Pożyczki na telefon - jak wygląda telefoniczny proces zaciągania pożyczki?
W dobie komputerów i ogólnej cyfryzacji, większość klientów firm pożyczkowych zaciąga zobowiązania finansowe wyłącznie drogą elektroniczną. Są jednak osoby, które nie mają ani stałego dostępu do internetu, ani komputera i preferują bardziej tradycyjne rozwiązania. Odpowiedzią dla nich jest pożyczka na telefon.
Nowoczesne metody pożyczania
Rynek kredytów i pożyczek pozabankowych znacznie ewoluował w ciągu ostatnich lat. Dawniej, aby uzyskać zobowiązanie finansowe, należało się osobiście udać do oddziału danej firmy. W dzisiejszych czasach, pożyczkę można zaciągnąć bez wychodzenia z domu. Ponadto, pieniądze zwykle znajdą się na naszym koncie już w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.
Obecnie, instytucje finansowe wychodzą naprzeciw swoim klientom, umożliwiając uzyskanie zobowiązania całkowicie drogą elektroniczną. Osoby, które nie mają w domu laptopa lub komputera stacjonarnego, mogą też od pewnego czasu korzystać z tzw. mobilnych pożyczek, uzyskiwanych za pomocą aplikacji na telefon komórkowy.
Warto wiedzieć, że nawet jeśli nie mamy smartphone’a lub stałego dostępu do internetu, możemy się zdecydować na alternatywne opcje wnioskowania o zobowiązanie finansowe. Należą do nich przede wszystkim pożyczka na telefon i przez SMS.
Pożyczka przez telefon na konto i bez konta
Niewątpliwą zaletą pożyczek na telefon jest wygoda oraz szybkość wnioskowania. Takie firmy, jak np. KredytOK umożliwiają przeprowadzenie całego procesu wzięcia pożyczki wyłącznie drogą telefoniczną. Procedura zakłada wyłącznie 3 kroki:
- Klient dzwoni pod numer 601 500 500
- Doradca przyjmuje wniosek, przeprowadza z klientem niezbędne formalności, po czym następuje zawarcie umowy
- Po SMS-owym potwierdzeniu udzielenia pożyczki, klient odbiera pieniądze w punkcie Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego
Jak zatem widać, wzięcie chwilówki przez telefon często nie będzie od nas wymagało nawet posiadania konta w banku.
Istnieją jednak instytucje, takie jak np. LendOn, które obligują wnioskodawcę do wcześniej rejestracji na stronie firmy oraz wykonanie przelewu weryfikacyjnego. Dalsza procedura odbywa się analogicznie, co w przypadku KredytOK, jednak pieniądze otrzymamy na nasz (lub inny wybrany) rachunek bankowy.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy załatwiać formalności poprzez bezpośrednią rozmowę z konsultantem, możemy skorzystać ze wspomnianych telefonicznych aplikacji mobilnych. Należy jednak mieć świadomość, że ich uruchomienie na starszych telefonach, może się okazać niemożliwe.
Swoje aplikacje mają wszystkie większe instytucje finansowe, takie jak np. Vivus. Procedura składania wniosku jest taka sama, jak przez internet lub w oddziale, odbywa się jednak wyłącznie za pomocą smartphone’a, dzięki czemu jest niezwykle wygodna.
Kto może wziąć pożyczkę na telefon?
Zasady zaciągania pożyczki na telefon są takie same, jak w przypadku składania wniosku o szybką pożyczkę online. Klient zostanie zatem poproszony o podanie swoich podstawowych danych z dowodu osobistego. Będzie musiał również wykazać, iż mieszka w Polsce i ma stały adres zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej. Pod uwagę brane są również granice wiekowe – część firm nie udziela bowiem zobowiązań osobom młodym lub w zaawansowanym wieku.
W przypadku pożyczek przez telefon na dowód, niejednokrotnie nie będzie od nas wymagane żadne zaświadczenie o dochodach. Klient z pewnością zostanie jednak zweryfikowany w jednej z baz dłużników – BIK, BIG ERIF, BIG InfoMonitor, czy KRD.
Pożyczka SMS na dowód
Kolejną nowoczesną metodą uzyskania zobowiązania, jest tzw. pożyczka SMS na dowód. Warto jednak pamiętać, że tylko część instytucji finansowych umożliwia zaciągnięcie należności wyłącznie za pomocą wiadomości tekstowej. Jedną z nich jest np. SmartPożyczka, jednak nawet ona zakłada wcześniejszą, obowiązkową rejestrację na stronie internetowej.
Większość firm natomiast, korzysta z systemu SMS wyłącznie w celu potwierdzenia przyznania pożyczki. W wiadomości mogą się też znaleźć informacje z numerem konta bankowego i tytułem przelewu, potrzebnych do weryfikacji klienta. Znacznie ułatwia to proces wzięcia pożyczki, jednak zwykle, tak czy inaczej, będziemy potrzebowali dostępu do internetu.
Podobnie jak w przypadku pożyczek na telefon, wiele instytucji, które udziela pożyczek SMS na dowód, nie wymaga dodatkowych zaświadczeń o dochodach. W celu znalezienia najbardziej korzystnej oferty firmy, która udziela zobowiązań z wykorzystaniem systemu SMS, warto sprawdzić ranking pożyczek przez sms.
Nowoczesne metody weryfikacji tożsamości
Jedną z metod sprawdzenia klienta jest właśnie weryfikacja danych osobowych przez telefon lub SMS. Jest ona o tyle bezpieczna, że zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych z 10 czerwca 2016 roku, wszystkie komórkowe karty prepaid muszą zostać zarejestrowane na daną osobę[1].
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie posiadają konta w banku i nie mogą potwierdzić swojej tożsamości poprzez przelew bankowy. W takim przypadku, weryfikacja następuje podczas rozmowy z konsultantem. Sprawdzi on nasze podstawowe dane osobowe oraz najprawdopodobniej zweryfikuje naszą osobę w jednej z popularnych baz dłużników. Cały proces odbywa się w ciągu zaledwie kilku minut.
Wciąż jednak, najpopularniejszą i zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą weryfikacji potencjalnego klienta jest tzw. przelew weryfikacyjny na kwotę 1 grosza lub złotówki. Służy on temu, aby osoba postronna nie miała możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego na nasze dane. Wbrew pozorom zatem, jest to przede wszystkim udogodnienie dla klientów firm pożyczkowych. W odniesieniu do najbardziej nowoczesnych metod weryfikacji, stanowi jednak dość przestarzałe rozwiązanie.
Pożyczki bez przelewania grosza – alternatywne sposoby
Innym sposobem na otrzymanie pożyczki online bez weryfikacji jest tzw. pożyczka z kurierem. Zostanie on wysłany do domu klienta w celu podpisania umowy, a także dokładnego sprawdzenia tożsamości wnioskodawcy. W takim przypadku, niezbędny będzie wyłącznie aktualny dowód osobisty, który okażemy kurierowi.
Ostatnią możliwością na uzyskanie pożyczki bez przelewania grosza jest tzw. pożyczka do domu. Różnica polega na tym, że cała procedura uzyskania zobowiązania odbywa się wyłącznie w miejscu zamieszkania klienta. Umowę podpisujemy z przedstawicielem danej instytucji, który również zweryfikuje naszą tożsamość. Następnie, pieniądze otrzymamy wprost do ręki. Reprezentant firmy będzie nas również osobiście odwiedzał co miesiąc, w celu pobrania kolejnej raty należności.
[1] Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000904
Dodaj komentarz
Komentarze