Wywiad z Lechem Wilczyńskim, CEO InPay S. A.

28 listopada 2017 roku odbyła się pierwsza edycja Warsaw Start Ups and Fintech Day. Podczas konferencji udało nam się porozmawiać z Lechem Wilczyńskim, CEO firmy InPay S. A. Wilczyński został zapytany o to, jakie są szanse na rozwój branży blockchain-owej w Polsce. W tym kontekście, opowiadał m. in. o sektorze bankowym i energetycznym oraz o możliwościach wykorzystania tzw. kontraktów programowalnych.

Szanse rozwoju branży blockchain w Polsce

Podczas krótkiego wywiadu, Lech Wilczyński poruszył kilka ważnych aspektów, związanych z rozwojem ogólnie pojętej, polskiej branży blockchain-owej. Przede wszystkim zwrócił on uwagę na sektor bankowy, który stopniowo zaczyna wykorzystywać nowe technologie do usprawniania różnego rodzaju procesów, połączonych bezpośrednio z transferem oraz aprecjacją kapitału, a także z pozyskiwaniem pieniędzy na rozwój. Do tego celu wykorzystywane są takie mechanizmy, jak np. ICO (czyli Initial Coin Offerings), związane także z kwestiami oszczędzania. Wilczyński zauważył również, że przy niskich stopach procentowych, aktywa na blockchainie mogą stanowić niezwykle atrakcyjny aspekt pod względem inwestycyjnym.

Lech Wilczyński poruszył również problem sektora energetycznego. Według niego, technologia blockchain może być szeroko wykorzystywana do stabilizacji sieci energetycznych, mimo iż w powszechnym mniemaniu wydaje się to mało opłacalne. Wilczyński jest zdania, iż większość firm, które zajmują się produkcją energii, będzie w przyszłości aktywnie uczestniczyć w rynku blockchain-owym.

Rozmówca podkreślił, że blockchain jest niezwykle bezpieczną oraz godną zaufania technologią, która może być wykorzystywana m. in. do podpisywania istotnych umów. Blockchain jako globalna, rozproszona baza danych, pozwala bowiem potwierdzić autentyczność ważnych dokumentów, dokładnie zweryfikować tożsamość kontrahenta itd.

Blockchain daje również szansę na wykorzystanie możliwości, które drzemią w kontraktach programowalnych, czyli na tworzenie tzw. inteligentnych kontraktów. Pozwalają one na zapisanie relacji pomiędzy stronami danej transakcji biznesowej za pomocą określonego kodu oprogramowania, który realizuje się samodzielnie w sposób niezaprzeczalny i bezwzględny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można z powodzeniem uniknąć zewnętrznej ingerencji komornika, sądu lub prawnika.

InPay S. A. – nowoczesna instytucja finansowa

Lech Wilczyński został również zapytany o specyfikę działalności firmy InPay S. A, działającej na polskim rynku od 2014 roku. Instytucja zajmuje się przede wszystkim procesowaniem płatności oraz kryptowalutami. InPay umożliwia zakup BitCoinów każdej zainteresowanej osobie, która chce zasilić swój wirtualny portfel. Wilczyński podkreślił, że kryptowaluta jest niezwykle przydatnym narzędziem, służącym do dokonywania różnego rodzaju płatności internetowych – np. opłacenia comiesięcznych rachunków. InPay pomaga również przedsiębiorstwom finansowym uruchomić podobną metodę płatności w biznesie.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ## #### ##   ## ##  ## ##   ## 
## ## ## ## ###  ### ## ## ##   ## 
## ## ## ## #### ####  ####  ##   ## 
## ## ## ## ## ### ##  ##  ######### 
## ## ## ## ##   ##  ##  ##   ## 
## ## ## ## ##   ##  ##  ##   ## 
 ### ### #### ##   ##  ##  ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze