Odfrankowienie kredytu - czy to możliwe?

Odfrankowienie kredytu jest szansą na zmianę warunków zaciągniętych zobowiązań lub całkowite unieważnienie zawartej umowy kredytowej. W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania, dowiesz się, jak z niego skorzystać i przeczytasz, czym różni się przewalutowanie od odfrankowienia.

Odfrankowienie kredytu - czy to możliwe?
1.
Weź pożyczkę
25000 zł
36 miesięcy
2.
Weź pożyczkę
30000 zł
50 miesięcy
3.
Weź pożyczkę
60000 zł
120 miesięcy
Zobacz cały Ranking pożyczek na raty - kwiecień 2024

Odfrankowienie kredytu - definicja

Pod koniec 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący tego, że polskie sądy nie mogą zamieniać przewidzianego w umowie kredytowej kursu bankowego kursem średnim Narodowego Banku Polskiego. Ponadto TSUE zagwarantował możliwość unieważnienia umów frankowych. Dzięki decyzji tej instytucji konsumenci mogą odfrankowić zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Odfrankowienie kredytu dla większości osób jest dość niezrozumiałym pojęciem, dlatego postanowiliśmy je wyjaśnić w nieco szerszym kontekście. Trzeba wiedzieć, że to rozwiązanie dotyczy spraw sądowych, w których uznaje się, że zasady przeliczania wartości kredytu i rat, które zostały ustalone z bankiem, są niedozwolone i nie wiążą prawnie kredytobiorców.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, że odfrankowienie kredytu może zobowiązywać nas do uregulowania pozostałej kwoty w złotówkach z identycznym oprocentowaniem, które zostało uwzględnione przy kredycie zaciągniętym w walucie franka szwajcarskiego. Lepiej o tym nie zapominać!

Ważne - odfrankowienie kredytu jest rozwiązaniem, które nie dotyczy kredytów gotówkowych, występuje tylko i wyłącznie w przypadku zobowiązań hipotecznych.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu jest związane z tak zwanymi klauzulami indeksacyjnymi w stosunku, do których możemy podnieść przynajmniej kilka zarzutów, w tym m.in. ustalanie kursu waluty wyłącznie przez instytucję finansową, w której zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny we frankach czy obarczanie odpowiedzialnością za wahania wymiany franka szwajcarskiego kredytobiorców.

Jeżeli klauzule indeksacyjne zostaną uznane za niedozwolone, wtedy automatycznie uzyskają status nieważnych od chwili podpisania umowy o kredyt. Oznacza to, że z dokumentu dotyczącego zobowiązania finansowego znikną niewłaściwe zapisy, a kredytobiorca będzie spłacać mniejszą kwotę, niż powinien. W tej sytuacji dana instytucja powinna też zwrócić koszty związane z nadpłaconymi ratami kredytu na nasze konto bankowe.

Warto również wiedzieć, że pozbycie się klauzul indeksacyjnych może być powodem do całkowitego unieważnienia kredytu we frankach szwajcarskich i zażądania od banku zwrotu wszystkich środków pieniężnych, które do tej pory przeznaczyliśmy na spłatę naszego zobowiązania finansowego.

Co zrobić, jeżeli bank odrzuci wniosek o odfrankowienie kredytu?

Większość banków nie respektuje wniosków o odfrankowienie kredytu, ponieważ nie chcą uwzględnić zarzutów kredytobiorców, którzy chcą odzyskać swoje pieniądze. Co zrobić w tej niekorzystnej sytuacji? Niestety, rozwiązanie tego problemu nie należy do najprostszych, ponieważ w tym przypadku będziemy zmuszeni kierować swoje sprawy bezpośrednio do sądu.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że wniesienie powództwa będzie zasadne jedynie dla kredytu indeksowanego do waluty obcej, czyli franka szwajcarskiego. Jeżeli spełniamy ten warunek, wtedy powinniśmy w dokładny sposób przeanalizować umowę kredytową w celu sprawdzenia, czy zostały w niej zawarte niedozwolone zapisy.

Z pewnością w kwestii odfrankowienia kredytu warto zwrócić się do wybranej kancelarii prawnej, którą reprezentują prawnicy posiadający specjalistyczną wiedzę na ten temat. Później wybrany przez nas adwokat będzie starał się przekonać sąd o tym, że nasze zobowiązanie finansowe zostały w niedozwolony sposób obciążone zbyt dużymi kosztami.

Czym różni się przewalutowanie od odfrankowienia kredytu?

Zanim Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystny wyrok w sprawie frankowiczów, jedynym rozwiązaniem, które pozwalało zmniejszyć koszty uregulowania kredytu hipotecznego we frankach było skorzystanie z przewalutowania. To rozwiązanie pozwala przeliczyć kwotę pozostałą do spłaty z franków szwajcarskich na złotówki.

Czy zdecydowanie się na przewalutowanie kredytu jest korzystniejsze od odfrankowienia? Tak, jest opłacalne, ale tylko jeśli spada wartość franka szwajcarskiego w stosunku do złotówki. Ponadto należy wziąć pod uwagę narzucenie dodatkowych kosztów przez bank za możliwość skorzystania z takiego rozwiązania.

Mimo, iż odfrankowienie kredytu jest dość skomplikowanym procesem, który wymaga poświęcenia dużej ilości czasu, to warto z niego skorzystać, ponieważ w ten sposób możemy odzyskać dużą kwotę pieniędzy z nadpłaconych rat kredytowych. Takie środki mogą się przydać np. na spłatę karty kredytowej czy zwiększenia domowego budżetu.

Aktualności

CreamFinance zmienia się w AvaFin!

Redakcja Loando pragnie poinformować, że CreamFinance...

CreamFinance świętuje 10 urodziny!

W imieniu grupy Loando składamy najlepsze życzenia...

Patric Koeck został nowym CEO w Grupie Creamfinance

Od 15 stycznia 2020 r. stanowisko CEO w Grupie Creamfinance...

Reklama VIA SMS - sprawdź na co przeznaczyć pożyczkę!

VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...

Kto zostanie Liderem IT?

Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...

Nawyki turystów, czyli podróżowanie na przestrzeni lat

Dziś wyjazd na wakacje jest o wiele prostszy niż dawniej....

Dodaj komentarz

 ######     ###    ######## ######## ########  
##    ##   ## ##        ##  ##       ##     ## 
##        ##   ##      ##   ##       ##     ## 
##       ##     ##    ##    ######   ########  
##       #########   ##     ##       ##   ##   
##    ## ##     ##  ##      ##       ##    ##  
 ######  ##     ## ######## ######## ##     ## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze