Polacy nie zwracają uwagi na okres ważności swojego dowodu osobistego. Konsekwencje mogą być dotkliwe.

Blisko 870 tys. Polaków, którym w ubiegłym roku skończył się 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nie odebrało nowego dokumentu. Osoby, które nie dokonały takiej czynności, narażone są na dotkliwe konsekwencje. Brak aktualnego dowodu może uniemożliwić zarówno wyjazd za granicę, jak i załatwienie większości spraw w urzędzie. Jakie działania należy podjąć, gdy nasz dokument traci ważność?

Czym jest dowód osobisty i do czego służy?

Dowód osobisty to dokument, który potwierdza naszą tożsamość oraz obywatelstwo polskie. Każda osoba, która ukończyła pełnoletność, czyli 18 lat zobowiązana jest do posiadania dowodu. Co więcej, za okazaniem wspomnianego dokumentu, można podróżować bez paszportu m.in. do krajów Unii Europejskiej (UE) czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

W dowodzie osobistym wydanym po 1 marca 2015 r. znajdziemy takie informacje jak:

 • imię lub imiona oraz nazwisko,
 • nazwisko rodowe,
 • imiona rodziców,
 • datę oraz miejsce urodzenia,
 • płeć,
 • zdjęcie,
 • numer PESEL,
 • obywatelstwo.

Konsekwencje wynikające z posiadania nieaktualnego dokumentu

Jak wynika z danych resortu spraw wewnętrznych, w ubiegłym roku blisko pięciu milionom Polaków skończył się okres ważności dowodu osobistego, z czego aż 870 tys. osób nie odebrało nowego dokumentu. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji takiego działania. Teoretycznie brak dowodu osobistego grozi karą 5 tys. zł grzywny, ale nieaktualny dokument może przysporzyć także innych problemów.

Przede wszystkim nieważny dowód nie może być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen. Warto zatem odpowiednio wcześniej upewnić się, że nasz dokument jest aktualny. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie wielu stresów i nerwów. Szczególnie ważne jest to w nadchodzącym okresie ferii zimowych, kiedy wielu Polaków decyduje się na zagraniczne wyjazdy.

Ponadto brak dowodu uniemożliwi nam również sfinalizowanie większości spraw w urzędzie, zakupu produktu na raty czy też założenie konta w banku. Bez aktualnego dokumentu nie będziemy mogli również zaciągnąć pożyczki zarówno w bankowych, jak i pozabankowych instytucjach finansowych.

Co zrobić, kiedy nasz dowód osobisty stracił ważność?

Kiedy zorientujemy się, że zbliża się koniec okresu ważności naszego dokumentu lub co gorsza, już jest nieaktualny, należy natychmiast podjąć określone działania. Przede wszystkim trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego. Taki wniosek możemy otrzymać zarówno w urzędzie, jak i pobrać przez internet.

Następnie należy go złożyć w dowolnym urzędzie miasta/gminy zlokalizowanej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (niezależnie od miejsca zameldowania). Wniosek można złożyć również elektronicznie, poprzez specjalną platformę. Ponadto osoba, która ubiega się o nowy dowód osobisty, powinna również przygotować swoje kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym. Czas oczekiwania na nowy dokument nie będzie wynosił więcej niż 30 dni, licząc od momentu złożenia wniosku. Termin ten w szczególnych przypadkach może jednak ulec wydłużeniu – o takiej możliwości poinformuje nas urzędnik. Następnie gotowy dowód osobisty należy odebrać w urzędzie, który uprzednio przyjął wniosek. Co warte podkreślenia, wydanie nowego dowodu osobistego jest bezpłatne.

„Posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego obywatela Polski, który ukończył 18 lat. Brak aktualnego dowodu może nam przysporzyć wielu problemów - bez niego niemożliwe jest między innymi korzystanie z usług instytucji finansowych.  Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na jego okres ważności, dzięki czemu możemy uniknąć niepotrzebnych stresów”. – komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni

Dodaj komentarz

 ###### #### ##  ## ##  ## ##   ## 
##  ## ## ##  ##  ## ##  ##  ## 
##    ## ## ##   ####   ## ##  
##    ## #####    ##    ###  
##    ## ## ##   ##   ## ##  
##  ## ## ##  ##   ##   ##  ## 
 ###### #### ##  ##  ##  ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze