    ## ##   ## ##      ##  
 ######  ## ######## ######   ##  
   ## ## ##    ##     ##   
##  ## ## ##    ##    ##   
 ###### #### ##    ######## ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze