Co warto wiedzieć o liście ostrzeżeń KNF?

Lista ostrzeżeń publicznych KNF służy informowaniu opinii publicznej o zagrożeniach związanych z nieprawidłowościami na rynku finansowym. Można na niej znaleźć ponad 200 podmiotów, co do których zostało złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa finansowego. Z poniższego artykułu dowiesz się za co firmy są wpisywane na czarną listę, czym to grozi i jak usunąć wpis.

Co warto wiedzieć o liście ostrzeżeń KNF?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(3)
3.
Zobacz
(12)
Zobacz cały Ranking kredytów gotówkowych - maj 2024

Sprawdź czy firma znajduje się na liście ostrzeżeń KNF

Aby sprawdzić, czy dana firma znajduje się na liście ostrzeżeń KNF wystarczy wejść na oficjalną listę Komisji Nadzoru Finansowego pod adresem https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne, wcisnąć jednocześnie na klawiaturze crtl i f i wpisać nazwę firmy. Przeglądarka automatycznie wyszuka nazwę firmy i przewinie stronę do odpowiedniego miejsca. Jeśli wynik nie pojawia się, to firma nie znajduje się na liście ostrzeżeń.

Można też skorzystać z wewnętrznej wyszukiwarki KNF. Wystarczy wpisać nazwę firmy w polu ‘filtruj pozycje według nazwy podmiotu’ i kliknąć przycisk filtruj po prawej stronie, albo po prostu kliknąć enter.

Alternatywnym sposobem jest wpisanie nazwy firmy i frazy lista KNF w wyszukiwarce internetowej i kliknięcie w wynik z oficjalnej strony. Wpisana nazwa firmy powinna pojawić się już w tekście pod linkiem. Sam wynik wyszukiwania może być jednak przestarzały, dlatego lepiej stosować pierwszą metodę.

Na liście obok nazwy firmy znajdziemy numer identyfikujący firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym, prokuraturę odpowiedzialną za wpis, oraz informacje o paragrafie z którego prowadzone jest postępowanie i ewentualnie toku sprawy w prokuraturze lub sądzie.

Po co istnieje i czym jest czarna lista KNF?

Zadaniem listy Komisji Nadzoru Finansowego jest informowanie konsumentów o ryzyku związanym ze współpracą z daną firmą. Nie oznacza to jeszcze, że ta czy inna instytucja finansowa działa całkowicie nielegalnie - być może ostrzeżenie dotyczy jedynie pewnego obszaru jej działalności. W każdym przypadku obecność na liście powinna jednak wzbudzić naszą czujność.

Ostrzeżeń KNF nie można lekceważyć, jednak należy pamiętać, że na etapie postępowania w prokuraturze nikt nie przesądza o winie. Taką moc ma jedynie prawomocny wyrok sądu. Niestety często możliwość obrony przed zarzutami stawianymi przez Komisję pojawia się dopiero na etapie postępowania karnego.

Również sytuacja odwrotna jest możliwa. To, że firmy nie ma na liście ostrzeżeń KNF, jeszcze nie znaczy, że jest to całkowicie bezpieczna instytucja. Na liście nie znajdziemy przykładowo wielu wątpliwych podmiotów, które nie działają bezpośrednio na terytorium Polski. Należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Odpowiadając na częste zapytanie użytkowników internetu, informujemy, że platforma inwestycji pożyczkowych Mintos NIE znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.

ZA CO MOŻNA TRAFIĆ NA LISTĘ OSTRZEŻEŃ PUBLICZNYCH KNF?

Na czarną listę KNF trafiają firmy i osoby fizyczne. Najczęstszym powodem wpisania na listę jest prowadzenie działalności bez koncesji w obszarze kontrolowanym przez Komisję oraz narażanie klientów na ryzyko finansowe. Co ciekawe, na listę trafiają najczęściej podmioty, które nie podlegają formalnie pod nadzór KNF. Dlatego rzadko znajdziecie tam banki, wobec których Komisja ma inne narzędzia. Może np. wprowadzić zarząd komisaryczny, nałożyć karę pieniężną lub nawet doprowadzić do likwidacji. KNF pozyskuje informacje o zagrożeniach z różnych źródeł. Jest to prokuratura, ale też np. UOKiK oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

Obecnie na liście nie znajdują się żadne banki zagrożone upadłością.. W 2016 wpisany do rejestru został Dom Maklerski Pekao. Rok później postępowanie wobec Pekao umorzono i Dom Maklerski zniknął z czarnej listy. Znajdziemy tam za to dom maklerski Alior Banku oraz Idea Bank, który trafił tam za handel obligacjami GetBack. Nie oznacza to jeszcze, że te banki są w jakikolwiek sposób zagrożone upadłością.

Wszelkie środki zgromadzone w polskich bankach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 tys. euro. Listę banków objętych przez BFG można znaleźć na stronie tego funduszu, a nie na stronie Komisji Nadzoru Finansowego. W razie upadłości banku przyznane przez niego kredyty gotówkowe zostaną prawdopodobnie przekazane do obsługi innemu bankowi komercyjnemu, który zachowa wszelkie dotychczasowe zapisy umowy o kredyt.

Ustawa jest skonstruowana w taki sposób, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego musi wpisywać na listę ostrzeżeń wszystkie instytucje, co do których zostało złożone zawiadomienie do prokuratury. Od 2015 roku KNF, zanim przekaże sprawę do prokuratury, może wszcząć postępowanie wyjaśniające. Kontrolerzy KNF, którzy pojawią się w siedzibie podejrzanej spółki, mają prawo wglądu do wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji. Odmowa współpracy może skończyć się dotkliwymi karami finansowymi.

JAKIE SĄ KONSEKWENCJE WPISANIA NA LISTĘ KNF?

Mimo że wpis na listę ostrzeżeń KNF ma jedynie funkcję informacyjną, to konsekwencje dla firm bywają dotkliwe. Pokazuje to przykład mySafety. Po tym, jak firma znalazła się na czarnej liście KNF, zaczęła tracić kontrahentów. Stało się tak, mimo że nie została skazana żadnym prawomocnym wyrokiem.

Przed aferą Amber Gold, która wybuchła w 2012 roku opinia publiczna nie interesowała się w tak dużym stopniu działalnością KNF. Komisja ostrzegała przed piramidą finansową już w 2009 roku, jednak wpisanie firmy na listę ostrzeżeń nie odbiło się szerokim echem. Po tym, jak kilkanaście tysięcy Polaków straciło oszczędności życia, wpis na czarną listę KNF dosyć skutecznie potrafi zdyskredytować firmę.

LISTA OSTRZEŻEŃ KNF W SMARTFONIE

W 2017 roku KNF zaprezentowała nową odsłonę swojej strony internetowej. Chcąc ułatwić obserwowanie zmian na czarnej liście, Komisja uruchomiła też aplikację KNF Alert. Daje ona wgląd do nowych wpisów w czasie rzeczywistym. Instalując aplikację otrzymujemy dostęp do najświeższych komunikatów KNF, co umożliwia np. śledzenie działań Komisji w sprawie GetBack.

JAK USUNĄĆ WPIS KNF?

Podstawą usunięcia wpisu na liście ostrzeżeń publicznych jest:

 • prawomocna odmowa wszczęcia postępowania prokuratorskiego,
 • umorzenie postępowania karnego,
 • wyrok uniewinniający.

Jednak do usunięcia dojdzie jedynie na podstawie pisemnego wniosku zainteresowanej spółki. Żeby dopełnić formalności, potrzebne jest też specjalne zawiadomienie potwierdzające umorzenie postępowania lub brak popełnienia przestępstwa. Wydaje je prokurator. Komisja może też usunąć wpis z urzędu, jednak zrobi to dopiero po upływie 10 lat od złożenia zawiadomienia.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

##  ##  ###  ##   ##  ###  ######## 
##  ##  ## ##  ###  ###  ## ##  ##    
## ##  ##  ## #### #### ##  ## ##    
#####  ##   ## ## ### ## ##   ## ######  
## ##  ######### ##   ## ######### ##    
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##    
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze