Karta kredytowa jest kartą płatniczą, służącą do realizacji transakcji bezgotówkowych. Posługując się kartą, korzystamy z limitu przyznanego przez bank. Limit zależy od naszej zdolności kredytowej. Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów? Charakteryzujemy dostępne na rynku karty kredytowe i prezentujemy aktualny ranking kart kredytowych. Która karta kredytowa jest najlepsza we wrześniu? Zapraszamy do lektury!
Co to jest karta kredytowa?
Karta kredytowa jest kartą płatniczą funkcjonującą na podstawie przyznanego przez bank limitu kredytowego. Im większe są nasze zarobki, tym większa kwota limitu będzie dla nas dostępna. Dodatkową gotówkę można przeznaczyć na dowolne cele, np. zakupy, remont czy wakacje. Zdarza się, że karta kredytowa jest jedynym akceptowalnym środkiem płatniczym. Taka sytuacja najczęściej dotyczy hoteli i wypożyczalni samochodów. Za pomocą karty kredytowej możemy też rezerwować bilety lotnicze.
Karta kredytowa w odróżnieniu od karty debetowej nie pobiera środków z konta osobistego. Posługując się kartą kredytową, korzystamy z pieniędzy banku. Wysokość przyznanego limitu zależy od zdolności kredytowej, a także od oferty instytucji, z którą podpisujemy umowę.
Jak działa karta kredytowa? Decydując się na kartę kredytową, otrzymujemy dostęp do dodatkowej gotówki, która de facto nie należy do nas. Oznacza to, że płacąc kartą, zaciągamy dług. Musimy go spłacić, najlepiej w tzw. okresie bezodsetkowym. W ten sposób unikniemy odsetek za wykorzystane środki. Ważne! Okres bezodsetkowy dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Za transakcje gotówkowe, np. wypłatę z bankomatu, bank nalicza dodatkowe opłaty (wyjątkiem jest Bank Millenium, który zalicza do okresu bezodsetkowego również transakcje gotówkowe).
Spłata karty kredytowej. Okres bezodsetkowy a cykl rozliczeniowy
Spłata karty kredytowej jest najważniejszym obowiązkiem użytkownika karty. Omawiając temat zwrotu środków, zaczniemy od najważniejszego pojęcia, jakim jest okres bezodsetkowy. To główna zaleta kart kredytowych. Jest to czas, w którym bank nie nalicza odsetek za spłatę wykorzystanego limitu kredytowego. Jeżeli zwrócimy całą kwotę zadłużenia, mieszcząc się w wyznaczonym terminie, unikniemy kosztów. Okres bezodsetkowy może trwać od 51 do nawet 59 dni. Okres bezodsetkowy składa się z dwóch części
- cykl rozliczeniowy - pierwsza część okresu bezodsetkowego. Trwa zwykle trzydzieści dni, ale nie musi pokrywać się z miesiącem kalendarzowym. Najważniejszy jest ostatni dzień cyklu rozliczeniowego, w którym otrzymujemy od banku informację na temat stanu rachunku i wysokości kwoty do zapłaty,
- czas na spłatę zadłużenia - druga część okresu bezodsetkowego. Trwa od 21 do 29 dni i rozpoczyna się tuż po po zakończeniu cyklu rozliczeniowego. To czas, w którym możemy spłacić zadłużenie bez odsetek.
Pokażemy to na przykładzie. W banku, w którym podpisaliśmy umowę, okres bezodsetkowy trwa 51 dni, a cykl rozliczeniowy - 31 dni i rozpoczyna się wraz z początkiem każdego miesiąca. 31 dnia miesiąca otrzymamy zestawienie transakcji oraz informację o aktualnym saldzie zadłużenia. Będziemy mieć 20 dni, aby spłacić zadłużenie bez odsetek. Jeśli zwrócimy dług do 20 dnia kolejnego miesiąca, unikniemy kosztów. Warto przestrzegać tych terminów i uciec od niepotrzebnych opłat.
Kwota minimalna - karta kredytowa
Jeżeli nie mamy środków na spłatę całego długu, możemy wpłacić kwotę minimalną. Wynosi jedynie kilka procent zadłużenia. Niestety, taki krok wiąże się z koniecznością zapłaty odsetek od całości zadłużenia powstałego w danym okresie rozliczeniowym. W razie problemów z uregulowaniem płatności, banki dają też możliwość rozłożenia zadłużenia na raty. Takie rozwiązanie zbliża karty kredytowe do pożyczek ratalnych. Oferty kart kredytowych z możliwością spłaty ratalnej są dostępne w rankingu kart kredytowych.
Jaka karta kredytowa? Ranking kart kredytowych
Ranking kart kredytowych jest najlepszą pomocą w wyborze odpowiedniej karty kredytowej. Ułatwia znalezienie najtańszej oferty, dzięki porównaniu najważniejszych parametrów wpływających na koszt tego instrumentu płatniczego.
Ile kosztuje karta kredytowa? Nawet jeśli spłacamy wykorzystany limit w okresie bezodsetkowym, powinniśmy liczyć się z opłatami za:
- wydanie karty kredytowej oraz jej duplikatu w razie zgubienia bądź zniszczenia karty,
- obsługę karty (opłata roczna lub miesięczna),
- wykonane transakcje gotówkowe.
Ponadto, bank może wymagać wykupienia ubezpieczenia. Jeżeli chcemy zmienić datę cyklu rozliczeniowego lub przekroczymy limit karty, również musimy liczyć się z kosztami. Tak samo jak przy spłacie środków po upływie okresu bezodsetkowego. Bank naliczy nam odsetki za wykorzystany kapitał, zgodnie z wysokością oprocentowania. Niektórych opłat można uniknąć, aktywnie korzystając z karty kredytowej.
Jak płacić kartą kredytową?
Karta kredytowa stanowi doskonałą alternatywę dla kredytu gotówkowego lub pożyczki online. W odróżnieniu od tych produktów daje większą swobodę w korzystaniu i spłacie dodatkowego kapitału. Kartą kredytową możemy płacić w każdym sklepie i punkcie usługowym, udostępniającym terminal płatniczy do realizacji płatności gotówkowych. Wystarczy włożyć kartę do czytnika lub przyłożyć ją do terminala oraz wprowadzić PIN (w przypadku transakcji płatniczych powyżej kwoty 50 zł). Po zakończeniu transakcji otrzymujemy paragon i potwierdzenie płatności kartą.
Karty kredytowej możemy również używać do wykonywania płatności przez internet.
Płatność kartą kredytową przez internet krok po kroku
Jak używać karty kredytowej w sieci? Aby zapłacić kartą za transakcje internetowe, w odpowiednie pola wpisujemy:
- numer karty kredytowej,
- numer ważności karty kredytowej,
- dane właściciela karty kredytowej,
- kod CVV, podany na odwrocie karty kredytowej.
Kod CVV to trzycyfrowy numer zabezpieczający. Jest niezbędny do wykonania transakcji internetowych, bez niego nie zapłacimy za zakupy i usługi w sieci. Zdarza się, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa płatności, zostaniemy poproszeni o dodatkowe potwierdzenie transakcji. Może się to odbyć przez wpisanie jednorazowego kodu przesłanego SMS-em lub przez zalogowanie się do bankowości internetowej.
Jeżeli często korzystamy z usług jednego sprzedawcy, sklep może zaproponować nam zapamiętanie i bezpieczne przechowywanie danych karty kredytowej. Umożliwi to robienie zakupów jednym kliknięciem. Dotyczy to nie tylko sklepów, ale też portali służących do rezerwacji biletów lotniczych czy hoteli.
Karta kredytowa AXI Card
Opis karty:
Karta kredytowa AXI Card to ciekawa alternatywa dla kart kredytowych wydawanych przez banki. Z trzydziestodniowym okresem bezodsetkowym i górnym limitem rzędu 4000 złotych, karta stanowi konkurencję dla jej bankowych odpowiedników. Niskie wymagania względem klientów sprawiają, że AXI Card nie tylko jest atrakcyjną ofertą, ale również łatwo dostępną. Dochód rzędu 1500 złotych i przyzwoita historia kredytowa wystarczą, aby móc uzyskać kartę kredytową AXI Card. Dostawcą usługi jest MasterCard, więc dodatkowym atutem jest jakość. Niskie opłaty i prosty wniosek sprawiają, że AXI Card zyskuje coraz większe grono odbiorców.
- Karta nie posiada opłat za prowadzenie, tak jak darmowe jest wydanie karty oraz wydanie duplikatu karty.
- AXI Card posiada 30sto dniowy okres bezodsetkowy, a minimalna kwota spłaty na karcie to 15% przyznanego limitu kredytowego.
- Aby uzyskać kartę AXI Card wystarczy 1500 złotych dochodu oraz pozytywna historia kredytowa w bazach dłużników.
- Karta posiada wszystkie funkcje klasycznej karty kredytowej - można nią płacić, wypłacać z bankomatu, opłacać plany abonamentowe.
- Możliwość wydania dyspozycji FastCash przy składaniu wniosku - do 80% wartości limitu może zostać przelane na konto wnioskującego.
Zalety:
- Prosty sposób wnioskowania
Wady:
- Minimalny wiek to 21 lat
Karta kredytowa Cardina
Opis karty:
Cardina oferuje kartę kredytową z limitem do 2000 złotych dla nowych, lub nawet do 3000 złotych dla stałych klientów. Na kartę nie jest nałożone oprocentowanie, a utrzymanie karty przez pierwszy rok jest całkowicie darmowe. Tak samo wydanie karty jest nieodpłatne. Karta charakteryzuje się wyjątkową łatwością w jej uzyskaniu, gdyż wniosek składa się całkowicie online. Dodatkowo mamy możliwość wydania dyspozycji FastCash, dzięki której do 80% wartości limitu może zostać przelane na konto w postaci dodatkowych środków. Reszta limitu dostępna będzie po uzyskaniu fizycznej karty.
- 2000 złotych dla nowych klientów, 3000 złotych dla stałych klientów - tak wygląda górny limit pozabankowej karty kredytowej Cardina MasterCard
- Brak okresu bezodsetkowego
- Brak oprocentowania
- Możliwość wydania dyspozycji FastCash przy składaniu wniosku - do 80% wartości limitu może zostać przelane na konto wnioskującego
- Uzyskanie karty Cardina wymaga złożenia prostego wniosku przez internet i weryfikacji przy pomocy usługi Kontomatik
Zalety:
- Prosty wniosek online o kartę
Wady:
- Niskie maksymalne kwoty limitu
Karta kredytowa w Halvo
Zalety:
- Proste i niskie koszty
Wady:
- Karta wyłącznie w formie wirtualnej
Karta kredytowa ByCard
Opis karty:
ByCard to nowa pożyczka pozabankowa dostępna w formie pozabnakowej karty kredytowej. Złóż wniosek o przyznanie limitu z wirtualną kartą kredytową i przejdź ocenę zdolności kredytowej. Sprawdź co możesz zyskać z ByCard!
- Bezpłatna karta kredytowa z darmowymi płatnościmi mobilnymi, przelewami i wypłatami z bankomatów.
- Płacisz tylko za wykorzystany limit - koszty są proste: 16% prowizji od kwoty pożyczki w miesiącu. Spłatę można rozłożyć, zwracając tylko kwotę minimalną, elastycznie do własnych potrzeb.
- Dostęp do pożyczki otrzymasz w kilka minut od złożenia wniosku. Wystarczy prosta aktywacja karty płatniczej.
- Łatwe warunki otrzymania karty kredytowej i proste koszty pożyczki.
Zalety:
- Oferta dostępna całkowicie przez Internet
Wady:
- Weryfikacja w bazach dłużników
Karta kredytowa Santander Consumer Bank
Opis karty:
Santander Consumer Bank udostępnia swoim klientom limit odnawialny w postaci kart kredytowych. Bank proponuje karty kredytowe w trzech różnych wersjach: TurboKARTA, Comfort i Comfort Plus. Kartę kredytową w Santander Consumer Bank otrzymamy wnioskując o nią online, telefonicznie lub w oddziale banku.
- Klienci Santander Consumer Bank mogą liczyć na indywidualną ofertę oraz liczne rabaty w programie Visa Oferty.
- W Santander Consumer Bank swoje dochody potwierdzimy za pomocą PIT, wyciągu bankowego, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego czy zaświadczenia od pracodawcy.
- Oferta Santander Consumer Bank zawiera różne produkty kredytowe. Klienci mogą sięgnąć po kredyty gotówkowe, samochodowe, lokaty, ubezpieczenia, a także skorzystać z możliwości dokonania zakupów na raty.
- Klienci posiadający TurboKARTĘ mogą wziąć udział w programie promocyjnym “Zakupy z premią”. Za transakcje zrealizowane kartą w wybranych punktach, można uzyskać zwrot kosztów od 1 do 5 proc., nawet do 360 zł rocznie.
Zalety:
- Długi okres bezodsetkowy - aż 54 dni.
Wady:
- Niski limit kredytowy w wysokości 10 tys. złotych.
Karta kredytowa BOŚ Bank
Opis karty:
BOŚ Bank oferuje dwie karty kredytowe: Standard z limitem do 25 000 zł oraz Gold z limitem do 150 000 zł. Karty kredytowe dostępne w BOŚ Bank są bardzo elastycznymi produktami. Kredytodawca udziela dostępu do limitu kredytowego po przeprowadzeniu analizy zdolności kredytowej klientów.
- Aż 56 dni bez odsetek za zadłużenie.
- Dostępne dwa rodzaje kart: Standard i Gold.
- Aktywne korzystanie z karty pozwala na uniknięcie opłat.
- Karta kredytowa Mastercard Standard to produkt dostępny dla wszystkich osób pełnoletnich, które wykazują pozytywną zdolność kredytową oraz posiadają stały dochód.
- Liczne promocje i rabaty dostępne dla klientów.
Zalety:
- Karta kredytowa dostępna w dwóch wariantach.
Wady:
- Kredytodawca analizuje zdolność kredytową klientów;
Karta kredytowa mBank
Opis karty:
mBank stara się udostępnić swoje usługi jak najszerszemu gronu klientów, dlatego posiada zróżnicowaną ofertę kart kredytowych. Różnice dotyczą nie tylko szaty graficznej, ale też dostępnych limitów, opłat za korzystanie z karty i dostępu do usług dodatkowych. Dzięki temu z kart kredytowych mBanku korzystać mogą osoby o zróżnicowanych dochodach i potrzebach finansowych.
- Karta kredytowa mBank to produkt przeznaczony dla klientów od 18 lat, którzy posiadają stałe źródło dochodów i pozytywnie przejdą ocenę zdolności kredytowej.
- Do wyboru są karty wydawane przez VISA lub Mastercard, dzięki czemu klienci mają dostęp do większej liczby programów promocyjnych np. “Mastercard Bezcenne Chwile”.
- Posiadacze kart kredytowych mBank mogą korzystać z ofert promocyjnych i zniżek na zakupy u partnerów banku m.in. w ramach programu “mOkazje” oraz Mastercard Bezcenne Chwile.
- Okres bezodsetkowy wszystkich kart kredytowych mBank należy do najdłuższych na rynku i wynosi aż 54 dni. Spłatę limitu można rozłożyć nawet na 60 wygodnych rat.
- Zależnie od wariantu karty opłaty za jej posiadanie wahają się od 70 do 900 zł rocznie.
Zalety:
- Program Mastercard Bezcenne Chwile wraz z promocyjnymi punktami za założenie karty.
Wady:
- Nowi klienci banku muszą podpisać umowę w oddziale.
Karta kredytowa Credit Agricole
Opis karty:
Karta kredytowa w banku Credit Agricole to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na tym by w każdej chwili mieć przy sobie dodatkowe środki. Maksymalny kredytowy na karcie w tym banku może wynieść od 10 tys zł. do nawet 50 tys. zł. Wysokość maksymalnej kwoty limitu zależy od naszej zdolności kredytowej oraz od wybranej karty.
- Kartę kredytową w banku Credit Agricole możemy otrzymać od 18 roku życia.
- Bank wymaga regularnych wpływów na konto w wysokości min. 500 zł. miesięcznie
- Opłata za kartę kredytową w zależności od wybranej oferty może wynieść od 4,90 miesięcznie do 200 zł. rocznie.
- Dostęp do środków na karcie kredytowej mamy w Polsce i za granicą.
- Aby otrzymać kartę kredytową w Credit Agricole nie potrzebujemy posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym banku.
Zalety:
- Niskie wymagania wstępne do uzyskania karty (dochód 500 zł miesięcznie).
Wady:
- Brak atrakcyjnych promocji za założenie karty.
Karta kredytowa Alior Bank
Opis karty:
W Alior Banku Kartę kredytową można dostać w dwóch wariantach - OK, oraz TU i TAM. TU i TAM posiada nieco wyższy limit kredytowy, oraz umożliwia otrzymywanie zwrotu pieniędzy za wszelkie transakcje dokonywane w obcej walucie. Obsługa obu kart jest darmowa pod warunkiem, że dokonamy nimi miesięcznie transakcji bezgotówkowych na kwoty kolejno 600 i 1500 zł. Zobacz, na co jeszcze można liczyć po założeniu karty w Aliorze:
- Zwrot 300 zł rocznie za transakcje bezgotówkowe w Polsce lub za granicą. Te karty nie tylko mogą być bezpłatne, ale nawet zapewniać zwrot wydawanych środków.
- Wygodne raty na karcie już od kwoty 100 zł, które można spłacać w okresie od 3 do 84 miesięcy.
- Okres bezodsetkowy wynosi tu aż do 59 dni, a dodatkowo możemy dowolnie dopasować cykl rozliczeniowy do np. czasu kiedy dostajemy pensję na konto.
- Karty Aliora uczestniczą w programie Mastercard Bezcenne chwile, czyli możliwości wymiany punktów za zakupy na wyjątkowe przedmioty i wydarzenia.
- Integracja z portfelem Google Pay lub Apple Pay umożliwia dokonywanie transakcji kartą za pomocą telefonu komórkowego.
Zalety:
- Zwrot 300 zł za zakupy lub transakcje za granicą.
Wady:
- Brak bonusów za założenie karty oprócz zniżki na iPhone.
Karta kredytowa Millennium
Opis karty:
Millennium Bank ma szeroką ofertę finansową. Jednym z flagowych produktów tego banku jest karta kredytowa, dostępna w kilku wariantach. Dzięki temu kartę można precyzyjnie dobrać do swoich możliwości i potrzeb. Zasady wnioskowania o kartę kredytową w Millennium są jasne. Kartę można otrzymać w ciągu kilku dni. Klienci posiadający ten produkt mogą liczyć na promocje i bonusy.
- Klienci Millennium Banku, decydujący się na kartę kredytową, mogą liczyć na różnego rodzaju bonusy oraz promocje. Te oferty dostępne są zarówno dla nowych, jaki stałych posiadaczy kart.
- Millennium Bank oferuje pakiet ubezpieczeniowy Assistance - dzięki niemu posiadacze kart kredytowych mają zapewnioną pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach dnia codziennego.
- W Millennium Bank dochody potwierdzimy za pomocą zaświadczenia od pracodawcy, PIT lub też wyciągu z konta. W przypadku osób posiadających konto w banku Millennium weryfikacja dochodów przebiegnie dosłownie w ciągu kilku minut.
- Millennium Bank, oprócz kart kredytowych, posiada w swojej ofercie jeszcze konta osobiste, kredyty gotówkowe i hipoteczne oraz ubezpieczenia i lokaty.
- Bank zwróci klientom do 5 proc. kosztów codziennych zakupów (50 zł miesięcznie) u partnerów Banku Millennium - z premii korzystać można niezależnie od aktualnych promocji i rabatów.
Zalety:
- Promocja zwrotu 300 zł.
Wady:
- Opłaty za przewalutowanie.
Karta kredytowa Pekao
Opis karty:
Pekao S.A. oferuje trzy warianty karty kredytowej. Różnią się one od siebie: maksymalnym limitem oraz promocjami i bonusami za założenie karty. Pekao Karta Elastyczna to oferta z limitem 30 000 zł, Pekao Credit Silver to limit do 20 000 zł, a karta Pekao Credit Gold pozwala na zadłużenie się do 50 000 zł. Z kartą kredytową Pekao można korzystać z darmowego kredytu przez nawet 55 dni. Spłata minimalna wynosi 5 proc. zadłużenia i nie mniej niż 50 zł.
- Kartę kredytową Pekao S.A. otrzymają tylko klienci, którzy skończyli 18 lat oraz posiadający odpowiednią zdolność kredytową.
- Bank wymaga dokumentu, który potwierdzi dochody osoby wnioskującej o kartę kredytową.
- Jednym z bonusów za założenie karty kredytowej w Pekao jest darmowe ubezpieczenie karty.
- Pekao oferuje aż 55 dni okresu bezodsetkowego.
- Wniosek o kartę można złożyć z poziomu bankowości elektronicznej lub aplikacji PeoPay, do których dostęp mają stali klienci banku. Można to zrobić także osobiście w oddziale banku.
Zalety:
- bonusy za założenie karty,
Wady:
- niskie limity kredytowe,
Karta kredytowa Citi Handlowy
Opis karty:
Karta kredytowa w banku Citi Handlowy łączy komfort i poczucie bezpieczeństwa finansowego. Limit kredytowy na karcie może, w zależności od naszej zdolności kredytowej, wynieść od 4 tys. zł. do nawet 100 tys, zł. Zaletą kart od Citi są liczne promocje i programy rabatowe.
- Aby otrzymać kartę kredytową w banku Citi Handlowy należy mieć ukończone 18 lat, stałe dochody i dowód osobisty.
- Limit kredytowy na karcie jest dostępny dla każdego, kto posiada przychody w wysokości min. 1200 zł. miesięcznie.
- Okres bezodsetkowy dla każdego użytkownika karty kredytowej w banku Citi Handlowy wynosi 56 dni.
- Istnieje możliwość rozłożenia pożyczonej gotówki na raty. Minimalna kwota to 100 zł.
- Dla osób aktywnie korzystających z karty kredytowej, bank Citi Handlowy oferuje promocje, rabaty i bony zakupowe do wielu sklepów.
Zalety:
- Liczne, rozsądne programy lojalnościowe.
Wady:
- Drogie wypłaty z bankomatów.
Karta kredytowa PKO
Opis karty:
Karta kredytowa w PKO BP to bardzo korzystny sposób na zapewnienie sobie stałego dostępu do gotówki. Oprocentowanie na kartach kredytowych banku PKO wynosi 10 proc. niezależnie od wybranej oferty. To bardzo dobry sposób na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Umiejętne korzystanie z tego instrumentu finansowego może również zwiększyć nasze oszczędności.
- Aby otrzymać kartę kredytową w banku PKO należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać regularne wpływy na konto w wysokości min. 1 tys. zł. miesięcznie.
- Limit na karcie kredytowej w zależności od naszej zdolności kredytowej i wybranej oferty może wynieść od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł.
- Karta kredytowa umożliwia aktywne oszczędzanie poprzez korzystanie z różnorodnych rabatów w wielu sklepach.
- Osoby posiadające kartę kredytową w PKO BP mogą uniknąć opłacania karty kredytowej, jeśli dokonają płatności z karty na kwotę minimalną od 500 zł do 11 tys, zł w zależności od wybranej oferty.
- Posiadacze kart kredytowych PKO mogą korzystać z licznych bonusów i promocji.
Zalety:
- trzy warianty kart kredytowych PKO do wyboru,
Wady:
- opłata za przewalutowanie płatności Kartą Przejrzystą.
Karta kredytowa Santander Bank Polska
Opis karty:
W Santander Bank Polska możemy ubiegać się o jedną z 6 różnych kart kredytowych. Każda z nich różni się wybranymi parametrami: dostępnymi promocjami, limitem kredytowym czy usługami dodatkowymi. Podstawowym produktem kredytowym Santander Bank Polska jest karta kredytowa MasterCard Silver. Bank wspiera akcję charytatywną Pajacyk, oferując specjalną kartę kredytową.
- 6 kart kredytowych - dokładnie tyle ma w swojej ofercie Santander Bank Polska.
- Kartę kredytową w Santander Bank Polska łatwo otrzymać. Wystarczy zapytać o nią w oddziale banku lub wnioskować przez Internet.
- Możliwość rozłożenia wydatków na raty w usłudze Ratio.
- Dostęp do usług dodatkowych: Fast Cash, Chargeback.
- Warunkiem otrzymania karty kredytowej w tym banku jest odpowiednia zdolność kredytowa, pozwalająca na spłatę zadłużenia powstałego poprzez używanie karty.
- Mastercard World Elite to karta z maksymalnym limitem karty w Santander BP (do 1 000 000 zł).
Zalety:
- Karta kredytowa dostępna w sześciu różnych wariantach;
Wady:
- Kredytodawca analizuje zdolność kredytową klientów.
Karta kredytowa T-Mobile Usługi Bankowe
Opis karty:
O kartę Mastercard Travel mogą się ubiegać stali i nowi klienci. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem bankowości internetowej, Wirtualnego Oddziału, bankowości telefonicznej lub w placówce T-Mobile Usługi Bankowe. Aby otrzymać kartę kredytową, trzeba zarabiać min. 500 zł netto miesięcznie. Okres bezodsetkowy wynosi aż 59 dni.
- Warunkiem otrzymania karty kredytowej jest ukończenie 18 lat oraz odpowiednia zdolność kredytowa.
- Okres bezodsetkowy wynosi 59 dni.
- Wysokość spłaty minimalnej wynosi min. 6 proc., zadłużenia, min. 10 zł.
- Opłata za kartę główną może wynieść 8 zł, ale przy spełnieniu odpowiednich warunkach korzystanie z karty kredytowej jest darmowe.
- Wydanie karty dodatkowej do podstawowej karty kredytowej wynosi 20 zł.
Zalety:
- limit karty do 80 000 zł,
Wady:
- roczna opłata za wznowienie karty w wysokości 70 zł,
Karta kredytowa ING Bank Śląski
Opis karty:
Wszystkie z czterech kart kredytowych w ING Banku Śląskim, Standardowej Visa i Mastercard, Złotej oraz Platynowej umożliwiają dostęp do bezodsetkowego limitu kredytowego na czas 52 dni. Po tym okresie można rozłożyć spłatę na raty bez decyzji kredytowej. Co jeszcze ciekawego oferują karty kredytowe w ING Banku Śląskim?
- Spłata minimalna to zaledwie 50 zł miesięcznie, a obsługa karty będzie darmowa już przy transakcjach na średnią kwotę 200 zł miesięcznie. Ciesz się całkowicie bezpłatnym limitem kredytowym przy aktywnym korzystaniu z karty!
- Karty kredytowe w ING to bezpieczny instrument finansowy. Dba o to zabezpieczenie 3D-secure, oraz usługa chargeback, chroniąca użytkowników przed wyłudzeniem i oszustwem.
- Standardowa karta kredytowa nie wymaga osiągania wysokich dochodów. Wystarczy zarabiać 800 zł netto miesięcznie.
- Dostęp do programu rabatowego Visa Oferty, który pozwala odzyskać część pieniędzy wydanych na zakupy.
- Karty są całkowicie darmowe pod warunkiem stosunkowo regularnego korzystania z nich. Wystarczy płacić kartą w sklepach czy gdziekolwiek indziej - już od sumy 200 zł miesięcznie.
Zalety:
- cztery warianty kart do wyboru,
Wady:
- krótki okres bezodsetkowy,
Karta kredytowa BNP Paribas
Opis karty:
BNP Paribas oferuje swoim klientom cztery karty kredytowe: Mastercard Standard Dama Wśród Kart, Mastercard Standard, Mastercard Gold, Karty różnią się od siebie wysokością odsetek, opłatami i limitem kredytowym. Ich przyznanie jest zależne od wykazanej wiarygodności i zdolności kredytowej.
- Warunkami otrzymania karty kredytowej w banku są: pełnoletniość, polskie obywatelstwo oraz odpowiednia zdolność kredytowa.
- Okres bezodsetkowy wynosi 56 dni.
- Jednorazowa opłata za przekroczenie limitu karty wynosi 30 zł.
- Wypłata gotówki z bankomatu z karty kredytowej jest płatna. Jednorazowe skorzystanie z bankomatu kosztuje minimum 10 zł.
- Wszyscy użytkownicy karty kredytowej BNP Paribas mogą liczyć na atrakcyjne zniżki i rabaty.
Zalety:
- Program lojalnościowy mamBONUS;
Wady:
- Niski limit kredytowy - tylko 30 000 zł przy standardowych kartach;
Karta kredytowa BPS
Opis karty:
BPS posiada w swojej ofercie zarówno typowe karty kredytowe jak i ofertę typu prestige. Można o nie wnioskować już w wieku 18 lat. Kluczowe jest posiadanie odpowiedniej wiarygodności kredytowej. Limit kredytowe na kartach obejmują zakres od 1000 do 100 000 złotych. Czym charakteryzują się karty od BPS?
- Każda karta od BPS otrzymuje za darmo ubezpieczenie Grupy Concordia. To gwarancja bezpieczeństwa na wypadek kradzieży i rabunku.
- Okres bezodsetkowy w BPS wynosi od 51 do 56 dni. Ta druga opcja pozwala na korzystanie z darmowego kredytu przez niemal dwa miesiące!
- Posiadacze kart otrzymują dostęp do internetowego portalu kartowego, gdzie mają możliwość wykonania przelewu z rachunku karty.
- Roczne opłaty za karty wynoszą od 75 do 250 zł. Można ich jednak łatwo uniknąć dokonując rocznie transakcji na kwotę 35 lub 60 tysięcy złotych
- Do każdej karty możemy dokupić kartę dodatkową. Można ją przekazać bliskiej osobie, w tym nawet dziecku powyżej 13 roku życia.
Zalety:
- Program Mastercard Bezcenne Chwile.
Wady:
- Konieczność osobistego podpisu umowy.
Karta kredytowa Plus Bank
Opis karty:
Karta kredytowa w Plus Banku jest wydawana przez organizację płatniczą Mastercard i występuje w dwóch wariantach: Classic oraz Gold. Tak jak w wielu innych bankach ich użytkowanie może być całkowicie darmowe, jeśli będziemy pamiętać o zaledwie kilku prostych zasadach. Zobacz, czym charakteryzują się karty od PlusBank:
- Brak opłat za użytkowanie karty Classic już przy miesięcznych transakcjach na kwotę 500 zł. W przypadku karty Gold wymagania są nieco wyższe i wynoszą 1000 zł transakcji bezgotówkowych miesięcznie.
- Plus Bank nie pobiera dodatkowych opłat za płacenie kartą za granicą, a wypłata gotówki poza krajem to koszt zaledwie o 1 zł wyższy, niż wypłata w kraju.
- Oprocentowanie obu kart wynosi zaledwie 7,2% w skali roku..
- Limit kredytowy wynosi od 800 do 50 000 zł. Ustalamy go sami przy wypełnianiu wniosku, a bank przyznaje nam go w kwocie naszej maksymalnej zdolności kredytowej.
- Wszystkimi kartami w Plus Banku można oczywiście płacić zbliżeniowo, dokonywać transakcji w internecie i korzystać z wszelkich dobrodziejstw nowoczesnej bankowości internetowej.
Zalety:
- Niskie kryterium darmowości karty - już od 500 zł transakcji miesięcznie.
Wady:
- Brak bonusów za założenie i użytkowanie karty.
Karta Kredytowa VeloBank
Zalety:
- Wysoki limit kredytowy - do 50 000 złotych,
Wady:
- Dostępność tylko karty w wersji Standard,
Citi Simplicity na pierwszym miejscu rankingu kart kredytowych
Pierwsze miejsce wrześniowego rankingu kart kredytowych zajmuje Citi Simplicity, karta kredytowa banku Citi Handlowy. Jej największym atutem jest bezwarunkowy brak opłat za obsługę. Większość banków wymusza korzystanie z karty. Musimy wykonać określoną liczbę transakcji, inaczej narażamy się na niepotrzebne koszty. W przypadku Citi Simplicity jest zupełnie inaczej. Nic nie płacimy, nawet jeśli nie używamy karty.
Ponadto z kartą Citi Simplicity mamy 56 dni okresu bezodsetkowego i bezpłatne powiadomienia SMS o transakcjach oraz limicie zadłużenia. Możemy aplikować o kartę, jeśli ukończyliśmy 18 rok życia i otrzymujemy miesięczny dochód netto w wysokości 1200 zł netto. Konieczne jest również trzymiesięczne zatrudnienie.
Millenium Impresja zajmuje drugie miejsce zestawienia
Drugie miejsce rankingu kart kredytowych należy do karty kredytowej Banku Millenium. Millenium Impresja jest bardzo atrakcyjną propozycją karty kredytowej, ponieważ zapewnia 5% zwrotu za zakupy w ponad 20 sklepach partnerów banku. Możemy zyskać nawet 760 rocznie i wygodnie płacić telefonem, aktywując bezpłatną kartę wirtualną.
Miesięczna opłata za obsługę karty wynosi 7,99 zł. Jeżeli wykonamy minimum pięć transakcji w danym okresie rozliczeniowym, będziemy z niej zwolnieni. Warto również wspomnieć o możliwości spłaty wydatków dokonanych kartą kredytową Millenium Impresja w korzystnych ratach. Maksymalny limit kredytowy wynosi 100 00 zł, a okres bezodsetkowy – 51 dni.
Podium zamyka Przejrzysta karta kredytowa banku PKO BP
Na trzecim miejscu rankingu kart kredytowych znajduje się Przejrzysta karta kredytowa banku PKO BP. Kartę otrzymamy już przy zarobkach 1000 zł netto miesięcznie. Im częściej będziemy z niej korzystać, tym niższa będzie opłata roczna. Wykonując transakcje na kwotę 600 zł miesięcznie, będziemy zupełnie zwolnieni z kosztów obsługi karty.
PKO BP zapewnia 55 dni okresu bezodsetkowego w przypadku zwroty całej kwoty zadłużenia w terminie. Możemy stale kontrolować wydatki dzięki bezpłatnym powiadomieniom SMS oraz w aplikacji IKO. Zaletą karty jest możliwość czasowej blokady, np. kiedy jesteśmy na siłowni. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów!
Karta kredytowa czy pożyczka online?
Zarówno karta kredytowa, jak i pożyczka online mają swoje wady i zalety. Największym plusem karty kredytowej jest brak odsetek pod warunkiem zwrotu długu w określonym terminie. W ofercie pożyczek online również znajdziemy darmowe chwilówki. Jednak to karta kredytowa zapewnia większą swobodę i elastyczność finansową!
Korzystajmy z dowolnych produktów, zawsze pamiętając o rozsądnym zarządzaniu budżetem domowym.
Karta kredytowa – czy warto? Zalety i wady
Karta kredytowa jest sposobem na szybki kredyt. Jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Poznajmy wszystkie za i przeciw, aby ostatecznie zadecydować, czy chcemy korzystać z tego narzędzia płatniczego.
Zalety karty kredytowej:
- bezodsetkowy okres spłat,
- szybki i stały dostęp do środków, zgodnie z przyznanym limitem,
- transparentność transakcji i możliwość stałego nadzorowania przeprowadzonych operacji,
- możliwość realizacji transakcji w sytuacji braku środków na karcie debetowej,
- sposób na budowanie pozytywnej historii kredytowej,
- możliwość płacenia za transakcje internetowe,
- możliwość rezerwacji i opłacenia miejsc noclegowych, biletów lotniczych oraz wynajmu samochodów,
- procedura chargeback, polegającą na obciążeniu zwrotnym przy błędnie zrealizowanych transakcjach lub operacjach niezrealizowanych,
- szeroka oferta kart kredytowych, dostępna w rankingu kart kredytowych,
- liczne promocje i rabaty związane z korzystaniem z kart kredytowych.
Wady karty kredytowej:
- naliczanie płatności w razie, gdy nie korzystamy z karty,
- konieczność spłaty odsetek, gdy nie uregulujemy zadłużenia w okresie bezodsetkowym,
- wysokie opłaty i prowizje za niektóre operacje, w tym wypłaty z bankomatu,
- obniżenie zdolności kredytowej,
- zwiększone ryzyko nadmiernego zadłużenia się.
Jak dostać kartę kredytową?
Wnioskowanie o kartę kredytową jest bardzo proste. Kartę może otrzymać każdy, kto ukończył 18 lub 21 lat (zależnie od banku), ma odpowiednią zdolność kredytową oraz stałe dochody na wyznaczonym poziomie. Wymagane jest również zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu. Karta kredytowa bez BIK i bez zaświadczeń nie jest możliwa. Bank musi mieć pewność naszej wiarygodności finansowej, dlatego dokładnie weryfikuje informacje dotyczące naszego budżetu.
Pierwszym krokiem do otrzymania karty kredytowej jest wybór właściwej oferty. Warto sugerować się wskazaniami rankingu kart kredytowych. Tam znajdziemy tylko najlepsze i najtańsze oferty kart kredytowych. Następnie składamy wniosek o kartę kredytową w najbardziej dogodny dla nas sposób:
- przez internet,
- przez telefon,
- placówce banku.
Do wnioskowania o kartę kredytową nie jest konieczne posiadanie konta osobistego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpisaniu umowy i wydaniu karty przez bank, ostatnim krokiem jest jej aktywowanie. Aktywacji karty można dokonać w trakcie pierwszej płatności lub telefonicznie. Należy jeszcze ustalić PIN oraz limity transakcji dziennych. Po dopełnieniu tych formalności możemy już bez żadnych przeszkód korzystać z dodatkowych pieniędzy.
karta kredytowa porady
Jeśli planujesz wyjechać na urlop do innego kraju i...
Płacenie kartą przez internet - dla jednych to oczywistość,...
Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...
W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...
Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...