Jak sprawdzić status w Krajowym Rejestrze Długów

Zadaniem KRD jest udostępnianie i wymiana danych gospodarczych. Dzięki informacjom zgromadzonym w bazie możemy się dowiedzieć, czy mamy do spłaty zaległe zobowiązania, a także czy nasi wierzyciele usunęli wpisy na nasz temat po uregulowaniu należności. Założenie konta w systemie KRD trwa zaledwie chwilę – w zamian otrzymujemy dostęp do raportów o stanie naszego zadłużenia.

Jak sprawdzić status w Krajowym Rejestrze Długów
Logo Krajowego Rejestru Długów - KRD

Krajowy Rejestr Długów to baza, do której mogą trafić osoby zalegające ze spłatą zobowiązań. Według zasad regulujących działanie bazy, do rejestru może trafić osoba, której dług wynosi przynajmniej 200 złotych (osoby fizyczne) lub 500 złotych (przedsiębiorcy). Ponadto wpisu dokonuje się, jeśli od terminu spłaty długu minęło co najmniej 60 dni. Aby wpisać dłużnika do systemu, wierzyciel musi posiadać dokument umowy, na podstawie którego domaga się pieniędzy. Jeśli wnioskujemy o wsparcie finansowe w banku lub instytucji pozabankowej, możemy się spodziewać, że zostaną sprawdzone nasze dane w rejestrach dłużników. W ten sposób firma ma szansę uniknąć nieuczciwych pożyczkobiorców, którzy zaciągają zobowiązania bez zamiaru spłaty. Teraz także i my możemy założyć konto w bazie KRD – dzięki temu dowiemy się, czy nie zalegamy ze spłatą naszych zobowiązań, a także czy nasi wierzyciele usunęli wpisy na nasz temat, kiedy już uregulowaliśmy długi. Weryfikacja baz dłużników umożliwia nam inteligentne kontrolowanie stanu naszego zadłużenia. Warto gromadzić kompleksową wiedzę na temat naszych finansów – w ten sposób będziemy mogli podejmować rozsądniejsze decyzje, a tym samym budować nasze finansowe bezpieczeństwo.

Sprawdź siebie w KRD

Aby móc pobierać raporty z bazy KRD, najpierw musimy zarejestrować się na stronie głównej instytucji. Wystarczy wybrać przycisk „Sprawdź informacje o sobie za darmo”. Następnie zobaczymy opcję „Załóż bezpłatne konto”. Przed nami wypełnienie krótkiego formularza. Później powinniśmy znaleźć przycisk „Załóż konto” – kiedy go naciśniemy, zobaczymy okno, gdzie będziemy musieli potwierdzić wpisane wcześniej dane. W dalszej części rejestracji będziemy musieli potwierdzić naszą tożsamość – można to zrobić przesyłając skan naszego dowodu osobistego. Następnie jeszcze raz musimy nacisnąć „Potwierdź tożsamość”. Teraz czeka nas już tylko wygenerowanie raportu – w tym celu z zakładki wybieramy opcję „Sprawdź siebie”. W pobranym dokumencie znajdziemy dane na temat liczby zobowiązań spornych, bezspornych, naszych wierzycieli, a także łączną wysokość naszego zadłużenia.

Co zrobić, jeśli jesteśmy w KRD

Znalazłeś na swoim koncie dane o nieuregulowanych należnościach? Przede wszystkim powinieneś je jak najszybciej spłacić. Po spłaceniu zadłużenia, wierzyciel ma 14 dni na usunięcie wpisu z rejestru. Jeśli zatem spłacimy naszą należność, powinniśmy znów sprawdzić, czy dane na nasz temat zostały wyczyszczone. Czy raporty z KRD są płatne? Raz na pół roku możemy pobrać raport całkowicie bezpłatnie. Jeśli natomiast zależy nam na dostępie do naszych danych częściej, za każde pobranie raportu będziemy musieli zapłacić 6,90 zł. Zdecydowanie warto jednak mieć stały dostęp do informacji na temat naszego zadłużenia.

Kontrola baz dłużników wspiera zarządzanie finansami

KRD jest instytucją powołaną w celu gromadzenia i wymiany danych gospodarczych. Baza łączy wszystkie gałęzie gospodarki. Od 2010 roku dostęp do danych zgromadzonych w KRD mają także osoby fizyczne. Teraz nie tylko instytucje finansowe mogą gromadzić informacje o swoich potencjalnych klientach – także oni mają dostęp do danych. Założenie konta trwa kilka minut, a następnie mamy pełny dostęp do informacji o naszym zadłużeniu. Warto zakładać konta także w innych bazach dłużników – w ten sposób przez cały czas będziemy mogli kontrolować nasze finanse. Świadomość zaległości finansowych pozwala rozważniej podejmować decyzje o kolejnych zobowiązaniach i zachęca do planowania wydatków. Posiadanie kont w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, ERIF i BIK to dobry krok na drodze budowania finansowej pewności.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
8000 zł / 40 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## #### ##  ## #######  ######  
##   ## ## ###  ## ##   ## ##  ## 
##   ## ## #### ## ##   ## ##    
##   ## ## ## ## ## ##   ## ##  #### 
##   ## ## ## #### ##   ## ##  ## 
##   ## ## ##  ### ##   ## ##  ## 
######## #### ##  ## #######  ######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola