Pożyczka pracownicza – kto może z niej skorzystać?

Potrzebując szybkiego zastrzyku gotówki coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z usług instytucji pozabankowych. W takim wypadku pożyczkodawcami mogą być firmy pożyczkowe, ale i zakład pracy, o czym nie każdy wie. Pracownicy zatrudnieni w niektórych firmach mają możliwość skorzystania ze specjalnej, pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej jak i z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jedną z możliwości otrzymania pożyczki jest pożyczka u pracodawcy

Na czym polega pożyczka u pracodawcy?

Kiedy przytrafiają się nam nagłe wydatki, a nasz budżet jest ograniczony, wtedy z ratunkiem przychodzą nam instytucje finansowe. Decydujemy się na zaciągnięcie kredytu w banku, pożyczki online w instytucji pozabankowej lub szukamy wsparcia wśród rodziny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pożyczkodawcą może zostać nasz pracodawca.

Korzystając z takiego rozwiązania, możemy otrzymać pożyczkę bez pośrednictwa banków czy firm pożyczkowych. Co więcej decydując się na skorzystanie z pożyczki od pracodawcy możemy cieszyć się z niskiego oprocentowania lub nawet z jego całkowitego braku.

Proces ubiegania się o pożyczkę

Cały proces nie jest skomplikowany, a wymagania zazwyczaj nie są wygórowane. Podstawowym czynnikiem decydującym o przyznaniu pożyczki jest staż pracy. W tym wypadku to pracodawca określa minimalny okres zatrudnienia osoby, która może ubiegać się o pożyczkę. Najczęściej jest to pół roku.

Jeżeli zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, musimy złożyć specjalne podanie. Czas oczekiwania na jego rozpatrzenie zazwyczaj nie jest długi. Jeśli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, pozostaje nam tylko czekać na otrzymanie gotówki. Maksymalna wysokość pożyczki uzależniona jest od takich czynników, jak budżet danej firmy oraz ilość zatrudnionych w niej osób.

Raty spłacanej pożyczki potrącane są automatycznie z otrzymywanego wynagrodzenia. Pracodawcy zazwyczaj dają możliwość samodzielnego doboru ilości rat, dzięki czemu możemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, które nie obciązy znacząco domowego budżetu.

Proces ubiegania się o pożyczkę u pracodawcy jest prosty

Pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe

Głównym celem istnienia pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych jest udzielanie ich członkom materialnej pomocy. Mogą to być pożyczki krótko lub długoterminowe oraz zapomogi. Warunkiem powołania kasy pracowniczej jest minimum 10 pracowników, którzy zadeklarują gotowość przynależności. Co ciekawe członkowie kas pracowniczych nie muszą przynależeć do związków zawodowych, natomiast to właśnie one sprawują nadzór nad wspomnianymi kasami.

Co warte podkreślenia pożyczki udzielane przez kasy zapomogowo-pożyczkowe udzielane są bez procentu.

Członkowie kas zobowiązani są do wpłaty jednorazowej kwoty, czyli wpisowego oraz do wpłacania kwot członkowskich. Określoną sumę zazwyczaj pracodawca potrąca z miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Takie rozwiązanie ma jednak dużą wadę. Mimo comiesięcznej wpłaty, nie będziemy mieć pewności, czy kiedykolwiek skorzystamy z pożyczki. Dlatego wpłacone kwoty mogą nigdy nam się nie zwrócić.

Pożyczka ze środków ZFŚS

W niektórych firmach istnieje możliwość wzięcia pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Na specjalnym, osobnym rachunku bankowym pracodawca gromadzi środki finansowe. Następnie wykorzystywane są one m.in. na działalność socjalną, zajęcia sportowo-rekreacyjne oraz pożyczkę pracowniczą, zapomogę i bezzwrotną pomoc na określone cele.

Co ważne, to pracodawca dysponuje środkami z ZFŚS, dlatego to on decyduje na co zostaną przeznaczone. Mimo, że specjalna ustawa określa na co przykładowo zgromadzone środki mogą zostać wydane, to nie wymienia jednak wszystkich możliwości. Dlatego też może dochodzić do nieprawidłowego spożytkowania uzbieranych środków.

Osoby, które mogą starać się o możliwość korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych to:

 • Pracownicy, którzy zatrudnieni są w każdym wymiarze etatu, jak i członkowie ich rodzin
 • Pracownicy, którzy przebywają na urlopie wychowawczym
 • Renciści, emeryci oraz byli pracownicy i ich rodziny
 • Członkowie rodzin po zmarłych pracownikach i byłych pracownikach, pod warunkiem, że pozostawali na ich utrzymaniu
 • Młodociani pracownicy, z którymi dany zakład zawarł umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego
 • Pracownicy, z którymi pracodawca zawarł umowę o wykonywanie pracy nakładczej, czyli tzw. chałupnicy

  Nie każdy może skorzystać z pożyczki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Spłata pożyczki przy rozwiązaniu umowy o pracę

Postanowienia dotyczące spłaty pożyczki po rozwiązaniu umowy o pracę powinny być zawarte w umowie pożyczki oraz regulaminie ZFŚS. Zazwyczaj rodzaj spłaty zależy od tego, z czyjej winy zakończył się stosunek pracy.

W sytuacji, kiedy to pracodawca wypowiedział umowę, zaciągnięta pożyczka spłacana będzie nadal, zgodnie z ustalonym wcześniej terminem. Jeżeli jednak to pracownik wypowiedział umowę lub gdy pracodawca rozwiązał ją bez wcześniejszego wypowiedzenia, z winy pracownika, to może zażądać natychmiastowej spłaty pożyczki. Taka sytuacja może przysporzyć wielu problemów pożyczkobiorcy. Pracownik, który zobowiązany został do natychmiastowego oddania całej kwoty zobowiązania, może łatwo wpaść w spiralę zadłużenia.

Co warte podkreślenia w sytuacji, kiedy pracownik zaprzestanie spłaty pożyczki, pracodawca ma możliwość zobowiązać do jej uregulowania poręczycieli, którzy wskazani byli w zawartej umowie pożyczki. Roszczeń może dochodzić również na drodze sądowej.

Pożyczki online - alternatywa dla pożyczek pracowniczych

Innym, znacznie popularniejszym rozwiązaniem są pożyczki online. Takie rozwiązanie jest proste, zazwyczaj wiąże się z minimalnymi formalnościami oraz szybkie – pożyczkę możemy otrzymać już w 15 minut. Ponadto firmy pożyczkowe tworzą bardzo atrakcyjne oferty, którymi przyciągają szerokie grono potencjalnych pożyczkobiorców.

Co więcej oprocentowanie zazwyczaj nie jest wysokie. Ponadto firmy pożyczkowe tworzą często ciekawe promocje, np. oferują pierwszą pożyczką za darmo, bez żadnych dodatkowych kosztów. Kwoty darmowych pożyczek oferowanych na loando.pl sięgają nawet 3 000 zł. Taka kwota powinna załatać dziurę w naszym budżecie. Jeśli potrzebujemy większych sum powinniśmy sięgnąć po pożyczkę na raty

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pożyczki online, ponieważ takie rozwiązanie zapewnia im całkowitą anonimowość. Dzięki temu nie muszą dzielić się informacjami o swoich problemach finansowych z innymi, przede wszystkim z pracodawcą.

Pożyczając z zakładu pracy musimy pamiętać o tym, że nawet po stracie pracy będziemy zobowiązani do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Może być to znacznie trudniejsze, ponieważ nie będziemy już mieć źródła dochodów. Taka pożyczka może również wpłynąć na nasze stosunki z pracodawcą. Zanim zatem zdecydujemy się na jej zaciągnięcie warto rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania.

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ranking pożyczek na raty - czerwiec 2024

Dodaj komentarz

######## ##  ## ######## #### ######## 
   ##  ## ##    ##  ##    ## 
  ##   ####    ##  ##   ##  
  ##    ##    ##   ##   ##  
 ##    ##   ##   ##  ##   
 ##     ##   ##    ##  ##   
########  ##  ######## #### ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze