Skradziony dowód osobisty - jak zabezpieczyć swoje dane?

Przez długi czas celem kradzieży kieszonkowych była jedynie gotówka. Niestety, w dzisiejszych czasach to dokumenty tożsamości stanowią łakomy kąsek dla przestępców. Dochodzi do tego bardzo często - tylko w pierwszych miesiącach 2019 zarejestrowano ponad 34 000 skradzionych dowodów. Kradzież dokumentu tożsamości może nieść za sobą poważne konsekwencje. Podpowiadamy, gdzie zgłosić i jak zablokować skradziony dowód osobisty.

Skradziony dowód osobisty - jak zabezpieczyć swoje dane?
1.
Zobacz
(2)
2.
Zobacz
(3)
3.
Zobacz
(12)
Zobacz cały Ranking kredytów gotówkowych - kwiecień 2024
  1. Zawieszenie dowodu osobistego
  2. Jak zablokować skradziony dowód osobisty na policji
  3. Kradzież dowodu osobistego za granicą
  4. Wyłudzenie kredytu na skradziony dowód osobisty

Jak zablokować skradziony dowód osobisty?

Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, jest zablokowanie skradzionego dowodu za darmo w banku. Należy to zrobić, nawet jeśli nie posiadamy aktywnego konta bankowego. Dzięki temu instytucja finansowa przyjmująca zgłoszenie powiadomi inne banki i firmy o fakcie kradzieży - tym samym dane będą już zabezpieczone. Jeśli ktoś spróbuje użyć naszego dokumentu tożsamości, zostanie to zarejestrowane.

Kradzież dowodu osobistego można zgłaszać w instytucjach należących do systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W jego skład wchodzi każdy bank w Polsce oraz inne podmioty związane z rynkiem finansowym. Część listy została utajniona celowo, aby zwiększyć poziom zabezpieczeń. Możesz zastrzec dowód od ręki w następujących instytucjach finansowych:

  • BNP Paribas,
  • Bank Pocztowy SA,
  • Bank BPS,
  • Credit Agricole,
  • Deutsche Bank Polska,
  • Bank Millennium,
  • Plus Bank,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • PKO BP,
  • Santander Bank Polska,
  • Santander Consumer Bank,
  • SGB Bank,
  • Bank Gospodardstwa Krajowego,
  • Getin Bank.

Pozostałe banki w Polsce zastrzegają jedynie dokumenty swoich klientów. Warto zaznaczyć, że część instytucji finansowych przyjmuje zgłoszenie skradzionego dowodu osobistego telefonicznie (tylko dla klientów) pod numerem telefonu +48 828 828. Wtedy należy przejść zdalnie weryfikację tożsamości. Liczy się tu przede wszystkim czas, więc im szybciej zastrzeżemy dowód osobisty, tym lepiej. Dzięki temu osoba podszywająca się pod nas nie będzie miała możliwości wzięcia pożyczki przez internet bez zaświadczeń w oparciu o skradziony dokument tożsamości.

Zastrzeżenie dowodu osobistego na policji

Jeśli utraciliśmy dokument w wyniku kradzieży i jesteśmy tego pewni, powinniśmy niezwłocznie powiadomić o tym policję, która natychmiast go zablokuje. Skradziony dowód osobisty możemy w tym przypadku zgłosić zdalnie lub osobiście w dowolnej jednostce. Policjant poprosi nas o opowiedzenie wszystkiego, co wiemy o przestępstwie. Następnie służby mundurowe spiszą protokół, który trzeba dokładnie przeczytać. Jeśli zgadza się z naszymi zeznaniami, podpisujemy dokument. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości, policjanci z chęcią je wyjaśnią.

Choć najlepiej jest zastrzec dowód osobisty na policji osobiście, istnieje możliwość zrobienia tego zdalnie. Wystarczy wypełnić wzór zawiadomienia dostępnego na stronie internetowej Serwisu RP (gov.pl). Opisujemy w nim okoliczności zdarzenia, podajemy dane kontaktowe i wysyłamy formularz do wybranej jednostki.

Gdy już zawiadamiamy policję o skradzionym dowodzie osobistym, to warto zawrzeć jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących kradzieży. Im więcej danych otrzymają mundurowi, tym sprawniej będą mogli zidentyfikować i złapać sprawcę. Często przestępcy nie ograniczają się do kradzieży dowodów osobistych, ale też do nielegalnych działań stosowanych w internecie, takich jak phishing, smishing i vishing - warto więc zeznawać, ponieważ poszlaki mogą przyczynić się do namierzenia większej grupy przestępczej.

Skradziony dowód osobisty za granicą

Zdarza się, że do kradzieży dowodu osobistego dochodzi w trakcie wakacji za granicą. Może to stanowić dodatkowy problem, ponieważ utrata dokumentu tożsamości może wykluczyć powrót do Polski. Należy wtedy działać zdecydowanie. Najpierw powinniśmy udać się do najbliższego komisariatu policji i zgłosić przestępstwo. Później odwiedzamy konsulat RP lub wypełniamy formularz dostępny na stronie MSWiA i wysyłamy go do tej instytucji.

Konsulat zastrzeże dowód osobisty - otrzymamy zaświadczenie o jego unieważnieniu, które ważne jest przez dwa miesiące. Dodatkowo dostaniemy Emergency Travel Document (ETD), który pozwoli nam na swobodne przekroczenie granicy i wykonanie niezbędnych spraw. W samym konsulacie istnieje możliwość skontaktowania się z bliskimi, gdy razem z dowodem osobistym straciliśmy pieniądze na powrót do domu. Jeśli w danym kraju nie ma konsulatu RP, wystarczy udać się do jakiejkolwiek instytucji tego typu będącej reprezentantem jednego z państw członkowskich UE, np. konsulatu niemieckiego czy francuskiego.

Pożyczka na skradziony dowód osobisty

Jednym z największych zagrożeń płynących ze skradzionego dowodu osobistego jest to, że przestępca może, podszywając się pod nas samych, pożyczyć pieniądze. Jeśli mu się to uda, w konsekwencji będziemy zobowiązani do spłaty długu, o którym nawet nie wiemy. Możemy jednak sprawdzić, czy ktoś nie wziął pożyczki na skradziony dowód osobisty poprzez sprawdzenie raportu BIK. Warto jednocześnie zaznaczyć, że istnieje taka możliwość tylko wtedy, gdy założyliśmy konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu tożsamości. Wystarczy zalogować się do systemu i pobrać darmowy podstawowy raport - jest ważny raz na 6 miesięcy.

Instytucje pożyczkowe zdają sobie sprawę z prób wyłudzenia kredytu na skradziony dowód osobisty, dlatego stosują różne formy zabezpieczeń, aby ochronić się przed oszustami. Zaciągnięcie pożyczki na dowód nadal jest możliwe - powinniśmy więc szczególnie pilnować swoich dokumentów, a gdy zostaną skradzione - działać jak najszybciej.

Co robić, jeśli jest już za późno i o wyłudzeniu kredytu na skradziony dowód osobisty dowiadujemy się poprzez pismo z wezwaniem do zapłaty zobowiązania? W takiej sytuacji oprócz zawiadomienia organów ścigania musimy udać się do sądu i złożyć sprzeciw od nakazu uregulowania długu, a także wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Na końcu czeka nas rozprawa sądowa, na której trzeba przedstawić dowody na to, że rzeczywiście padliśmy ofiarą oszustwa. Warto więc uniknąć takich nieprzyjemności i stosować metody na to, jak się bronić przed wyłudzeniem kredytu.

Dodaj komentarz

##    ## ##     ## ########    ###     #######  
##   ##  ##     ##    ##      ## ##   ##     ## 
##  ##   ##     ##    ##     ##   ##  ##     ## 
#####    ##     ##    ##    ##     ## ##     ## 
##  ##   ##     ##    ##    ######### ##  ## ## 
##   ##  ##     ##    ##    ##     ## ##    ##  
##    ##  #######     ##    ##     ##  ##### ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze