Pożyczki pod zastaw nieruchomości - prywatne i pozabankowe

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są skierowane do osób, które są zadłużone, nie mają zdolność kredytowej lub co gorsza toczy się przeciwko nim postępowanie komornicze. W ramach umowy pożyczkobiorca przenosi własność nieruchomości na wierzyciela. Jeśli dłużnik spłaci pożyczkę w terminie ma prawo do wykupu nieruchomości. Jeśli przeczytasz poniższy tekst dowiesz się czy tego typu praktyki są legalne i czym różni się kredyt hipoteczny od pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są udzielane na wysoki procent

Pożyczka pod zastaw nieruchomości skierowana do osób zadłużonych

Na rynku finansowym istnieją rozwiązania, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki pod zastaw nieruchomości:

 • domu lub mieszkania,
 • lokalu usługowego,
 • działki rolnej,
 • działki budowlanej,

Pożyczki pod zastaw nieruchomości są udzielane przez osoby prywatne lub niektóre instytucje pozabankowe. Pożyczkodawcy podczas analizy ryzyka kredytowego nie wymagają:

W związku z powyższym pieniądze mogą pożyczyć osoby zadłużone, które nie mają szans na zaciągnięcie kredytu lub klasycznej pożyczki konsumenckiej. Otrzymane środki finansowe można wykorzystać na dowolny cel.

W przypadku tego typu produktów należy być bardzo ostrożnym. Istnieją podmioty, które wykorzystują naiwność pożyczkobiorców. Pieniądze są pożyczane na wysoki procent. W efekcie pożyczający nie ma szans na zwrot pieniędzy i traci prawo własności do zabezpieczonej nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw mieszkania - umowa

Umowa pożyczki pod zastaw nie jest rozumiana jako klasyczna umowa kredytu hipotecznego lub pożyczki konsumenckiej. Dlatego konsument, który zaciągnął tego typu zobowiązanie nie jest objęty ochroną, wynikającą z ustawy o kredycie konsumenckim lub ustawie o kredycie hipotecznym.

Umowa pożyczki pod zastaw nieruchomości jest aktem notarialnym

Umowa pożyczki pod zastaw nieruchomości jest aktem notarialnym i podpisuje się ją w obecności notariusza. Najczęściej formą zabezpieczenia jest tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie. Czyli - pożyczkobiorca przenosi część praw własności na wierzyciela. W momencie braku spłaty pożyczki własność przechodzi w ręce podmiotu pożyczającego.

Umowa pożyczki pod zastaw nieruchomości to dokument, który jest de facto dokumentem sprzedaży mieszkania z późniejszą możliwością odkupienia. Cena wykupu, to koszt związany z udzielona pożyczką. Naturalnie jest dużo wyższa od wysokości udzielonej pożyczki. Jeżeli dłużnik nie wykupi mieszkania w wyznaczonym terminie, wówczas je straci.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie stosowane w pożyczkach pod zastaw samochodu

Przewłaszczenie na zabezpieczenie stosuje się w pożyczkach pod zastaw samochodu. Pożyczkobiorca do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela samochodu dodaje firmę pożyczkową. Dzięki temu przez cały okres spłaty dłużnik może korzystać z auta. W momencie uregulowania zadłużenia, pożyczający staje się jedynym właścicielem samochodu. Najczęściej firmy działające w tym segmencie, udzielajac pożyczki nie zwracają uwagi na BIK

Pożyczka pod zastaw mieszkania, a kredyt hipoteczny - różnice

Pożyczka pod zastaw mieszkania nie ma nic wspólnego z kredytem hipotecznym. Ustawa o kredycie hipotecznym jasno precyzuje, jakie podmioty mogą udzielać tego typu produktów finansowych. W rozumieniu ustawy o kredycie hipotecznym mogą być one udzielane jedynie przez banki i SKOKI.

Jeżeli kredytu hipotecznego udziela inny podmiot niż bank lub SKOK, wówczas mamy do czynienia z przestępstwem. Dlatego też firmy, które działają w segmencie pożyczek pod zastaw nieruchomości nie stosują umów w rozumienia prawa bankowego. Produkt, który oferują nie jest rozumiany jako kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna.

Skorzystaj z pożyczki hipotecznej na dowolny cel

Dość powszechnym produktem bankowym jest pożyczka hipoteczna. Jej oprocentowanie jest niższe od kredytu gotówkowego. Okres kredytowania jest długi i może sięgać nawet 25 lat. Wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości. Dla mieszkania wartego 250 tys. zł, można otrzymać 200 tys. zł.

Spłata zobowiązania odbywa się w ratach równych lub malejących. Niektóre banki oferują także wakacje kredytowe. Walutą jest złotówka. Ustawa o kredycie hipotecznym zakazuje kredytobiorcom pożyczania pieniędzy pod hipotekę w innej walucie niż zarabiają.

Ważne - w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, pożyczkę hipoteczną można spożytkować dowolnie. W przypadku kredytu otrzymane środki finansowe należy wykorzystać w ramach budowy lub remontu nieruchomości.

Ustaw antylichwiarska zakazuje pożyczania pieniędzy na wysoki procent

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej z 11 marca 2016 roku i ustawa o kredycie konsumenckim z 22 lipca 2017 roku to akty prawne, które regulują działalność firm pożyczkowych i likwidują działalność nieuczciwych pożyczkodawców. Przepisy wprowadzają limity pozaodsetkowych kosztów pożyczki - w tym kosztów ubezpieczenia, prowizji, opłat przygotowawczych i kosztów związanych z obsługą domową.

Pozaodsetkowe koszty pożyczki nie mogą przekroczyć

 • 25 proc. całkowitej kwoty pożyczki,
 • 30 proc. całkowitej kwoty kredytu pożyczki w stosunku rocznym.

Jak sprawdzić wiarygodnego pożyczkodawcę?

W pierwszej kolejności należy zweryfikować KRS potencjalnego pożyczkodawcy. Jeśli podmiot, który oferuje pożyczki pod zastaw mieszkania nie figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym, wówczas należy mieć się na baczności.

Bankową pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć na dowolny cel

Przed zaciągnięciem pożyczki pod zastaw domu, warto też sprawdzić rejestr firm pożyczkowych, prowadzony przez KNF. Spis wszystkich firm jest dostępny na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Na dzień 13 marca 2018 roku są zarejestrowane 264 spółki, które mają uprawnienia do pożyczania pieniędzy.

Dobrym sposobem weryfikacji firm pożyczkowych są rankingi pożyczek na raty lub chwilówek online. Zestawienia są tworzone na podstawie wielu czynników - m.in. wysokości udzielanych pożyczek, przyznawalności, szybkości wypłat wnioskowanych środków finansowych i opinii pożyczkobiorców.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ranking pożyczek na raty - kwiecień 2024

Dodaj komentarz

##   ## ######## ####### ##   ## ######## 
##   ## ##    ##   ## ##   ##  ##  
##   ## ##    ##   ## ##   ##  ##  
##   ## ######  ##   ## ##   ##  ##  
 ##  ## ##    ## ## ## ##   ##  ##  
 ## ##  ##    ##  ## ##   ##  ##  
  ###  ######## ##### ## #######   ##  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Andrzej 2020-03-06 07:38:27 #4539
Witam. pilnie potrzebuje kredytu pod zastaw mieszkania. waryosc z gruntami 220.000zl pozdrawiam
Odpowiedz
Dariusz Skibiński 2019-08-04 23:44:44 #3649
Potrzebuję pozyczke ok. 320 tys. pod zastaw nieruchomości . Mam dwa domy i mieszkanie o wartości ok. 1,5 mnl. zł Proszę o kontakt
Odpowiedz
anna 2019-03-14 11:06:53 #3045
potrzebuje pilnie pozyczki pozastaw nieruchomosci
Odpowiedz
Zdzisław 2018-06-20 14:16:18 #1989
A gdzie mogę znaleźć takie firmy ?
Odpowiedz