Kiedy pożyczka pozabankowa ulega przedawnieniu?

Wielu pożyczkobiorców zmaga się z zaległymi zobowiązaniami. Nie każdy z nich wie, że mogą one ulec przedawnieniu. Wiele zależy tu od rodzaju pożyczki. Warto pamiętać, że nieuregulowane należności wpłyną na naszą zdolność kredytową i status w BIK. Szczególnie osoby, które mają problemy z terminowością spłat powinny mieć to na uwadze. Zazwyczaj jednak lepiej porozumieć się z pożyczkodawcą, zamiast czekać na przedawnienie.

Przedawnienie pożyczki może być ratunkiem dla wielu dłużników.

Co trzeci młody Polak ma problem z terminową spłatą zobowiązania

Niestety, zadłużenie wciąż jest dużym problemem w Polsce. Na pewno wie o tym 35 proc. Polaków w wieku 30-39 lat, posiadających zaległości w spłacie swoich zobowiązań. To ponad jedna trzecia osób w tym przedziale wiekowym[1].

Dlaczego statystyki tak się prezentują? Duży wpływ ma na to fakt, że czasem zaległości finansowe powstają z naszych niedopatrzeń. Dotyczą one m.in. szybkich pożyczek na raty i przypadkowego opóźnienia w comiesięcznej spłacie. Może to być też debet na karcie kredytowej.

Problem z długami mają zazwyczaj osoby, których zarobki mieszczą się w przedziale 1000-2000 zł. Bardzo często są to osoby, które starają się ratować swój budżet dowmowy pożyczkami online, jednak niestety nie zawsze są one w stanie uregulować należności w terminie.

Na czym polega przedawnienie pożyczki?

Osoby, które zmagają się z zadłużeniem, z pewnością będą zainteresowane kwestią przedawnienia pożyczki. Chodzi tu o możliwość uchylenia roszczeń względem pożyczkobiorcy, w związku z czym w określonych przypadkach, nie jest on zobowiązany do spłaty długu. Informacje o tym, jaki termin musi upłynąć, aby doszło do przedawnienia długu, opisuje art. 118 Kodeksu Cywilnego:

“Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata” 

Ten artykuł informuje nas nie tylko o określonych terminach przedawnienie pożyczki. Dowiadujemy się też, że może ono dotyczyć zarówno osób fizycznych, jak również posiadaczy działalności gospodarczych.Jeżeli nie możemy liczyć na prolongatę spłaty pożyczki, musimy wykorzystać dostępne środki do uregulowania należności.

Kwestia przedawnienia nie prezentuje się tak samo w odniesieniu do każdego zobowiązania. Inaczej wygląda to w przypadku pożyczek od osób fizycznych i takich, które otrzymujemy w oparciu o umowę z firmą pożyczkową. Określenie terminu spłaty lub jego brak również odgrywa tu bardzo istotną rolę.

Przedawnienie pożyczki? Po kilku latach może do niego dojść.

Przedawnienie pożyczki w instytucji pozabankowej

Jeśli chodzi o tanie pożyczki pozabankowe, zawsze posiadają one sprecyzowany termin spłaty. Dlatego wiemy, kiedy dokładnie powinniśmy je zwrócić. Dzięki świadomość okresu kredytowania łatwiej nam będzie wziąć pożyczkę adekwatną do naszych możliwości finansowych.

W przypadku chwilówek od instytucji pozabankowych i kredytów bankowych okres przedawnienia wynosi 3 lata. Co więcej, przedawnienie będzie liczone od momentu wyznaczonego terminu spłaty zaciągniętego zobowiązania. Nie należy mylić tego z datą wzięcia pożyczki. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczek ratalnych. Wtedy termin przedawnienia będzie liczony dla każdej z rat osobno, w zależności od daty, kiedy miała być spłacona.

Przedawnienie pożyczki od osoby fizycznej - kiedy następuje?

Wcześniej wspomniane zostało, że instytucje finansowe nie udzielają pożyczek bezterminowych. Inaczej jest w przypadku pożyczek od osób fizycznych. Jeśli szukamy oferty pożyczki, i nie chcemy zaciągnąć zobowiązania w instytucji finansowej, zwracamy się do pożyczkodawców prywatnych. Pożyczka od krewnych lub przyjaciół nie wymaga sprecyzowania terminu oraz skomplikowanych procedur.

Pożyczkodawcy w takich sytuacjach, bardzo często chcą mieć pisemne potwierdzenie tego, że udostępnili nam środki. Nie jest to przypadkowe, ponieważ bez takiego dokumentu, ciężko byłoby im wszcząć postępowanie roszczeniowego względem niesumiennego pożyczkobiorcy. Na pewno zrobią to, gdy spłata nie zostanie uregulowana w terminie.

Roszczenie majątkowe w przypadku pożyczki od osoby fizycznej może trwać nawet 10 lat. Jeśli nie zapłacimy w terminie, pożyczkodawca może wszcząć postępowanie. Żeby mogło do tego dojść, potrzebne jest potwierdzenie tego, że doszło do udzielenia pożyczki. Może to być umowa, albo nawet kwit, który został wtedy wystawiony.

Znajomość praw i obowiązków pożyczkobiorcy ochroni nas przed długami. 

Konsekwencje braku spłaty pożyczki w terminie

Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, przedawnienie w przypadku pożyczek instytucji pozabankowej, teoretycznie następuje szybko. W praktyce, nawet jeśli do tego dojdzie, to procedura będzie poprzedzona szeregiem innych czynności. Egzekwowaniu zaległych należności towarzyszą m.in. monity, czyli upomnienia otrzymywane w momencie, gdy raty nie wpływają terminowo.

Firma pożyczkowa ma prawo skorzystać z usług windykatora. Ma on prawo przeprowadzać postępowanie windykacyjne i starać się nawiązać porozumienie z dłużnikiem. Nie może egzekwować należności, ponieważ są to kompetencje komornika. Brak porozumienia co do spłaty długu, może prowadzić do zajęcia naszego majątku.

Inny skutkami niespłacania wierzytelności jest negatywna historia kredytowa. Warto wiedzieć, że BIK na pewno odnotuje nasze zaległości. Banki również zwrócą uwagę na nasze problemy finansowe i uniemożliwią nam skorzystanie ze swoich usług. Dopiero, gdy poprawimy nasz scoring w BIK poprzez rzetelne spłacanie zobowiązań, odzyskamy szanse na otrzymanie potrzebnych środków.

Przeczytaj umowę pożyczkową zanim ją podpiszesz

W przypadku korzystania z usług rzetelnych pożyczkodawców, wszystkie interesujące nas informacje poznamy już na etapie wyboru oferty. Koniecznie musimy sprawdzić, co zawiera umowa pożyczki, zanim zdecydujemy się ją podpisać. Uczciwa instytucja pozabankowa nie powinna nam tego utrudniać. Przeciwnie, poinformuje na o konsekwencjach nieterminowej spłaty oraz podpowie, co zrobić gdy dojdzie do opóźnień.

Warto zwrócić uwagę na oferty, w których terminy spłacania rat są sprecyzowane i dokładnie wiemy, kiedy będziemy musieli dokonać opłaty. Bardzo często będzie to zawarte w harmonogramie, który otrzymamy, gdy zostanie nam przyznana pożyczka. Niektóre instytucje pozabankowe oferują funkcję smsowych powiadomień, które przypomną nam o terminie spłaty.

Przedłużenie terminu spłaty pożyczki pozwala uregulować zobowiązanie

Gdy przyjrzymy się dokładnie propozycjom firm pożyczkowych dostrzeżemy, że wiele z nich zawiera możliwość przedłużenia terminu spłaty. Zazwyczaj dotyczy to jednej raty i okresu miesiąca. To stosunkowo niewiele czasu, ale niekiedy wystarczy to, aby uniknąć zaległości, które mogą prowadzić do długów, z których ciężko wyjść. Nie będziemy musieli obawiać się monitów, ponagleń oraz innych następstw niesystematycznego spłacania pożyczek pozabankowych.

Nie wszyscy wiedzą, gdzie szukać informacji na temat takich ofert. Na pewno znajdziemy je w rankingach pożyczek na raty oraz rankingach chwilówek. Pożyczki krótkoterminowe nieczęsto mogą być przedłużane, jednak i takie oferty można tam wypatrzeć.


[1] Badanie TNS Polska dla Kruk.

Darmowe pożyczki
Solcredit
5000 zł / 50 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Ranking pożyczek ratalnych - kwiecień 2020

Dodaj komentarz

##  ## ##  ## ##   ## ##   ## ####### 
###  ## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
#### ##  ####  ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ##  ##  ######### ##   ## ##   ## 
## ####  ##  ##   ## ##   ## ## ## ## 
##  ###  ##  ##   ## ##   ## ##  ## 
##  ##  ##  ##   ## #######  ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

ddas 2018-11-02 13:01:53 #2525
przedłużenia pożyczek za niewiarygodnie wysoką marże jest przycyzną niewypłacalności, nie dajcie się zastraszać firmy żerują tylko na tym - wziąłes 2000 zł spóźnisz się 1 dzień to Cię strasza i wciskają przedłużenie za 1000 zł. To błędne koło jak i cała lichwa na którą pozwala Polski system prawny.
Krysia 2017-07-06 17:04:47 #1011
Czegoś dziś się dowiedziałam. Nie miałam pojęcia, że pożyczki mogą się przedawnić.