Rejestry dłużników - jak sprawdzić dłużnika za darmo?

W Polsce działa sześć głównych baz dłużników, do których możemy trafić. To rejestr Big InfoMonitor, baza Erif, Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Kredytowej i Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych i Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych. Jak wskazuje BIG InfoMonitor, obecnie łączne zadłużenie Polaków wynosi 71 mld zł. To nieterminowe spłaty pożyczek, kredytów, rachunków. Jak sprawdzić dłużnika za darmo? Wyjaśniamy!

Rejestry dłużników - jak sprawdzić dłużnika za darmo?
Weryfikacja w bazach dłużników jest bardzo prosta. Sprawdź jak sprawdzić swój status w każdej z baz.

Rejestr dłużników Big InfoMonitor - Jak sprawdzić siebe za darmo?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor to jeden z najważniejszych rejestrów dłużników w Polsce. Czym się zajmuje?:

 • umożliwia wymianę informacji między bankami i innymi sektorami gospodarki,
 • pozwala znaleźć wiarygodne dane na temat wywiązywania się z zobowiązań finansowych osób i firm,
 • wspiera procesy windykacyjne.

BIG współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej i Związkiem Banków Polskich. Za co można trafić do BIG InfoMonitor? Za m.in.:

 • niespłacone na czas pożyczki,
 • niespłacone raty kredytów,
 • nieopłacone rachunki (np. za media),
 • niezapłacone mandaty,
 • niezapłacone wynagrodzenie od pracodawcy.

Żeby móc wpisać dłużnika do BIG, jego zaległość musi wynosić minimum 200 zł (jeśli to zwykły konsument) lub 500 zł (jeśli to przedsiębiorca). Dług można przekazać po 30 dniach od jego powstania. Oczywiście takie działanie musi poprzedzać wezwanie do zapłaty.

Jak sprawdzić dłużnika za darmo w Big InfoMonitor? Niestety, jeśli działamy jako konsumenci, możemy sprawdzić tam tylko siebie (po uprzednim zalogowaniu się). Z big.pl raport o sobie (raz na sześć miesięcy) można pobrać za darmo. Można też pobrać raport o przedsiębiorcach. Więcej informacji jak znaleźć siebie i jak sprawdzić zadłużenie w BIG znajduje się w artykule mówiącym o sprawdzaniu statusu w bazie dłużników Big InfoMonitor.

Rejestr dłużników ERIF. Jak sprawdzić za darmo czy ktoś jest dłużnikiem?

O ile większośc osób kojarzy BIG i BIK, to w internecie nie brakuje zapytań takich jak “co to jest Erif?”. To kolejna baza dłużników, w której gromadzone są informacje gospodarcze o firmach i klientach indywidualnych. Jakie informacja przechowuje baza ERIF?

 • zaległych zobowiązaniach dłużników,
 • pozytywne informacje na temat osób terminowo spłacających swoje należności.

Jak sprawdzić dłużnika za darmo w ERIF? Jeśli sprawdzenie dotyczy nas samych, wystarczy zalogować się na stronie oraz pobrać bezpłatny raport - który, podobnie jak BIG, dostępny jest dla każdego konsumenta raz na pół roku. Jeśli jednak chcemy częściej sprawdzać swój status w tej bazie dłużników, to będzie już kosztować - 3 zł za jeden raport. Konsument nie może sprawdzić innego konsumenta, ale może go wpisać do ERIF, jeśli udowodni, że ten ma u niego dług.

Z kolei wierzyciel może wnioskować o usunięcie swoich danych z ERIF. Jak usunąć wpis? Jeśli dłużnik ureguluje swoje długi, autor wpisu na jego temat ma obowiązek usunąć wpis w ciągu 14 dni od spłacenia należności. Przeprowadzenie aktualizacji powinno nastąpić w ciągu kolejnych 7 dni, najczęściej jednak dzieje się to natychmiast. W momencie, kiedy konsument ma problem z otrzymaniem jakiegokolwiek zobowiązania, to prawdopodobnie został wpisany do ERIF. Wtedy należy sprawdzić swój status w w bazie dłużników ERIF i pozostałych bazach dłużników (na wszelki wypadek).

Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić KRD bez opłat?

KRD to rejestr dłużników, który liczy sobie już 15 lat. Wgląd do Krajowego Rejestru Dłużników mają:

 • firmy,
 • wierzyciele,
 • osoby prywatne (od 2010r.)

Ale wbrew pozorom nie każdy dłużnik zdaje sobie sprawę, że jego zaległości mogą znajdować się w KRD. Rejestracja w serwisie pozwala na pobranie bezpłatnego raportu dotyczącego zadłużenia. Dokument z KRD, podobnie jak z innych rejestrów, raz na pół roku można pobrać bezpłatnie. A jak sprawdzić czy jest się w rejestrze KRD dłużników odpłatnie?

Podobnie jak w przypadku bezpłatnego raportu, najpierw należy wybrać opcję “logowanie do KRD”, a potem wybrać opcję pobierania raportu. Płacimy tylko wtedy, kiedy raport w ciągu ostatnich 6 miesięcy był już raz pobierany. Częstsze pobieranie raportu z tej bazy dłużników każdorazowo kosztuje 6,90 zł. Według zasad ustalonych przez Biuro Informacji Gospodarczej prowadzące bazę, w rejestrze może się znaleźć każda osoba, której dług jest większy niż 200 złotych (to dotyczy osób fizycznych) lub 500 złotych (to przypadek przedsiębiorców).

Od terminu, który został ustalony na spłatę, musi ponadto minąć ponad 60 dni. Pamiętajmy jednak, że tutaj tak jak w każdej bazie dłużników nie mamy wglądu w stan długów osób prywatnych - tylko w stan długów przedsiębiorców. A kto może dokonać wpisu do KRD? Każdy, kto posiada dokument umowy, będący dowodem na to, że zalegamy ze spłatą należności.

Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych - darmowa weryfikacja dłużnika

To najmłodsza i najmniej znana baza dłużników. W KIDT wpisywani są dłużnicy - osoby fizyczne i podmioty gospodarcze, które posiadają długi telekomunikacyjne. Jak sprawdzić się w BIG KIDT? Należy zalogować się na stronie tej bazy dłużników, a następnie po weryfikacji konta złożyć wniosek o bezpłatny raport na temat zadłużenia. Uwaga - jest on bezpłatny tylko wtedy, kiedy pobierany jest raz na pół roku. Częstsze próby zdobycia informacji już kosztują - 6,50 zł za każdy dodatkowy raport. Co zawiera raport?

 • informacje o dłużniku,
 • wielkość zadłużenia,
 • podstawę prawną długu,
 • informację o tym, kto jest wierzycielem.

Jak usunąć wpis z BIG KIDT?

 • Spłacić dług - wówczas w ciągu 14 dni wierzyciel musi poinformować odpowiednie organy KITD, że dług został spłacony, a wpis zostaje usunięty.
 • Porozumieć się z wierzycielem - za jego zgodą i inicjatywą KDIT może usunąć wpis nawet wtedy, jeśli dług nie został spłacony.

Credit check - czy da się zweryfikować za darmo?

Credit check to narzędzie umożliwiające wymianę danych między firmami pożyczkowymi. Pożyczkodawca, do którego kierowany jest wniosek może sprawdzić, czy dana osoba zadłużona jest w innych firmach pozabankowych. Najprościej mówiąc to uzupełnienie informacji z baz dłużników. W rejestrze znajdują się informacje o każdej nieterminowej spłacie albo jej braku. Credit Check pozwala firmom pożyczkowym zaoszczędzić na nieuczciwych klientach – dzięki danym zgromadzonym w bazie pożyczkodawca będzie wiedział, komu lepiej odmówić pożyczki.

Bazy dłużników - jak sprawdzić dłużnika za darmo, a jak odpłatnie? Podsumowanie

Weryfikacja w bazach dłużników służy nie tylko pożyczkodawcom. Informacje zgromadzone w bazach pomagają też klientom firm pożyczkowych. Wiedząc o swoich długach, będziemy ostrożniejsi przy zaciąganiu innych zobowiązań finansowych. Podsumowując najważniejsze pytania i odpowiedzi:

 • Ile jest baz dłużników z Polsce? - Istnieje 5 głównych: Big InfoMonitor, baza Erif, Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Kredytowej i Krajowa Informacja Dłużników Telekomunikacyjnych.
 • Jak sprawdzić dłużnika za darmo? - W każdej z tych baz można sprawdzić siebie za darmo, ale każdy rejestr dłużników ma ograniczenia - z reguły bezpłatny raport można pobrać raz na pół roku.
 • Jak sprawdzić dłużnika odpłatnie? - Każda baza ma też opcję płatnego raportu. Żeby go pobrać, wystarczy zarejestrować się na stronie danego rejestru dłużników i postępować zgodnie ze wskazówkami.
 • Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników? - Należy zarejestrować się w bazie, a następnie udowodnić odpowiednimi dokumentami, że dłużnik jest winien daną kwotę. System mówi po kolei wierzycielowi, co należy zrobić.
 • BIG, KIDT, KRD, ERIF, KRDN. Jak usunąć wpis? - Wystarczy spłacić dług. Po spłacie długu wierzyciel ma obowiązek poinformować o uiszczeniu zapłaty, a wpis musi w ciągu 14 dni zniknąć z bazy.
Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ## ##   ## ######## ##   ## 
##   ## ## ##  ##  ## ##    ##  ## 
##   ##  ####   ## ##  ##     ## ##  
########   ##    ###  ######   ###  
##   ##  ##   ## ##  ##     ## ##  
##   ##  ##   ##  ## ##    ##  ## 
########   ##  ##   ## ######## ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

ewa 2023-02-02 09:11:49 #6610
CHCE SIE DOWIEDZIEC KTO SKLADAL WNIOSEK O KREDYT NA MOJE DANE
Odpowiedz
alicja muczajko 2021-03-20 08:27:38 #5721
witam zginął mi dowód chce sprawdzic czy ktos nie wziął na mnie pozyczki lub jakieś chwilówki
Odpowiedz
Ihor 2019-12-10 15:39:34 #4113
Wolę przede wszystkim w erifie sprawdzić zadłużenie osoby, zanim przejdziemy do współpracy
Odpowiedz
Adam kawa 2019-07-27 21:05:57 #3613
Jarosław ząbek Wroca
Odpowiedz