Jak firmy pożyczkowe chronią się przed oszustami?

W dzisiejszych czasach branie pożyczek jest bardzo łatwe. Dlatego chętnie z nich korzystamy, szybko rozwiązując swoje problemy z finansami. Niestety, co jakiś czas docierają do nas informacje o oszustwach i próbach wyłudzeń. Z jakimi problemami boryka się branża pożyczkowa? Jak można ich uniknąć? Odpowiadają nasi eksperci.

Pożyczkodawcy starają się pomóc swoim klientom w walce z oszustami.

Pożyczka na skradziony dowód osobisty

Czy można wziąć pożyczkę na skradziony dowód? Pożyczka na dowód osobisty lub chwilówka bez zaświadczeń to hasła niejednej firmy pożyczkowej. Wystarczy bowiem tylko podać swoje dane osobowe aby otrzymać tak potrzebne wsparcie finansowe. Dlatego kiedy zauważymy, że z naszego portfela zniknął dowód tożsamości, powinniśmy jak najszybciej go zastrzec. Aby uniemożliwić zaciągnięcie kredytu na nasze nazwisko, możemy wykorzystać Biuro Informacji Kredytowej – o ile posiadamy tam konto. Warto zatem mieć konto zanim dojdzie do takiej sytuacji, wówczas zastrzeżemy nasz dokument tożsamości wszędzie i o każdej porze, pod warunkiem posiadania dostępu do sieci. Później należy jedynie zgłosić kradzież dokumentu na policji i udać się do urzędu, aby wyrobić nowy dowód.

Jednak nie trzeba nawet kraść dokumentu tożsamości, aby wziąć pożyczkę. Wystarczą same dane – powinniśmy zatem uważać na wszelkie próby ich wyłudzenia. Instytucje pozabankowe zdają sobie jednak sprawę, że dowód może tak naprawdę nie należeć do osoby, która się nim legitymuje, dlatego czasami domagają się dodatkowego potwierdzenia tożsamości. Może to być np. zaświadczenie o zarobkach. Z drugiej strony większa ilość formalności nie jest dobrze odbierana przez klientów, którym zależy przede wszystkim na szybkim uzyskaniu pieniędzy. Firmy pożyczkowe starają się dbać o ich bezpieczeństwo, ale też nie mogą się narazić na utratę zainteresowani swoimi usługami. Znając potrzeby pożyczkobiorców, redukują zatem formalności do minimum, a dodatkowych zaświadczeń wymagają tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach. Przed złożeniem wniosku o wsparcie finansowe upewnij się zatem, jakich dokumentów potrzebujesz, żeby wziąć pożyczkę.

Zaciągnięcie pożyczki na dowód jest zatem możliwe. Musimy uważać na swoje dokumenty, szczególnie na wakacjach czy podczas zakupów. W takich sytuacjach łatwo o chwilę nieuwagi. Nie można też podawać swoich danych przypadkowym osobom czy udostępniać ich na różnych stronach internetowych.­­

Wyciek danych osobowych, czyli jak działają oszuści pożyczkowi

Jak brać pożyczkę nie martwiąc się o dane osobowe? Wycieki danych osobowych to w dzisiejszych czasach poważny problem, szczególnie dla firm pożyczkowych, które przez takie incydenty mogą utracić klientów. Ponieważ kradzież danych jest jak najbardziej możliwa, należy uważać na wszelkiego rodzaju próby wyłudzenia osobistych informacji.

Ponieważ firmy pożyczkowe wymagają od nas informacji, my także powinniśmy zawsze upewniać się, z kim mamy do czynienia. Zawsze należy sprawdzać kluczowe dane dotyczące instytucji pozabankowych. Upewniajmy się, że posiadają numer KRS, a także zorientujmy się, czy nie figurują na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. A na co zwracać uwagę na stronie firmy pożyczkowej? Przede wszystkim upewnijmy się, czy firma udostępniła swoje dane kontaktowe i adresowe. Poszukajmy także opinii osób, które już skorzystały z usług danej instytucji pozabankowej. To ważne zasady bezpiecznego pożyczania.

Firmy pożyczkowe starają się chronić pożyczkobiorców przed wyłudzeniami pożyczek na ich dane, wymagając dokonania przelewu weryfikacyjnego. To skuteczna metoda, ponieważ pożyczkodawcy wymagają, aby dane osoby składającej wniosek i wykonującej przelew się zgadzały. Przelew weryfikacyjny jest zatem skuteczną metodą ochrony przed oszustami, działającą na korzyść klientów i pożyczkodawców.

Pożyczki zaciągane przez oszustów nie są spłacane. Dochodzi do procesów windykacyjnych wobec niewinnych osób i tracą na tym obydwie strony. Ludzie przestają mieć zaufanie do pożyczkodawców, a firmy pożyczkowe nie mogą odzyskać pieniędzy. Pamiętajmy zatem, że wymagania, które stawiają przed swoimi klientami firmy pożyczkowe, służą zapewnieniu bezpieczeństwa obu stronom. Oszuści pożyczkowi działają na różne sposoby – warto więc zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Czym jest misselling?

Na czym polega misselling i jak się przed nim ustrzec? Misselling to sprzedaż produktu bądź usługi, które nie są dopasowane do potrzeb określonych przez klienta. To zjawisko obserwuje się w różnych branżach, w tym w branży pożyczkowej. Sprzedawana usługa nie jest potrzebna klientowi, jednak nieświadomy tego konsument wykupuje ją, ponieważ zostaje przedstawiona w niezwykle atrakcyjny sposób. Przykładem może być ubezpieczenie od utraty pracy proponowane osobie, która nie jest zatrudniona.

Rzetelni pożyczkodawcy starają się chronić przed oskarżeniami o misselling, dokładnie powiadamiając o warunkach swojej oferty. Wyjaśniają, jakie są koszty pożyczek, często udostępniając specjalne kalkulatory. Od razu przy wyborze kwoty i okresu pożyczkowania informują one o wszelkich opłatach, z którymi musi się liczyć klient. Ponadto firmy pożyczkowe prezentują dokładny proces starania się o wsparcie finansowe, wliczając w to sposoby weryfikacji czy metody spłaty.

Parabanki a firmy pożyczkowe – poznaj różnicę, a nie wpadniesz w kłopoty

Parabanki to instytucje, które oferują produkty finansowe analogiczne dla tych proponowanych przez banki. Przyjmują również depozyty, co według prawa jest zarezerwowane jedynie dla instytucji bankowych oraz kas oszczędnościowo-kredytowych. W związku z tym parabanki nie muszą działać zgodnie z ustaleniami i nie są kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Co za tym idzie, nie muszą wyznaczać limitu kapitału, a środki finansowe klientów tak naprawdę nie są chronione. Pożyczki udzielane są z pieniędzy osób prywatnych, które muszą się liczyć z możliwością straty nawet całości wpłaconego kapitału.

Firma pożyczkowa w odróżnieniu od parabanku funkcjonuje w oparciu o Ustawę o kredycie konsumenckim. Dlatego nie może naliczać odsetek większych niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego. Musi również podawać wysokość RRSO, co oznacza, że jest zobowiązana stosować się do odgórnych wytycznych. Nad działalnością pożyczkodawców czuwa Związek Firm Pożyczkowych. Co istotne, pożyczkodawcy udzielać pożyczek tylko ze środków, które należą do właścicieli oraz akcjonariuszy konkretnej firmy. Wiedza o różnicach między firmą pożyczkową a parabankiem pomoże nam podejmować rozsądne decyzje.

Oszustwa pożyczkowe a starania firm pożyczkowych

Mimo, iż oszustwa się zdarzają, to firmy pożyczkowe dokładają wszelkich starań, aby się przed nimi uchronić. Podają szereg informacji o swojej ofercie, stosują odpowiednie metody weryfikacyjne i – co najważniejsze – działają zgodnie z ustalonym prawem. Dlatego szukając wsparcia finansowego wybierajmy sprawdzonych pożyczkodawców, wyselekcjonowanych w rzetelnych rankingach firm pożyczkowych, takich jak te znajdujące się na stronie loando.pl/rankingi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że pożyczka, którą się zainteresowaliśmy, jest w pełni bezpieczna. Jako klienci także możemy sobie pomóc, na przykład uważnie czytając umowę pożyczki.

Dodaj komentarz

##   ## ##   ## ######## #### ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##  ##  ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##  ## ##  
##   ## ##   ## ########  ##   ###  
 ##  ## ##   ## ##  ##  ##  ## ##  
 ## ##  ##   ## ##  ##  ##  ##  ## 
  ###   ####### ##   ## #### ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze