Jak wykonać przelew do urzędu skarbowego?

Przelew do urzędu skarbowego wygląda zupełnie inaczej, niż zwyczajny przelew bankowy. Wypełnienie licznych rubryk przelewu skarbowego może sprawić nie lada kłopot. Dlatego, zanim podejmiesz się tego zadania, zobacz nasz poradnik.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - czerwiec 2024

Jak zrobić przelew do urzędu skarbowego?

W normalnym trybie z pensji pobierana jest automatycznie zaliczka na podatek dochodowy, jednak z jakichś powodów może się zdarzyć, że podatek zostanie źle naliczony i będziesz musiał dopłacić brakująca kwotę. Jeśli musisz wykonać przelew do urzędu skarbowego to prawdopodobnie masz niedopłatę podatku, albo chcesz zapłacić za mandat.

To tylko początek kłopotów. Przelew do urzędu skarbowego wykonuje się inaczej, niż zwykły przelew przez internet. Urzędnicy nie kłopoczą się usprawnieniem swojego systemu rachunkowego i przerzucają część pracy za porządek w systemie na podatników. Pamiętajmy, że niedopłatę podatku PIT należy rozliczyć do 30 kwietnia bieżącego roku.

Przelew do urzędu skarbowego przez internet

Dla użytkowników bankowości internetowej mamy jednak dobrą wiadomość. Większość czynności wykona za nich sam bank. Wystarczy wybrać przelewy, a następnie przelew do urzędu skarbowego lub przelew podatkowy.

Wybierz symbol formularza podatkowego, według którego masz zapłacić podatek (zazwyczaj będzie to PIT - 5), nazwę urzędu, czyli urząd skarbowy najbliżej twojego miejsca zamieszkania, typ identyfikatora uzupełniającego (może to być numer dokumentu tożsamości albo NIP/REGON), typ i numer deklaracji, oraz numer identyfikacji zobowiązania.

Co musi zawierać przelew do Urzędu Skarbowego

Przelew do urzędu skarbowego musi zawierać:

 • Adres i nazwę zobowiązanego (w przypadku osoby prywatnej imię i nazwisko),
 • nazwę organu podatkowego (urząd skarbowy w…),
 • numer rachunku zobowiązanego, w przypadku przelewu internetowego jest on uzupełniany automatycznie,
 • kwotę zobowiązania,
 • NIP lub inny identyfikator zobowiązanego,
 • typ identyfikatora,
 • okres, typ okresu i numer okresu zobowiązania,
 • symbol formularza,
 • identyfikację zobowiązania. Może to być decyzja, tytuł wykonawczy, bądź jeszcze inny typ dokumentu. Jeśli wynika z normalnej dopłaty za VAT czy PIT to nie podawaj tu nic.

Co oznaczają poszczególne rubryki przelewu do us?

Co wpisać w rubryce typ identyfikatora? W tym polu należy wpisać jeden z pięciu symboli. Są to N - NIP, R - REGON, P - PESEL, 1 - dowód osobisty, 2 - paszport.

W rubryce okres należy wpisać okres podatku którego dotyczy wpłata. Zawiera on trzy elementy.

 • Rok to po prostu rok, którego dotyczy zobowiązanie. Wpisujesz go na początku kodu okresu. Podaje się jedynie dwie ostatnie cyfry roku, czyli np. 19 za rok 2019.
 • Typ okresu. Należy wybrać spośród 5 możliwości i podać ich kod Są to dzień (J), dekada (D), miesiąc (M), kwartał (K), półrocze(P) i rok (R).
 • Numer okresu. Tu trzeba podać numer typu okresu. czyli np. 19J20 to będzie oznaczało rok 2019 dzień 20, a 19M08 to rok 2019, sierpień.

Kolejnym elementem przelewu do us, który sprawia problemy jest symbol formularza. Co więc wpisać w tej rubryce? Okazuje się, że może to być jedna z kilkudziesięciu możliwości i są to w większości kody deklaracji podatkowych. Najczęstsze z nich to:

 • PIT-5 - zaliczka na podatek dochodowy,
 • VAT-7 - VAT opłacany miesięcznie,
 • MANDATY - to mówi samo za siebie. Zapewne w tym przypadku twój przelew do urzędu nie jest związany z niedopłatą podatku.
 • CIT - podatek dochodowy od osób prawnych, jeśli nie ma obowiązku składania deklaracji.
 • PIT-36 - składane samodzielnie zeznanie o podatku dochodowym.
 • PCC - podatek od czynności cywilnoprawnych.
 • PCC 3 - deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych.
 • SD - podatek od spadków i darowizn.

Numery kont poszczególnych urzędów są podzielone są podzielone według typów podatków. Są to CIT, VAT, PIT, in.d. i KP PCC SD. Można je sprawdzić w obwieszczeniu Ministra rozwoju i finansów z dnia 20 czerwca 2017 roku w sprawie wykazu numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych.1

Jak znaleźć informację o tym, w którym urzędzie skarbowym się rozliczać, czyli co wpisać w rubryce urząd skarbowy? Nie jest to wcale proste zadanie. Nie należy podawać urzędu skarbowego zgodnie z adresem zameldowania, tylko zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowego. Przy przelewie internetowym bank powinien automatycznie uzupełnić urząd przypisany do twojego adresu, a jeśli nie, to musisz sprawdzić tę informację na stronie danego urzędu skarbowego albo w rozporządzeniu Ministra rozwoju i finansów w sprawie zasięgu działania urzędów skarbowych.2

Błędny przelew do urzędu skarbowego. Co zrobić w takiej sytuacji?

W związku z tym, że sporządzenie przelewu do urzędu skarbowego jest stosunkowo skomplikowaną czynnością, łatwo jest zrobić podczas niej błąd. Zasadniczo można pomylić się na trzy sposoby - przesłanie błędnej kwoty, przelew do niewłaściwego urzędu, przelew na złe konto, ale we właściwym urzędzie.

W przypadku nadpłaty możesz: zostawić te pieniądze w urzędzie na poczet przyszłych zobowiązań z tego konkretnego podatku, lub innych podatków, albo poprosić o zwrot nadpłaconej kwoty. W każdym z tych przypadków powinieneś wystosować do urzędu pismo z wybranym przez ciebie sposobem postępowania.

Jeśli z kolei nie wpłaciłeś wystarczającej sumy pieniędzy to jak najszybciej dopłać ją w taki sam sposób jak przeprowadziłeś poprzedni przelew. Inaczej urząd może naliczyć odsetki ustawowe za opóźnienie. Jeśli brakuje ci pieniędzy na pokrycie podatku to możesz rozważyć wzięcie pożyczki dla firm. Bycie dłużnikiem urzędu skarbowego może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Po przelewie do błędnego urzędu skarbowego masz dwie drogi działania. Możesz napisać pismo do urzędu z prośbą o przelew do prawidłowego urzędu, albo poprosić o zwrot pieniędzy i samodzelnie przesłać je na właściwe konto. Istnieje też jakaś szansa, że urząd samodzielnie prześle pieniądze do właściwego urzędu, ale nie można tego z góry założyć

W przypadku kiedy przelałeś pieniądze do właściwego urzędu droga postępowania jest podobna. Możesz zapłacić podatek od razu na właściwe konto, po czym ubiegać się zwrot nadpłaconego błędnie podatku, albo poprosić urząd o przeksięgowanie przelewu na właściwe konto bankowe.

Sposoby zapłaty podatku PIT

Podatek można zapłacić zarówno gotówką jak i przelewem bankowym. Przy zapłacie gotówką dostępne są następujące opcje:

 • w kasie organu podatkowego,
 • na poczcie,
 • w SKOK-u,
 • w banku
 • lub jakiejkolwiek instytucji i biurze płatniczym, które dopuszczają taką możliwość.

Najprostsza jest prawdopodobnie zapłata w kasie urzędu skarbowego. Wtedy będzie nam w stanie pomóc jego pracownik. Przy zapłacie bezgotówkowej lepiej jest ograniczyć się do bankowości internetowej. Banki nie pobierają zazwyczaj za przelew do urzędu wyższej opłaty, niż za zwyczajny przelew, czyli koszt przelewu do us typowo wynosi zero. Formularze przelewów w innych instytucjach płatniczych mogą nie mieć wystarczającej dla urzędu liczby pól. Podobnie będzie z przelewem zagranicznym. Zagraniczne banki na pewno nie posiadają opcji przelewu do polskiego urzędu skarbowego.


 1. https://www.mf.gov.pl/documents/764034/5878323/Dz.+Urz.+Min.+Roz.+i+Fin.+z+dnia+22+czerwca+2017+r.+-+poz.+123+-
 2. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170000393

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Darmowe pożyczki
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Finbo
5000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni

Dodaj komentarz

######## ##   ## ##   ##  ###  ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ##  ## ##  ##   ## 
##   ## ##   ## ##   ## ##  ## ##   ## 
######## ##   ## ##   ## ##   ## ##   ## 
##   ## ##   ## ##  ## ######### ##  ## 
##   ## ##   ##  ## ##  ##   ##  ## ##  
########  #######   ###  ##   ##  ###  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze

piotr 2020-04-16 09:29:53 #4660
nie przyjmuje symbolu formularza /pit37. ani pit-37/- wyskakuje zły kod formularza
Odpowiedz