Konto dla dziecka - poznaj najlepsze oferty banków!

Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia, to doskonały sposób, aby nauczyć najmłodszych zarządzania i oszczędzania pieniędzy. W przypadku takiego rachunku rodzice lub opiekunowie bankowego mają całkowity wgląd w historię transakcji i wydatki pociechy. W naszym artykule znajdziesz najlepsze oferty z kontami dla dzieci, które są dostępne w popularnych bankach. Ponadto z tekstu dowiesz się, jak założyć takie konto, z jakich funkcji rachunku i karty płatniczej może korzystać dziecko.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - kwiecień 2024
 1. Konta dla dzieci - gdzie założyć pierwszy rachunek bankowy swojemu dziecku?
 2. Jakie funkcje mają konta bankowe dla dzieci?
 3. Z jakich funkcji karty płatniczej mogą korzystać dzieci?
 4. Jak założyć konto dla dziecka?
 5. Konto dla dziecka w PKO BP
 6. Konto dla dziecka w Santander Bank Polska
 7. Konto dla dziecka w Millennium
 8. Konto dla dziecka w Alior Banku
 9. Konto bankowe czy oszczędnościowe dla dziecka?

Konta dla dzieci - gdzie założyć rachunek swojemu dziecku?

Podstawowy rachunek płatniczy dla dziecka poniżej 13 lat otworzymy tylko w kilku bankach. Choć oferta nie jest rozbudowana, nasze dziecko może posiadać własny rachunek bankowy. PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Millennium oraz Alior Bank umożliwiają założenie konta dla dziecka, na którym można gromadzić i pomnażać oszczędności.

Zdecydowanie więcej ofert występuje w przypadku kont dla młodych, które dają możliwość osobom powyżej 13 roku życia prawo do pełnego dysponowania kontem i używania karty płatniczej. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronach banków lub serwisach zajmujących się tematyką finansową.

Sprawdzamy, jakie warunki gwarantuje Konto dla dziecka PKO BP i konto dla dziecka w pozostałych bankach.

Konto bankowe Załóż konto Wiek Prowadzenie konta Polecenie przelewu int. Oprocentowanie
Konto dla dziecka PKO BP Załóż konto 0 – 13 lat 0 zł 0 zł
 • saldo do 2 500 zł – 2,5%
 • nadwyżka powyżej 2 500 zł – 0,5%
Konto dla dziecka Santander Bank Polska Załóż konto 0 – 12 lat 0 zł
 • saldo do 3 000 zł – 2,5%
 • nadwyżka powyżej 3 500 zł – 0%
Konto dla dziecka Bank Millennium Załóż konto 0 – 12 lat 0 zł 0%
Konto dla dziecka Alior Bank Załóż konto 0 – 12 lat 0 zł 0%

W dniu 13 urodzin bank przekształca rachunek dla dziecka w konto dla młodych. Dziecko, które ukończyło 13 rok życia, można również ustanowić pełnomocnikiem do karty. Syn lub córka będą mogli korzystać ze środków z konta rodziców, do ustalonego przez nich limitu. Alternatywnym rozwiązaniem jest karta przedpłacona. Po jej zasileniu, dziecko używa karty do płatności w sklepie, internecie, a nawet do wypłaty z bankomatu. Kartę przedpłaconą można znaleźć w ofercie wielu banków.

Jakie funkcje mają konta bankowe dla nieletnich przed 13 rokiem życia?

Konto dla dziecka poniżej 13 roku życia daje możliwość korzystania tylko z jego podstawowych funkcji, do których należy głównie wypłacanie gotówki z bankomatu. Najmłodsi nie będą mogli np. samodzielnie zwiększać limitów konta czy wnioskować o kredyty gotówkowe i inne produkty finansowe.

Z jakich funkcji konta bankowego może korzystać dziecko? Należą do nich:

 • zarządzanie kontem i oszczędnościami przez bankowość online i aplikację mobilną banku,
 • inicjowanie poleceń przelewu, które mogą być następnie zatwierdzone lub odrzucone przez rodzica,
 • wykonywanie płatności kartą bankową dla dziecka,
 • planowanie oszczędności,
 • korzystanie z promocji i bonusów do konta, np. zniżek na zakupy.

Rodzice lub opiekunowie dziecka, natomiast mogą:

 • mieć wgląd we wszystkie wydatki dziecka,
 • zatwierdzać lub odrzucać inicjowane przez dziecko przelewy,
 • decydować, jakie funkcje konta będą dostępne dla dziecka,
 • zarządzać kartą płatniczą dla dziecka,
 • ustalać limity wypłat i płatności w aplikacji mobilnej.

Z jakich funkcji karty płatniczej mogą korzystać dzieci?

W przypadku konta bankowego dla dziecka, rodzice mogą zamówić w banku kartę płatniczą lub debetową dla swojej pociechy, która będzie mogła się nią na co dzień posługiwać. Co ważne, opiekunowie wyznaczają limity karty, zasilają ją określoną kwotą ze swojego rachunku osobistego, posiadają wgląd w saldo i historię karty, nadają jej PIN oraz mają prawo zastrzec i unieważnić kartę.

Z jakich funkcji karty mogą korzystać dzieci? Poniżej wymieniliśmy kilka z nich:

 • płatności zbliżeniowe i płatności na PIN,
 • płatność kartą w internecie,
 • wypłaty gotówki w bankomatach i oddziałach stacjonarnych banku,
 • doładowania telefonu w bankomacie.

Jak założyć konto dla dziecka

Procedura zakładania konta dla dziecka zależy od tego, czy rodzic ma konto w danym banku, czy nie. Jeśli tak, wystarczy że zaloguje się do swojej bankowości elektronicznej i tam złoży wniosek o rachunek dla dziecka.

Jeżeli rodzic nie ma konta w banku, w którym chce założyć rachunek dla dziecka, musi złożyć wniosek na stronie internetowej i podpisać umowę za pośrednictwem kuriera. W przypadku osoby małoletniej wystarczy podpis rodzica lub opiekuna prawnego. Santander Bank Polska daje też możliwość weryfikacji danych i zawarcia umowy w trakcie rozmowy wideo. Innym sposobem jest otwarcie konta telefonicznie lub w oddziale banku. Jakie dokumenty są niezbędne?

Dokumenty potrzebne do założenia konta:

 • akt urodzenia/legitymacja szkolna/dowód osobisty/paszport dziecka,
 • dowód osobisty rodzica.

Jedynie konto dla dziecka PKO BP narzuca konieczność posiadania konta w banku przez rodzica. Pozostałe banki nie stawiają takiego wymogu, ale trzeba liczyć się z tym, że obsługa konta dziecka będzie możliwa wyłącznie w oddziale banku. Dlatego warto sprawdzić ranking konto bankowych i otworzyć konto w jednym z banków, które oferują rachunek bankowy dla dziecka. Dzięki temu konto dziecka zyska więcej funkcjonalności.

Konto dla dziecka w PKO BP

PKO Konto Dziecka nie pobiera opłat za prowadzenie konta ani złożenie polecenia przelewu internetowego i standardowego. Dziecko zarządza swoim kontem za pośrednictwem aplikacji mobilnej i serwisu internetowego PKO Junior. Może:

 • inicjować przelewy,
 • prowadzić wirtualną skarbonkę,
 • stworzyć i realizować plan oszczędzania,
 • zdobywać wirtualne odznaki,
 • korzystać z kalkulatora finansowego.

Rodzic dysponuje specjalną Aplikacją Junior, która daje stały dostęp do konta dla dziecka i pozwala:

 • nadzorować finanse dziecka,
 • akceptować lub odrzucać zainicjowane przelewy bankowe,
 • włączać i wyłączać dodatkowe funkcje konta bankowego,
 • wyznaczać zadania i przyznawać wirtualne odznaki za ich poprawne wykonanie.

Warto dodać, że bank PKO BP przygotował wiele ciekawych materiałów edukacyjnych i gier do nauki oszczędzania i nie tylko.

Konto dla dziecka w Santander Bank Polska

Konto dla dziecka Santander Bank Polska jest bezwarunkowo darmowe. Bank nie pobiera opłat za prowadzenie konta bankowego, nawet kiedy saldo konta jest zerowe.

Rachunek bankowy dla dziecka w Santander umożliwia odkładanie oszczędności i gwarantuje ich atrakcyjne oprocentowanie. Dziecko nie może korzystać z karty płatniczej ani wykonywać przelewów internetowych. Dostęp do tych funkcjonalności otrzyma po ukończeniu 13 roku życia. Do tego czasu młody klient może (w obecności rodzica!) w dowolnej placówce banku wpłacać i wypłacać gotówkę oraz wykonywać przelewy. Prowizja za każdą przeprowadzoną operację wynosi 5 zł.

Santander Bank Polska przygotował specjalny serwis Finansiaki.pl, który wspiera rodziców i szkoły w przekazywaniu podstawowej wiedzy na temat finansów.

Konto dla dziecka w Millennium

Konto dla dziecka Millennium to kolejna oferta konta dla najmłodszych. Konto 3600 Junior do 12 roku życia jest zwolnione z opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Bank nie wymaga regularnych wpłat ani utrzymywania minimalnego salda konta. Zaletą konta dla dziecka w Banku Millennium jest również brak prowizji za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale. Kiedy dziecko skończy 13 lat, będzie mogło samodzielnie zarządzać pieniędzmi i zyska pełny dostęp do bankowości elektronicznej oraz karty płatniczej.

Jeśli rodzice mają konto osobiste w banku Millennium, mogą kontrolować rachunek dziecka z poziomu bankowości elektronicznej. Bez konta mają podgląd na finanse pociechy wyłącznie w oddziale banku.

Konto dla dziecka w Alior Banku

Propozycją konta dla dziecka jest również rachunek w Alior Banku. Prowadzenie konta jest bezpłatne. Kiedy dziecko skończy 13 lat, bank może wydać kartę do konta. Do 18 roku życia korzystanie z karty będzie bezpłatne.

Konto dla dziecka w Alior Banku tak samo jak w pozostałych bankach służy głównie do gromadzenia oszczędności. Dziecko pod opieką rodziców może wpłacać i wypłacać gotówkę w oddziale. Prowizja za każdorazową operację wynosi 8 zł.

Konto bankowe czy oszczędnościowe dla dziecka?

Konto dla dziecka ma ograniczone funkcjonalności z racji wieku jego właściciela. Nie daje możliwości operowania kartą płatniczą ani bezpośredniego dostępu do bankowości internetowej. Podstawowym celem rachunku dla dziecka jest gromadzenie środków i nauka oszczędzania.

Alternatywą dla konta bankowego dla dziecka jest konto oszczędnościowe. Jest przeznaczone dla dzieci w przedziale wieku od 0 do 18 lat. Konto oszczędnościowe jest sposobem na zabezpieczenie przyszłości finansowej pociechy. Rodzice, którzy regularnie wpłacają nawet niewielkie kwoty, w końcu odłożą większy kapitał na studia czy pierwsze mieszkanie dziecka. Od 13 roku życia młody człowiek może samodzielnie zarządzać kontem. Konto oszczędnościowe dla dziecka jest bez wątpienia dobrym posunięciem!

Dodaj komentarz

########   ###  ######## #### ######## 
##   ##  ## ##  ##   ## ## ##   ## 
##   ## ##  ## ##   ## ## ##   ## 
######## ##   ## ########  ## ######## 
##   ## ######### ##  ##  ## ##  ##  
##   ## ##   ## ##  ##  ## ##  ## 
######## ##   ## ##   ## #### ##   ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Maria Zander 2021-05-18 15:09:25 #5855
Ja polecam konto w Getin Noble. To nowe konto tzw. Juniorowe kieszonkowe. Przy okazji dostaje się kartę do Decathlona.
Odpowiedz
Majk 2020-11-15 14:21:54 #5111
Moim zdaniem konto dla dziecka to bezsens. Rozumiem, że dzieci trzeba uczyć finansów- ale jednak to co sie obecnie wyprawia to przechodzi ludzkie pojęcie! Dzieci kilkuletnie maja mieć konta i najlepiej swobodny dostęp do karty? Myślę, że do jakiegoś 15 roku życia dziecko nie potrzebuje karty- można śmiało dziecku dać gotówkę i w ten sposób uczyć je wartości pieniądza! A jakies dziwne argumenty, że gotówka jest większą pokusą dla złodzenia uważam za bezsensowne- bo bardzo często kradnie sie portfel dziecku- bez wiedzy czy w srodku jest karta czy gotówka! coż- może się mylę ale moim zdaniem naprawdę dzieci nie potrzebują kont i kart!
Odpowiedz
Marek 2020-11-12 21:20:28 #5107
Konta dla dzieci to jakaś pomyłka! To żadna nauka oszczędności, to chęć naciągnięcia rodziców!
Odpowiedz