Co to jest BitCoin? – najpopularniejsza kryptowaluta na świecie

BitCoin jest jedną z najbardziej nowoczesnych metod płatności internetowych. Opiera się na technologii blockchain, polegającej na zdecentralizowanym przesyle informacji. W związku ze wzrostem popularności tzw. Bitmonet, z usługi korzystają obecnie osoby w najróżniejszym wieku. W Polsce płatności wprowadził m.in. serwis Pyszne.pl. Należy jednak pamiętać, że dokonywanie płatności z wykorzystaniem kryptowalut wiąże się ze spełnieniem określonych wymagań. Przekonaj się zatem, czy możesz bezpiecznie korzystać z BitCoinów.

BitCoin jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie

BitCoin – co to jest i jak wygląda płatność za pomocą kryptowaluty?

BitCoin (lub też „bitmoneta”) jest tzw. kryptowalutą, wprowadzoną do powszechnego użytku w 2009 roku. Jej wynalazcą jest osoba (bądź grupa osób), ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto[1]. Nazwa BitCoin odnosi się również do konkretnej sieci P2P (peer-to-peer), w oparciu o którą działa cały system. Sieci P2P stanowią niezwykle popularny model komunikacji pomiędzy prywatnymi użytkownikami. Jego główną cechą jest fakt, że zapewnia on wszystkim klientom takie same uprawnienia sieciowe.

System BitCoin zawdzięcza swoje powstanie przede wszystkim niezwykle szybkiemu rozwojowi branży FinTech, bez którego nie moglibyśmy obecnie korzystać z wielu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Do korzystania z BitCoinów (tzn. przechowywania, kopania i dokonywania płatności) potrzebny jest wyłącznie odpowiedni sprzęt oraz stosowne oprogramowanie, które użytkownik powinien mieć zainstalowane na swoim komputerze lub urządzeniu przenośnym. Mając właściwą aplikację, BitCoinów możemy używać w każdym miejscu, w którym mamy dostęp do internetu.

Zaletą dokonywania płatności za pomocą BitCoinów jest fakt, iż transakcje z wykorzystaniem owej kryptowaluty odbywają się bez pośrednictwa banków i nie podlegają standardowym limitom finansowym. Środki przechowuje się natomiast w tzw. wirtualnych portfelach, które również mają formę internetowych aplikacji komputerowych (np. ArcBit, Green Address, Electrum, czy Bitcoin Knots). Są one zabezpieczane przez różnego rodzaju protokoły, dzięki którym bezpośredni dostęp do konta ma jedynie właściciel portfela. Dla wielu użytkowników, płatności za pomocą kryptowaluty stały się niezwykle wygodną alternatywą dla standardowych kart kredytowych oraz płatniczych.

BitCoin coraz częściej zastępuje tradycyjne metody płatności

Warto pamiętać, że system BitCoin wciąż pozostaje w fazie eksperymentalnej, dlatego ciężko jest przewidzieć przyszłość całego przedsięwzięcia. Ponadto, z uwagi na młodą gospodarkę, okazjonalną niepłynność rynku oraz nowatorską naturę BitCoina, jego kurs może niespodziewanie wzrosnąć lub zmaleć w krótkim okresie czasu. Aktualna cena 1 BitCoina wynosi aż 16877 zł[2]. Jest to dowód na szczególne zainteresowanie nowoczesnymi usługami finansowymi oraz kryptowalutą w ogóle – w pierwotnym okresie rozwoju, za pojedynczego BitCoina płaciło się jedynie 1 dolara[3].

Na czym polega kopanie BitCoin?

Nie każdy wie, że BitCoiny można generować samodzielnie. Aby sieć działała prawidłowo, waluta musi być wytwarzana w sposób nieprzerywalny - przede wszystkim za pomocą rozmaitych sprzętów komputerowych o dużej mocy obliczeniowej. Najprościej rzecz ujmując, zadaniem owych maszyn jest rozwiązywanie różnego rodzaju problemów matematycznych oraz tworzenie zapisu historii transakcji. Cały proces jest zaś oparty o odpowiednie algorytmy komputerowe, regulujące procedurę wydobywania Bitmonet.

Aby samodzielnie wytwarzać BitCoiny, trzeba dysponować zaawansowanym sprzętem elektronicznym, który jest w stanie przetworzyć odpowiednio dużą ilość danych. Jeżeli dysponujemy odpowiednim urządzeniem, należy pobrać oraz zainstalować jedną z tzw. koparek BitCoinów. Koparki to programy komputerowe, które automatyzują proces "kopania" waluty i pomagają użytkownikom w generowaniu nowych Bitmonet. Należy mieć świadomość, że profesjonalne aplikacje tego rodzaju są płatne i mogą kosztować nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Ilość danych, które przetworzy nasza maszyna, jest przeliczana na wartość prezentowaną w BitCoinach. Uzyskaną kryptowalutę możemy następnie wpłacić do naszego wirtualnego portfela. Trzeba jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać aktualne kursy BitCoina i porównywać je z kosztami, które ponosimy każdego miesiąca. Kopanie BitCoinów jest bowiem niezwykle prądożerne i m. in. z tego względu może się w niektórych sytuacjach okazać nieopłacalne.

Darmowe BitCoiny – czy to możliwe?

BitCoiny zdobyły niezwykłą popularność w ostatnich latach, ponieważ można nimi zapłacić za większość usług dostępnych w internecie. Ponadto, dzięki wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych, transakcje mogą pozostać zupełnie anonimowe. Co więcej, w wielu przypadkach BitCoiny da się uzyskać całkowicie bezpłatnie - np. poprzez umieszczanie reklam na własnej stronie internetowej.

Darmowe BitCoiny możemy otrzymać za oglądanie spotów, klikanie w internetowe reklamy, wypełnianie ankiet, a także testowanie aplikacji mobilnych. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w jednym z tzw. programów partnerskich. Aby to zrobić, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej danej instytucji i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Następnie, odnośnik do danego serwisu należy umieścić na swojej witrynie.  

Jak kupić BitCoin za złotówki?

Jeżeli chcemy dokonać zakupu Bitmonet, możemy skorzystać z kilku alternatywnych możliwości. Część osób dokonuje transakcji w oparciu o ogłoszenia prywatne, z którymi można się zapoznać m. in. na różnego rodzaju forach internetowych, poświęconych tematyce BitCoina. Kryptowalutę można też sprzedawać lub kupować w różnego rodzaju serwisach pośredniczących, takich jak np. LocalBitCoins.com.

Najszybszym sposobem na zdobycie BitCoinów jest jednak skorzystanie z usług profesjonalnych kantorów internetowych, specjalizujących się w wymianie różnego rodzaju walut na Bitmonety (np. BitCantor lub InPay). Rejestracja w tego rodzaju serwisach nie jest wymagana w celu dokonania transakcji.

BitCoiny można również kupić na specjalnych, oficjalnie działających giełdach online. Portale tego typu zwykle obligują użytkownika do założenia własnego konta. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim znaczne ułatwienie przekazanie waluty obu stronom transakcji.

Wszystkie transakcje związane z przekazywaniem BitCoinów są księgowane i szyfrowane za pomocą tzw. technologii Blockchain (nazywanej również "łancuchem bloków" lub "łancuchem blokowym"). Stanowi ona swego rodzaju rejestr historii płatności, które są podpisywane i zabezpieczane cyfrowo. Dzięki użyciu metody kryptografii, wszelkie działania oparte o użycie systemu Blockchain, są odporne na różnego rodzaju cyberataki.

Pożyczki społecznościowe oparte na BitCoin

BitCoiny są niezwykle wszechstronną walutą. Nie każdy jest świadom faktu, że za ich pomocą można zaciągnąć nawet tzw. pożyczkę społecznościową. Jest to jeden z niestandardowych rodzajów zobowiązania. Niestety bardzo często, tego rodzaju należności nie posiadają stosownych zabezpieczeń i nie możemy mieć pewności, że osoba, z którą podpisujemy umowę jest wiarygodna.

Pożyczki prywatne oparte na BitCoinach stają się coraz popularniejsze

Przykładem serwisu, na którym można znaleźć atrakcyjne oferty pożyczek w BitCoinach, może być np. Bitbond, pełniący rolę pośrednika między inwestorami a pożyczkobiorcami. Na stronie można zaciągnąć zobowiązanie nawet do 25 000$. Maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi natomiast aż 36 miesięcy. Dane klienta są weryfikowane w oparciu o jego działalność na różnego rodzaju portalach aukcyjnych, takich jak np. eBay, Amazon czy Allegro. Informacje o użytkowniku, który nie prowadzi e-sprzedaży, zostają z kolei potwierdzone m. in. za pomocą Google Analytics.

Aby otrzymać pożyczkę społecznościową w Bitmonetach, należy standardowo wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy, w którym podamy swoje podstawowe dane osobowe. Następnym krokiem bardzo często bywa krótka sesja wideo, podczas której pożyczkodawca ostatecznie potwierdza naszą tożsamość i weryfikuje możliwości spłaty należności. W przeciwieństwie do standardowych pożyczek online, proces uzyskania zobowiązania może się jednak okazać dłuższy i bardziej skomplikowany.

Ethereum – BitCoin 2.0, czyli nowa kryptowaluta

Warto mieć świadomość, że BitCoin nie jest jedyną kryptowalutą istniejąca na rynku. W 2014 roku, swój początek miał jeden z najpoważniejszych konkurentów Bitmonety - Ethereum. Jego kurs wciąż jest stosunkowo niski (za 1 ETH zapłacimy obecnie niecałe 296 dolarów[4]), jednak wartość kapitalizacji rynkowej, tak samo jak popularność samej waluty - wciąż rosną.

Główną cechą odróżniającą Ethereum od BitCoina jest fakt, że w przypadku pierwszego rozwiązania, język programowania systemu jest płynny i przez cały czas zmienia swoją strukturę. O popularności Ethereum może świadczyć chociażby program Hyperledger. Zrzesza on ponad 100 najważniejszych instytucji finansowych i według założeń ma on bazować na międzynarodowym systemie rozliczeń walutowych, opartych właśnie na Ethereum.


[1] https://bitcoin.org/bitcoin.pdf.
[2] Kurs Bitcoin, https://e-kursy-walut.pl/kurs-bitcoin/
[3] Ibidem
[4] Ethereum (ETH) statystyki i informacje, https://bitinfocharts.com/pl/ethereum/

Darmowe pożyczki
LendOn
3000 zł / 45 dni
Extraportfel
2900 zł / 45 dni
Netcredit
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Kuki.pl
5000 zł / 30 dni
Finbo
3000 zł / 30 dni
Ale gotówka
2000 zł / 30 dni
Tani Kredyt
3100 zł / 30 dni
Halopożyczka
2000 zł / 30 dni
Wandoo
2500 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Szybka Gotówka
6000 zł / 30 dni
Via SMS
1500 zł / 30 dni
Zylion
1500 zł / 30 dni
Filarum
1000 zł / 30 dni
Alfa Kredyt
2000 zł / 30 dni
Wonga
1500 zł / 60 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Credilo
1200 zł / 30 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Modna Pożyczka
2000 zł / 30 dni
Chwilówkomat
2000 zł / 30 dni
Soho Credit
1000 zł / 30 dni
freezl
1000 zł / 35 dni
Credit.pl
2000 zł / 30 dni
pozyczkodaj
1000 zł / 30 dni
Sloan
3000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

######## ##  ## ##   ## ####### ##   ## 
  ##   ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
  ##   ####  ##   ## ##   ## ##   ## 
  ##    ##  ##   ## ##   ## ##   ## 
  ##    ##  ##   ## ##   ## ##  ## 
  ##    ##  ##   ## ##   ##  ## ##  
  ##    ##   #######  #######   ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze