KRD: jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów?

Krajowy Rejestr Dłużników BIG to najbardziej znana baza dłużników działająca w Polsce, która gromadzi dane o wszystkich przeterminowanych zobowiązaniach finansowych osób fizycznych oraz firm. Wielu Polaków nie wie, że posiada wpis do KRD. Nie bądź jednym z nich! Już teraz dowiedz się jak sprawdzić KRD za darmo i co robić, gdy znajdziesz bezpodstawny wpis do KRD.

KRD: jak sprawdzić siebie w Krajowym Rejestrze Długów?
Logo Krajowego Rejestru Długów - KRD

Jak sprawdzić czy jestem w KRD i pobrać raport KRD o sobie?

Osoby fizyczne mogą korzystać jedynie z ograniczonego zakresu usług oferowanych przez KRD. Wśród tych podstawowych możemy wymienić sprawdzenie rejestru zapytań KRD BIG S.A. oraz pobranie raportu KRD o sobie i swojej firmie. Raport KRD zawiera informacje o naszych opóźnionych płatnościach (kredytach, pożyczkach, mandatach czy rachunkach za media) oraz ilości zapytać o nasze dane do KRD. Raport pozwoli ocenić stan naszego zadłużenia i szanse na kredyt. Zweryfikujemy także, czy wszystkie informacje na nasz temat w KRD są aktualne i nie doszło do wyłudzenia kredytu na nasze dane.

KRD umożliwia kontakt online lub telefonicznie. Sprawdzenie danych KRD może być jednorazowe lub w ramach abonamentu. Pakiety różnych usług KRD to usługa skierowana głównie do przedsiębiorców. Sprawdzanie KRD nie różni się znacząco od tego, jak pobieramy chociażby raport BIK. Raz na 6 miesięcy osoby fizyczne mogą pobrać podstawowy raport KRD o sobie zupełnie za darmo. Jak sprawdzić KRD za darmo krok po kroku?

 1. KRD rejestracja - jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z portalu www.krd.pl, będziemy musieli przejść weryfikację tożsamości i założyć KRD konto. Wymaga to kliknięcia w zakładkę “Panel Klienta”, a następnie wpisania danych z naszego dowodu osobistego, potwierdzenia kodu pocztowego, adresu e-mail i numeru telefonu oraz ustalenia hasła. Nasz login KRD to zawsze numer PESEL. Weryfikacja tożsamości odbywa się przez przesłanie dwustronnego skanu naszego dowodu osobistego w panelu klienta lub przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł.. Konieczne będzie też zaznaczenie wymaganych przez system zgód i gotowe.
 2. Pierwsze logowanie do KRD - jest możliwe od razu po zatwierdzeniu rejestracji. W przypadku weryfikacji przez skan dowodu, potwierdzenie tożsamości trwa maksymalnie 24 godziny, a przy przelewie weryfikacyjnym zazwyczaj kilka minut. Gdy już mamy konto, wystarczy ponownie otworzyć stronę www.krd.pl, kliknąć w zakładkę “Panel Klienta” i wybrać opcję “Dla konsumentów”. Następnie logujemy się naszym numerem PESEL i wcześniej ustalonym hasłem.
 3. Pobierz raport KRD - po zalogowaniu do KRD klikamy przycisk “BEZPIECZNY PESEL”, a następnie wybieramy opcję “SPRAWDŹ”, czym zlecamy przygotowanie raportu na nasz temat. Jego treść będzie dostępna po kilku minutach z zakładce “Twoje raporty” w menu głównym serwisu. W podobny sposób możemy sprawdzić dane naszej firmy.

Jak sprawdzić kogoś w KRD?

Konsumenci prywatni nie mogą weryfikować w KRD innych osób fizycznych. Bez problemu sprawdzimy jednak wiarygodność finansową dowolnego przedsiębiorcy działającego w Polsce, np. swojego pracodawcy, dewelopera czy biura podróży. Po zalogowaniu do Panelu Klienta wystarczy wybrać opcję “Sprawdź wiarygodność firmy” i podać NIP wyszukiwanej instytucji. Opłatę za skorzystanie z usługi możemy przelać korzystając z płatności online lub wykonując przelew na podany numer konta. Po zaksięgowaniu opłaty otrzymamy raport.

Raport możemy pobrać jednorazowo lub wykupić czasowe monitorowanie kontrahentów w KRD. Wystarczy, że wybierzemy zdarzenie, o którym chcemy zostać poinformowani (np. wpisanie lub usunięcie firmy z bazy dłużników), a system wyśle nam wiadomość SMS i e-mail za każdym razem, gdy informacje o przedsiębiorstwie zostaną zaktualizowane.

Cennik KRD - ile kosztuje wpisanie dłużnika do KRD i pobranie raportu?

KRD umożliwia skorzystanie z szeregu usług skierowanych do klientów indywidualnych i firm. Poza cennikiem są dwie darmowe usługi, z których możemy korzystać raz na pół roku - pobranie raportu BIK o sobie z weryfikacja rejestru zapytań.

Cennik KRD - Oferta dla klientów indywidualnych

Usługa Cena
Raport KRD o sobie
 • za darmo - raz na 6 miesięcy
 • 6,90 zł - częściej niż raz na pół roku
Sprawdzenie rejestru zapytań KRD z ostatnich 12 miesięcy
 • za darmo - raz na 6 miesięcy
 • 6,90 zł - częściej niż raz na pół roku
Sprawdzenie wiarygodności firmy w KRD 249 zł
Dopisanie dłużnika 89 zł
Wysłanie do dłużnika powiadomienia o dopisaniu do KRD
 • 4,60 zł - listem zwykłym
 • 7 zł - listem poleconym

Pobranie informacji gospodarczej z baz:

 • BIG InfoMonitor
 • ERIF
 • KBIG
 • KIDT
24,39 zł
Pieczęć prewencyjna w automacie stemplarskim 49 zł
Pobranie raportu SCHUFA 79,99 zł

Oferta KRD dla firm jest zdecydowanie szersza. Ceny poszczególnych usług zależą od rodzaju wykupionego pakietu: Biznes Rzetelny (160 zł / msc.), Biznes Debiut (350 zł / msc.), Biznes Rozwój (450 zł / msc.), Biznes Komfort (650 zł / msc.), Biznes Ekspert (990 zł / msc.). Jakie możliwości mają przedsiębiorcy współpracujący z KRD?

 • Raport + KRD - połączenie najważniejszych informacji o firmach z KRD BIG SA oraz m.in. z: KRS, KNF, CEIDG i giełd długów.
 • Program Rzetelna Firma - certyfikat potwierdzający wiarygodność finansową firmy i brak zadłużenia w KRD.
 • Stałe monitorowanie danych o naszej firmie - będziemy na bieżąco informowani o zapytaniach KRD na temat naszego przedsiębiorstwa, oraz dopisaniu naszej firmy do listy dłużników KRD.
 • Sprawdzanie firm w KRD - pobranie raportu o dowolnej firmie umożliwi ocenę jej wypłacalności i wiarygodności finansowej.
 • Monitorowanie kontrahentów - zostaniemy poinformowani o dopisaniu do KRD naszych klientów biznesowych.
 • Dopisywanie dłużników - zarówno osób fizycznych jak i firm, zmotywuje dłużnika do uregulowania zobowiązań i ostrzeże innych.
 • Windykacja na koszt dłużnika - specjaliści KRD pomogą odzyskać nasze pieniądze, a opłatami za usługę zostanie obciążony nasz dłużnik.

Za co grozi nam wpis do KRD i jakie są tego konsekwencje?

Baza dłużników KRD zawiera informacje pochodzące z sektora finansowego, usługowego, administracji, handlu etc. Oznacza to, że do rejestru możemy trafić za każdy rodzaj długu w tym opóźnienia rat kredytu gotówkowego i alimentów, nieopłacony rachunek za prąd, zapomnianą fakturę czy mandat za brak biletu autobusowego. Wieku konsumentów nie wie, że ich dane trafiły do rejestru. Powodem tego są, np. pożyczki na skradziony dowód osobisty. Nikt chyba nie ma wątpliwości, czy banki sprawdzają KRD. Warto jednak pamiętać, że informacje na nasz temat weryfikują też wszystkie inne instytucje finansowe, handlowe czy usługowe. Negatywny wpis do KRD drastycznie obniża naszą zdolność kredytową, a tym samym szanse na nawiązanie współpracy biznesowej czy otrzymanie kredytu w banku. Jedyną szansą na zastrzyk gotówki dla osób zadłużonych będzie wtedy pożyczka bez sprawdzania baz KRD, ERIF i BIK.

Krajowy Rejestr Długów, czy Krajowy Rejestr Dłużników jak kto woli, gromadzi dane o zaległych zobowiązań finansowych, których opóźnienia w spłacie przekroczyły 60 dni. Wpis do KRD bez powiadomienia nie jest możliwy, dlatego na 30 dni przed dokonaniem wpisu, wierzyciel musi przesłać dłużnikowi list polecony z wezwaniem do zapłaty i ostrzeżeniem możliwości wpisania do KRD. Po miesiącu od nadania listu dłużnik może trafić do KRD (nawet jeśli nie odbierze powiadomienia z powodu, np. zmiany adresu). W przypadku osób fizycznych minimalna wysokość przeterminowanego zobowiązania to 200 zł. W przypadku firm jest to 500 zł.

Jak wpisać dłużnika do KRD?

Padłeś ofiarą niewypłacalnego klienta? Możesz złożyć wniosek o wpisanie go to bazy dłużników. W tym celu musimy zalogować się na swoje konto KRD i wypełnić formularz w zakładce “Dopisz dłużnika”. Następnie pocztą zostaną nam przesłane dwa egzemplarze umowy umożliwiającej upublicznienie danych dłużnika w KRD. Po podpisaniu umowy, musimy odesłać jeden egzemplarz i dołączyć do niego xero lub fotokopię naszego dowodu osobistego.

Po otrzymaniu od nas wszystkich dokumentów, KRD wyśle do naszego dłużnika bezpłatne ostrzeżenie o zamiarze wpisania go do rejestru. Od tego czasu dłużnik na 14 dni na uregulowanie długu. Po tym czasie KRD wyśle nam e-mail z zapytaniem, czy chcemy upublicznienia danych o dłużniku. Jeśli odeślemy odpowiedź twierdzącą, do dłużnika zostanie przesłane powiadomienie o wpisaniu jego danych do KRD.

Podsumowując, wpis do KRD bez wyroku może nastąpić po miesiącu od wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty. Jeśli podstawą wpisu jest wyrok sądowy, do KRD można trafić już po 14 dniach.

Kiedy można złożyć wniosek o wykreślenie z KRD?

Jak usunąć wpis z KRD? Czyszczenie negatywnych informacji z KRD może nastąpić w 3 sytuacjach. Pierwsza z nich to ta najbardziej oczywista, czyli spłata zadłużenia. Po uregulowaniu długu, wierzyciel w ciągu 14 dni musi zgłosić ten fakt i złożyć wniosek o wykreślenie z KRD. Jeśli tego nie zrobi może go spotkać kara pieniężna w wysokości 30 tys. złotych. Co w takiej sytuacji może zrobić dłużnik? Przede wszystkim złożyć zarzut do KRD w tej sprawie. Jeśli wierzyciel nie ustosunkuje się do reklamacji, wpis zostanie automatycznie usunięty po 14 dniach.

Wykreślenie z KRD może też nastąpić w wyniku zbycia należności, np. na giełdzie długów. Jeśli wierzyciel sprzedał nasz dług, a nowy nabywca nie zaktualizuje danych w KRD, to po 14 dniach informacja o zobowiązaniu zniknie z bazy. Możliwe jest również wykreślenie przedawnionego długu z KRD. Jak długo widnieje wpis w krd? Dane dłużników KRD są usuwane z rejestru po upływie 3 lat od ostatniej aktualizacji i nie później niż po 10 latach od zgłoszenia długu przez wierzyciela.

Sprawdzanie KRD powinno być naszym nawykiem. Pozwoli to na aktualizowanie wszystkich danych na nasz temat i weryfikowanie, czy nie padliśmy ofiarą wyłudzeń pożyczek. W KRD widoczne są także pozytywne informacje o spłaconych przez nas długach, które sukcesywnie zwiększają naszą zdolność kredytową.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

 ###### ######## ##   ## ##  ## ##   ## 
##  ## ##    ##   ## ## ## ## ## ## 
##    ##    ##   ##  ####  ## ## ## 
 ###### ######  ##   ##  ##  ## ## ## 
   ## ##    ##  ##   ##  ## ## ## 
##  ## ##     ## ##   ##  ## ## ## 
 ###### ########  ###    ##   ### ### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Robert Lukaszewicz 2021-07-27 01:16:32 #5941
Chcialby sie dowiedziec czy jestem w rejestrze dloguw Robert Lukaszewicz . Jaka jest wysokosc dlogu.
Odpowiedz
dodek 2019-05-30 13:53:09 #3388
Dzięki za poradnik. Chyba pora zacząć się sprawdzać...
Odpowiedz