Jak zamknąć konto w banku?

Zastanawiasz się nad zamknięciem konta i otworzeniem nowego w innym banku? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym przeczytasz, o tym, jak zlikwidować rachunek w szybki i prosty sposób, jakie informacje powinno zawierać wypowiedzenia umowy oraz z jakimi kosztami wiążę się rezygnacja z takiej usługi bankowej. Ponadto z tekstu dowiesz się, jak przebiega proces rezygnacji z konta w popularnych bankach.

 1. Zamknięcie rachunku bankowego - podstawowe informacje
 2. Co trzeba zrobić przed rezygnacją z konta?
 3. Wypowiedzenie umowy prowadzenia konta - jak je napisać?
 4. Koszty zamknięcia rachunku w banku
 5. Jak sprawdzić, czy konto zostało zlikwidowane?
 6. Jak zamknąć konto w PKO BP?
 7. Jak zamknąć konto w mBanku?
 8. Jak zamknąć konto w Millennium?
 9. Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?
 10. Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Zamknięcie rachunku bankowego - podstawowe informacje

W przypadku, gdy mamy otwartych kilka kont bankowych i przynajmniej z jednego z nich w ogóle nie korzystamy, wtedy warto pomyśleć nad jego zamknięciem. Nieużytkowany rachunek płatniczy zawsze wiąże się z jakimiś dodatkowymi opłatami, które na przestrzeni czasu mogą nadwyrężyć nasz budżet. Lepiej tego uniknąć i zrezygnować z konta. Jak to zrobić? Wystarczy, że o poinformujemy bank o naszej decyzji poprzez:

 • bankowość elektroniczną,
 • rozmowę telefoniczną,
 • wizytę w stacjonarnym oddziale,
 • wysłanie prośby w formie listownej.

Najszybszym sposobem na zamknięcie konta jest skorzystanie z bankowości elektronicznej. Jeżeli jednak będziemy chcieli wyjaśnić wątpliwości dotyczące rachunku, warto udać się do najbliższego oddziału banku i porozmawiać z konsultantem, który z pewnością odpowie na każde pytanie.

Co trzeba zrobić przed rezygnacją z konta?

Przed zamknięciem np. konta dla dziecka należy koniecznie otworzyć nowy rachunek w innym banku. Czemu jest to tak ważne? Przykładowo, jeśli tego nie zrobimy, wtedy dana instytucja po otrzymaniu wypowiedzenia umowy w związku z kontem może od razu je zlikwidować i stracimy m.in. informacje o cyklicznych przelewach - oczywiście można je później odzyskać jednak to dość długotrwały proces.

Przed rezygnacją z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego trzeba pamiętać o następujących kwestiach:

 1. Przelanie pieniędzy np. z zamykanego konta małżeńskiego na nowy rachunek, który założyliśmy w innym banku.
 2. Ściągnięcie pliku z historią dokonywanych transakcji z okresu, w którym korzystaliśmy z rachunku bankowego. Najlepiej, jeżeli plik będzie w formacie CSV, XLS lub PDF.
 3. Pobranie potwierdzeń ważnych przelewów np. za rachunki za gaz - dzięki temu w razie jakichś problemów z otrzymaniem opłat przez operatora będziemy mogli w szybki sposób się odwołać i wyjaśnić sprawę.

Wypowiedzenie umowy prowadzenia konta - jak je napisać?

Czy przygotowanie wypowiedzenia umowy prowadzenia konta jest trudne? Niestety to dość skomplikowany proces nawet, gdy rezygnujemy z zupełnie podstawowego rachunku płatniczego. Z tego względu poniżej wskazaliśmy, jak stworzyć taki dokument oraz jakie dane powinien zawierać. Zapoznaj się!

Wypowiedzenie umowy dotyczącej rachunku bankowego powinno zawierać następujące informacje:

 • nasz numer PESEL, numer umowy zawartej z bankiem, identyfikator klienta w systemie bankowym i dane adresowe,
 • informacje dotyczące tego, czy zamykamy tylko jedno konto czy też chcemy zrezygnować z prowadzenia wszystkich prowadzonych rachunków,
 • termin, w jakim chcemy zakończyć korzystanie z rachunku,
 • numer innego konta, na które bank powinien przelać nasze środki z zamykanego rachunku,
 • prośbę o zaprzestanie przetwarzania naszych danych osobowych i usunięcie ich,
 • jeżeli w danym banku mieliśmy debet na koncie lub zaciągnęliśmy jakieś pożyczki czy kredyty, wtedy należy poprosić bank o niezwłoczną aktualizację danych w BIK.

Ważne - w przygotowaniu takiego dokumentu mogą pomóc również różne wzory, które łatwo znaleźć na stronach internetowych zajmujących się tematyką finansową.

Koszty zamknięcia rachunku w banku

W zależności od tego, w jakiej instytucji posiadamy konto, opłaty za jego zamknięcie mogą się od siebie trochę różnić. Trzeba wiedzieć, że najczęściej banki za taki proces wymagają uregulowania kwoty w wysokości około 30 złotych. Więcej szczegółów na temat kosztów znajdziemy w Tabelach Opłat i Prowizji na stronach bankowych.

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na przeniesienia konta do innej instytucji, wtedy wszystkie formalności związane z taką procedurą zostaną załatwione przez bank, w którym do tej pory mieliśmy rachunek. Co ważne, taki proces jest darmowy i wiąże się jedynie z przygotowaniem odpowiedniego upoważnienia w formie pisemnej.

Jak sprawdzić, czy konto zostało zlikwidowane?

Po całej procedurze zamknięcia konta bankowego warto się jeszcze upewnić, czy na pewno zostało zlikwidowane przez nasz bank, ponieważ czasami w wyniku różnych nieprzewidzianych okoliczności aktywność naszego byłego rachunku może się przeciągać. Jak to sprawdzić? Istnieje pewien prosty sposób!

Wystarczy zrobić szybki przelew w wysokości jednego grosza na nasze byłe konto - jeżeli ta symboliczna kwota wróci na nasz nowy rachunek tego samego lub kolejnego dnia, wtedy będzie oznaczało, że bank dokonała już zamknięcia konta. W przypadku, gdy grosz nie wróci, wtedy należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem.

W tym miejscu należy też podkreślić, że jeśli z naszym poprzednim kontem były związane jakieś produkty finansowe np. pożyczki, to po jakimś czasie trzeba jeszcze zweryfikować, czy Biuro Informacji Kredytowej zaktualizowało dane dotyczące likwidacji jednego rachunku i otwarcia nowego.

Jak zamknąć konto w PKO BP?

Zamknięcie konta w PKO Banku Polskim będzie możliwe tylko poprzez tradycyjne metody, czyli przesłanie listu z wypowiedzeniem na adres banku lub wizytę w jednym z oddziałów. Na stronie tego banku znajduje się wzór wniosku dotyczącego likwidacji rachunku - to duży atut, ponieważ większość instytucji nie udostępnia klientom takich formularzy. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

 • Wypowiedzenie umowy trwa 30 dni i po tym czasie konto zostanie zamknięte,
 • PKO BP nie wyrazi zgody na zamknięcie konta z debetem,
 • zamykając swoje konto w PKO BP, nie wolno zapomnieć o likwidacji karty płatniczej - konsultant powie nam, jak to zrobić.

Jak zamknąć konto w mBanku?

mBank w porównaniu do innych banków wyróżnia się pod względem dostępności sposobów na zamknięcie konta. Klienci mogą pozbyć się niechcianego rachunku poprzez: kontakt z infolinią, przesłanie specjalnego wniosku, wizytę w wybranym oddziale banku lub skorzystanie z platformy internetowej. Trzeba też się przygotować na to, że:

 • mBank nie pozwala zamknąć konta z debetem,
 • okres wypowiedzenia w tym banku zwykle trwa 30 dni - jeżeli jednak wprowadzana jest nowa taryfa opłat, wtedy możliwe jest natychmiastowa likwidacja rachunku.

Jak zamknąć konto w Millennium?

Millennium również stawia na nowoczesne rozwiązania i daje swoim klientom możliwość pozbycia się rachunku płatniczego poprzez: kontakt z infolinią lub złożenie dyspozycji przez internetową platformę. Wszyscy, którzy wolą tradycyjne rozwiązania mogą zamknąć konto podczas wizyty w placówce banku. Warto też zdawać sobie sprawę, że:

 • Millennium nie zgodzi się na zamknięcie konta z debetem,
 • karta do rachunku zostanie automatycznie zamknięta wraz z likwidacją konta,

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim?

Wszyscy, którzy są klientami ING Banku Śląskiego i jednocześnie na co dzień lubią korzystać z szybkich i nowoczesnych rozwiązań, niestety będą rozczarowani. W tym banku zamknięcie konta możliwe jest tylko wtedy, gdy wyślemy specjalny wniosek drogą pocztową lub zjawimy się w jednej z placówek. O czym trzeba pamiętać podczas likwidacji rachunku w ING?

 • bank nie zamknie konta z debetem,
 • kartę do konta można zamknąć w oddziale banku lub poprzez kontakt z infolinią.

Jak zamknąć konto w BNP Paribas?

Zamknięcie konta w BNP Paribas jest możliwe na trzy różne sposoby, do których należą: kontakt z infolinią BNP Paribas, przesłanie listu do siedziby Paribas lub wizyta w oddziale banku. Jeszcze do niedawna można było zlikwidować rachunek poprzez platformę internetową jednak bank zrezygnował z tego rozwiązania. Co jeszcze należy wiedzieć?

 • bank nie zamknie konta, na którym widnieje debet,
 • wypowiedzenie konta musi zostać potwierdzone takim samym podpisem, jaki dostępny jest w rejestrze BNP Paribas.

Dodaj komentarz

######## #### ##  ## ##   ## ##   ## 
##   ## ## ###  ## ##   ## ## ## ## 
##   ## ## #### ## ##   ## ## ## ## 
########  ## ## ## ## ##   ## ## ## ## 
##  ##  ## ## #### ##   ## ## ## ## 
##  ##  ## ##  ### ##   ## ## ## ## 
##   ## #### ##  ## #######  ### ### 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze