Sesje elixir - wychodzące i przychodzące

Sesje Elixir to sesje wychodzące i przychodzące w wybranych bankach. Pomagają precyzyjnie określić czas trwania przelewu. Można go skrócić, używając odpłatnych usług Express Elixir lub Bluecash. Umożliwiają one nawet przelew w weekend. Za to przelew zagraniczny można otrzymać nawet dopiero po czterech dniach od jego wysłania.

Poznaj sesje przychodzące i wychodzące

Kiedy dojdzie przelew?

To pytanie zadaje sobie każdy, komu zależy na szybkim odbiorze gotówki z przelewu. Przelew wewnętrzny, czyli “idący” z konta na konto w tym samym banku księguje się praktycznie natychmiast. Transfery międzybankowe odbywają się w godzinach sesji Elixir. Z kolei rozliczenia Elixir odbywają się od poniedziałku do piątku. Każdy bank ma określone przez siebie godziny sesji wychodzących i sesji przychodzących, które zostały przedstawione w poniższej tabeli (dla kilku popularnych banków).

Osoby, które chcą jak najszybciej przelać pieniądze mogą skorzystać z takich rozwiązań jak Express Elixir. To przelew natychmiastowy. Tylko w lipcu 2018 r. w ten sposób Polacy dokonali ponad milion płatności o łącznej wartości ok. 2,5 mld zł. Najczęściej takie przelew stosują m.in. pracodawcy którzy nie chcą spóźnić się z wypłatą, ale wysyłają ją ostatniego dnia ustanowionego w umowie o pracę.

Sesje wychodzące i przychodzące Alior Bank, Getin Bank, Millenium...

Bank Sesja wychodząca poranna Sesja wychodząca popołudniowa Sesja wychodząca wieczorna Sesja przychodząca poranna Sesja przychodząca popołudniowa Sesja przychodząca wieczorna
Alior Bank 11:00-12:00 15:00-15:30 17:00-17:30 11:00-12:00 15:00-15:30 17:00-17:30
Getin Bank 10:00 14:00 17:00 10:00 14:00 17:00
ING Bank Śląski 11:00 15:00 17:30 11:00 15:00 17:30
Millenium 12:00 15:30 17:15 12:00 15:30 17:15
BNP Paribas 11:00-12:00 14:30-15:00 17:00-18:00 11:00-12:00 14:30-15:00 17:00-18:00
MBank 11:15 15:00 18:15 11:15 15:00 18:15
PKO BP 11:30 15:10 17:30 11:30 15:10 17:30

Czy przelew dojdzie w sobotę?

Jeśli jest to przelew wewnętrzny - nie powinno być problemu z natychmiastowym zaksięgowaniem pieniędzy. W przypadku przelewów międzybankowych sytuacja jest inna. Sesje Elixir “chodzą” tylko w dni robocze. W związku z tym przelew wysłany w piątek wieczorem, po godzinie ostatniej sesji, nie dojdzie na konto odbiorcy w sobotę. Wyjątkiem są płatne przelewy natychmiastowe oraz BLIK. Aplikacja pozwala na natychmiastowe przelanie pieniędzy w dowolnym momencie. Przelew wykonany w piątek powinien dotrzeć do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Warunkiem jest zlecenie płatności przed poranną lub (najpóźniej) popołudniową wychodzącą sesją Elixir w banku, w którym posiadamy rachunek. Przelewy wykonywane w weekendy dochodzą do odbiorców, ale musimy dodatkowo zapłacić za przelew ekspresowy. Nie opłaca się zlecać tej operacji, jeśli dana osoba chce wysłać tylko przelew weryfikacyjny., To symboliczna płatność więc koszt przelewu znacznie by już wtedy przewyższył.

Kiedy dojdzie przelew zagraniczny?

Uśredniony czas zagranicznego przelewu standardowego to kilka dni. Można w przybliżeniu określić, kiedy dojdzie przelew zagraniczny, biorąc pod uwagę dwa czynniki: standardowe sesje Elixir (sesje wychodzące i przychodzące) oraz działanie dwóch systemów regulujących działanie banków na całym świecie. Mowa tu o przelewach SEPA i SWIFT. Przelewy SEPA to operacje finansowe, których dokonuje się tylko w walucie euro i tylko w obrębie krajów wchodzących w tzw. strefę SEPA. To kraje europejskie oraz Islandia, Lichtensein, Norwegia, Szwajcaria, Andora, Monako i San Marino.

Przelewy SWIFT to transakcje, których można dokonać w dowolnej walucie, z dowolnym bankiem i do dowolnego kraju. Średni czas realizacji przelewu SEPA to 1 dzień po terminie zlecenia, natomiast przelewu SWFIT to do trzech dni roboczych od momentu zlecenia. Czas trwania przelewu mogą wydłużyć weekendy i dni wolne od pracy oraz święta obchodzone w kraju docelowym.

Przelewy nie dochodzą w weekendy.

Bluecash - ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Przelewy międzybankowe zależne są od godzin sesji Elixir, ale możliwe jest wykonanie tzw. przelewu natychmiastowego. Takie rozwiązanie stworzyła Krajowa Izba Rozliczeniowa. Dzięki systemom przelewów natychmiastowych - Express Elixir oraz BlueCash - pieniądze w kilka minut trafiają na wyznaczone konto, niezależnie od transferów bankowych. W ten sposób można przelać maksymalnie 20 tys. zł.

Co prawda KIZ zastrzegła, że kwota przelewu ekspresowego może wynieść nawet 100 tys. zł, jednak większośc banków stosuje własny limit do 20 tys. zł. Przelew natychmiastowy to płatne rozwiązanie. Opłaty wahają się od pięciu do dziesięciu złotych za operację (w zależności od banku o wysokości przelewu). W sierpniu 2018 roku jeden z banków, BZ WBK całkowicie zniósł opłaty za przelew ekspresowy dla klientów używających konta, które jest flagowym produktem instytucji (Konto Jakie Chcę). Czas pokaże, czy pozostałe banki pójdą w ślady BZ WBK.

Jak cofnąć przelew?

Niektóre banki udostępniają swoim klientom opcję anulowania przelewu. Ta przydatna jest wtedy, kiedy dokonamy przelewu na złe konto. Żeby cofnąć operację należy skontaktować się z bankiem jak najszybciej, najlepiej w momencie, w którym uświadomimy sobie pomyłkę. Jeśli dany bank nie posiada opcji anulowania przelewu (należy taką opcjonalność sprawdzić jeszcze przed uruchomieniem rachunku w wybranej instytucji), to wciąż istnieje możliwość odzyskania pieniędzy. Według art. 404-415 KC obowiązkiem przypadkowego odbiorcy jest zwrot przelewu. Ponadto nowelizacja ustawy o usługach płatnicznych z kwietnia 2018 r. nakazuje zwrot pieniędzy od nieprawidłowego odbiorcy w ciągu 30 dni. Procedura odzyskiwania pieniędzy w takim przypadku wygląda następująco:

 1. Kontakt nadawcy błędnego przelewu z bankiem. Wyjaśnienie sytuacji.
 2. Kontakt banku z odbiorcą. Poinformowanie go, że zgodnie z nowelizacją ma 30 dni na zwrot pieniędzy na specjalny, nieoprocentowany rachunek techniczny.
 3. Przelanie przez odbiorcę pieniędzy na wskazany rachunek w wyznaczonym terminie.
 4. Przelanie pieniędzy przez bank z tego rachunku na konto nadawcy błędnego przelewu.
 5. Odzyskanie pieniędzy przez pierwotnego nadawcę.

Jeśli odbiorca przelewu wysłanego na zły rachunek bankowy nie zgodzi się oddać pieniędzy, ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy na policję lub założenie sprawy w sądzie. Powodem podjęcia takich kroków jest bezpodstawne wzbogacenie. Po takiej sytuacji przez zleceniem kolejnej płatności warto przypomnieć sobie, jak bezpiecznie wykonać przelew.

Aktualności

Reklama VIA SMS - sprawdź na co przeznaczyć pożyczkę!

VIA SMS to firma pożyczkowa, która nieustannie się...

Kto zostanie Liderem IT?

Już po raz szósty firmy z branży IT staną w szranki,...

Dzięki wsparciu Loando.pl, Stomil Olsztyn pozyskał nowego piłkarza!

Stomil Olsztyn, najbardziej utytułowany piłkarski klub...

Wywiad z Dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo - Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego

Podczas XIV edycji Kongresu Consumer Finance o wywiad...

Kontomatik przeprowadzi drugą edycję warsztatów o PSD2

22 listopada w Warszawie odbędzie się druga edycja...

Dodaj komentarz

 #######   ###  ##  ##  ###  ######## 
##   ##  ## ##  ###  ##  ## ##    ## 
##   ## ##  ## #### ## ##  ##   ##  
##   ## ##   ## ## ## ## ##   ##  ##  
## ## ## ######### ## #### #########  ##   
##  ## ##   ## ##  ### ##   ## ##   
 ##### ## ##   ## ##  ## ##   ## ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze