Młodzi Polacy w 2018 r. chcą oszczędzać na emeryturę

Styczeń to okres, w którym wiele osób decyduje się na realizację noworocznych postanowień. Okazuje się, że najważniejszym finansowym postanowieniem Polaków w 2018 r. jest rozpoczęcie oszczędzania. Chcemy skupić się zarówno na krótkoterminowych, jak i długoterminowych lokatach przede wszystkim z zamiarem przyszłej emerytury. Oznacza to, że obecnie Polacy coraz częściej myślą w perspektywie długofalowej.

Na co oszczędzają Polacy?

Połowa Polaków w 2018 r. ma plany związane z finansami

Według raportu Deutsche Bank, co drugi Polak w 2018 r. ma plany ściśle związane z finansami. Porównując te dane z ubiegłym rokiem, można zauważyć znaczną poprawę, mianowicie aż o 16 punktów procentowych. Jak uważają autorzy, dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób jest zadowolonych ze swojej pensji, w związku z czym może pozwolić sobie na zaoszczędzenie określonej kwoty. Co ciekawe, w nowym roku zdecydowana większość Polaków (18,8 proc.) deklaruje samodzielne oszczędzanie na emeryturę. Okazuje się zatem, że w dalszym ciągu wolimy stawiać na ostrożność niż na często kojarzone z dużym ryzykiem, inwestycje.  

Młodzi chętniej podejmują czynności finansowe

Jak wynika z przeprowadzonych badań, zdecydowana większość osób, która nie ukończyła 30. roku życia, zamierza podjąć działania związane ze swoimi finansami. Wśród starszej grupy wiekowej (ok. 40 lat) niewielu jednak znajdziemy takich entuzjastów. Aż 70 proc. osób powyżej wspomnianego wieku nie ma żadnych finansowych planów na 2018 rok. Skąd takie różnice? Otóż osoby, które mają około 30 lat, są najczęściej na etapie budowania własnego majątku. Dlatego też myślą w perspektywie długofalowej, z wyprzedzeniem planując swoje finanse.  

Jak Polacy odkładają na emeryturę?

Według badań już co piąty Polak w 2018 r. planuje samodzielnie odkładać pieniądze na emeryturę. Na taką decyzję wpływ mają m.in. pesymistyczne prognozy dotyczące wysokości przyszłych świadczeń. W związku z tym wiele osób, nie chcąc pogarszać obecnego standardu swojego życia, już teraz decyduje się na  odłożenie określonej sumy.

Co ciekawe, to panowie chętniej odkładają pieniądze (poza obowiązkowymi składkami emerytalnymi), niż kobiety. Nie jest to jednak dobra wiadomość, gdyż to właśnie Polki, według prognoz, mają mieć niższe świadczenia. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim kobiety kończą swoją karierę zawodową o kilka lat wcześniej niż mężczyźni. Dodatkowo często mają przerwy przeznaczone przykładowo na wychowywanie dzieci.

Kredyty mieszkaniowe wciąż popularne

Jak wynika z badań, 3,1 proc. respondentów planuje w 2018 r. wziąć kredyt mieszkaniowy. Liczba ta, w porównaniu z ubiegłym rokiem, wzrosła o 0,5 punktów procentowych. Wynik ten należy jednak zestawić również z danymi z rynku mieszkaniowego, które wykazują, że wiele Polaków decyduje się na zakup nieruchomości za gotówkę.

Obecnie panują jednak bardzo korzystne warunki do zaciągnięcia zobowiązania. Wpływ na to ma przede wszystkim stabilizacja rynku pracy, jak i oferowane niskie stopy procentowe. Na kredyt mieszkaniowy decydują się zazwyczaj osoby młode, w okolicach 30. roku życia. Taka grupa wiekowa ma już zazwyczaj pewną pracę, w związku z czym posiada stabilną sytuację finansową. Dzięki temu może pozwolić sobie na bezproblemowe zaciągnięcie zobowiązania.

„Niezmiernie cieszy mnie fakt, że oszczędzanie okazało się najważniejszym finansowym postanowieniem noworocznym Polaków. Oznacza to, że coraz chętniej podejmujemy działania związane z finansami i zaczynamy myśleć w perspektywie długofalowej – co z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty w przyszłości”  – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ######   ###  ######## ##   ## ##  ## 
##  ##  ## ##  ##   ## ##   ## ##  ## 
##    ##  ## ##   ## ##   ## ## ##  
 ###### ##   ## ##   ## ##   ## #####  
   ## ######### ##   ## ##   ## ## ##  
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
 ###### ##   ## ########  ####### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze