Tomasz Kwiecień, dyrektor strategiczny OEX S.A. – wywiad

I edycja Kongresu Sektora Fintech odbyła się 28 marca 2017 r. w Warszawie. Wzięło w niej udział wielu ekspertów oraz specjalistów z branży fintech. Tomasz Kwiecień, dyrektor strategiczny w OEX S.A. przybliżył nam, jak jego zdaniem kształtuje się świadomość finansowa Polaków oraz w jaki sposób najlepiej edukować społeczeństwo. Rozmówca opowiedział nam również więcej o rozwoju sektora fintech w Polsce.

Rozwój sektora FinTech w Polsce

„Myślę, że rozwój w Polsce nie jest prosty.” – komentuje Tomasz Kwiecień. Obecnie banki również mają do zaoferowania wysoko rozwinięte technologicznie usługi, dlatego, jak twierdzi nasz rozmówca, w porównaniu z zagranicą, rozwój fintech-u w Polsce może nie być tak prosty. Jeżeli jednak jest coś trudniejsze do zdobycia, tym większa satysfakcja ze zwycięstwa. A Polacy to przecież naród, któremu nigdy nie brakowało pomysłów. „Plus jeszcze pewne ułatwienia regulacyjne – dużo było rozmowy o PSD2 – to wszystko powinno spowodować, że fintech w Polsce powinien rozwijać się bardzo mocno” – dodaje nasz rozmówca. Mamy dobre finansowanie, korzystne regulacje prawne oraz przede wszystkim naród, wymagający dużej ilości produktów finansowych. Według Kwietnia wszystkie powyższe czynniki spowodują, że fintech będzie miał bardzo dobre wyniki w najbliższych latach.

Rola konsumenta

Jak słyszymy, konsument w sektorze Fintech jest w centrum. To właśnie do niego dostosowuje się wszystkie usługi, on jest tutaj najważniejszy. Kwiecień przytacza nam również problem, nad którym odbywała się dyskusja, mianowicie fintechy a banki – kto kogo pokona? Według naszego rozmówcy ofertę oraz usługi powinniśmy kształtować w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby klienta.

Świadomość finansowa Polaków

„Wydaje mi się, że jest na bardzo dobrym poziomie.” – odpowiada Tomasz Kwiecień. Niektórzy po prostu chcą być świadomi, inni są zupełnie obojętni w tym temacie. Takie osoby jest bardzo ciężko przekonać do zmiany zdania. „Uważam, że tak jest, że jak nam się coś podoba to nie piszemy żadnego postu, że dobrą robotę zrobiliście. Jednak jak jest coś nie tak, to oczywiście jest wielka fala krytyki.” - opowiada Kwiecień. Według naszego rozmówcy i w tym przypadku jest podobnie. Osoby, które nie posiadają dużej wiedzy finansowej głośno komentują, a osoby, które ją mają, nie zgłaszają zapotrzebowania na dodatkowe inicjatywy edukacyjne.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## #### ########  ###     ## 
##   ## ##   ##   ## ##     ## 
##   ## ##   ##   ##  ##    ## 
########  ##   ##  ##   ##    ## 
##   ## ##   ##  ######### ##  ## 
##   ## ##   ##  ##   ## ##  ## 
######## ####  ##  ##   ## ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze