Jak zrobić przelew przez internet? Dane potrzebne do przelewu

Jak zrobić przelew przez internet? W kilku prostych krokach. Przelew online zdecydowanie wygrywa z przelewem tradycyjnym. Jeśli masz dostęp do sieci i dane do przelewu, możesz w kilka minut opłacić rachunki. Nie wychodząc z domu, uregulujesz też pożyczki online. Już 71% Polaków korzysta z tej formy zapłaty! Jak zrobić przelew bankowy przez internet? Prześledźmy procedurę robienia przelewu elektronicznego.

Ocena
(2)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(8)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/5 zł
Zobacz
Ocena
(6)
Opłata za konto
0/7 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(7)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0 zł
Zobacz
Ocena
(12)
Opłata za konto
0 zł
Bankomaty
0/7 zł
Zobacz
Zobacz cały Ranking kont osobistych - marzec 2024

Jak zrobić przelew przez internet? Procedura przelewu online

Na pytanie: „Jak zrobić przelew przez internet?” powinniśmy udzielić szybkiej odpowiedzi. Przecież z dobrodziejstw świata wirtualnego korzystamy już od 1991 roku. Jednak dopiero pierwsze lata XXI wieku rozpowszechniły internet w Polsce – i dzisiaj korzysta z niego 26 mln mieszkańców naszego kraju. W sieci spędzamy około 6 godzin dziennie.

Przeglądamy strony internetowe, oglądamy filmy, opłacamy rachunki (co 10-ty badany płaci w ten sposób 10 rachunków miesięcznie!), bierzemy chwilówki, robimy zakupy w sieci i porównujemy produkty, aby podjąć najlepsze decyzje. Porównywać można również pożyczki, korzystając z rankingów chwilówek lub – kiedy pożyczamy więcej – z rankingów pożyczek na raty. Ale wróćmy do przelewów! Jak zrobić przelew bankowy przez internet? Jeśli masz konto bankowe i dostęp do bankowości elektronicznej, możesz wykonać przelew internetowy. Przelew online krok po kroku:

  1. Zaloguj się na swoje konto w bankowości internetowej banku, w którym założyłeś rachunek. Pamiętaj, aby bezpiecznie korzystać z sieci i nie udostępniać nikomu swoich danych do logowania.
  2. Przejdź do sekcji przelewów i wybierz odnośnik „przelew jednorazowy” lub „zrób przelew”. To samo polecenie może być różnie sformułowane, na pewno znajdziesz właściwy odsyłacz.
  3. Uzupełnij dane potrzebne do przelewu.
  4. Zatwierdź transakcję, korzystając z wybranego sposobu autoryzacji przelewu (np. karta kodów lub kody przesyłane za pomocą SMS na twój numer telefonu komórkowego).
  5. Gratulacje! Właśnie zrobiłeś przelew internetowy.

Wykonanie przelewu jest proste, niezależnie od tego, w jaki banku założyliśmy konto osobiste lub konto małżeńskie, które dla wielu osób jest lepszym sposobem na zarządzanie domowym budżetem.

Dane potrzebne do przelewu. Czy do przelewu wystarczy numer konta?

Po zalogowaniu się na podstawowy rachunek płatniczy, musimy podać niezbędne dane do przelewu. Jakie dane do przelewu są potrzebne? To:

  • numer rachunku odbiorcy,
  • nazwa odbiorcy,
  • adres odbiorcy,
  • tytuł przelewu,
  • kwota przelewu.  

Czy wypełnianie przelewu wymaga wszystkich tych informacji? Często pojawia się pytanie, czy do przelewu wystarczy numer konta? Opcjonalną informacją jest jedynie adres odbiorcy. W danych do przelewu koniecznie musimy podać numer konta i nazwę odbiorcy. Powinniśmy wiedzieć, że bank nie potwierdza danych przed realizacją przelewu elektronicznego. Instytucje bankowe nie mają takiego obowiązku, dlatego czasami zdarzają się błędne przelewy – jak odzyskać pieniądze? Przede wszystkim uważać na poprawność wypełniania przelewu. Jeżeli jednak okazało się, że wysłaliśmy pieniądze na niewłaściwy rachunek, spróbujmy anulować przelew. Kiedy nie jest to możliwe, skontaktujmy się z odbiorcą, a w dalszej kolejności – z bankiem. Odbiorca ma miesiąc czasu na zwrot pieniędzy z błędnej transakcji.

Ile idzie przelew? Od czego zależy, kiedy dojdzie przelew?

Już ustaliliśmy, że robienie przelewów elektronicznych, w tym płacenie rachunków, jest bardzo proste i bardzo popularne. Jak zrobić przelew przez internet na czas? Czasami zależy nam, aby przelew natychmiast dotarł na konto odbiorcy, ponieważ np. mija ostateczny termin spłaty pożyczki ratalnej. A nie chcemy ponieść konsekwencji nieterminowych płatności. Jedną z nich jest blokada środków na koncie bankowym. Środki blokuje bank na wniosek uprawnionych organów egzekucyjnych. Lepiej tego uniknąć. Mamy do wyboru dwa rodzaje przelewów online:

  • przelew standardowy – jeśli decydujemy się na przelew standardowy, bank wykonuje go zgodnie z godzinami księgowania systemu Elixir, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Jak długo idzie przelew? Godziny sesji przelewów Elixir są stałe (9.30-11, 13.30-15, 16-17.30), ale każdy bank ma też własny harmonogram wykonywania przelewów wychodzących i przychodzących. Miejmy to na uwadze, ponieważ przelew może dotrzeć do odbiorcy dopiero na następny dzień roboczy,
  • przelew natychmiastowy – jeżeli nie chcemy czekać, ponieważ musimy natychmiast przekazać pieniądze, możemy skorzystać z przelewów natychmiastowych. Pieniądze mogą trafić na konto bankowe odbiorcy nawet w kilkanaście minut. Przelewy natychmiastowe są rozliczane w ramach jednego z dwóch systemów: Express Elixir lub Blue Cash. Są dodatkowo płatne (nawet do kilkunastu złotych), ale gwarantują szybki przekaz pieniędzy.

Do innych rodzajów przelewów należy też SORBNET. Obsługuje głównie transakcje wysokokwotowe, a ich księgowanie trwa do godziny. Trzeba liczyć się z opłatą około 30 zł. Dokładne koszty realizacji przelewów są podane w trakcie ich zlecania. Jeżeli chcemy ułatwić sobie życie, możemy też skorzystać z udogodnień konta bankowego i zlecić stałe wykonywanie przelewów. Na czym to polega?

Polecenie zapłaty a zlecenie stałe – udogodnienia konta bankowego

Jak zrobić przelew przez internet i uprościć sobie comiesięczne płatności? Bankowość internetowa pozwala korzystać z dodatkowych udogodnień, np. zlecić automatyczne wykonywanie zapłaty i już nigdy nie zapomnieć o przelewie. Na czym to polega? Mamy do wyboru dwie możliwości: polecenia zapłaty oraz zlecenia stałe. Jakie są różnice między tymi rozwiązaniami? Polecenie zapłaty a zlecenie stałe:

  • polecenie zapłaty – polega na automatycznym obciążaniu konta przez wskazanego przez nas wierzyciela, na podstawie udzielonej przez nas zgody. Kiedy wierzyciel wstawi kolejną fakturę, informacje o wysokości i terminie płatności przekazuje również do instytucji finansowej, która dokonuje przelewu internetowego. Polecenia zapłaty świetnie sprawdzają się przy abonamencie telefonicznym, kiedy często zdarza nam się przekraczać taryfę albo przy czynszu, którego wysokość zależy od zużycia mediów,
  • zlecenie stałe – to przelew cykliczny, który polega na wykonywaniu przelewów w stałej wysokości, ze wskazaną przez nas częstotliwości aż do odwołania lub zmodyfikowania usługi. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się np. kiedy chcemy regularnie oszczędzać albo wypłacać dzieciom kieszonkowe. Możemy zdecydować się na zlecenia stałe również wtedy, kiedy rachunki, np. za telefon, zawsze mają równą wysokość. Inaczej szybko mogą pojawić się nadpłaty/niedopłaty lub co chwilę będziemy musieli zmieniać ustawienia zlecenia stałego, co zupełnie mija się z celem.

Nie wszyscy korzystają z przelewów internetowych. Jak wykonać przelew tradycyjny i które z rozwiązań ma więcej zalet?

Przelew tradycyjny a przelew online

Nadal 25% Polaków płaci za rachunki na poczcie. Bez wątpienia dużą ich część stanowią osoby starsze – jedynie 22% ankietowanych po 55 roku życia korzysta z sieci chociaż raz w tygodniu, a 31% seniorów twierdzi, że internet nie jest im potrzebny do życia. Przyzwyczajenia są zapewne jednym z głównych powodów, dla których jedna czwarta badanych wciąż decyduje się na przelewy tradycyjne. Nie przeszkadza im, że wiążą się ze staniem w kolejkach, dłuższym czasem oczekiwania na ich realizację, koniecznością ręcznego wypełniania druczków (łatwo o pomyłkę!) oraz – wysokimi płatnościami za ich wykonanie.

Opłata za przelew na poczcie czy w banku powinna nas skutecznie zniechęcić do wykonywania tradycyjnych przelewów. Dla przykładu – za wykonanie przelewu w Placówce Pocztowej musimy doliczyć 3,4 zł (przy kwocie do 600 zł), natomiast za wykonanie przelewu w banku – nawet 10 zł! To się zupełnie nie opłaca. Bankowość elektroniczna zapewnia znacznie niższe koszty przeprowadzania operacji! Dlaczego tak jest? Zdaniem bankowców, jeżeli do wykonania operacji angażujemy pracownika, powinniśmy za to dodatkowo zapłacić. Nadal chcesz wykonywać przelewy tradycyjne? Sprawdź, jak wypełnić przekaz pocztowy lub zlecenie przelewu tradycyjnego w banku.

Przelew tradycyjny - jak wypełnić formularz przelewu?

Już wiesz, jak zrobić przelew przez internet. Jeżeli chcesz zrobić przelew tradycyjny, musisz udać się osobiście do jednej ze wspomnianych instytucji i wypełnić papierowy formularz przelewu. Dane niezbędne do przelewu tradycyjnego są praktycznie takie same, jak do przelewu online. Musisz je jedynie uzupełnić o walutę przelewu i własne dane kontaktowe. W formularzu przelewu wpisujesz:

  • dane odbiorcy,
  • numer konta bankowego odbiorcy,
  • kwotę przelewu (słownie i cyfrą),
  • walutę przelewu,
  • dane nadawcy,
  • tytuł przelewu.

Przelew tradycyjny może mieć swoich zwolenników – nie przeczymy. Ale trzeba iść z duchem czasu i dołączyć do stale rosnącego grona Polaków, którzy korzystają z dobrodziejstw sieci. Internet daje wiele możliwości – pozwala też wygodnie i szybko pożyczać pieniądze. Przyjrzyjmy się spłacie pożyczek przez internet – jako że Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie ukredytowienia. Lubimy mieć pieniądze na realizację planów, a w sieci można łatwo i pożyczać, i zwracać długi.

Spłata pożyczki przez internet

Wielu pożyczkodawców korzysta z przelewów natychmiastowych, ale pamiętajmy - nie wszystkie banki obsługują je w weekendy. Dlatego chociaż Elixir Express działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na realizację przelewu będziemy musieli poczekać do poniedziałku. Przelewy online są istotne nie tylko dla osób spłacających pożyczkę – również dla tych, które dopiero chcą ją zaciągnąć. Wtedy bowiem konieczne jest zrobienie przelewu weryfikacyjnego. Służy on do potwierdzenia naszych danych – pożyczkodawca musi mieć pewność, że pożyczamy pieniądze na własny, a nie na cudzy rachunek. Zrobienie przelewu online w celu spłaty pożyczki jest tak samo proste, jak robienie każdego innego przelewu. Pamiętajmy, aby w tytule wpisać właściwy numer konta. Jeżeli mamy rachunek w tym samym banku, co pozabankowa instytucja finansowa, przelew dojdzie tego samego dnia.

Czy są pożyczki bez przelewania grosza? Tak. Jeżeli chcemy otrzymać pieniądze w 15 minut, możemy wziąć pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. Korzystają z nowoczesnych sposobów weryfikacji, takich jak Instantor czy KontoConnect. Oferty pożyczek bez przelewania grosza:

  • LendOn – weryfikacja danych w usłudze Instantor. LendOn oferuje chwilówki do 6000 zł na 45 dni,
  • Wonga – weryfikacja danych w usłudze KontoConnect. Wonga oferuje pożyczki krótkoterminowe do 1500 zł nawet na 60 dni oraz pożyczki na raty do 20 000 zł nawet w 60 ratach,
  • Wandoo – weryfikacja danych w usłudze Instantor. Wandoo oferuje chwilówki do 5000 zł na 30 dni. Warto podkreślić, że firma udziela pożyczek bez BIK.

Korzystaj z szerokiej oferty pożyczek pozabankowych i wygodnie przelewaj pieniądze online, aby na czas regulować długi. W ten sposób zadbasz o swoje finanse i historię kredytową!

Artykuły

Pożyczki społecznościowe - poradnik i opinie!

Kiedy brakuje nam pieniędzy, pierwszą myślą jest pożyczka...

Ustawa antylichwiarska - najważniejsze informacje

Można śmiało stwierdzić, że klientów instytucji pozabankowych...

Pożyczka dla bezrobotnych – chwilówki dla osób bez zatrudnienia

Według danych GUS z 2018 roku, bezrobocie spada, ale...

Kredyt na wesele. Ile kosztuje przyjęcie weselne?

Jeżeli planujesz wejść w związek małżeński, a nie masz...

Zakupy na raty - zasil konto ekstra gotówką na letnie wyprzedaże

W popularnej sieci odzieżowej Zara wyprzedaż letnia...

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni
Crezu
5000 zł / 60 dni

Dodaj komentarz

##     ##  #######   ######  ######## ##     ## 
##     ## ##     ## ##    ## ##       ##     ## 
##     ## ##     ## ##       ##       ##     ## 
##     ## ##     ## ##       ######   ##     ## 
 ##   ##  ##     ## ##       ##       ##     ## 
  ## ##   ##     ## ##    ## ##       ##     ## 
   ###     #######   ######  ########  #######  

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze