Refinansowanie pożyczki – co się zmieniło?

11 marca 2016 roku to ważna data dla sektora pożyczkowego. Właśnie od tego dnia zaczęła obowiązywać ustawa antylichwiarska, której zadaniem jest ograniczenie kosztów pożyczek. Nieuczciwe praktyki niektórych instytucji pozabankowych w końcu zostały powstrzymane. Obecnie firmy pożyczkowe muszą ściśle przestrzegać nowych regulacji o pozaodsetkowych kosztach pożyczek.

Refinansowanie pożyczki pomoże w problemach ze spłatą.

Ustawa antylichwiarska 2016 a koszty pożyczki

Ustawa antylichwiarska ograniczyła pozaodsetkowe koszty chwilówek, czyli wszystkie opłaty, które nakłada na nas pożyczkodawca (poza oprocentowaniem). Zgodnie z nowymi założeniami opłaty nie mogą być wyższe niż 25 proc. sumy, którą pożyczyliśmy oraz 30 proc. tej kwoty w skali całego roku. Do tej pory koszty były niejednokrotnie dużo wyższe.

Regulacje prawne ustawy antylichwiarskiej przynoszą pożyczkobiorcom zyski, ponieważ wykluczają nielegalne praktyki w zakresie ustalania wysokości opłat. Co za tym idzie, wysokie koszty nie będą już działać na szkodę klientów. Z drugiej strony ustawa o kosztach pożyczek sprawia, że instytucje pozabankowe muszą rezygnować z części usług, z których klienci chętnie korzystali.

Ustawa antylichwiarska – prawo sprzyja pożyczkobiorcom?

Ustawa antylichwiarska nie tylko wprowadziła ograniczenia kosztów chwilówek. Przyczyniła się także do zmiany zakresu usług do tej pory oferowanych przez większość pożyczkodawców. Mowa tutaj o prolongowaniu, czyli przedłużaniu terminu spłaty. Chociaż pożyczkobiorca, który chciał prolongować pożyczkę, musiał ponieść pewne koszty, były one mniej dojmujące niż skutki braku płatności. Kiedy nowe rozporządzenia weszły w życie, przedłużanie okresu spłaty pożyczki najzwyczajniej w świecie przestało być dla pożyczkodawców opłacalne. Nie było to dobrą wiadomością dla klientów, którzy często dzięki tej możliwości uciekali przed konsekwencjami nieterminowych płatności. Czy wobec tego pożyczkobiorcy zostali pozostawieni sami sobie?

Jak się okazało, nowe prawo miało za zadanie zadziałać na korzyść klientów. Ograniczyło koszty, które należało ponosić przy zaciąganiu pożyczek. Co więcej, rezygnacja z prolongowania wcale nie oznacza niemożliwości przedłużenia okresu spłaty. Wszystko zależy od woli instytucji pozabankowej. Pożyczkodawcy mogą zaproponować klientom alternatywę, którą jest prolongowanie pożyczki. Co prawda nie każda instytucja daje taką możliwość, ale wiele firm pożyczkowych na pierwszym miejscu stawia potrzeby pożyczkobiorców. Czym w takim razie jest refinansowanie pożyczki? Warto się tego dowiedzieć.

Refinansowanie pożyczki w zamian za jej prolongowanie

Refinansowanie pożyczki jest równoznaczne z przedłużeniem okresu na zwrot pieniędzy. Czasami przez niespodziewane wydatki, nagły wyjazd czy po prostu zepsutą pralkę jesteśmy zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów. Jeśli do tego mamy na głowie raty pożyczki, sytuacja staje się trudna. Refinansowanie pozwala spłacić zadłużenie w późniejszym terminie. Dostając więcej czasu na uregulowanie należności, możemy szybko wyjść z niewygodnego położenia. Pożyczkodawca nie nalicza karnych odsetek, ale przekazuje nasze zobowiązanie innej firmie pożyczkowej, która spłaca nasze zadłużenie. Zazwyczaj wszystkie formalności załatwia pożyczkodawca, a nam pozostaje jedynie zaakceptować nowe warunki zwrotu pożyczki.

Aby upewnić się, że firma pożyczkowa gwarantuje taką usługę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą danej instytucji. Przy zaciąganiu zobowiązań finansowych kierujmy się wskazaniami rankingów chwilówek, a będziemy mieć pewność, że wybraliśmy wiarygodnego pożyczkodawcę.

W jaki sposób zgłosić potrzebę refinansowania pożyczki?

Jeśli chcemy skorzystać z możliwości, jaką dają nam pożyczkodawcy, powinniśmy jak najszybciej zgłosić problem z uregulowaniem pobranej pożyczki. Jak to zrobić? Najpierw kontaktujemy się z Biurem Obsługi Klienta danej firmy. Informujemy, że zaciągnięta przez internet chwilówka przekroczyła nasze możliwości finansowe. Dzięki refinansowaniu otrzymamy więcej czasu i zwrócimy należności, nie martwiąc się o karne odsetki. Możemy też zalogować się do Panelu Klienta, gdzie opłacimy koszty pożyczki refinansującej i kierując się kolejnymi wskazówkami przedłużymy okres kredytowania.

Koszt refinansowania pożyczki zależy od wysokości zobowiązania oraz okresu, na jaki chcielibyśmy przedłużyć spłatę. Konkretne szczegóły uzyskamy konsultując się z naszym pożyczkodawcą.

Nieprzyjemne konsekwencje unikania kontaktu z pożyczkodawcą

Najgorszą decyzją, jaką mogłyby podjąć osoby, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązania jest unikanie kontaktu z instytucją pozabankową. Tylko wykonując telefon bądź przesyłając wiadomość przy wykorzystaniu formularza kontaktowego pokazujemy, że jesteśmy odpowiedzialnymi pożyczkobiorcami. Tym samym udowadniamy, że zależy nam na znalezieniu wyjścia z trudnej sytuacji.

Kontaktu najczęściej unikają osoby, dla których nie jest to pierwszy dług. Zaciągają kolejne pożyczki dla zadłużonych sądząc, że wreszcie uda im się wydostać z finansowych tarapatów. W końcu jednak wpadają w spiralę długów i trafiają do rejestru dłużników, co odbiera im szansę na jakiekolwiek wsparcie finansowe ze strony instytucji pozabankowych oraz tych z sektora bankowego. Na początku pożyczkodawca nalicza karne odsetki i wysyła monity. Później może rozpocząć postępowanie windykacyjne, a następnie komornicze. Wówczas jest już za późno na wybór ugodowego rozwiązania, a my nie tylko narażamy swój majątek, ale również jesteśmy wpisani do bazy BIK, KRD czy ERIF. Lepiej uniknąć takich problemów i jak najszybciej nawiązać kontakt z pożyczkodawcą. Kiedy zatem okaże się, że nie mamy kwoty potrzebnej do uregulowania zobowiązania, od razu podejmijmy konieczne działania.

Zamysł wprowadzenia nowej ustawy antylichwiarskiej

Przed końcem roku Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło jeszcze bardziej ograniczyć wysokość maksymalnych kosztów pozaodsetkowych. 7 grudnia 2016 roku wystąpiło z projektem nowej ustawy, zakładającym kolejne obniżenie limitów kosztów pożyczek. Zgodnie z nowymi rozporządzeniami, maksymalne pozaodsetkowe koszty kredytu miałyby wynosić nie więcej niż 10 proc. kwoty zobowiązania plus 10 proc. niniejszej kwoty za każdy rok, w którym trwa umowa. Pożyczkodawcy, którzy nie przestrzegaliby wysokości opłat i prowizji, mogliby zostać skazani nawet na karę 5-letniego pozbawienia wolności.

Wprowadzenie kolejnych zmian w ustawie antylichwiarskiej wpłynęłoby na całą branżę pożyczkową. Mogłoby doprowadzić do zamknięcia wielu instytucji pozabankowych, które nie byłyby w stanie dostosować się do nowych limitów. Nie można zaprzeczyć, że projekt wymaga wprowadzenia wielu korekt, ponieważ lista zastrzeżeń jest bardzo długa. Należałoby wypracować rozwiązanie korzystne dla obu stron, ponieważ dotychczasowe plany spotkały się z ogólną krytyką.

Racjonalne pożyczanie pieniędzy nie wymaga refinansowania

Jak wyjść z długów” to częste pytanie, jakie zadają sobie klienci, którzy nie dostosowują się do zasad racjonalnego pożyczania. Refinansowanie pożyczki to dobry sposób, aby odłożyć termin spłaty i mieć chwilę oddechu na podreperowanie finansów. Najlepiej jednak po prostu pożyczać z głową, czyli dostosowywać kwoty pożyczek do swoich możliwości i nie zaciągać kilku zobowiązań jednocześnie. Należy również rozsądnie wybierać pożyczkodawców oraz dokładnie czytać umowy, aby nie przeoczyć żadnych istotnych punktów.

Musimy pamiętać, że ponosimy odpowiedzialność nie tylko za swoje długi. Od momentu wstąpienia w związek małżeński, o ile nie ustanowimy rozdzielności majątkowej, odpowiadamy również za zobowiązania finansowe swojego partnera. Pamiętajmy o tym i dokładnie omawiajmy każdą decyzję finansową, aby zawsze trzymać rękę na pulsie oraz dokładnie orientować się w sprawach dotyczących wspólnego budżetu.

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
2500 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Polożyczka
1000 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
2000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
2000 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ###### ##  ## ######  ####### ######## 
##  ## ## ## ##  ## ##   ## ##    
##     ####  ##    ##   ## ##    
##     ##   ###### ##   ## ######  
##     ##     ## ##   ## ##    
##  ##  ##  ##  ## ##   ## ##    
 ######   ##   ######  ####### ##    

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Magdalena 2017-10-31 00:24:00 #1361
Miałam pożyczkę w vivusie, spóźniłam się ze spłatą, musiałamskorzystać z recredit, ale udało się, w pięciu ratach było już łatwiej, szczególnie, ze te pierwsze 4 raty były minimalne.
jadźka 2017-10-24 20:14:47 #1331
Korzystałam ponad pół roku temu , te 5 rat bez problemu spłaciłam. Pierwszy raz miałam problemy ze spłatą pożyczki ale dobrze , że na ten recredit trafiłam.
lijka 2017-10-12 15:41:54 #1281
ja mam dług z vivusie kilka razy już przełużałam pożyczkę i już nie mogę, też zaproponowali mi recredit, polecasz?
Barbara 2017-10-19 15:26:30 #1320
Ja polecam, korzystałam 2 miesiące temu. Rozłożyli mi zadłużenie na 5 rat, z czego 4 pierwsze były takie naprawdę minimalne, co mi bardzo pomogło. Ostatnią już udało się bez problemu spłacić.
ada 2017-10-12 12:29:33 #1280
W przypadku pojawienia się problemów ze spłatą pożyczki, takie refinansowanie w recredit jest świetnym wyjściem z podbramkowej sytuacji.
tenka 2017-10-09 13:49:26 #1273
Refinansowałam pożyczkę w recredit, bardzo mi pomogli i pożyczkę, z którą miałam problemy od ręki spłacili. Ja jestem zadowolona.
Okularnik 2017-04-10 15:03:31 #686
Pożyczałem przed 2016 i po wprowadzeniu ustawy i jedyne co moge powiedzieć to cennik wcale sie znacznie nie zmienil na korzyść pożyczkobiorcy.
Irek 2017-04-07 13:25:02 #678
Wszytsko to teoria. Co tak naprawde zmieniło się po marcu 2016? NIC! Pieniądze dalej pożyczane sa w kilka minut po zlozeniu wniosku, a pieniadze trzeba oddawac na czas:P W wiekszosci firm przedluzenia terminu splaty teraz nazywaja sie refinansowaniem i tyle. Wiekszych zmian nie ma! Nie ma co sie bac zmian bo zazwyczaj to tylko zmienia sie nazewnictwo:P