Sławomir Grzelczak, Biuro Informacji Kredytowej - wywiad

W tym roku odbyła się już szósta edycja Kongresu Sektora Pożyczkowego. Jak co roku w tym miejscu zgromadziło się wielu uczestników. My mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Grzelczakiem, na temat tendencji, które obecnie panują na rynku pożyczkowym oraz kredytowym. Nasz rozmówca zdradził nam, jak według niego aktualnie prezentuje się ten rynek.

Spadkowa tendencja kredytów gotówkowych

Na rynku kredytowym możemy wyróżnić kredyty gotówkowe, czyli jak wyjaśnia nam Sławomir Grzelczak – gotówka bez zabezpieczeń, nisko kwotowa oraz kredyty ratalne. Jak się okazuje, jeżeli chodzi o pierwszą wspomnianą kwestię tj. kredyty gotówkowe, tendencja jeżeli chodzi o liczbę, jest spadkowa. Jak tłumaczy nam rozmówca, banki kredytów udzielają mniej, natomiast udzielają ich na wyższe wartości. Podsumowując, ich liczba spada, a wartość idzie w górę. „To widać zwłaszcza od 2010 roku. Wtedy takich kredytów było znakomicie mniej, ok. 5,5 miliona, w tej chwili jest 3,7 miliona. Widać, że idzie to w dół, jeżeli chodzi o liczby.” – opowiada nam Sławomir Grzelczak.

Stabilny poziom kredytów ratalnych

Liczba tych kredytów, w odróżnieniu od kredytów gotówkowych, utrzymuje się na stabilnym poziomie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt, jakim jest wartość, to pojawia się tu tendencja taka sama jak w przypadku kredytów gotówkowych, tj. rosnąca. „Liczba ta to ok. 3, 5 miliona na rok takich kredytów, wartość ok. 13 miliardów złotych, wzrost między rokiem 2015, a 2016 o miliard.” – jak podaje Sławomir Grzelczak. Dlaczego jednak w przypadku kredytów ratalnych ilość utrzymuje się na stabilnym poziomie? Na to pytanie również nasz rozmówca ma odpowiedź. Otóż obecnie na rynku popularne są tzw. „ratalki”. Skoro wiele produktów oferowanych jest właśnie na raty, zatem nie powinna nas dziwić stabilna sytuacja kredytów ratalnych na rynku.

Wyhamowanie dynamiki na rynku pożyczkowym

Jak twierdzi Sławomir Grzelczak -„Co do rynku pożyczkowego, rozumianego jak takie pożyczki do 4 tys. złotych, to tam mamy do czynienia z wyhamowaniem dynamiki.” Wcześniej ilość udzielanych pożyczek z roku na rok rosła. Od jakiegoś czasu, według naszego rozmówcy od drugiej połowy zeszłego roku, rynek się ‘wypłaszczył’. „Prawdopodobnie czeka na to, co przygotuje regulator, czy będą jeszcze jakieś restrykcje, obostrzenia, czy ich nie będzie. Pytanie jest czy później jak ich, mam nadzieję nie będzie, to czy nastąpi dalszy wzrost.” – opowiada Sławomir Grzelczak.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

########  ####### ######## #### ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ## ##   ## 
######## ##   ## ########  ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##  ##  ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##  ## ##  
########  ####### ######## ####  ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze