Co może windykator? Prawa dłużnika

Według TNS Polska ponad ⅓ młodych Polaków ma problem z terminowym regulowaniem należności. Niestety duża część z nich zapewne zmuszona jest zadać sobie pytanie: co może windykator? Wbrew obiegowym opiniom, uprawnienia firm windykacyjnych są mocno ograniczone. Poznaj swoje prawa i nie daj się oszukać.

Czy wiesz, co może windykator?

Co może firma windykacyjna?

Windykatora nie należy mylić z komornikiem. Prawa windykatora są niemal takie same jak uprawnienia wierzyciela. Ostatecznym celem działań firmy windykacyjnej jest ściągnięcie długu. Natomiast w sporze między dłużnikiem a wierzycielem pełni ona funkcję wyłącznie mediatora. Oznacza to, że w ramach obowiązujących regulacji, windykator powinien dążyć do polubownego rozwiązania spornej kwestii. Dlatego nie bójcie się firm windykacyjnych. Reagujcie też na wszelkie próby przekraczania przez nich uprawnień. Pamiętajcie, że jako dłużnik macie swoje prawa, które należy respektować.

Firmy windykacyjne, które reprezentują interesy wierzyciela, cały proces traktują w kategoriach zarobkowych, dlatego nie interesuje ich, jak wyjdziecie z długów. Dla nich najważniejsze jest, ile na tym zarobią. Warto znać normy prawne, żeby nie dać się oszukać nikomu pazernemu na zysk.

Czy windykator może dzwonić do pracy?

Jedną z konsekwencji niespłacenia pożyczki w terminie może być styczność z firmą windykacyjną. Zanim to nastąpi, firmy pożyczkowe wysyłają zazwyczaj monit, czyli wezwanie do zapłaty zaległej należności. Nigdy nie należy to do przyjemnych sytuacji. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki online, warto najpierw dobrze przestudiować własne zdolności finansowe.

Czy windykator może dzwonić do pracodawcy?

Jesteście w pracy, dzwoni telefon, a w słuchawce odzywa się windykator? Zastanawiacie się, czy windykator może dzwonić do waszej pracy? Prawo dopuszcza każdą formę kontaktu. Dlatego kontakt telefoniczny nie jest zabroniony. Uprawnienia windykatora pozwalają mu na kontakt:

 • telefoniczny
 • smsowy
 • listowny
 • mailowy
 • osobisty

Istnieją jednak pewne obostrzenia. Prawo zabrania firmom ściągającym długi, informowania o waszych należnościach osób trzecich, w tym również pracodawcy. Dlatego windykator może dzwonić do was, kiedy jesteście w pracy, natomiast nie powinien wydzwaniać do waszych przełożonych. Informowanie sąsiadów o problemach finansowych też jest przekroczeniem uprawnień.

Duża częstotliwość telefonów, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych nosi znamiona przestępstwa  z art. 190a Kodeksu karnego. Mowa w nim o uporczywym nękaniu. Zwłaszcza jeśli telefony wiążą się z nieuprawnionymi groźbami, straszeniem sądem, czy policją. Wówczas powinna włączyć się alarmowa lampka, ponieważ w takiej sytuacji windykator przekracza swoje uprawnienia i warto zgłosić jego zachowanie do organów ścigania.

Czy windykator może wejść do domu?

Proces odzyskiwania wierzytelności regulowany jest między innymi przez ustawę o windykacji należności. Nieprawdą jest, że przepisy jednoznacznie faworyzują wierzycieli. Niestety często nasza niewiedza sprawia, że sami dajemy im fory.  Na przykład, kiedy windykator zapuka do drzwi, wpuścicie go do domu? Wiecie, że potrzebuje zgody właściciela mieszkania, żeby przestąpić próg? Nawet jeżeli wpuścicie przedstawiciela firmy windykacyjnej do domu, nie ma on prawa do konfiskaty żadnej własności. Jedynie komornik z nakazem sądowym może przystąpić do zajęcia mienia dłużnika, a następnie przeprowadzić licytację komorniczą.

Gdzie zgłosić nękanie przez firmę windykacyjną?

Wiecie już nieco więcej, na temat tego, co może firma windykacyjna, a kiedy przekracza swoje uprawnienia. Teraz pora odpowiedzieć na pytanie - gdzie szukać pomocy? Jeśli procedura ściągania należności nosi znamiona przestępstwa - windykator nęka was telefonami, wzbudza poczucie zagrożenia albo np. podszywa się pod komornika i próbuje zająć wasze mienie, macie pełne prawo zgłosić doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policję. Możecie też zwrócić się bezpośrednio do prokuratury. Nad prawami konsumenta czuwa również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. To kolejna instytucja, która pomoże w walce z nieuczciwą firmą windykacyjną.

Prawa dłużnika i obowiązki windykatora

Polskie prawo ściśle reguluje obowiązki windykatora wobec dłużnika. Zwracając się do was, firma musi:

 • podać z jakiego tytułu jest uprawniona do żądania zapłaty danej należności
 • podać kwotę zadłużenia i jej podstawę prawną
 • poinformować o terminie zapłaty i wskazać rachunek bankowy, na jaki ma wpłynąć żądana kwota

Nie może z kolei dopominać się:

 • wyjawienia majątku
 • podania rachunku bankowego

Warto również wiedzieć, że windykator nie ma prawa posługiwać się groźbami i siła fizyczną. Nie może też obrażać dłużnika. Celowe wprowadzanie w błąd również jest niedopuszczalne. Mowa zarówno o podawaniu niezgodnych z prawdą podstaw roszczeń, jak i o podszywaniu się pod komornika.

Gdzie szukać pomocy w walce z nieuczciwą windykacją?

Windykacja przedawnionego długu

Ciąży nad wami niespłacona pożyczka? Pamiętajcie, że wierzyciel nie może ścigać was z tego tytułu przez całe życie. Zadłużenie związane z niespłaconą pożyczką pozabankową ulega przedawnieniu tak jak inne wierzytelności. Czas, który mija od momentu wymagalności spłaty długu do jego przedawnienia to 3 lata. Czy to oznacza, że później, nie musicie martwić się zaległymi zobowiązaniami? Niekoniecznie. Przedawnienie nie anuluje długu. Nieuregulowane zobowiązanie, nawet po 3 latach, może być podstawą do wpisu w bazie dłużników.

Co może zrobić firma windykacyjna z nieaktualną wierzytelnością? Windykatorzy często skupują przedawnione długi i żerując na niewiedzy konsumentów, starają się doprowadzić do ich spłaty. Jest to możliwe, jeśli uznacie takie zobowiązanie. Uznanie przerywa bieg przedawnienia i sprawia, że zaczyna być liczony od początku. Dlatego bardzo ważna jest świadomość konsumencka. W momencie, w którym odzywa się firma windykacyjna, a wiecie, że sprawa dotyczy przedawnionej wierzytelności, najważniejsze to się do niej nie przyznawać. Wystarczy, że podejmiecie mediacje z wierzycielem lub reprezentującą jego interesy firmą, wówczas dług zostaje uznany za zasadny.

Możecie też dochodzić swoich praw na drodze sądowej, wnosząc zarzut przedawnienia. Niestety jedynie dłużnik posiada narzędzia, które doprowadzą do uznania roszczeń za niewiążące. Sąd nie zajmuje się dociekaniem, czy dług, który chce odzyskać wierzyciel, jest przedawniony, czy nie. Co więcej, sąd może wszcząć egzekucję nawet, jeżeli roszczenia dotyczą nieprawdziwej wierzytelności.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ranking pożyczek na raty - kwiecień 2024

Dodaj komentarz

 ###### ##   ## ##   ##  ###  ##   ## 
##  ## ##   ## ###  ###  ## ##  ##   ## 
##    ##   ## #### #### ##  ## ##   ## 
##    ##   ## ## ### ## ##   ## ######### 
##    ##   ## ##   ## ######### ##   ## 
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
 ######  ####### ##   ## ##   ## ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Dario 2021-12-21 10:56:31 #6085
Mi pomogła firma ICG-Group, która ma również wieloletnie międzynarodowe doświadczenie
Odpowiedz
Uczciwa 2021-02-23 15:02:44 #5652
Firma windykacyjna może zmniejszyć nasze zobowiązanie. Na przykład umorzyć odsetki. Tylko trzeba umieć z nimi rozmawiać. Mi pomaga firma oddłużająca splacamswojedlugi.pl która rozmawia z firmami windykacyjnymi o tym, żebym miała mniejsze długi i szybciej je wszystkie spłaciła.
Odpowiedz
Maciek 2021-04-16 12:08:29 #5770
Potwierdzam. Też korzystam z tego programu oddłużającego. Najlepsze co mogłem zrobić to zadzwonić do nich. Jedyna realna i uczciwa pomoc w wyjściu z długów
Odpowiedz
Kreciu 2021-04-18 19:33:29 #5771
Też do nich dzwoniłem żeby pomogli w rozmowach z windykatorem. U mnie zawierają ugody i umorzenia długów, więc będę mieć mniej do spłacenia. Zbieram gotówkę, bo to duża szansa można zaoszczędzić
Odpowiedz