Wkład własny - co to jest? Poznaj oferty pożyczek na wkład własny!

Czym jest wkład własny? Obecnie wkład przy kredycie hipotecznym jest zawsze wymagany. Istnieją sposoby na to, żeby dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, ale zazwyczaj jednak trzeba go mieć. Rekomendacja S stawia takie wymaganie przed wszystkimi kredytobiorcami. Skąd wziąć pieniądze na wkład własny? Czy działka jako wkład własny jest akceptowana przez banki? Na końcu tekstu znajdziesz oferty pożyczek na wkład własny.

CO to jest Wkład własny? definicja

Wkład własny to prywatne środki kredytobiorcy, które wraz z kredytem mają posłużyć do zakupu nieruchomości.  Wkładem własnym jest zgromadzony kapitał pieniężny, ale poza środkami finansowymi, instytucje  uznają ruchomości lub nieruchomości. 

Jak udokumentować wkład własny? Banki będą wymagały od klienta odpowiednich (wskazanych przez instytucję) dokumentów, które wyraźnie potwierdzą, że kredytobiorca posiada deklarowane środki.  Poza gotówka istnieją także inne, alternatywne sposoby na wkład własny. W związku z tym bank może żądać dokumentów z nimi związanych (np. akty własności - gdy własnym kapitałem jest inna nieruchomość lub działka).

Rekomendacja S - wkład własny musi wynosić 20 proc. wartości nieruchomości

Własne środki na wzięcie kredytu hipotecznego jeszcze kilka lat temu nie były wymagane. Sporo w tym temacie zmieniła jednak Komisja Nadzoru Finansowego i rekomendacja S. Według tego rozporządzenia każdy potencjalny kredytobiorca musi wykazać wkład własny na poziomie 20 proc. wartości nieruchomości.

Co więcej według ustawy o kredycie hipotecznym, kredytobiorca może pożyczyć pieniądze w walucie, w której zarabia. Jeśli więc ktoś zarabia w złotówkach, to kredyt we frankach nie będzie dla niego dostępny.

Rekomendacja S mówi jasno: w 2018 roku wymagane jest już 20 proc. wkładu własnego. Na szczęście niektóre banki pozwalają klientom na wniesienie “tylko” dziesięciu procent wkładu własnego. Wtedy niezbędne jest ubezpieczenie niskiego wkładu własnego (czyli dodatkowy koszt ponoszony przez klienta). Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić w tej sytuacji, że minimalny wkład własny wynosi 10 proc. wartości nieruchomości. Dlaczego? Bo istnieją propozycje produktów finansowych nawet dla osób, które nie posiadają żadnego wkładu własnego. 

Co może być wkładem własnym?

Nie tylko gotówka może być wkładem własnym. Istnieją alternatywne sposoby na taki wkład, jednak należy pamiętać, że są one ciężej dostępne niż tradycyjne pieniądze. Istnieją oferty, w których alternatywny wkład własny zostanie uznany, ale zazwyczaj instytucje wymagają wkładu pieniężnego. Do wkładu własnego zaliczamy:

 • inna nieruchomość (niż ta, na którą brany jest kredyt np. działka),
 • środki zgromadzone na różnych rachunkach bankowych,
 • koszty poniesione z budową domu do momentu wnioskowania o kredyt,
 • oszczędności zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym,
 • książeczki mieszkaniowe - zgromadzone na nich środki,
 • działka budowlana.

Działka na wkład własny to popularne rozwiązanie, kiedy ktoś bierze kredyt na budowę domu. Koszty związane z budową nieruchomości (poniesione dotychczas) i zaliczka dla dewelopera też są uznawane przez bank.

Ważne - inna nieruchomość, która zabezpiecza wkład własny może należeć do kredytobiorcy lub innej osoby (jeśli ta wyrazi na to zgodę). Wartość takiej nieruchomości musi być większa niż wymagany przez daną instytucję wkład własny.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

W najlepszej sytuacją są kredytobiorcy z wysokim wkładem własnym. Im większa ilość własnych środków, tym mniejszy kredyt można wziąć. Wysoki wkład własny pomaga uniknąć dodatkowych kosztów, takich jak ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jest ono wymagane przez banki w sytuacjach, kiedy wkład własny wynosi mniej niż 20 proc. (wymagane przez rekomendację S). Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to gwarancja dla banku na wypadek, gdyby klient nie wywiązywał się z płatności. Polega na tym, że ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność za 20 proc. zobowiązania finansowego. Jeśli klient przestanie spłacać raty za kredyt, a bank wypowie mu umowę, wtedy ubezpieczyciel musi spłacić bankowi te 20 proc. Klient z kolei odpowiada za swoje 80 proc. wartości nieruchomości.

Profi Credit - pożyczka na wkład własny z wakacjami kredytowymi do 25 tys.

Profi Credit często znajduje się na wysokich pozycjach w rankingu pożyczek ratalnych. Oferta wyróżnia się wyrozumiałym podejściem do klienta, który w razie problemów ze spłatą rat może skorzystać z wakacji kredytowych.

Jest to możliwe dzięki pakietowi usług finansowych, który jest przedstawiany przez doradcę finansowego. Pakiet pozwala na odroczenie lub obniżenie rat pożyczki o 50 proc. Pieniądze z pożyczki przez internet w Profi Credit wypłacane są bardzo szybko na konto klienta, a proces weryfikacji przebiega bardzo sprawnie i nie wymaga dodatkowych zaświadczeń.

 1. wysokość pożyczki - od 1000 do 25000 zł,
 2. okres kredytowania - maks. 36 miesięcy,
 3. wymagane zaświadczenia o dochodach? - nie,
 4. sposób wypłaty pożyczki - na konto bankowe kredytobiorcy,
 5. RRSO - 89,93 proc.

Pozostałe firmy, które oferują pożyczki na raty w wysokich kwotach (do 15 tys. zł) to:

 • As Kredyt,
 • ŁatwaPożyczka.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - jak wziąć?

Czy można otrzymać kredyt mieszkaniowy bez wniesienia własnego kapitału? Tak, ale wiąże się to z wykorzystaniem alternatywnych sposobów na wkład. Oznacza to, że nie trzeba mieć 20 proc. wymaganej gotówki.

Takim uwiarygodnieniem może być inna nieruchomość - nie należąca do kredytobiorcy, tylko do osoby trzeciej (rodziców, dziadków). Jeśli wyrażą na to zgodę, to ich mieszkanie/dom staje się zabezpieczeniem 20 proc. wkładu własnego dla innej osoby. Można więc powiedzieć, że da się wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, ale należy pamiętać, że ten warunek nigdy nie jest całkowicie odpuszczony - po prostu zastępuje go wtedy inne wymaganie banku. Ponadto można skorzystać z pożyczki na wkład własny lub porozmawiać z bliskimi i wziąć

Aktualności

CreamFinance zmienia się w AvaFin!

Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...

CreamFinance świętuje 10 urodziny!

W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...

Patric Koeck został nowym CEO w Grupie Creamfinance

Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...

Reklama VIA SMS - sprawdź na co przeznaczyć pożyczkę!

VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...

Kto zostanie Liderem IT?

Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

   ## ######## ######## #### ##  ## 
   ## ##    ##   ## ## ##  ## 
   ## ##    ##   ## ## ## ##  
   ## ######  ##   ## ## #####  
##  ## ##    ##   ## ## ## ##  
##  ## ##    ##   ## ## ##  ## 
 ###### ######## ######## #### ##  ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze