Co to jest BitCoin?

Waluta BitCoin jest zdecydowanie najważniejszą światową kryptowalutą. Pomimo, że nagłówki w prasie i serwisach internetowych często wspominają o tym wirtualnym pieniądzu, to niewiele osób wie, jak właściwie działa BitCoin. Może się wydawać, że po bańce inwestycyjnej z 2017 roku BitCoin stracił na popularności, ale sam mechanizm działania tej kryptowaluty wciąż jest bardzo atrakcyjny. Zobacz, czy warto wciąż interesować się BitCoinem i jak zacząć swoją przygodę z tą kryptowalutą.

Co to jest BitCoin?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(8)
3.
Zobacz
(6)
Zobacz cały Ranking kont osobistych - kwiecień 2024

BITCOIN – CO TO JEST

BitCoin (po Polsku „bitmoneta”) jest jedną z wielu światowych kryptowalut. Jest pierwszą komercyjną kryptowalutą, i zarazem tą, która osiągnęła największy sukces. Wprowadzoną ją powszechnego użytku w 2009 roku. Jej wynalazcą jest osoba (bądź grupa osób), ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nazwa BitCoin odnosi się również P2P (peer-to-peer), w oparciu o którą działa cały system. P2P jest rodzajem sieci, w której wszyscy użytkownicy posiadają takie same uprawnienia i nie jest potrzebne pośrednictwo serwera.

Do korzystania z BitCoinów konieczne jest posiadanie portfela kryptowalut. Może on przyjmować formę oprogramowania na komputerze czy smartfonie, ale też dedykowanego portfela fizycznego, który zazwyczaj jest specjalnym pendrivem. Instalacja portfela na komputerze jest bardzo prosta - wystarczy zainstalować go tak, jak każdy inny program i wymyślić hasło. Portfele sprzętowe (fizyczne) pozwalają na dokonywanie transakcji BitCoinem po podłączeniu do innego urządzenia i podaniu PIN-u. Najlepiej jest zaopatrzyć się w portfel, który po podaniu hasła pozwoli na odzyskanie pieniędzy w razie utraty sprzętu.

Kolejną opcją na przechowywanie kryptowalut są giełdy. Dedykowane do obsługi kryptowalut giełdy pozwalają na dokonywanie operacji płatniczych i handel kryptowaluta z dowolnego miejsca na świecie. Do korzystania z nich w Polsce konieczne jest podanie danych osobowych przy rejestracji, zupełnie tak, jak w banku czy innej instytucji finansowej. Giełdy BitCoin, choć są popularne bo umożliwiają spekulację na kursie kryptowalut, to nie są aż tak bezpieczne, jak portfele. Zgromadzone na nich środki nie są w żaden sposób gwarantowane i w przypadku np. bankructwa giełdy odzyskania pieniędzy należy dochodzić na drodze cywilnej.

Zaletą dokonywania płatności za pomocą BitCoinów jest fakt, iż transakcje z wykorzystaniem owej kryptowaluty odbywają się bez pośrednictwa banków i nie podlegają standardowym limitom finansowym. Dla wielu użytkowników, płatności za pomocą kryptowaluty stały się niezwykle wygodną alternatywą dla standardowych kart kredytowych oraz płatniczych, a przede wszystkim, dla drogich przelewów międzynarodowych. Operacje przesyłu BitCoina również są płatne, ale ich koszt jest wyraźnie niższy od bankowych przelewów zagranicznych typu SWIFT (poza Europejski Obszar Gospodarczy).

Dla wielu osób BitCoin jest wykorzystywany nie ze względu na jego praktyczność, ale wartość spekulacyjną. Jego kurs może niespodziewanie wzrosnąć lub zmaleć w krótkim czasie. Aktualna cena 1 BTC waha się w przedziale 30 - 38 tys złotych (maj 2020) ale w szczytowym okresie sukcesu waluty wynosił nawet 67 tys. złotych. Kurs BTC ostatnio rośnie, wraz z obawami o kryzys gospodarczy związany z koronawirusem. W początkach swojego istnienia BitCoin był praktycznie bezwartościowy. Pierwsza ‘normalna’ wycena miała miejsce w 2010 roku, gdy był wart 8 centów. Zainteresowanie BitCoinem wzrosło wtedy w związku z kryzysem gospodarczym, gdyż jako waluta o ograniczonej podaży miał stać się dobrą alternatywą wobec złota.

Jak płacić BitCoinem?

Aby dokonać płatności w BTC wystarczy wejść w swój portfel, podać adres portfela na który chcemy przekazać walutę, kwotę i zatwierdzić operację. W podobny sposób przelejemy pieniądze z giełdy kryptowalut czy z kantoru kryptowalutowego. Płacenie ze smartfona jest jeszcze prostsze, gdyż wymaga jedynie zeskanowania kodu QR.

NA CZYM POLEGA KOPANIE BITCOIN?

Nie każdy wie, że BitCoiny można generować samodzielnie. Aby sieć działała prawidłowo, waluta musi być wytwarzana w sposób nieprzerwany - przede wszystkim za pomocą rozmaitych sprzętów komputerowych o dużej mocy obliczeniowej. Najprościej rzecz ujmując, zadaniem owych maszyn jest rozwiązywanie problemów matematycznych oraz tworzenie zapisu historii transakcji. Cały proces jest zaś oparty o odpowiednie algorytmy komputerowe, regulujące procedurę wydobywania kryptowaluty.

Aby samodzielnie wytwarzać BitCoiny, trzeba dysponować zaawansowanym sprzętem elektronicznym, który jest w stanie przetworzyć odpowiednio dużą ilość danych. Czasy kopania na domowym pececie dawno odeszły w niepamięć. Jeżeli dysponujemy odpowiednim urządzeniem, należy pobrać oraz zainstalować jedną z tzw. koparek BitCoinów. Koparki to sprzęt i oprogramowanie komputerowe, które automatyzują proces "kopania" waluty i pomagają użytkownikom w generowaniu nowych Bitmonet. Należy mieć świadomość, że profesjonalny, zyskowny sprzęt tego typu to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ilość danych, które przetworzy nasza maszyna, jest przeliczana na wartość prezentowaną w BitCoinach. Uzyskaną kryptowalutę możemy następnie wpłacić do naszego wirtualnego portfela. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać aktualne kursy BitCoina i porównywać je z kosztami, które ponosimy każdego miesiąca. Kopanie BitCoinów jest bowiem niezwykle prądożerne i m. in. z tego względu jest już nieopłacalne dla zwykłych użytkowników. BitCoiny kopie się tam, gdzie jest tani prąd, a więc w Chinach, czy miejscach na świecie, gdzie ceny energii przyjmują czasem zerową wartość przez zastosowanie do wytwarzania prądu farm wiatrowych.

Wszystkie transakcje związane z przekazywaniem BitCoinów są księgowane i szyfrowane za pomocą technologii blockchain (nazywanej również "łańcuchem bloków" lub "łańcuchem blokowym"). Stanowi ona swego rodzaju rejestr historii płatności, które są podpisywane i zabezpieczane cyfrowo. Dzięki użyciu kryptografii, wszelkie działania oparte o użycie systemu blockchain, są odporne na różnego rodzaju cyberataki. Jak do tej pory nikomu nie udało się złamać technologii blockchain. Moc obliczeniowa maszyn wydobywających kryptowaluty jest tak wielka, że złamanie szyfru chroniącego BitCoin jest na chwilę obecną niemożliwe.

DARMOWE BITCOINY – CZY TO MOŻLIWE?

BitCoiny zdobyły niezwykłą popularność w ostatnich latach głównie ze względu na wartość spekulacyjną i możliwość płacenia . Ponadto, dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, transakcje mogą pozostać zupełnie anonimowe. Co więcej, w wielu przypadkach BitCoiny da się uzyskać całkowicie bezpłatnie - np. poprzez umieszczanie reklam na własnej stronie internetowej.

Darmowe BitCoiny możemy otrzymać za oglądanie spotów, klikanie w internetowe reklamy, wypełnianie ankiet, a także testowanie aplikacji mobilnych. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w jednym z tzw. programów partnerskich. Aby to zrobić, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej danej instytucji i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Następnie, odnośnik do danego serwisu należy umieścić na swojej witrynie.

JAK KUPIĆ BITCOIN ZA ZŁOTÓWKI?

Jeżeli chcemy dokonać zakupu Bitmonet, możemy skorzystać z kilku alternatywnych możliwości. Część osób dokonuje transakcji w oparciu o ogłoszenia prywatne, z którymi można się zapoznać m. in. na różnego rodzaju forach internetowych, poświęconych tematyce BitCoina.

BitCoiny można również kupić na specjalnych, oficjalnie działających giełdach online. Portale tego typu zwykle obligują użytkownika do założenia własnego konta. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie przekazanie waluty obu stronom transakcji. BitCoiny można tam kupić przez przelew z polskiego banku, czy nawet kartę płatniczą.

Jeżeli poszukujemy BitCoinów jedynie jako dobra inwestycyjnego, a nie faktycznej waluty to warto skorzystać z oferty przeróżnych platform inwestycyjnych (w tym np. Revoluta), gdzie można nabyć tzw. opcje na BitCoina, czyli udziały w kryptowalucie, które można wymienić na ‘zwykłe’ waluty, ale nie można nimi płacić w miejscach przeznaczonych do płatności BTC.

Najpopularniejsze sposoby na zakup BitCoin to:

  • Od osób prywatnych.
  • Na platformach inwestycyjnych w formie opcji.
  • BitBay - polska giełda.
  • 4COINS - polski kantor.
  • Bilaxy.
  • Bitforex.
  • OKEx.
  • DigiFinex.

POŻYCZKI SPOŁECZNOŚCIOWE OPARTE NA BITCOIN

BitCoiny są niezwykle wszechstronną walutą. Nie każdy jest świadom faktu, że za ich pomocą można zaciągnąć nawet tzw. pożyczkę społecznościową. Jest to jeden z niestandardowych rodzajów pożyczek. Niestety bardzo często, tego rodzaju należności nie posiadają stosownych zabezpieczeń i nie możemy mieć pewności, że osoba, z którą podpisujemy umowę jest wiarygodna.

Przykładem serwisu, na którym można znaleźć atrakcyjne oferty pożyczek w BitCoinach, może być np. Bitbond, pełniący rolę pośrednika między inwestorami a pożyczkobiorcami. Na stronie można zaciągnąć zobowiązanie nawet do 25 000$. Maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi natomiast aż 36 miesięcy. Dane klienta są weryfikowane w oparciu o jego działalność na różnego rodzaju portalach aukcyjnych, takich jak np. eBay, Amazon czy Allegro. Informacje o użytkowniku, który nie prowadzi e-sprzedaży, zostają z kolei potwierdzone m. in. za pomocą Google Analytics.

Aby otrzymać pożyczkę społecznościową w Bitmonetach, należy standardowo wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym podamy swoje podstawowe dane osobowe. Następnym krokiem bardzo często bywa krótka sesja wideo, podczas której pożyczkodawca ostatecznie potwierdza naszą tożsamość i weryfikuje możliwości spłaty należności. W przeciwieństwie do standardowych pożyczek online, proces uzyskania zobowiązania może się jednak okazać dłuższy i bardziej skomplikowany.

Zalety i wady BitCoin

BitCoin nie bez powodu stał się alternatywą wobec tradycyjnych płatności i atrakcyjną inwestycją. Na jego korzyść przemawia:

  • Całkowita decentralizacja - niezależność od wszelkich banków czy rządów.
  • Pełna anonimowość (przy pominięciu giełd kryptowalut).
  • Stosunkowo niskie koszty w porównaniu do przelewów międzynarodowych.
  • BitCoin należy do użytkowników, a nie do żadnej organizacji.
  • Technologia na której oparty jest BitCoin jest (jak na razie) w 100 proc. bezpieczna.
  • Samoregulacja - trudność wydobycia wzrasta wraz z mocą obliczeniową ‘koparek’.
  • Ilość BitCoin możliwych do wydobycia jest ograniczona. Przypomina w takim sensie złoto czy inne metale szlachetne.
  • Jako że liczba BitCoin jest ograniczona, a jego wydobycie jest coraz trudniejsze, to prawdopodobnie stale będzie zyskiwał na wartości.
  • BitCoin działa przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Z kolei jako wady można wymienić:

  • Na rynku pojawiło się wiele kryptowalut z nowocześniejszą technologią, które mogą wyprzeć BTC.
  • Transakcje są płatne i stosunkowo powolne (w stosunku do płatności np. kartą kredytową), a w dodatku będą coraz droższe i wolniejsze.
  • Kurs podlega bardzo dużym wahaniom.
  • To, że obecnie nie da się złamać technologii blockchain, nie znaczy, że nie będzie tego można zrobić w przyszłości (przez np. komputery kwantowe).

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Pożyczka dla emerytów i rencistów − które firmy?

Bardzo często gdy planujemy złożyć wniosek o chwilówkę...

Dodaj komentarz

##     ##    ###    ##     ## ##     ## ######## 
##     ##   ## ##   ##     ## ##     ## ##       
##     ##  ##   ##  ##     ## ##     ## ##       
######### ##     ## ##     ## ##     ## ######   
##     ## ######### ##     ## ##     ## ##       
##     ## ##     ## ##     ## ##     ## ##       
##     ## ##     ##  #######   #######  ##       

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze