Jakość życia w Polsce - badanie „How’s Life 2017” OECD

OECD to organizacja, która zrzesza najbogatsze państwa na świecie. Co roku stowarzyszenie tworzy raport „How’s Life”, który bada komfort życia mieszkańców danego kraju. W ogólnym rozrachunku Polacy są szczęśliwi. Jednak pod względem długości życia i czystości powietrza jesteśmy na szarym końcu zestawienia.

Jak żyje się w Polsce? Zobacz wyniki badania przeprowadzonego przez OECD

Polska edukacja na wysokim poziomie

Raport Organizacji OECD „How’s Life 2017” bada 11 sfer życia w 35 krajach świata. Analizowane są takie czynniki jak: zarobki, edukacja, godziny pracy, ocena stanu zdrowia, bezpieczeństwo oraz poczucie satysfakcji. Jak żyje się w Polsce na tle najlepiej rozwiniętych państw świata?

Edukacja – w tym obszarze mamy powody do zadowolenia. Ponad 90 proc. Polaków między 25, a 64 rokiem życia posiada co najmniej średnie wykształcenie (średnia OECD to 67 proc.). Mieszkańcy kraju nad Wisłą czują się również bezpieczni. Wpływa na to niski współczynnik zabójstw. Co ciekawe, w ogólnym rozrachunku Polacy czują się komfortowo. Średnia pod względem samopoczucia wynosi 7,4 punkty (średnia OECD – 7,3 punkty)

Mamy zanieczyszczone powietrze i żyjemy krócej

Średnia długość życia w Polsce wynosi 77 lat. To o trzy lata mniej od średniej OECD. Z pewnością wpływ na powyższy stan ma fatalna służba zdrowia. Statystyki są nieubłagane, Polska na opiekę zdrowotną przeznacza znacznie mniej (6,3 proc), niż najlepiej rozwinięte państwa świata. Pod tym względem (na 35 uwzględnionych budżetów) gorzej jest tylko w Turcji, Łotwie i Meksyku.

Nie napawa optymizmem również sytuacja mieszkaniowa. Według OECD, prawie 50 proc. Polaków mieszka w zatłoczonych mieszkaniach. Za przepełnioną nieruchomość uważa się sytuację, gdzie przypada mniej niż jeden pokój na małżeństwo lub na dwójkę dzieci poniżej 12 roku życia.

NBP – przeciętny majątek polskiej rodziny niższy od średniej UE

Według NBP przeciętny majątek netto w Polsce to 60,6 tys. euro. Średnia dla strefy euro jest znacznie wyższa i wynosi 104,1 tys. euro. Majątek netto to cały zgromadzony kapitał (środki pieniężne, ruchomości, nieruchomości) minus zadłużenie.

Co ciekawe polskie gospodarstwa domowe są znacznie mniej zadłużone od państw „starej Unii”. Średni dług na rodzinę wynosi 2,4 tys. euro. To prawie pięć razy mniej od średniej unijnej. W państwach zrzeszonych we wspólnocie walutowej zadłużenie gospodarstwa domowego wynosi 21,5 tys. euro.

“Mimo znacznego wzrostu gospodarczego ostatniego ćwierćwiecza, Polska wciąż odstaje pod względem ekonomicznym od najbogatszych państw na świecie. Na szczęście wciąż się rozwijamy i jesteśmy na dobrej drodze do poprawy jakości naszego życia. W szczególności powinniśmy postawić nacisk na służbę zdrowia i odnawialne źródła energii “ - komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ######   ###  ##   ##  ###     ## 
##  ##  ## ##  ###  ###  ## ##     ## 
##    ##  ## #### #### ##  ##    ## 
##    ##   ## ## ### ## ##   ##    ## 
##    ######### ##   ## ######### ##  ## 
##  ## ##   ## ##   ## ##   ## ##  ## 
 ###### ##   ## ##   ## ##   ## ###### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze