Różnica między instytucją pozabankową a parabankiem

Instytucja pozabankowa, parabank – to pojęcia, które często są stosowane jako synonimy. Ta bardzo powszechna praktyka jest błędna, ponieważ różnice między tymi dwoma podmiotami są znaczne. Warto je poznać, aby świadomie brać pożyczki.

Wiele osób wciąż utożsamia parabanki z instytucjami pozabankowymi

Parabank z prywatnym kapitałem

Wiedza o różnicy między parabankami, a instytucjami pozabankowymi pozwoli nam podejmować bardziej odpowiedzialne decyzje, a co za tym idzie – uniknąć oszustów pożyczkowych. Definicja mówi, że parabank to instytucja działająca analogicznie do banku, jednak nim nie będąca. Samo pojęcie nie jest zawarte ani doprecyzowane w polskim prawie. Parabanki działają na rynku finansowym, oferując różnego rodzaju usługi finansowe, także pożyczki. Nie podlegają także pod Komisję Nadzoru Finansowego czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Co więcej, parabanki działają w oparciu o kapitał osób prywatnych. Mogą bowiem przyjmować wkłady pieniężne, nie posiadając jednak zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego też klienci mogą stracić część bądź nawet całość zainwestowanych środków. Depozytów bowiem nie chroni wspomniany przed chwilą Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zabezpieczający pieniądze klientów instytucji bankowych oraz kas oszczędnościowo-kredytowych. Z jakiego powodu zatem klienci je wpłacają? Przede wszystkim przez obietnice parabanków, które kuszą wysokimi zyskami, o wiele bardziej atrakcyjnymi niż w przypadku tradycyjnych banków. Może to być np. bardzo korzystne oprocentowanie depozytów.

Instytucje pozabankowe tylko z kapitałem właścicieli i akcjonariuszy

Instytucje pozabankowe w odróżnieniu od parabanków, działają  w myśl zasad określonych w Ustawie o kredycie konsumenckim. W związku ze znajdującymi się w niej rozporządzeniami, nie mogą naliczać odsetek większych od czterokrotności stopy kredytu lombardowego. Są także zobowiązane informować o wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (w skrócie RRSO), aby klienci mogli się zorientować w całkowitych kosztach pożyczki. Instytucje pozabankowe zajmują się udzielaniem pożyczek chwilówek oraz pożyczek ratalnych, będących idealnym wsparciem dla klientów potrzebujących szybkiej gotówki.

Co więcej, firmy pożyczkowe są nadzorowane przez Związek Firm Pożyczkowych. To organizacja zrzeszająca większą część rynku internetowych pożyczek pozabankowych. Kluczową różnicą między instytucją pozabankową a parabankiem jest ponadto sam kapitał. Tak jak już powiedziano, parabanki posługują się w swojej działalności depozytami wpłaconymi przez klientów. Instytucje pozabankowe zaś posługują się środkami ich właścicieli oraz akcjonariuszy, zatem to oni są obarczeni ryzykiem ich ewentualnej straty, nie prywatne osoby.

Czy pożyczanie w instytucjach pozabankowych jest bezpieczne?

Rozumiejąc różnicę między firmą pożyczkową a parabankiem, można łatwo stwierdzić, że bezpieczniej jest pożyczać od instytucji pozabankowych. Warto także wiedzieć, jak firmy pożyczkowe chronią się przed oszustami – tego typu podmioty dokładają starań, żeby zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo. Także i my powinniśmy o nie zadbać – dobrze zatem wiedzieć, jak brać pożyczkę, nie martwiąc się o swoje dane osobowe.

Instytucje pozabankowe nie tylko nie korzystają ze środków pożyczkobiorców, ale również ich działalność jest kontrolowana przez ustawę i Związek Firm Pożyczkowych, chroniący interesy klientów. ZFP wpłynął na zapoczątkowanie samoregulacji branży pożyczkowej oraz wdrożenie wysokich standardów obsługi pożyczkobiorców. Dzięki temu mogą oni zaciągać pożyczki korzystając z oferty uczciwych, prezentujących przejrzyste warunki firm.

Aby w pełni bezpiecznie pożyczać pieniądze, musimy pamiętać o kilku wskazówkach. Przede wszystkim wybierajmy wiarygodne firmy, a więc takie, które posiadają numer KRS i są wpisane do Rejestru Firm Pożyczkowych. Skupia on instytucje pozabankowe, które pod żadnym względem nie są zagrożeniem dla klientów i nie ma co do ich działalności zastrzeżeń. Ponadto warto porównać kilka ofert, szukając warunków najbardziej nam odpowiadających. Trzeba także – co ma ogromne znaczenie – dokładnie czytać umowy pożyczkowe. Warto także dokładnie zapoznać się z witryną pożyczkodawcy, pamiętając o tym, na co zwracać uwagę na stronie firmy pożyczkowej. Chociaż instytucje pozabankowe działają zgodnie z prawem, to również chcą zarobić, dlatego sprawdźmy wysokość oprocentowania i dodatkowe opłaty, które musimy uiścić. Pozwoli nam to uniknąć zagrożeń związanych z chwilówkami.

Bezpieczne pożyczanie to również staranie się o kwoty dopasowane do naszego budżetu. Chociaż większe sumy przyciągają uwagę, powinniśmy pożyczać tylko tyle, ile będziemy w stanie spłacić. Przeanalizujmy stan naszych finansów, a dowiemy się, jaką pożyczkę faktycznie będziemy w stanie uregulować. W podejmowaniu mądrych decyzji pomoże nam wiedza o nieuczciwych praktykach stosowanych przez instytucje finansowe – warto na przykład wiedzieć, na czym polega misselling i jak się przed nim ustrzec. Z innych artykułów na Loando dowiesz się także, czy można wziąć pożyczkę na skradziony dowód i jak nie stać się ofiarą takiej sytuacji.

Nie da się ukryć, że instytucja pozabankowa i parabank różnią się znacząco, szczególnie w kwestii kapitału i podporządkowania się regulacjom prawnym. Warto o tym pamiętać, myśląc o kolejnej pożyczce, aby pieniądze przyniosły nam więcej pożytku niż strat. W ten sposób mamy szansę pożyczać bezpiecznie.

Dodaj komentarz

##   ## ##   ## ######## ######## ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##    ##  ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##     ## ##  
##   ## ##   ## ######## ######   ###  
##   ## ##   ## ##  ##  ##     ## ##  
##   ## ##   ## ##  ## ##    ##  ## 
 #######  ####### ##   ## ######## ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze