Wywiad z Andrzejem Roterem podczas VII edycji Kongresu Sektora Pożyczkowego

22 maja 2018 roku mieliśmy możliwość uczestniczyć w VII już edycji Kongresu Sektora Pożyczkowego. Wydarzenie jak zawsze obfitowało w ciekawe prelekcje i zajmujące dyskusje. W przerwie między kolejnymi blokami tematycznymi spotkania, udało nam się porozmawiać z Dyrektorem Generalnym KPF, Andrzejem Roterem. Jedno z naszych pytań dotyczyło kierunku rozwoju sektora pożyczkowego.

W jakim kierunku zmierza sektor pożyczkowy?

Andrzej Roter przytoczył wypowiedź Pana Mateusza Muchy, Dyrektora Departamentu Emisji Obligacji, reprezentującego rynek kapitałowy. Potwierdził jego zdanie, że najważniejsze są zaufanie i rzetelność. Należy budować zaufanie w relacji do inwestorów, a jednocześnie nie zapominać o utrzymaniu wysokiego standardu udzielania pożyczek. Tylko w taki sposób możemy stworzyć wiarygodny wizerunek sektora pożyczkowego.

Wysoki poziom zaufania oraz rzetelności przyniesie pozytywne skutki i pozwoli sprzedawać produkty w każdym kanale. Ważna jest także współpraca uczestników rynku. Andrzej Roter jest przekonany, że rozwój nie będzie hamowany przez konkurencję. Warunkiem rozwoju sektora pożyczkowego jest ekosystem, koncyliacja, współistnienie. Istotą jest współdziałanie, a nie utrzymywanie opozycyjnych ról i rywalizacja.

Czy KPF ma w planach organizację innych spotkań?

Zapytaliśmy Andrzeja Rotera również o plany dotyczące organizacji innych spotkań. Czy są w ogóle zamysły przygotowania wydarzeń, które mogłyby dorównać swoją tradycją Kongresowi Sektora Pożyczkowego? Kongres ma ogromne znaczenie dla całej branży, a KPF, reprezentujący w tej chwili dziesięć sektorów rynku finansowego, już organizuje sześć projektów, związanych z tym rynkiem. Dyrektor Generalny KPF mówi: „Tworząc projekty branżowe chcemy, żeby były naprawdę branżowe, a nie projektami, które są PR-em, rodzajem reklamy, marketingu realizowanego przez jedną organizację.”

Tworzone projekty będą zajmować się specyficznymi problemami. Andrzej Roter wskazał nam kurs, w kierunku którego chce dążyć KPF: „Czyli, my dla przykładu robimy Kongres Zarządzania Wierzytelnościami , ale robimy również Kongres Regulacji w Obszarze Zarządzania Wierzytelnościami, więc przeczuwam, że może być kongres czy konferencja poświęcona ryzyku, bo jest to coś, co jest nieodłączne z tą działalnością i wiele innych tematów, które są komplementarne albo spójne z tym głównym tematem. Natomiast liczę na to, że ten kongres będzie czymś wspólnym, rodzajem takiego dobra wspólnego, które będziemy wspólnie pielęgnować.”

Współpraca kluczem do prawidłowego funkcjonowania branży finansowej

Andrzej Roter podkreśla, że sektor pozabankowy jest rynkiem dojrzałym. Jak powiedział w poprzednim wywiadzie, w trakcie VI edycji Kongresu, produkty pożyczkowe sprzedają się w każdym kanale dystrybucji, pożyczki docierają do wszystkich grup klientów i nie ustępują w niczym ofercie sektora bankowego. Ważna jest współpraca pomiędzy sektorami rynku finansowego i rozwój tej współpracy. Andrzej Roter mówi: „To, co udało nam się wspólnie zrobić z Fundacją Rozwoju Rynku Finansowego i Polskim Związkiem Instytucji Finansowych, to stworzenie klimatu naprawdę siostrzanych organizacji”. Dodaje również, że: „Każda z organizacji z osobna mogłaby mówić o konsyliacji, o współpracy, ale starać się funkcjonować samodzielnie w zamkniętym środowisku. My zaprzeczamy temu, by to miało jakąś wartość i sens. Sens ma rzeczywiście współpraca. Dzięki temu na kongresie mamy bardzo wiele sektorów rynku finansowego, które ze sobą współpracują, bo sektor bankowy i pożyczkowy współpracują ze sobą. Ta współpraca będzie się jeszcze rozwijała.”

Firmy pożyczkowe współpracują również z firmami wysokich technologii i szybko adoptują nowoczesne rozwiązania. Poza sektorem pożyczkowym, znaczenie mają też sektory doradztwa prawnego, strategicznego, podatkowego, zaspokajające potrzebę wysublimowanej usługi doradczej. Sektor pożyczkowy przestał być traktowany jak anomalia, która pojawiła i się zniknie. Uczestnicy rynku podejmują relacje merytorycznej współpracy, która również świadczy o dojrzałości sektora i przyjęciu rynku instytucji pożyczkowych jako normalnie funkcjonującego sektora rynku usług finansowych.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##  ## ######## ######## ####### ##   ## 
##  ## ##    ##    ##   ## ##   ## 
## ##  ##    ##    ##   ## ##   ## 
#####  ######  ######  ##   ## ##   ## 
## ##  ##    ##    ##   ## ##  ## 
##  ## ##    ##    ##   ##  ## ##  
##  ## ######## ##    #######   ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze