Czym są wakacje kredytowe? Poznaj najlepsze oferty firm pożyczkowych!

Wakacje kredytowe pozwalają na tymczasowe zawieszenie spłaty kredytu bądź pożyczki. To, ile razy dana osoba może skorzystać z takiej możliwości, zależy od oferty banku bądź firmy pożyczkowej, w której posiada zobowiązanie finansowe. Wakacje od spłaty pozwalają na odroczenie zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej.

Nie masz pieniędzy na spłatę zobowiązania? Skorzystaj z wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe - definicja

Wakacje kredytowe to termin określający możliwość tymczasowego zawieszenia spłaty kredytu gotówkowego bądź pożyczki, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Taka opcja pozwala na zawieszenie jednej lub kilku rat. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z wakacji kredytowych, muszą mieć na uwadze bardzo istotny fakt. Produkt ten nie jest jednoznaczny z uniknięciem spłaty zobowiązania finansowego.

Wakacje od spłaty to produkt, z którego można skorzystać jednokrotnie bądź kilkukrotnie w ciągu okresu kredytowania. Wszystko jest zależne od oferty danego banku lub firmy pożyczkowej. Zestawienie ofert firm pożyczkowych można znaleźć w porównywarce chwilówek. Zawieszenie zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej w praktyce oznacza, że dana osoba przez pewien okres nie będzie zobowiązana do spłacania raty oraz naliczonych do niej odsetek.

Wakacje kredytowe - oferty firm pożyczkowych

Specjalnie dla osób zainteresowanych możliwością skorzystania z wakacji kredytowych, przygotowaliśmy tabelę przedstawiającą oferty poszczególnych firm pożyczkowych. Która z instytucji przygotowała najbardziej ciekawą propozycję? Zapoznaj się z ofertami!

  Zaplo Provident Profi Credit Ratka Aasa Polska
Wysokość pożyczki (zł) 1000/15 000 300/20 000 1000/25 000 2000/10 000 2000/10 000
Okres kredytowania (miesiące) 36 3/48 6/48 12/24 12/24
Wakacje kredytowe ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
BIK/BIG/KRD ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️

Zaplo proponuje swoim klientom możliwość przesunięcia terminu spłaty pożyczki o jeden miesiąc. Provident z kolei określił wakacje kredytowe mianem Okresowej Przerwy w Spłacie. Pożyczkobiorcy mają możliwość wnioskowania o odroczenie jednej miesięcznej raty bez podania przyczyny. Klienci mogą ubiegać się o wakacje od spłaty od 5 tygodnia po otrzymaniu pożyczki oraz po uregulowaniu 2 rat.

Profi Credit proponuje klientom wakacje kredytowe, które stanowią część usług dodatkowych zawartych w Twoim Pakiecie. Mogą oni obniżyć bądź odroczyć ratę nawet o 50 proc. Szczegóły dotyczące oferty, klient może uzyskać u konsultanta firmy pożyczkowej.

Oferty Ratka i Aasa Polska

W ofercie Ratka, która proponuje swoim klientom pożyczkę bez zaświadczeń, również znalazła się możliwość skorzystania z wakacji od spłaty. Firma pożyczkowa nie podaje jednak dokładnych danych na swojej stronie. O szczegółach oferty pożyczkobiorca może dowiedzieć się podczas rozmowy telefonicznej z Biurem Obsługi Klienta.

Aasa Polska także oferuje swoim klientom możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Instytucja bankowa nie podaje terminu zawieszenia spłaconych rat. Wszelkie informacje klient otrzyma po skontaktowaniu się z Biurem Obsługi.

Kto może skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu?

Zawieszenie spłaty kredytu to opcja dostępna zwykle dla wiarygodnych i rzetelnych klientów banków lub firm pożyczkowych. Największe szanse na skorzystanie z takiego produktu mają osoby, które posiadają pozytywną historię kredytową. Ważna jest również terminowość. Jeżeli regulowali oni poprzednie zobowiązania finansowe w odpowiednim czasie, mają większą szansę na możliwość skorzystania z wakacji od spłaty.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że z wakacji od rat w przypadku kredytów, można skorzystać dopiero po uregulowaniu 12 kolejnych rat otrzymanego produktu finansowego. W przypadku pożyczek, jest to zależne od instytucji pozabankowych.

W jaki sposób skorzystać z wakacji kredytowych?

Możliwość skorzystania z wakacji kredytowych kredytobiorca lub pożyczkobiorca znajdzie odpowiednio w umowie pożyczki bądź kredytu. Jeżeli dana osoba decyduje się na odroczenie terminu płatności, powinna skontaktować się z bankiem lub firmą pożyczkową min. 2 tygodnie przed spłatą kolejnej raty.

Wakacje od spłaty w każdym banku bądź firmie pożyczkowej przebiegają w odmienny sposób. Zazwyczaj klienci mogą z nich skorzystać w ograniczonej częstotliwości. Taka możliwość jest dostępna zwykle raz na rok bądź jeden raz w czasie obowiązywania umowy.

Jaki jest koszt wakacji od spłaty?

Wakacje od spłaty mają zapewnić odroczenie terminu spłaty raty kredytu lub pożyczki w określonym okresie. Odroczenie to wiąże się z jedną z możliwości, które proponują firmy pożyczkowe lub instytucje bankowe:

 • wydłużeniem okresu kredytowania,
 • doliczeniem odroczonych rat do ostatniej raty przewidzianej umową kredytową lub pożyczkową,
 • wzrostem wysokości kolejnych rat.

Pierwsza z opcji wiąże się z uregulowaniem takiej samej kwoty wraz z odsetkami, jaka została przewidziana w umowie pożyczki lub kredytu. Zmienia się jedynie termin spłaty ostatniej raty. Drugi wariant zakłada, iż klient spłaca wcześniej określone raty, a zaległości zostają doliczone do ostatniej raty kredytu lub pożyczki. Ostatnia z opcji wiąże się z regulowaniem rat w określonych wcześniej terminach, ale w wyższych kwotach.

Wyżej wymienione warianty są związane ze wzrostem części odsetkowej. W praktyce oznacza to, że zmianie ulega całkowity koszt kredytu lub pożyczki. Odsetki mogą znacznie mniej obciążyć domowy budżet, jeżeli klient ma jeszcze dużo rat do uregulowania. Im więcej rat, tym mniejsza kwota jest doliczana do miesięcznego rozliczenia.

Jak napisać wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek o odroczenie terminu spłaty powinien zawierać kilka istotnych elementów. Zaliczyć do nich można:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • adres zamieszkania kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy,
 • datę złożenia wniosku,
 • nazwę i adres banku lub firmy pożyczkowej, do której wniosek zostanie złożony,
 • tytuł, np. “Wniosek o odroczenie terminu płatności rat, dotyczy umowy kredytowej/pożyczkowej nr…”,
 • uzasadnienie prośby o wakacje kredytowe,
 • wymienienie załączników, jeżeli zostały dołączone,
 • podpis wnioskodawcy.

Każdy z wyżej wymienionych elementów powinien znajdować się w odpowiednim miejscu wniosku. Imię i nazwisko wnioskodawcy oraz jego adres zamieszkania należy umieścić w lewym górnym rogu. W prawym górnym rogu powinna znaleźć się data złożenia wniosku oraz adres banku lub firmy pożyczkowej, w której dana osoba posiada zobowiązanie finansowe.

Na środku kartki należy umieścić tytuł dokumentu. Niektóre instytucje finansowe mogą wymagać uzasadnienia ubiegania się o wakacje kredytowe. Jeżeli jest ono potrzebne, wnioskodawca powinien wskazać przyczynę niemożliwości spłaty danej raty w terminie. Za powód może podać na przykład kiepską sytuację finansową bądź nieszczęśliwy wypadek, w którym został poszkodowany. Do uzasadnienia można również dołączyć odpowiednią dokumentację, np. wypowiedzenie z miejsca pracy.

Wymienione załączniki należy umieścić w lewej dolnej części, natomiast prawa strona jest przeznaczona na podpis wnioskodawcy.

Wakacje od spłaty a karencja w spłacie kredytu

Wakacje od spłaty i karencja w spłacie kredytu to dwa zupełnie inne terminy, które często są stosowane zamiennie. Nic bardziej mylnego! Karencja w spłacie odnosi się do odroczenia terminu w spłacie jedynie części kapitałowej otrzymanego produktu finansowego. W praktyce oznacza to, że dany podmiot w określonym czasie nie spłaca rat, ale jest zobowiązany do regulowania odsetek.

Karencja w spłacie może być dobrym rozwiązaniem dopiero w późniejszym czasie obowiązywania umowy. W połowie okresu kredytowania część kapitałowa staje się wyższa od odsetkowej. Z karencji można zwykle skorzystać raz do roku lub raz podczas trwania danej umowy.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

##   ## #### ####### ##   ## ####### 
## ## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ## ##   ## ##   ## ##   ## 
## ## ## ## ## ## ## ##   ## ## ## ## 
## ## ## ## ##  ## ##   ## ##  ## 
 ### ### #### ##### ## #######  ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Dawid 2017-06-27 20:00:26 #972
Jak widać i wakacje potrafia polaków zaskoczyć. Ale spoko- rozumiem, że można odłożyc jakąś sumke na wakacje, a pozniej trafi się oferta mistrz za grosze w mega warunkach i troche przekroczy to nasz budżet i wtedy pożyczka wydaje sie spoko rozwiazaniem.
Odpowiedz
Daniel 2017-06-21 16:05:47 #953
Wakacje coraz bliżej, sezon w biurach podrózy w pełni, last minute uśmiechaja sie do . nas z okien bour podrozy- pozyczka wydaje się byc swietnym rozwiązaniem by móc sobie na wakacje za granicą pozwolić. ale zdecydowanie polecam zrobić dobry wywiad i zapoznać sie z ofertami wsztskich firm pożyczkowych i poczytać o nich opinie żeby później nie żaować podjętej decyzji.
Odpowiedz
Niko 2017-06-20 17:53:01 #945
Moja wakacyjna porada pożyczkowa jest taka by się trzymać od zaplo jak najdalej bo to banda oszustów i wyludzaczy pieniędzy!
Odpowiedz