Wydatki Polaków w 2018 roku według Barometru Provident

Jakie wydatki pochłoną w 2018 roku największą część budżetu Polek i Polaków? Czy w związku z tym planujemy swój roczny budżet i staramy się przewidywać ewentualne, dodatkowe zakupy? Czy tegoroczna Wielkanoc okaże się droższa nawet od Bożego Narodzenia? Na wszystkie pytania odpowiada Barometr Providenta.

Tylko nieco ponad połowa Polaków planuje swoje roczne wydatki

Wydatki w 2018 roku –  kto planuje, a kto nie?

Według Barometru Provident najwięcej środków przeznaczymy w tym roku na wyjazdy wypoczynkowe – tak zadeklarowano niemalże 18 proc. Respondentów. Prawie tyle samo osób za największy wydatek wskazało remont lub zmianę wystroju domu. 13 proc. ankietowanych planuje najwięcej pieniędzy przeznaczyć na zakup sprzętu AGD/ RTV.  

Wnioski z Barometru Provident pokazują również, że aż 40 proc. respondentów nie dokonało analizy, jakich wydatków może spodziewać się w tym roku. W związku z tym, nie podejmują żadnych kroków w celu zaoszczędzenia gotówki na nieplanowane zakupy. Nie dziwi fakt, że największy problem z planowaniem rocznych wydatków mają osoby poniżej 25 r. życia (60 proc. respondentów). Niepokojące jest natomiast to, że aż 47 proc. osób powyżej 60 roku życia również nie planuje wydatków, co plasuje ich na drugim miejscu – chcąc nie chcąc – nierozsądnych finansowo konsumentów.

Wielkanoc droższa od Wigilii?

Osoby, które największą część finansów planują przeznaczyć na wyjazdy planują wydać ten cel średnio około 3600zł. Sporą część oszczędności pochłoną również uroczystości rodzinne, np. komunia dziecka (2000zł), wesele (6500zł) bądź narodziny dziecka (2600zł). Co ciekawe, Polacy nie oszczędzają również na zdrowiu – w 2018 roku planują przeznaczyć na operacje i leczenie średnio 2800zł. Na zakup sprzętu RTV/AGD planujemy przeznaczyć ok. 2260 zł, zaś na remonty - 6500 zł. Co dziesiąty respondent zadeklarował również, że planuje zakup samochodu, który stanowi jeden z największych wydatków – przeznaczamy na niego średnio 26 tys. zł.

Spore, finansowe wyzwanie stanowi również dla Polaków organizacja rodzinnych świąt. Co ciekawe, respondenci częściej wskazywali Wielkanoc (11 proc.) aniżeli Wigilię, jako święto, które pochłania większą część oszczędności. Na ten cel przeznaczamy zwykle do 900 zł.

Gdzie sięgamy po dodatkowe pieniądze?

Wyznaczenie finansowych celów i planów zakupowych to jedna strona medalu. Więcej problemów sprawia nam oszczędzanie na te wydatki. 50 proc. respondentów zadeklarowało jednak, że stara się wdrażać nawyk oszczędzania w swoje życie. Pozostałe 50 proc. respondentów nie ma w nawyku oszczędzać, a zatem musi sięgać po dodatkowe źródła finansowania. Co piąta osoba (20 proc.) pomocy szuka w instytucji pożyczkowej. Ponad 8 proc. badanych zadeklarowało, że pomocny w sfinansowaniu największych tegorocznych wydatków będzie program 500+. Co niepokojące, 11 proc. respondentów, którzy potrafią wskazać swe tegoroczne wydatki, nie są w stanie jednocześnie określić w jaki sposób je sfinansuje.

„Najlepszym sposobem na racjonalne zarządzanie budżetem jest po prostu planowanie nieuniknionych wydatków. Planujemy remont lub wakacyjny wyjazd? Zacznijmy oszczędzać pół roku wcześniej, a nie miesiąc przed realizacją celów. Odkładanie nawet najmniejszej kwoty może podreperować domowy budżet, a większe wydatki nie będą stanowić dla nas obciążenia.”- komentuje Maciej Suwik, ekspert Loando.pl.

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ####### #### ##  ## ##   ## ######## 
##   ## ## ###  ## ##   ##  ##  
##   ## ## #### ## ##   ##  ##  
##   ## ## ## ## ## ##   ##  ##  
## ## ## ## ## #### ##   ##  ##  
##  ##  ## ##  ### ##   ##  ##  
 ##### ## #### ##  ## #######   ##  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze