Spread walutowy - co to jest i jak go obliczyć?

Spread walutowy jest pojęciem, które dla wielu z nas jest nieznane, dlatego postanowiliśmy przygotować tekst, z którego dowiesz się, czym charakteryzuje się to rozwiązanie i jak dzięki niemu można zaoszczędzić trochę pieniędzy, jak w szybki i prosty sposób obliczyć spread oraz jakie czynniki wpływają na jego wysokość. Zapoznaj się!

Spread walutowy - co to jest i jak go obliczyć?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - listopad 2024

Co to jest spread walutowy?

Mechanizm funkcjonowania spreadu walutowego można wyjaśnić przedstawiając proces zwykłej wymiany waluty np. w kantorze internetowym. W takiej instytucji zwykle występują trzy kursy: najwyższy, który oznacza kurs kupna - na jego podstawie dokonujemy zakupu waluty, najniższy, czyli kurs sprzedaży - określający, za jaką kwotę możemy sprzedać walutę oraz kurs rynkowy wskazujący aktualną wartość na rynku walutowym. Mówiąc najprościej, spread walutowy jest pewnego rodzaju różnicą między kursem kupna i sprzedaży.

Oznacza to, że im niższy będzie kurs, tym więcej zyskamy pieniędzy podczas wymiany waluty. Jeżeli będziemy chcieli zaoszczędzić trochę środków, które później będzie można wykorzystać w dowolny sposób, koniecznie powinniśmy znaleźć kantor lub inną instytucją, która gwarantuje najniższy spread walutowy.

W tym miejscu należy również podkreślić, że spread walutowy obejmuje dodatkowe opłaty, jakie są związane z wymianą waluty - w ich skład wchodzi zarówno obowiązująca marża w wybranej przez nas instytucji, jak i prowizja za przeprowadzenie transakcji walutowej. Warto o tym pamiętać!

Jak obliczyć spread?

Obliczenie spreadu walutowego jest naprawdę prostym zadaniem i nie powinno sprawić żadnych problemów. Jak to zrobić? Wystarczy, że od kursu sprzedaży odejmiemy kur kupna. Podczas wyliczenia trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich miejsc po przecinku - w przeciwnym razie nie otrzymamy prawidłowego wyniku w postaci spreadu walutowego.

Ta kwestię łatwiej będzie zrozumieć, jeżeli omówimy ją na podstawie konkretnego przykładu. W sytuacji, gdy kurs sprzedaży waluty będzie wynosił 4,2868, natomiast kurs kupna 4,2602, wtedy różnica między nimi osiągnie wynik 0,0266. Oznacza to, że w tym przypadku spread walutowy to prawie trzy grosze.

Proces obliczenia spreadu jest niezwykle ważny i warto go przeprowadzać za każdy razem, kiedy będziemy planować kupić jakąś obcą walutę lub wykonać transakcję np. w kantorze internetowym. Dzięki temu sprawdzimy, czy opłaca się skorzystać z usług danej instytucji oraz dowiemy się, ile zyskamy pieniędzy.

Spread walutowy - jakie czynniki mają wpływ na jego wysokość?

Każdy, kto będzie chciał dokonać obliczenia spreadu walutowego koniecznie musi zdawać sobie sprawę z tego, co w największym stopniu wpływa na jego wysokość. Podstawowymi czynnikami, które oddziałują na wielkość spreadu jest aktualna sytuacja, jaka panuje na rynku oraz kwestia zysku, jaki chce wygenerować pośrednik obracający daną walutą.

Ponadto warto wiedzieć, że kantory i inne instytucje zajmujące się wymianą walut mogą określić spread walutowy poprzez własne zasady. Ważną kwestią jest też to, że bardziej popularne waluty tj. EUR, USD, CHF i GBP mają zdecydowanie niższy spread od tych walut, które cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Na spread może mieć również spory wpływ stabilność danej pary walutowej.

Spread walutowy w banku - najważniejsze informacje

Spread walutowy w banku zwykle jest znacznie wyższy (zdarza się, że jest to nawet 8 proc.) od tego, jaki obowiązuje w kantorach stacjonarnych czy internetowych. Kredytobiorcy, którzy spłacają zobowiązanie finansowe w obcej walucie muszą jednak wiedzieć, że wyższy spread oznacza wyższe oprocentowanie kredytu.

W kontekście kredytu warto również poruszyć kwestię Ustawy antyspreadowej, która weszła w życie 26 sierpnia 2011 roku. Z tego dokumentu możemy przeczytać, że dalsza spłata kredytów zaciągniętych po 1 lipca 2000 roku, może odbywać się w walucie, w jakiej zostały udzielone, bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu kredytobiorcy mają np. możliwość pozyskiwania walut z innych źródeł i nie muszą informować o tym banku.

Co ciekawe, w przypadku kredytów indeksowanych i denominowanych istnieje możliwość wnioskowania o zwrot spreadu walutowego, który został pobrany podczas spłaty kredytu hipotecznego we frankach.

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Dodaj komentarz

##     ## ##     ## ########  ##    ## ######## 
###   ### ##     ## ##     ##  ##  ##       ##  
#### #### ##     ## ##     ##   ####       ##   
## ### ## ##     ## ########     ##       ##    
##     ## ##     ## ##           ##      ##     
##     ## ##     ## ##           ##     ##      
##     ##  #######  ##           ##    ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze