Polacy sceptycznie podchodzą do otwartej bankowości
Technologia coraz mocniej się rozwija. Wydawać by się mogło, że na korzyść dla konsumentów rynku usług. Wśród nich panuje jednak obawa o to, kto będzie zarządzał ich danymi. Według badania Solven aż 50 proc. osób boi się o to, że ich dane trafią w ręce przestępców.
Dyrektywa Unijna PSD2 - co nam daje?
Od 13 stycznia 2018 roku obowiązuje Dyrektywa unijna PSD2. Gwarantuje ona łatwy dostęp bankom do rachunków i płatności swoich klientów. Obowiązująca we wszystkich krajach Unii Europejskiej dyrektywa PSD2 gwarantuje również fintechom łatwiejszy dostęp do klientów i możliwość zaoferowania im nowoczesnych rozwiązań. Dostawcy będą mogli zarządzać wieloma kontami z poziomu jednej aplikacji. Jest to duży krok do osiągnięcia otwartej bankowości.
Jak twierdzi Rafał Gibczyński, Prezes Zarządu Solven Finance, to dopiero początek wdrażania na rynek nowych strategii. Musimy być gotowi na zmianę dotychczasowych ról w segmencie Consumer Finance. Mimo tak wielu udogodnień, jakie wnosi dokument, wśród Polaków pozostaje wiele obaw. Dotyczą one przetwarzania danych przez nowe lub zupełnie nieznane podmioty.
Badanie solven - co drugi polak obawia się, że jego dane trafią do przestępców
Badanie Solven wskazuje, że aż 50 proc. osób obawia się, że ich dane trafią w ręce przestępców. Duży odsetek badanych (64 proc.) powierzyłby świadczenie nowych usług bankom o uznanej pozycji na rynku. 30 proc. badanych zadeklarowało powierzenie swoich płatności bankom o ugruntowanej pozycji na rynku. Oznacza to, że wciąż istnieją ludzie, którzy nie są gotowi na przełom w dziedzinie finansów.
Firmy pożyczkowe skorzystają z PSD2
Dyrektywa unijna PSD2 to ukłon w stronę banków. Dzięki technologii wnioskowanie np. o kredyt gotówkowy będzie znacznie szybsze. Warto jednak zaznaczyć, że wraz z wprowadzeniem dokumentu w życie zyskały także firmy pożyczkowe. Choć procedura wnioskowania o pożyczkę do tej pory odbywała się bardzo szybko, wprowadzone zmiany jeszcze bardziej ją przyspieszą. Dzięki usłudze AIS, której zadaniem jest szybkie pozyskanie danych klienta, pożyczkodawcy będą mogli sprawnie ocenić zdolność kredytową, tym samym przyznać chwilówkę online. Pożyczkodawcy zyskają także nowe możliwości wynikające z uzyskanej transakcyjności i dostępu do nowej wiedzy o kliencie. Pozyskane informacje mogą zostać wykorzystane do korzystniejszej personalizacji i optymalizacji sprzedaży produktów finansowych.
Dyrektywa unijna PSD2 to ogromne udogodnienie zarówno dla konsumentów, jak i firm pożyczkowych. Mam nadzieję, że mimo obaw z nią związanych, klienci rynku finansowego zaczną swobodnie korzystać z przysługujących im możliwości. - komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl
Dodaj komentarz
Komentarze