Weryfikacja w bazach dłużników

Choć firmy pożyczkowe ułatwiają swoim klientom dostęp do pieniędzy, nie znaczy to, że każdy może otrzymać pożyczkę. Pożyczkodawcy stosują swoje środki ostrożności – między innymi kontrolują bazy dłużników. Zgromadzone tam dane są doskonałym źródłem informacji na temat potencjalnych klientów.

Weryfikacja w bazach dłużników
Weryfikacja w bazach dłużników jest bardzo prosta. Sprawdź jak sprawdzić swój status w każdej z baz.

Firmy pożyczkowe zrewolucjonizowały rynek finansowy i zdecydowanie ułatwiły nam dostęp do pieniędzy. Rosnąca popularność firm pożyczkowych wpłynęła na zbudowanie przekonania, że wsparcie finansowe z instytucji pozabankowych może otrzymać każdy. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Firmy pożyczkowe działają szybko – po złożeniu wniosku pojawienie się środków na koncie zajmuje niekiedy kilkanaście minut. Jednak w tym czasie system firmy sprawdza dane na nasz temat, znajdujące się w bazach dłużników. Dobrze zatem wiedzieć, ile właściwie baz dłużników działa w Polsce i jak wygląda gromadzenie w nich danych. W naszym kraju można zatem trafić do kilku rejestrów prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej – Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, Krajowego Rejestru Długów i Rejestru Dłużników ERIF. Oprócz tego w Polsce funkcjonuje jeszcze Biuro Informacji Kredytowej S.A, a ostatnio uruchomiono także usługę Credit Check.

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor

BIG InfoMonitor umożliwia wymianę informacji między bankami i innymi sektorami gospodarki. To baza, w której możemy znaleźć wiarygodne dane na temat wywiązywania się z zobowiązań finansowych osób i firm. Zakres działań BIG InfoMonitor obejmuje także wsparcie procesów windykacyjnych. Dane napływające do bazy są gromadzone i udostępniane bankom i instytucjom pozabankowym. Jak wyglądają zasady wpisywania do Rejestru Dłużników BIG? Do wprowadzenia wpisu ma prawo każdy wierzyciel, który podpisał umowę z BIG InfoMonitor. Znaczy to, że jeśli mamy długi w jakiejś instytucji, na przykład zalegamy z rachunkami za prąd, spodziewajmy się wpisu do rejestru. Wpis nie jest jednak nieodwołalny – może zostać usunięty, jeśli uregulujemy ciążące na nas zobowiązania. Jeśli nie zrobimy tego odpowiednio szybko, obciążające nas dane mogą widnieć w systemie nawet przez 10 lat, a to oznacza utrudnienia w dostępie do produktów finansowych, takich jak kredyty i pożyczki. Warto wiedzieć, że dane na nasz temat w Rejestrze Dłużników BIG możemy także sprawdzić sami. Zobacz jak sprawdzić status w bazie dłużników BIG Infomonitor.

Rejestr Dłużników ERIF

Rejestr Dłużników ERIF do kolejna baza, w której gromadzone są informacje gospodarcze o firmach i klientach indywidualnych. Znajdują się tam nie tylko dane o klientach zalegających ze spłatą zobowiązań, ale także pozytywne informacje na temat osób terminowo spłacających swoje należności. ERIF jest związany z największą polską firmą windykacyjną KRUK S.A. Wpis wprowadzony do Rejestru Dłużników ERIF przez wierzyciela może utrudnić nam staranie się o wsparcie finansowe. Jeśli jednak nawet znaleźliśmy się w ERIF, ale w końcu uregulujemy nasze długi, autor wpisu na nasz temat ma obowiązek usunąć go w ciągu 14 dni od spłacenia należności. Przeprowadzenie aktualizacji powinno nastąpić w ciągu kolejnych 7 dni, najczęściej jednak dzieje się to natychmiast. Jeśli mamy problem z otrzymaniem kredytu lub pożyczki, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaliśmy wpisani do ERIF. Możemy to jednak sprawdzić – nie jest to nic trudnego. Sprawdź jak sprawdzić status w bazie dłużników ERIF.

Krajowy Rejestr Długów

Krajowy Rejestr Długów to kolejna rozpoznawalna baza dłużników. Według zasad ustalonych przez Biuro Informacji Gospodarczej prowadzące bazę, w rejestrze może się znaleźć każda osoba, której dług jest większy niż 200 złotych (to dotyczy osób fizycznych) lub 500 złotych (to przypadek przedsiębiorców). Od terminu, który został ustalony na spłatę, musi ponadto minąć ponad 60 dni. Kto może dokonać wpisu do KRD? Każdy, kto posiada dokument umowy, będący dowodem na to, że zalegamy ze spłatą należności. Jeśli spłaciliśmy dług, nasz wierzyciel w ciągu 14 dni powinien usunąć z systemu wpis na nasz temat. Każdy ma możliwość uzyskania informacji o swojej historii w KRD – wystarczy zarejestrować się na stronie bazy i wygenerować odpowiedni raport. Warto to zrobić – cały proces trwa zaledwie chwilę, a my mamy kompletne dane na nasz temat. Sprawdź jak sprawdzić status w Krajowym Rejestrze Długów.

Biuro Informacji Kredytowej

Bank lub nasz potencjalny pożyczkodawca mogą sprawdzić dane na nasz temat także w Biurze Informacji Kredytowej. Do BIK trafiają informacje o kredytach, które otrzymaliśmy od banków i SKOK-ów. Baza BIK gromadzi informacje pozytywne (o kredytach spłacanych terminowo), a także negatywne (o zaległościach w spłacie zobowiązań). Jedną z rzeczy, które powinieneś wiedzieć o BIK jest to, że informacje zgromadzone w BIK mogą zostać usunięte na podstawie odwołania osoby, której dane dotyczą. Ale także po upłynięciu 5-letniego terminu przetwarzania danych klienta, bez jego zgody, po wygaśnięciu zobowiązania i w przypadku pomyłki. Warto na bieżąco kontrolować informacje na nasz temat zgromadzone w bazie – można to szybko zrobić rejestrując się na stronie bazy BIK. Sprawdź jak sprawdzić status w BIK.

Credit Check

Credit Check to nowe narzędzie umożliwiające wymianę danych między firmami pożyczkowymi. Teraz pożyczkodawca, do którego kierujemy wniosek, może sprawdzić, czy jesteśmy zadłużeni w innych firmach pozabankowych. Credit Check to dla firm pożyczkowych doskonałe uzupełnienie informacji z baz zewnętrznych. W rejestrze znajdują się informacje o każdej nieterminowej spłacie albo jej braku. Credit Check pozwala firmom pożyczkowym zaoszczędzić na nieuczciwych klientach – dzięki danym zgromadzonym w bazie pożyczkodawca będzie wiedział, komu lepiej odmówić pożyczki. Na uruchomieniu Credit Check skorzystają także pożyczkobiorcy – działanie bazy może uchronić ich przed spiralą zadłużenia.

Weryfikacja baz dłużników jako pomoc w budowaniu świadomości finansowej

Najczęściej wydaje nam się, że weryfikacja baz dłużników służy przede wszystkim pożyczkodawcom. Okazuje się jednak, że informacje zgromadzone w bazach pomagają także klientom firm pożyczkowych. Wiedząc o swoich długach, będziemy ostrożniejsi przy zaciąganiu innych zobowiązań finansowych. Innymi słowy – czasami odmowa od firmy pożyczkowej może nam przynieść korzyść. Nie zostaniemy bowiem obciążeni pożyczką, której nie będziemy w stanie spłacić. Funkcjonowanie baz dłużników ma także wpływ na nasze podejście do pożyczania. Mając świadomość, że w rejestrach na bieżąco są gromadzone dane na temat naszych zachowań finansowych, będziemy bardziej skłonni terminowo regulować zobowiązania. Każda z opóźnieniem spłacona lub zaległa pożyczka może w przyszłości utrudnić nam otrzymanie wsparcia finansowego. Możliwość samodzielnego sprawdzania informacji na nasz temat w bazach dłużników pomaga budować świadomość finansową i wspiera bezpieczne pożyczanie. Warto zatem założyć konto w bazie dłużników – będziemy mieli świadomość ewentualnych zaległości w spłacie, a tym samym łatwiej nam będzie zarządzać naszymi finansami. Będziemy także ostrożniejsi przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań finansowych. Weryfikacja baz dłużników przydaje się więc zarówno pożyczkodawcom, jak i ich klientom.

Dodaj komentarz

##   ## #### ##   ## ####### ##   ## 
##   ## ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
##   ## ##  ## ##  ##   ## ##   ## 
######### ##   ###  ##   ## ##   ## 
##   ## ##  ## ##  ##   ## ##   ## 
##   ## ##  ##  ## ##   ## ##   ## 
##   ## #### ##   ## #######  ####### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola