Scoring BIK – jak poprawić ocenę punktową?

Banki mają ustawowy obowiązek sprawdzenia historii kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy w BIK. Firmy z sektora Fintech robią to dobrowolnie. Do oceny zdolności służy tzw. scoring. Największy wpływ na pozytywną ocenę punktową ma terminowa spłata zobowiązania.

Wynik punktowy BIK ma duże znaczenie podczas oceny zdolności kredytowej

Czym jest scoring punktowy?

Z BIK korzystają głównie instytucje finansowe. Banki mają ustawowy obowiązek weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Co więcej, jeżeli bank udzieli wsparcia finansowego, musi na bieżąco informować rejestr, czy klient w terminie spłaca zaciągnięte zobowiązanie.

Do oceny wiarygodności potencjalnego pożyczkobiorcy służy tzw. scoring BIK. Na ocenę punktową największy wpływ ma liczba zaciągniętych zobowiązań i terminowość spłaty. Znaczenie mają także zarobki i stan cywilny. Ocena punktowa BIK przyjmuje wartości od 192 do 631 punktów. Ponadto wynik prezentowany  jest w postaci gwiazdek – od  1 do 5.

Firmy pożyczkowe nie mają obowiązku sprawdzania historii kredytowej potencjalnego klienta w BIK. Dla instytucji pozabankowych wysokość zarobków i ogólna płynność finansowa pożyczkobiorcy nie ma tak dużego znaczenia, jak w przypadku banków. Naturalnie nikt  nie przyzna wsparcia finansowego osobie, która nie będzie wstanie spłacić zobowiązania.

Pozytywna historia kredytowa – główne kryterium przyznania pożyczki

Grupa BIK (BIK i BIG InfoMonitor) jest największą bazą informacji kredytowych i gospodarczych. Rejestr posiada dane na temat pożyczek i kredytów 23 mln Polaków. Co ciekawe, 90% opinii kredytowych wydawanych przez BIK i BIG InfoMonitor jest korzystne dla klienta.

Pozytywna historia kredytowa ma największy wpływ na przyznanie wsparcia finansowego - to 76% ogólnej oceny punktowej. Jeśli pożyczkobiorca uregulował swoje wcześniejsze zobowiązania w terminie, jest to sygnał dla banku lub firmy pożyczkowej, że ma do czynienia z rzetelnym klientem.

Zbyt niski scoring spowodowany nieterminowością spłat - nawet w przypadku wysokich dochodów - może być uzasadnieniem odmowy finansowania.

Jak sprawdzić BIK i podwyższyć scoring?

Jak działa scoring BIK? Dowiedz się, zanim złożysz wniosek

Przed zaciągnięciem zobowiązania finansowego warto sprawdzić swój status w Biurze Informacji Kredytowej.  W tym celu należy pobrać darmowy raport, który jest dostępny na stronie internetowej rejestru. Sprawozdanie pomoże potencjalnemu pożyczkobiorcy ocenić szanse na kredyt. Ponadto zainteresowany może sprawdzić, czy nikt nie zaciągnął pożyczki na jego nazwisko.

Istnieją trzy rodzaje oceny punktowej: dobra, zła lub żadna. Wbrew powszechnym opiniom, brak scoringu (czyli nieobecność w BIK) jest oceniany negatywnie. W takiej sytuacji instytucje finansowe nie wiedzą, z jakim klientem mają do czynienia. Dlatego przed ubieganiem się o poważne zobowiązanie finansowe warto zaciągnąć szybką chwilówkę online (pierwsza zwykle jest darmowa) i uregulować ją w terminie.

Dobrym sposobem jest również wyrobienie karty kredytowej. Warto także kupić jakiś produkt na raty i uregulować należność na czas. W ten sposób potencjalny kredytobiorca udowadnia, że potrafi zarządzać wieloma długami i nie ma problemów ze spłatą zobowiązania w terminie.  Ważne – przed rozpoczęciem procedury ubiegania się np. o kredyt hipoteczny, warto „pozbyć się” wcześniejszych zobowiązań.

Co obniża ocenę punktową?

Oprócz nieterminowości w spłacie, negatywny wpływ na scoring ma duża aktywność kredytowa. Jeśli potencjalny pożyczkobiorca ma dużo równoległych zobowiązań (karta kredytowa, inna pożyczka), powinien mieć świadomość, że jego wiarygodność kredytowa może być niższa.

Duże znaczenie ma również przekraczanie limitów na karcie kredytowej. Co więcej, scoring obniży duża liczba wniosków pożyczkowych, złożonych w krótkich odstępach czasu. Odmowne decyzje kredytowe także mają wpływ na utratę punktów.

Czas przetwarzania danych i czyszczenie BIK

Należy mieć świadomość, że każdy kredytobiorca jest obecny w BIK. Niezależnie jaką kwotę pożyczy, zostanie wpisany do rejestru. W przypadku gdy pożyczkobiorca spłacał swoje zobowiązanie nierzetelnie, jego dane są przetwarzane przez 5 lat - od uregulowania ostatniej raty problematycznego zobowiązania. Jeśli klient spłacił swój dług w terminie,  informacje na temat pożyczki znikają i są niewidoczne dla instytucji finansowych.

Jak usunąć historię w BIK? Dane w rejestrze można wyczyścić z trzech powodów:

 • Po pierwsze, jeśli zainteresowany chce odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconej pożyczce (pod warunkiem, że została spłacona w terminie).
 • Po drugie – jeżeli minęło 5 lat od spłaty problematycznego kredytu.
 • Po trzecie, jeśli w  historii kredytowej zainteresowanego są błędne informacje.

Firmy pożyczkowe udzielają wsparcia osobom z niską oceną punktową

Firmy pożyczkowe nie podchodzą tak restrykcyjnie do oceny punktowej jak banki. W związku z tym osoby, które mają kiepski scoring i niezbyt dobrą historię kredytową, mogą starać się o pożyczkę online. Oczywiście należy udowodnić pożyczkodawcy swoją zdolność do spłacenia zobowiązania.

W tym celu należy przedstawić zaświadczenie o dochodach lub wyciąg bankowy z ostatniego miesiąca. Osoby, które są zatrudnione nieformalnie, mogą pokazać zapłacone rachunki za media (prąd, gaz).

Niska ocena punktowa ma wpływ na odmowne decyzje kredytowe

Pożyczki online bez BIK – czy naprawdę istnieją?

Wiele firm pożyczkowych reklamuje się, że udziela pożyczek bez BIK. W tym przypadku konsument powinien mieć świadomość, że pożyczkodawcy zwykle współpracują z innymi bazami np. ERIF lub KRD. Zatem nie ma możliwości, aby otrzymać pożyczkę bez weryfikacji. Takie postępowanie jest jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ firmy działające w segmencie Fintech chcą wiedzieć, czy potencjalny klient będzie rzetelny.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
8000 zł / 40 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
2000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Miloan
2500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Lime kredyt
3600 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

##   ## ##  ## ##  ## ##   ## ######## 
 ##  ##  ## ## ##  ## ##   ## ##   ## 
 ## ##   ####  ## ##  ##   ## ##   ## 
  ###    ##  #####  ##   ## ######## 
 ## ##   ##  ## ##  ##   ## ##   ## 
 ##  ##   ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
##   ##  ##  ##  ## ####### ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola