Związek Banków Polskich – jak usunąć wpis z Bankowego Rejestru?

Związek Banków Polskich prowadzi jeden z siedmiu rejestrów dłużników w Polsce. Jest nim Bankowy Rejestr, służący gromadzeniu danych klientów niewywiązujących się ze zobowiązań finansowych wobec banków. Kiedy możemy trafić do bazy Związku Banków Polskich? Jak usunąć wpis i nie mieć problemu z uzyskaniem dodatkowych środków? Przed wami Bankowy Rejestr dłużników w pigułce!

System Bankowy Rejestr to baza dłużników prowadzona przez Związek Banków Polskich.
  1. Bankowy Rejestr – jak usunąć wpis?
  2. Kto może trafić do Bankowego Rejestru ZBP?
  3. Bankowy Rejestr dłużników – jak sprawdzić siebie?
  4. Pozostałe bazy dłużników w Polsce

Bankowy Rejestr – jak usunąć wpis?

Czym charakteryzuje się rejestr Związku Banków Polskich? Jak usunąć wpis? Zacznijmy od początku! Bankowy Rejestr gromadzi dane identyfikacyjne klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, którzy nie wywiązali się ze swoich płatności wobec banków. Ogólnopolski system Bankowy Rejestr funkcjonuje online (znajdziemy go na stronie internetowej http://www.cpb.pl) i pełni ogromną rolę w pierwszej fazie oceny ryzyka potencjalnego klienta instytucji finansowej.

Jak to działa? Z systemu Bankowy Rejestr korzystają zarówno instytucje bankowe, jak i firmy pożyczkowe. Kiedy staramy się o chwilówkę online, pożyczkodawca może skorzystać z bazy Związku Banków Polskich i odmówić udzielenia zastrzyku gotówki, jeśli znajdzie tam nasze nazwisko. Nie potrzebuje do tego naszego upoważnienia. Dlatego należy zawsze w terminie spłacać swoje zobowiązania! Inaczej nasze dane mogą trafić do Bankowego Rejestru ZBP i spowodować odrzucenie naszego wniosku o pożyczkę. Jak usunąć wpis? Czy można wymazać kłopotliwe dane?

Usunięcie wpisu nie zawsze możliwe!

Nasze nazwisko w ewidencji nierzetelnych płatników znacznie utrudnia starania o kredyty i pożyczki. Instytucje finansowe, które monitorują system Bankowy Rejestr, odrzucają wnioski dłużników. W takiej sytuacji jedynym wyjściem pozostaje pożyczka dla zadłużonych, wymagająca ustanowienia szczególnego rodzaju zabezpieczenia. Problemy z aplikowaniem o dodatkowe środki mogą trwać pięć kolejnych lat! Przez taki okres Związek Banków Polskich przechowuje nasze dane.

Czy można usunąć negatywne informacje na temat zadłużenia? Największe szanse na pozbycie się kłopotliwych danych mają osoby, co do których instytucja finansowa nie zachowała wymaganych procedur (np. nie wysłała powiadomienia o możliwości wpisu do ZBP). W praktyce jest jeszcze jeden sposób na przedterminowe usunięcie swoich personaliów, jednak nie zawsze przynosi spodziewane efekty.

W celu usunięcia wpisu z Bankowego Rejestru należy:

  1. Spłacić zaległy dług w instytucji finansowej.
  2. Wnioskować o wcześniejsze usunięcie danych z Bankowego Rejestru ZBP. Pożyczkodawca nie musi się na to zgodzić!

Kto może trafić do Bankowego Rejestru ZBP?

Usunięcie wpisu z Bankowego Rejestru nie jest proste, dlatego lepiej nie trafić na listę dłużników bankowych. Kiedy znajdziemy się w Bankowym Rejestrze? Instytucja finansowa wpisuje klienta do bazy Związku Banków Polskich, po jednoczesnym spełnieniu dwóch przesłanek:

  • całkowita kwota zadłużenia klienta indywidualnego przekroczyła 200 zł (w przypadku przedsiębiorcy 500 zł),
  • upłynęło 60 dni od harmonogramowego terminu opłacenia zobowiązania i kolejne 30 dni od otrzymania zawiadomienia o konieczności uregulowania długu. Jeśli w ciągu 90 dni klient nie zwróci wartości zadłużenia, instytucja finansowa ma prawo wpisać go do systemu Bankowy Rejestr.

Jakie informacje przetwarza Bankowy Rejestr Związku Banków Polskich?

Związek Banków Polskich gromadzi dane klientów indywidualnych i przedsiębiorców, w tym:

  • imię i nazwisko,
  • nazwa firmy,
  • adres,
  • PESEL,
  • NIP i REGON.

Informacje są aktualizowane co najmniej raz dziennie. Obecnie w bazie Bankowy Rejestr znajdują się dane ponad 2 202 000 klientów.

Bankowy Rejestr dłużników – jak sprawdzić siebie?

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy, że trafiliśmy do Bankowego Rejestru? Jak sprawdzić, czy przez zaległości finansowe będziemy mieć problem z wzięciem pożyczki? W rankingu chwilówek czy rankingu pożyczek na większe potrzeby trudno jest znaleźć pożyczkodawcę, który nie sprawdza baz dłużników. Tym bardziej, że coraz więcej Polaków zastanawia się Jak wyjść z długów?. Według danych grupy KRUK, po drugim kwartale 2018 roku już ponad 4 mln Polaków zmaga się z zadłużeniem! Trafiłeś do Bankowego Rejestru? Podpowiadamy, jak sprawdzić raport o sobie!

Związek banków polskich - raport o sobie:

  1. Pobierz i wypełnij formularz dostępny na stronie internetowej.
  2. Wyślij uzupełniony wniosek na adres Związku Banków Polskich.

Związek Banków Polskich – wniosek

Informacje jak złożyć wniosek o Raport znajdują się na stronie Biura Obsługi Klienta ZBP. Wyróżnia się dwa rodzaje raportów:

  • Raport Podstawowy – zamawiany po raz pierwszy w okresie ostatnich 6 miesięcy, to raport bezpłatny,
  • Raport Dodatkowy – zamawiany kolejny raz w okresie ostatnich 6 miesięcy, wymaga wniesienia opłaty.

Raport o sobie to raport na własny użytek, do wglądu dla klienta indywidualnego.

Pozostałe bazy dłużników w Polsce

Tak jak już wspomnieliśmy, Związek Banków Polskich nie jest jedyną bazą dłużników. W Polsce działa 7 rejestrów nierzetelnych klientów, do których możemy trafić, jeśli nie jesteśmy sumiennymi płatnikami! Rejestry dłużników w Polsce:

  • BIK - Biuro Informacji Kredytowej,
  • BIG InfoMonitor – Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA,
  • ERIF – ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
  • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • ZBP – Związek Banków Polskich,
  • KRDN – Krajowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Na każdą z list dłużników można trafić, kiedy nasze zadłużenie sięga 200 zł.

Informacje z Bankowego Rejestru w BIG InfoMonitor

Informacje z Systemu Bankowy Rejestr są udostępniane również w raportach BIG InfoMonitor. W tym przypadku do przeszukania bazy jest potrzebne upoważnienie osoby sprawdzanej (czyli konsumenta lub firmy)! Starajmy się sumiennie spłacać swoje długi, aby nie znaleźć się na „czarnej liście”.

Zapytaj o kredyt gotówkowy

Pole wymagane.
Pole wymagane.
Pole wymagane. Adres e-mail jest niepoprawny.
Pole wymagane. Numer telefonu jest niepoprawny.
Akceptuję wszystkie oświadczenia Zgoda wymagana. Rozwiń

Administratorem podanych powyżej danych osobowych jest Loando Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Olsztynie, przy ul. Kotańskiego 8. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane w celach marketingowych Loando Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W razie wyrażenia zgody, dane osobowe mogą być, przetwarzane w celach marketingowych związanych z przedstawieniem oferty, udostępnianie podmiotom współpracującym z Loando Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z branży bankowej,ubezpieczeniowej oraz innym podmiotom oferującym produkty inwestycyjne. Dane osobowe mogą być również udostępniane podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Bez wyjątku posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.