Polska - Dolina Krzemowa Europy Środkowo – Wschodniej?

Czy wizja wicepremiera Mateusza Morawieckiego odnośnie polskiego sektora innowacji, ziści się? Jak podkreśla Morawiecki, "W wielu miastach Polski, we Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Trójmieście mamy szereg start-upów, przedsiębiorców, którzy przebijają się coraz skuteczniej z rozwiązaniami fintechowymi". Nie bez znaczenia jest także innowacyjność polskich fintechów, coraz bardziej doceniana na rynkach europejskich. Polska ma zatem szansę stać się „Doliną Krzemową Europy Środkowo-Wschodniej”. Niezbędne jest tutaj wsparcie ze strony władz państwowych, ale też udział funduszy venture capital.

Polska - Dolina Krzemowa Europy Środkowo – Wschodniej?
Polska - centrum europejskich fintechów?

Polski sektor fintech

Według raportu „CEE FinTech Raport”, sektor fintech Europy Środkowo-Wschodniej wart jest już ponad 2,2 miliarda euro, z czego polskie innowacje finansowe wyceniane są na aż 860 milionów euro. Na polskim rynku funkcjonuje także spora ilość fintechów – obecnie jest ich już ponad sto, a zatrudnienie znajduje w nim około 100 tysięcy osób.

Dlaczego FinTechy zyskują aż taką popularność? Niezaprzeczalnie jedną z ich zalet jest coraz większa mobilność, co dla millenialsów jest jednym z najważniejszych czynników przekonujących do korzystania z e-finansów. Już ponad 95 proc. osób urodzonych między 1980 a 2000 rokiem korzysta ze smartfonów, nie dziwi zatem fakt, że finanse też są coraz częściej obsługiwane z poziomu aplikacji czy komputera.  Lubimy proste rozwiązania, a fintechy właśnie takie są: do minimum ułatwiają korzystanie z internetowego konta bankowego, regulowanie płatności czy wykonywanie transakcji. Szacuje się, że z bankowości mobilnej korzysta już blisko 8 milionów Polaków, natomiast 7,7 mln klientów banków w Polsce loguje się na konto z poziomu smartfona czy tableta. Coraz większą popularnością cieszą się alternatywne formy płatności takie jak BLIK, z którego korzystają już przeszło 2 miliony Polaków.

Wsparcie dla MŚP

"Coraz więcej twórczych projektów, wspólnych inicjatyw ma miejsce w Polsce i krajach Europy Środkowej. Nie mamy (...) jeszcze wystarczająco kapitału, dlatego jest duża komplementarność między wszystkimi funduszami venture capital i innymi, które chciałyby z Europy Centralnej, z Polski zrobić nową Dolinę Krzemową" – podkreśla wicepremier Morawiecki.

17 proc. zatrudnienia oraz 42 proc. nowych miejsc pracy – to wyniki, osiągane dzięki europejskim start-upom. Ten sukces nie byłby możliwy bez różnorodnych form wsparcia, jakimi są fundusze venture capital. W 2016 roku zrealizowały one aż 114 inwestycji na kwotę rzędu 163 milionów dolarów, a najbardziej owocnym pod tym względem okresem był II kwartał 2016 roku, w którym zrealizowano 30 transakcji o łącznej wartości ponad 58 milionów dolarów.

W rozwój polskich start-upów zaangażował się również Polski Fundusz Rozwoju. W ramach funduszu PRF Starter Fiz przeznaczono aż 782 miliony złotych na pomoc dla polskich przedsiębiorstw. W ramach kampanii, pojedynczy start-up może otrzymać na dalszy rozwój aż do 3 milionów złotych.

Pożyczki online a fintech

W kontekście rozwoju fintechów w Polsce, dynamiczny rozwój odnotowuje także rynek pożyczek online. Choć wciąż jest to dosyć świeży i nieznany konsumentom produkt, nie można zaprzeczyć, że sięga po niego coraz więcej pożyczkobiorców, głównie ze względu na korzystną i atrakcyjną ofertę, ale też dodatkowe korzyści: szybkość i łatwość w zaciągnięciu zobowiązania, minimum formalności, bez konieczności wychodzenia z domu. Po pożyczki online najczęściej sięgają osoby do 30 roku życia, zazwyczaj mieszkańcy dużych miast, z przeważającą ilością mężczyzn.

„Nie można zaprzeczyć, że pożyczki online zdobywają coraz większą popularność – zwłaszcza wśród osób młodych zamieszkujących duże miasta, które wciąż potrzebują dodatkowych środków na dalszy rozwój bądź bieżące wydatki. Intensywny tryb życia oraz przyzwyczajenie do łatwych i nieskomplikowanych usług sprawiają, że pożyczka, którą można wziąć w 15 minut bez wychodzenia z domu, jest dla nich idealnym rozwiązaniem.” – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Wandoo
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
15000 zł / 65 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Feniko
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##   ## ########  ###  ##   ## 
  ##  ##   ##  ##   ## ##  ##   ## 
  ##  ##   ##  ##   ##  ## ##   ## 
  ##  ##   ##  ##  ##   ## ##   ## 
  ##  ##   ##  ##  ######### ##   ## 
  ##  ##   ##  ##  ##   ## ##   ## 
  ##   #######   ##  ##   ## ####### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze