Credit Check - co wiadomo o tej platformie?

Niekiedy przy czytaniu umowy pożyczki możemy natknąć się na tajemniczo brzmiącą nazwę Credit Check. Wbrew pozorom nie jest to kolejna baza dłużników, a platforma służąca do wymiany informacji pomiędzy firmami pożyczkowymi. Zobacz, na czym dokładnie polega jej działanie i czy jej istnienie to dobra informacja dla pożyczkobiorców.

Credit Check - co wiadomo o tej platformie?
1.
Weź pożyczkę
25000 zł
36 miesięcy
2.
Weź pożyczkę
30000 zł
50 miesięcy
3.
Weź pożyczkę
60000 zł
120 miesięcy
Zobacz cały Ranking pożyczek na raty - kwiecień 2024

Czym jest Credit Check?

Credit Check to platforma wymiany informacji pożyczkowej, czyli system który pozwala sprawdzić, czy potencjalny klient ma niespłacone pożyczki w innych firmach. Credit Check nie jest rejestem dłużników bo sam nie przechowuje informacji o klientach. Umożliwia jedynie dostęp do wielu baz jednocześnie w jednym miejscu. Te bazy to KBIG oraz wewnętrzne bazy pożyczkodawców uczestniczących w platformie. Celem Credit Check jest sprawniejsze i dokładniejsze sprawdzanie możliwości finansowych potencjalnych klientów firm pożyczkowych.

Credit Check powstał z inicjatywy KBIG (Krajowego Biura Informacji Gospodarczej) oraz najważniejszych polskich firm pożyczkowych. Jak nazwa wskazuje, KBIG to jedno z biur informacji gospodarczej, instytucji, które zajmują się gromadzeniem m.in. informacji o spłaconych i niespłaconych pożyczkach, oraz innych, przeróżnych zobowiązaniach finansowych. W bazach tego typu mogą znajdować się zarówno informacje negatywne jak i pozytywne.

Credit Check zapewnia dostęp do danych o ponad 2,5 mln osobach. Baza przechowuje informacje o nich przez 3 lata. Platformę można porównać z bazą ZBP, czyli Związku Banków Polskich. Credit Check gromadzi dane klientów sektora pożyczkowego podobnie do tego, jak ZBP przechowuje dane klientów sektora bankowego.

W jaki sposób działa platforma wymiany informacji pożyczkowej?

Działanie Credit Check opiera się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest jeden z inicjatorów platformy, czyli KBIG. Baza udostępnia jej swoje zasoby.

Drugim filarem jest moduł pożyczkowy. Mogłoby się wydawać, że to jedynie powielanie informacji z KBIG, ale tak nie jest. Bazy informacji gospodarczych posiadają pewne ograniczenia. Nie mogą przykładowo przechowywać informacji o opóźnieniach w spłacie krótszych niż 60 dni, oraz zobowiązaniach nieprzekraczających 500 zł.

Trzeci z elementów stanowiących Credit Check to system antyfraudowy, czyli system zapobiegający wyłudzeniom pożyczek. Działa na podstawie analizy statystycznej oraz badaniu powtórzeń konfiguracji danych we wnioskach.

To nie koniec zadań platformy nadzorowanej przez CRIF - światowego lidera wśród dostawców informacji kredytowej i innych usług dla instytucji finansowych. Odpowiada ona również za standaryzację informacji przekazywanych pomiędzy pożyczkodawcami.

Nad systemem czuwają zarówno Polski Związek Instytucji Pożyczkowych jak i Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, czyli dwie największe i najważniejsze organizacje zrzeszające firmy pożyczkowe.

Kto jest uczestnikiem platformy Credit Check?

W platformie uczestniczą wiodący gracze na polskim rynku pożyczkowym. Jeśli masz zaciągnięte zobowiązanie w jednej z nich, to wiedzą o tym wszystkie. Są to tak znane firmy jak:

 • Wonga
 • Bocian
 • LendOn
 • Provident
 • SuperGrosz
 • Vivus
 • TAKTO Finanse
 • Zylion
 • Solven
 • Via SMS
 • Kuki.pl
 • Autokapital
 • PożyczkaPlus
 • i wiele innych

Wymiana informacji kredytowej to tańsze i bezpieczniejsze pożyczki

Istnienie CRIF to bardzo dobra informacja zarówno dla pożyczkodawców jak i pożyczkobiorców. Technologia i lepsza organizacja pracy od zawsze służyły poprawie ludzkiego losu. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

Tak duże zgromadzenie instytucji finansowych w ramach jednej platformy może budzić niepokój o szkodę dla konkurencji na rynku. Tak jednak nie jest. Zgromadzone na niej firmy dzielą się jedynie informacjami na temat udzielonych pożyczek oraz standaryzują swoje bazy danych. Nadal jednak starają się przyciągnąć jak największą liczbę klientów oferując jak najlepsze pożyczki na dowód. Działanie platformy pomaga też instytucjom nadzorującym rynek finansowy, jak choćby Komisji Nadzoru Finansowego.

To nie wszystko. Dzięki uniknięciu wyłudzeń (tzw. fraudów) oraz pożyczaniu tylko osobom, które faktycznie są w stanie spłacać zobowiązania, firmy pożyczkowe ograniczają ryzyko swojej działalności. To oznacza bardziej atrakcyjne warunki pożyczek. Pożyczanie jest też szybsze, bo Credit Check działa sprawniej niż osobnego sprawdzanie poszczególnych baz Istnienie Credit Check sprawia, że baza BIK nie jest już tak potrzebna firmom pożyczkowym. Między innymi dzięki temu możliwe są pożyczki bez baz.

Platforma wymiany informacji pożyczkowej to zapewnienie, że konsumenci są chronieni przed zgubną spiralą zadłużenia, która jest też określana uzależnieniem od pożyczania. Pożyczanie online jest dziś więc bezpieczniejsze niż kiedykolwiek. Nawet jeśli klient sam będzie chciał sobie ‘zaszkodzić’ to ma ku temu obecnie bardzo ograniczone możliwości.

Nie oznacza to jeszcze wcale, że osoba która ma aktywne zobowiązanie w jednej firmie nie otrzyma juz pożyczki w drugiej. Pożyczkodawcy nie są aż tak restrykcyjni i spokojnie możemy korzystać z pożyczek pozabankowych do limitu swojej zdolności kredytowej, która może być zaskakująco wysoka. Dodatkowo każda udana spłata zwiększa naszą wiarygodność i ułatwia przyszłą, pozytywną decyzję o przyznaniu kolejnej pożyczki.

Credit Check - dane kontaktowe

Nazwa firmy: CRIF Sp. z o.o.
Adres: ul. Lublańska 38, 31-476 Kraków
Email: info.pl@crif.com
Tel: +48 12 291 55 60
Godziny pracy BOK: pon. - pt.: 9:00-15:30

Darmowe pożyczki
Finbo
5000 zł / 30 dni
Netcredit
10000 zł / 30 dni
Pożyczka Plus
3000 zł / 30 dni
Miloan
3000 zł / 30 dni
Smart Pożyczka
3000 zł / 30 dni
Solcredit
5000 zł / 50 dni
Ofin
2000 zł / 30 dni
Ekspres Pożyczka
5000 zł / 30 dni
Feniko
1000 zł / 30 dni
OROS.pl
5000 zł / 30 dni

Dodaj komentarz

 ######  ##  ## ##   ##  ###  ######## 
##  ##  ## ## ##   ##  ## ##    ## 
##     ####  ##   ## ##  ##   ##  
##  ####  ##  ##   ## ##   ##  ##  
##  ##   ##   ##  ## #########  ##   
##  ##   ##   ## ##  ##   ## ##   
 ######   ##    ###  ##   ## ######## 

Zaloguj się, aby nie zobaczyć więcej tego pola

Komentarze