Bezpiecznie podczas wakacji, czyli jak chronić dane osobowe na wczasach

Okres letni to czas wzmożonych wyjazdów. W tym terminie decydujemy się na mniejsze i większe wycieczki do Polski, jak i za granicę. Pomimo tego, że wakacje kojarzą nam się z beztroską zabawą, to właśnie w tym czasie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Z pozoru błahe i mało znaczące sytuacje, mogą okazać się niebezpiecznym sposobem na wyłudzenie naszych danych osobowych.

Nawet podczas wakacji należy chronić swoje dane osobowe.

Próby wyłudzenia kredytów

Jak wynika z raportu InfoDOK w 2015 roku próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę prawie 253 milionów złotych. W 2016 roku kwota ta zwiększyła się do 296 mln zł, a liczba prób wyniosła 6,53 tys. Co ciekawe, rekordowym rokiem nadal pozostaje 2011, w którym próbowano wyłudzić ponad 583 mln zł[1].

Jak się okazuje, Polacy mają coraz większą wiedzę na temat ochrony swoich danych osobowych. Mimo wszystko nadal pojawia się wiele prób wyłudzeń kredytów na dowody osobiste, paszporty czy inne dokumenty.

Niektóre instytucje pozabankowe oferują pożyczki online na dowód osobisty, dlatego w przypadku kradzieży dokumentu należy natychmiast zgłosić zaistniałą sytuację na policję.

Karta pokładowa ważniejsza niż myślisz

Zdecydowana większość osób po wyjściu z samolotu wyrzuca kartę pokładową do kosza. Niektórzy dodatkowo decydują się na zrobienie jej zdjęcia i wrzucenie go na swoje media społecznościowe. Z pozoru zwyczajne zachowanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Na każdej karcie pokładowej zamieszczony jest specjalny kod. Pobierając odpowiednią aplikację, a następnie skanując wspomniany “szyfr”, stajemy się posiadaczami takich danych jak imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres e-mail właściciela biletu. Jeżeli kod zeskanuje nieodpowiednia osoba, możemy narazić się na poważne skutki. Co warte podkreślenia, osoba która zdołała zeskanować kod, jest w stanie zmienić nawet szczegóły dotyczące naszego lotu.

Warto zatem pamiętać, żeby kartę pokładową trzymać blisko siebie oraz nie publikować jej zdjęć w internecie. Po odbytym locie najlepiej włożyć ją do niszczarki lub pociąć na drobne kawałki. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasze dane osobowe są bezpieczne.

Udostępniaj tylko niezbędne dane osobowe

Myśląc o wymarzonych wakacjach powinniśmy odpowiednio się do nich przygotować. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług biur podróży, które wyręczają nas w poszukiwaniach najlepszej, wakacyjnej oferty. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy jednak zachować ostrożność.

Przed wyjazdem na rajski odpoczynek, biura podróży wymagają od nas podania wielu informacji oraz podpisania kilku dokumentów. Przed przekazaniem danych musimy mieć pewność, że są one niezbędne w procesie.
Uważaj jakie dane udostępniasz w biurze podróży

Ważne – jeżeli biuro podróży prosi cię o podanie bardzo szczegółowych informacji na twój temat, warto zapytać do czego są one potrzebne. Sytuacja, w której firma będzie odpowiadała wymijająco powinna wzbudzić twój niepokój.

Biuro podróży powinno nas również poinformować o tym, komu nasze dane osobowe zostaną przekazane. Może się to stać jedynie za naszą akceptacją. Jeżeli nie wyrazimy zgody, firma nie ma prawa udostępniać naszych danych osobowych innym instytucjom.

Dowód osobisty w zastaw niezgodny z prawem

Często podczas wypożyczania sprzętu wodnego, roweru czy leżaka wymagane jest od nas oddanie dowodu osobistego w zastaw. Usługodawcy tłumaczą, że zostawienie dowodu jest dla nich pewnym rodzajem gwarancji. Wtedy mają pewność, że klient chcąc odebrać swój dokument zwróci zapożyczony sprzęt. Niestety wiele osób nie znając przepisów prawa, zgadza się na to.

Jak się okazuje, zatrzymanie dowodu osobistego w zastaw przez usługodawcę jest niezgodne z prawem. Dodatkowo jest to bardzo niebezpieczne i może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Osoba, która wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych może próbować wyłudzić na nie pożyczkę czy zaciągnąć kredyt.

Wypożyczalnia sprzętu powinna jedynie spisać nasze personalia potrzebne do identyfikacji. W ten sposób, w razie nieoddania sprzętu przez nieuczciwego klienta, będą mogli dochodzić swoich roszczeń. Prośba o pozostawienie dowodu jest nieuzasadniona i nie daje żadnej gwarancji zwrócenia sprzętu, ponieważ dowód może być skradziony.

Przetwarzanie danych osobowych – sprawdź, na co się zgadzasz

Przy podpisywaniu jakichkolwiek dokumentów należy zwrócić szczególną uwagę na zawartą w treści klauzulę zgody na przetwarzanie danych osobowych. Zazwyczaj zamieszczona jest tam zgoda na przetwarzanie danych w celu wykonania umowy. Pamiętaj, że wspomniana akceptacja nie jest tak naprawdę potrzebna do jej zawarcia.

Ponadto często spotykamy się z prośbą o podpisanie zgody m.in. na przekazanie naszych danych innym podmiotom czy wykorzystanie ich w celach marketingowych. Niestety najczęściej brak naszego podpisu wiąże się z niezawarciem umowy.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie jest konieczna

Pamiętaj, żeby przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu dokładnie go przeczytać. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy przekonani co do jego jasności, najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc w zrozumieniu usługodawcę lub prawnika.

Przelewy bankowe tylko z zaufanej sieci internetowej

Biura podróży w sezonie letnim tworzą atrakcyjne, wakacyjne oferty last minute. Jednym z głównych czynników decydujących o wybraniu danej oferty przez klienta jest dostępność bezpłatnego wifi.

Korzystając z niezabezpieczonych sieci narażamy się jednak na niebezpieczeństwa. Takie sieci umożliwiają przechwytywanie naszych poufnych danych przez osoby niepożądane. Korzystając z niezaufanej sieci nie powinniśmy przeprowadzać transakcji finansowych czy też logować się na swoje konto w banku. Takie czynności najlepiej dokonać przed wyjazdem na wakacje. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o swoje dane osobowe.

Korzystanie z mediów społecznościowych czy aplikacji bankowych jest bezpieczne pod warunkiem, że logujemy się na nie z zaufanej sieci. Pamiętajmy o tym nawet w okresie wakacyjnym.


[1]  https://zbp.pl/raporty/raport-infodok

Darmowe pożyczki
Netcredit
500 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
600 zł / 30 dni
AXI Card
6000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Visset
1000 zł / 30 dni
Ranking chwilówek - lipiec 2020

Dodaj komentarz

 ######  ##  ## ##   ## ####### ##  ## 
##  ##  ## ## ##   ## ##   ## ###  ## 
##     ####  ##   ## ##   ## #### ## 
##  ####  ##  ##   ## ##   ## ## ## ## 
##  ##   ##   ##  ## ##   ## ## #### 
##  ##   ##   ## ##  ##   ## ##  ### 
 ######   ##    ###   ####### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

Tomek z Warszawy 2017-07-18 22:48:25 #1031
a weź wytłumacz pani Krysi w recepcji, że zostawienie dowodu osobistego pod zastaw jest nie zgodne z prawem- jak pani Krysia jest ponad prawem?:)