Sławomir Grzelczak, BIG InfoMonitor S.A. – wywiad

Podczas I edycji Kongresu Sektora Fintech porozmawialiśmy z prezesem zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. oraz wiceprezesem zarządu BIK S.A., Sławomirem Grzelczakiem. W wywiadzie o ustawie z marca 2016 r. regulującej koszty pożyczek oraz o tym, czy wejdą kolejne regulacje dotyczące kosztów pożyczek pozabankowych. Rozmówca ocenia również świadomość finansową Polaków.

Następstwa ustawy z marca 2016 r.

W marcu, rok temu, weszła w życie ustawa regulująca koszty pożyczek. O to, czy wejdą kolejne regulacje dotyczące kosztów pożyczek pozabankowych zapytaliśmy Sławomira Grzelczaka. „Wydaje mi się, że proponowane regulacje są nieco przedwczesne” – odpowiada. Jest to zbyt wcześnie, ponieważ jeszcze nie został zbadany wpływ wspomnianej wcześniej ustawy na rynek. Obecnie, jak opowiada nasz rozmówca, trwają uzgodnienia pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości a firmami, takimi jak KPF. „Mam nadzieję, że zakończy się to rozsądnym kompromisem.” – dodaje Grzelczak.

Świadomość finansowa Polaków

Nasz rozmówca na ten temat nie ma jednoznacznie krytycznego zdania. Jak sam zauważył, porównując dane niespłaconych kredytów Polaków i Niemców, różnica ta jest bardzo mała – jeden, dwa punkty procentowe. „Pamiętajmy, że z jednej strony jest świadomość kogoś, kto chce pożyczyć, a z drugiej strony bank czy firma pożyczkowa musi sprawdzić zdolność tego konsumenta.” – dodaje Grzelczak. Stopa akceptacji, jaką mają firmy pożyczkowe wynosi ok. 20/30 proc. W związku z tym, około 70/80 proc.wniosków o przyznanie pożyczki  zostaje odrzucona.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ## #### ########  ###   ###### 
##   ## ##    ##  ## ##  ##  ## 
##   ## ##   ##  ##  ## ##    
##   ## ##   ##  ##   ## ##    
##   ## ##  ##   ######### ##    
##   ## ##  ##   ##   ## ##  ## 
 ####### #### ######## ##   ## ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze