Pieniądze pożyczamy nawet jak nas na to nie stać
Nikt nie chce odstawać od grupy. To powód, dla którego ludzie zaciągają pożyczki nawet wtedy, gdy ich na to nie stać. Pożyczone pieniądze przeznaczają na technologię. Dominuje zakup sprzętu AGD czy telefonów. Czy pożyczkobiorcy analizują wcześniej swój budżet i oceniają realną możliwość spłaty zobowiązania?
Raport Profi Credit - ankietowani pożyczają na sprzęt AGD i telefony komórkowe
Polacy najchętniej kupują sprzęt AGD. Takich informacji dostarcza badanie Profi Credit. Kupują go za pieniądze z pożyczek czy kredytów. Po te w ostatnich dwóch latach sięgnęła ponad ⅓ z nas. Dlaczego tak się dzieje? Nie lubimy odstawać od grupy. Jeśli widzimy, że kogoś stać na najnowszy model smartfona, również chcemy go mieć. Podkreślanie wielkości swojego majątku stało się modne. Konsekwencje tego, że na pożyczkę nas nie stać, nie mają większego znaczenia.
Pożyczka na samochód? Dlaczego nie! Aż 22 proc. ankietowanych wskazało pojazd jako cel swojego zobowiązania. Nieco mniej, bo 19 proc. badanych postawiło na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Trzeba mieć świadomość tego, że niespłacone zobowiązania prowadzą do spirali zadłużenia. Pożyczka na spłatę poprzedniej nie jest dobrym rozwiązaniem. Mimo to, aż 18 proc. biorących udział w badaniu zaznaczyło, że nowym zobowiązaniem spłaca poprzednie.
Panowie pożyczają więcej i częściej - co kupują?
Hierarchia potrzeb wygląda zupełnie inaczej w przypadku kobiet i mężczyzn. Płeć piękna sięgając po zobowiązanie ma na uwadze podstawowe potrzeby domowników czy gospodarstwa domowego. Wskazało tak 22 proc. zapytanych kobiet. Nie znaczy to jednak, że panie nie przeznaczają pieniędzy na sprzęt AGD. Ten kupują w pierwszej kolejności, ale nie ze względu na interesujące je nowinki technologiczne, ale ułatwienie sobie prowadzenia domu.
Panowie nieco odważniej pożyczają. Traktują pożyczkę jako sposób na zakupienia sprzętu elektronicznego w promocyjnej cenie, tym samym przypodobania się kolegom. 22 proc. biorących udział w badaniu Profi Credit wskazało, że mając w kieszeni dodatkowe pieniądze, kupuje samochód. Nieco mniej, bo 19 proc. stawia na inwestycję w postaci nieruchomości. To świetny sposób ulokowania pieniędzy dla tych, którzy nie potrafią nimi odpowiedzialnie gospodarować. Wakacje są kolejną rzeczą, która wśród pożyczkobiorców płci męskiej cieszy się wielkim zainteresowaniem (19 proc.).
Kobiety częściej analizują budżet domowy, nim sięgną po zobowiązanie
Sięgając po zobowiązanie pieniężne, dobrze jest być świadomym jego konsekwencji. Niespłacone raty pożyczki czy kredytu sprawią, że znajdziemy się w rejestrze dłużników. Bardzo ważna jest więc analiza domowego budżetu, nim postanowimy pożyczyć. Raport Profi Credit pokazuje, że to kobiety częściej dokonują zestawień przychodów i wydatków. Nic dziwnego. To na ich głowie zwykle jest płacenie rachunków czy robienie zakupów spożywczych.
Warto zauważyć, że ponad połowa (53 proc.) ankietowanych zadeklarowała, że przed sięgnięciem po zobowiązanie analizuje swoje dochody. Wynik zwiększa się wraz z wiekiem badanych. Wśród osób między 55 a 65 rokiem życia takie działanie zadeklarowało aż 80 proc. osób. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki kredytowania. Są one przyjazne, jednak pożyczkodawcy świadcząc usługi osobom starszym wymagają ich zgody na większą ilość zabezpieczeń. Chcą chronić swoje pieniądze. Być może spowoduje to w przyszłości, że po pożyczkę będą sięgali wyłącznie ci, których stać na zobowiązanie.
“Potrzeba spełniania marzeń jest bardzo silna. Dzięki licznym ofertom pożyczek online możemy realizować swoje zachcianki. Warto pamiętać, aby pożyczać z głową i dokładnie przeanalizować nasz budżet domowy. Dodatkowa gotówka ma stanowić dla nas wsparcie, a nie problem. “ - komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.
Dodaj komentarz
Komentarze